Jurnalistii au refuzat oferta CRP

Azi  avut loc intilnirea dintre reprezentantii jurnalistilor si cei ai patronilor/CRP. In numele ziaristilor, AJR a precizat ca de acum inainte toate situatiile de etica vor fi discutate in forul profesional. 

vineri, 29 februarie 2008, 1:28

Azi  avut loc intilnirea dintre reprezentantii jurnalistilor si cei ai patronilor/CRP. In numele ziaristilor, AJR a precizat ca de acum inainte toate situatiile de etica vor fi discutate in forul profesional. 

Acum un an de zile, Clubul Roman de Presa (CRP) a decis sa separe componenta jurnalistica de cea patronala. Asa s-a infiintat deja Asociatia Jurnalistilor din Romania (AJR) si se va fonda in scurt timp Patronatul Presei Romane (PPR).
Vointa jurnalistilor cuprinsi in AJR a fost aceea ca toate situatiile deonotologice sa fie discutate in cadrul asociatiei profesionale, fara imixtiuni din partea proprietarilor de presa.
CRP a propus ca sa se mentina Consiliul de Onoare, eventual cu alt nume, unde jurnalistii si proprietarii sa se pronunte impreuna asupra cauzelor etice.

Ciprian Stoianovici, directorul stirilor de la Radio 21, a explicat pozitia AJR: „E timpul sa separam apele si atit jurnalistii, cit si ceilalti actori ai scenei publice, sa aiba incredere in forul profesional, nu intr-o constructie unde nimeni sa nu stie ce pozitie reprezinta”.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

www.blogos.ro  •  29 februarie 2008, 14:08

Eu zic ca e mai bine asa.

vetanase  •  29 februarie 2008, 14:41

Intrebare : e normal ca TVR + SRR + ANP Rompres, ca institutii publice, cu legi proprii de organizare si functionare, sa faca parte fie din CRP fie din PPR ?

Cătălin Tolontan  •  29 februarie 2008, 15:22

vetanase: cred ca da, e normal, in masura in care organizatiile respective le apara interesele. Toate organizatiile au coduri interne, intr-o asociatie primeaza intersul asociativ

vetanase  •  29 februarie 2008, 15:51

Va respect punctul de vedere dar nu sunt de acord cu el in totalitate ; repet :cele trei institutii media publice au legi proprii de organizare si functionare. Practic, statul este „actionarul unic” si, prin intermediul parlamentului le controleaza activitatea.
Si cam aici se termina „analogia” cu patronatul…
Personalul, care activeaza in cadrul acestor institutii, este liber in schimb, sa se aflilieze la diversele organizatii care ii pot apara interesele.
De fapt si TVR si SRR au sindicate proprii…
Separat, mi se pare normal ca jurnalistii din aceste institutii sa poata opta de ex. si pt afilierea la AJR.

Emil  •  29 februarie 2008, 16:27

Stii ce imi place Tolo? ca daca nu se raspunde la obiect pe blogul tau stergi comentariul imediat. Am pus si eu o gluma si ai dat delete …ma rog poate nu se ridica la nivelul tau de umor. Stiu cititorii tai sunt doar high quality class (vezi cei care o injura pe Andries). E bine cateodata sa scoti capul din cand in cand pe geam sa vezi daca nu cumva gara ta a trecut. O gazetarie placuta!

canadianu  •  29 februarie 2008, 16:53

Valabil pt. toate televiziunile

Daca nu transmiteti meciul cu Bute, nu aveti nici o valoare !
Ca manager de televiziune, mai ales cele de sport, mi-as face harakiri daca n-as transmite meciul asta ! atunci ce dracu transmiteti daca pe asta nu !
Pt. alte gunoaie se gasesc bani !
Living in Romania ! Big RUSINEEEEEEEEEEEEE !
Multa bafta in transmiterea se shifturi !

Mugur  •  29 februarie 2008, 17:00

prea multe comitete si comitii 🙂