Povestea unui suporter rapidist

Nu e un banc. Sau, dacă e, ne priveşte pe toţi.

sâmbătă, 1 martie 2008, 1:16

Nu e un banc. Sau, dacă e, ne priveşte pe toţi.

Nicolae Dumitrescu împlineşte azi 104 ani. Aşteaptă diploma de cel mai vechi giuleştean, se încheie semeţ la şireturi şi, dacă are cu cine, joacă tenis de masă. Asta mai rar, pentru că singura rudă apropiată, nepotul de 74 de ani, îl tapează de bani şi abia îşi ridică mîna spre frunte din cauza băuturii. Nu e un banc! Nepotul de 74 arată prăbuşit, unchiul de 104 se simte verde.

Două supărări are Nicolae Dumitrescu, fost ofiţer al Armatei Regale.

Prima e Rapidul, pe care îşi aminteşte că nu l-a văzut niciodată atît de nepăsător. „Nu înţeleg de ce nu pun suflet jucătorii. Asta nu înţeleg”, zice el. Cea de-a doua ţine tot de suflet. Sau de muşchi, depinde cum priveşti lucrurile. Cînd iese pe stradă, nu se întoarce cu toţi banii acasă. Dumitrescu e agăţat, batjocorit şi, deseori, jefuit. Spre disperarea nepotului, care îşi vede dijmuită partea de nişte hoţi mai agili.

În fond, asta sîntem. O naţie care-şi cafteşte bătrînii pe stradă. Sau în casă. Dumitrescu s-a obişnuit. Se întoarce în garsoniera din Bucureştiul vechi şi-şi urmează tabieturile, „care m-au ţinut în viaţă atîta timp. Cum care? De exemplu, să mă spăl pe mîini înainte să mănînc. Azi nici asta nu se mai face!”.

Nu, nu e un banc. Eventual, o ţară.


Comentarii (111)Adaugă comentariu

Tudor  •  4 martie 2008, 12:20

Belphegor@,***(cuvinte banate)oricum e vai de capul tau!Esti o scarba umana care moare de invidie ca „frumoasa” lui echipa a strans cu chiu cu vai 3 titluri in 85 de ani si pentru asta da vina pe orice(comunistii,persecutiile,inundatiile sau inghetul) numai pe adevarata cauza:LIPSA DE VALOARE,nu!Cine nu v-a lasat sa luati titluri pana la al doilea razboi mondial?Tot comunistii care nu erau pe atunci 1000 in toata Romania?Esti ridicol,absolut ridicol!Campionatele si cupele de care vorbesti demonstreaza VALOAREA unei echipe si de aceea sunt apreciate de suporterii ei,mai ales ca o anumita echipa a triumfat si pe plan international,unde nu-i mai sprijinea nici un comunist!
Dar lasa ca ati ajuns „gajul” lui Copos!Bine s-a mai nimerit!Mai stii,poate va vinde lui Badea.:)))

Tudor  •  4 martie 2008, 12:25

Cosmin@,e bine ce ai scris,dar nu-ti impartasesc parerea din final.Nu suntem balcanici,avem doar niste fermenti balcanici in noi,iar latinitatea noastra nu poate fi negata!Numai daca ne uitam la cat de repede ne aprindem,iar dialogurile purtate aici sunt un bun,chiar foarte bun exemplu.
Tot respectul pentru suporterul descris care sun convins ca ar avea ce sa-i invete pe multi suporteri rapidisti de astazi,ale caror comportamente sunt cam ca si echipa:varza!,dar chiar n-ai gasit altceva decat „se incheie semet la sireturi”?Putea fi semet intr-o gramada de alte lucruri sau atitudini!

iuliudingrant  •  4 martie 2008, 19:31

Tudor@;Cosmin@: in ce alte lucruri putea fi semet? In oierit, in mistificat adevarul si istoria, in mânarit meciuri de fotbal, in a santaja si cumpara arbitri si membri ai comisiilor federale? Sau poate la cazinouri sau tripouri!Semet in fata procurorilor si a legii? Semet la palmarese furate sau falsificate? Si se mai poate continua, dar mi-e scârba!

Tudor  •  5 martie 2008, 14:14

iuliudingrant@,ar putea fi semet in castigarea Cupei Campionilor si a Supercupei Europei sau in a fi suporterul celei mai bune echipe de club din Romania,ca sa dau doar 2 exemple!

Tudor  •  5 martie 2008, 14:17

iulica@,palmaresul de care vorbesti arata valoarea acestei echipe,valoare demonstrata si pe plan international nu „furata” sau „fabricata”,dar pentru voi care nu prea aveti cu ce va lauda in palmares,invidia e mare si atunci incepeti cu goange din astea.Nu confunda Steaua cu oierul care o conduce acum,din pacate,pentru ca te afli intr-o foarte mare eroare!Asa pot sa pun si eu semnul egalitatii intre Copos si Rapid,sa vedem daca-ti convine!

Tudor  •  5 martie 2008, 14:22

sandokan@,tu ai scapat de la sanatoriu si,mai grav,iti faci de cap pe aici!
De cand e rapidul de „ginte regalista”?Ce legatura aveau muncitorii aia care au infiintat-o in ’23(interesanta coincidenta in acelasi an cu tiza ei moscovita-Lokomotiv) cu regalitatea romana??:)))In schimb,Steaua a fost infiintata in ’47 ca fiind clubul armatei regale romane,asa ca mai slabeste-ne cu aiurelile tale!

gabidegiulesti  •  6 martie 2008, 7:21

Tudor@: pentru tine palmares, cupa, supercupa, cea mai buna echipa! Pentru mine doar cea mai contestata, cu cele mai contestabile performante, cu cele mai josnice metode de conduita, vrednica de dispret! E un alt unghi, o alta optica! Cine o avea dreptate? Hai sa deschidem odata ochii!

hh  •  9 martie 2008, 20:18

nu ti e rusine ma nesimtitule de tolontan sa zici k suntem „O naţie care-şi cafteşte bătrînii pe stradă. Sau în casă.”

poate esti tu ma eu nu sunt

Tudor  •  12 martie 2008, 12:39

gabidegiulesti@,daca tot vorbim de „alta optica” si pentru mine rapid e o echipa ca vai de capul ei,care e cea mai frustrata,cea mai ipocrita si mai falsa din tot fotbalul romanesc!Si nici macar nu are decenta sa-si recunoasca lipsa de valoare si o ascunde sub „persecutiile” indurate de la infiintare si pana astazi!Ca tot vrei sa deschizi ochii,mai intai deschide-i si vezi barna dintr-ai tai pana la paiele altora!

Tudor  •  12 martie 2008, 12:40

In plus,performantele internationale nu le poate contesta nimeni!Acolo nu se mai pot invoca nici macar argumentele trase de par ale invidiosilor!

nico  •  12 martie 2009, 12:03

orice sar spune rapid e cea mai buna echipa nu pt performante ci pur si simplu pt ca joaca curat si cu sufletu pt culorr nu ca altii ajutatii iar cei care nu sunt rapidistii sasii vada de echipa lor sa nu critice pe alitt