Eroi şi erori

Am asistat la meciul ultimului deceniu. Ca tensiune, execuţii individuale, răsturnări şi erori. La ultimul capitol, campion a fost arbitrul Tudor. El a fost impecabil la fazele mici şi catastrofal la cele mari. Pe scurt: Clujul a avut un penalty şi jumătate şi n-a primit nici unul.

duminică, 2 martie 2008, 10:16

Am asistat la meciul ultimului deceniu. Ca tensiune, execuţii individuale, răsturnări şi erori. La ultimul capitol, campion a fost arbitrul Tudor. El a fost impecabil la fazele mici şi catastrofal la cele mari. Pe scurt: Clujul a avut un penalty şi jumătate şi n-a primit nici unul.

Să ne înţelegem! Steaua a fost mai generoasă, mai deschisă către joc şi merita să cîştige. O spun apăsat, riscant şi fără recurs. Dar Tudor trebuia să dea 11 metri la crosa lui Zapata la Semedo. Iar intrarea lui Pepe Moreno la Cadu poate fi şi ea dezbătută la nesfîrşit.

În fine. Acesta e fotbalul. CFR a început în forţă şi s-a crezut învingătoare. Numai că tribunele din Ghencea sînt mai încăpăţînate decît mareea de pe coastele Bretaniei. Vuietul lor a împins înainte echipa şi a obligat-o să nu-şi uite tradiţia.  

Pentru stelişti, nimeni nu va şti niciodată dacă Voinescu, Iordănescu, Tudorel Stoica, Adi Ilie sau Dayro Moreno au cîştigat acest meci. Pentru clujeni, rapidişti şi dinamovişti, răspunsul e Tudor! Acesta e fotbalul, multiplicat mereu prin pasiuni fără sfîrşit.


Comentarii (697)Adaugă comentariu

myrciulik_maestro  •  3 martie 2008, 15:39

Un penalty trebuia dat, mai mult ca sigur, dar hai sa nu uitam de coatele incasate de Dica si Goian. Oricum, cu sau fara penalty, tot Steaua castiga. Si nu mai vorbiti ca Becali cumpara arbitrii, oricine poate gresi. Daca nu va convine, cereti dracului arbitrii straini si nu va mai legati de el. Si inca ceva! (asta e pentru ala de zicea ca ardealu e a ungurilor): vezi-ti de treaba ta, ca tot romanii is stapani aici! Si mai e de adaugat si ca CFR nu e echipa de unguri, si mai e de agaugat ca la golul 3 al Stelei nu a fost offsite, pentru ca se vedea clar un jucator al CFR–ului care statea pe linia portii! No comment!

gigel  •  3 martie 2008, 15:42

mirciulica, nu e nici un jucator al cfr-ului pe linia portii in momentul cind un stelist loveste mingea cu capul si prelungeste mingea catre Petre….in schimb, in acel moment Petre e in offside fara nici un dubiu

Gascon  •  3 martie 2008, 15:43

io sunt fericit ca ungurii care sponsorizeaza cfr au luat teapa aseara:))ba voi chiar credeati ca ne faceti?:))mai invatati ma,mai invatati:))

Cristian  •  3 martie 2008, 15:48

Amandoua au fost penalty clar. De ce nu a dat penalty la Semedo ? pt ca trebuia implicit trebuia si eliminat Zapata, iar la Cadu degeaba a atins Pepe Moreno mingea pt ca ia prins picioarele lui Cadu si acesta nu a mai putut continua faza. Cotul la Goian nici decum nu a fost lovitura la fel si Dica unde a luat meritat galben. Actorii de la Steaua + hotzu de Bekali fac din Liga 1 o mizerie, de aici si prestatile slabe ale echipelor in Europa.

Clujeanu;  •  3 martie 2008, 15:55

Seful Comisiei Centrale a Arbitrilor, Gheorghe Constantin, s-a exprimat vis-a-vis de arbitrajul lui Alexandru Tudor de la derby-ul Steaua – CFR Cluj (3-1): „A fost penalty la ambele faze reclamate de clujeni. Tudor a prins o zi proasta, a avut si plasament gresit in momentele comiterii infractiunilor, de aici rezultind o prestatie slaba. Nu s-a ridicat la nivelul meciului, insa nu trebuie sa-l punem la zid, deoarece nu avem multi arbitri ca el”.

alex  •  3 martie 2008, 16:05

am un comment care asteapta moderarea de azi dimineata… mai asteapta mult?

RADU  •  3 martie 2008, 16:07

RUSINE STELEI! BECALI A INCEPUT IAR CU JOCURILE DE CULISE! SI NU E DE MIRARE CA ZAPATA A LUAT DIN OBICEIURILE STAPANULUI MINTIND CU NERUSINARE CA NU A FAULTAT!ASTA E STEAUA: ECHIPA FANION A TARII UNDE PRESEDINTII ISI BAT SUPORTERII IN TRIBUNA, PATRONUL INTERZICE GALERIEI( CICA ULTRASI) SA STRIGE IMPOTRIVA LUI SI ISI TRIMITE BOGYGUARZII ACOLO..UNDE RADOI SPARGE GEAMURI PE STADIOANE. UNDE PATRONU FACE CARIERA POLITICA PE SEAMA SUPORTERILOR SI UNDE TRECUTUL COMUNIST NU ESTE RECUNOSCUT SI ACCEPTAT! SI INCA CEVA: SUPORTERII ACESTEI ECHIPE ISI DORESC CAMPIONATUL CHIAR SI PRIN FURT!DAR DE DEMNITATE SI BUCURIA UNUI JOC CASTIGAT CORECT, PE TEREN ATI UITAT!?? INCEPE SA IMI PARA RAU CA ROMANIA ESTE ASA DE MARE, CRED CA ARDEALUL ERA DEPARTE DACA NU ERATI VOI, MITICILOR! URASC DAMBOVITA SI TOT CE INSEAMNA EA!

…PARONUL INSTIGA LA VIOLENTA IMPOTRIVA UNGURILOR!PAI A VAZUT VREUNUL IN VIATA , SAU VB IAR DIN PAULO COELHO? RUSINE VOUA , STELISTILOR PT CA V-ATI UITAT DEMNITATEA LA USA PALATULUI LUI BECALI! ARDEALUL TRE SEPARAT DE VOI!DE LA UN ROMAN!

gps  •  3 martie 2008, 16:19

golul 3,e fundasul pe linie ,care tinea bara pe coltul scurt.Multi dintre voi suntetzi dusi de acasa

tibe  •  3 martie 2008, 16:21

pt alex: stai linistit cu moderarea , ca si p mine m’au blocat de nush cate ori ..ca aveam io sa-i mai spun cateva vorbe lu’ laszlo :))

Mugur  •  3 martie 2008, 16:27

tolo tu tii cu steaua? asa mi se pare mie

gigel  •  3 martie 2008, 16:36

gps, uita-te la http://www.gsptv.ro/index/id/10251 secunda 00:52…nu exista nici un fundas pe linie, care tine bara la coltul scurt…

RADU  •  3 martie 2008, 16:40

DA, nu vazusem asta in timpul meciului, OFSAID CLAR la golul 3 al shtoiei!!!

LASA-NE  •  3 martie 2008, 16:47

pentru romanul din ardeal:
du-te nene in buda…pesta si trage si apa dupa tine

pentru cei cu ardealul liber  •  3 martie 2008, 16:55

v-am gasit un loc … independent

„Un roman si un ungur se duc la pescuit,dupa ceva vreme unul prinde pestisorul auriu.
-Lasati-ma inapoi si va indeplinesc la fiecare cate o dorinta.Primul incepe ungurul:
-Pestisorule cunosti Marele Zid Chinezesc?
-Da
-Ial si inconjoara Ungaria ca nici un roman sa nu mai intre.Ia pestisorul zidul si imediat inconjoara toata Ungaria.
Vine randul la roman.
-Pestisorule Marele Zid Chinezesc are ferestre?
-Nu.
-Are usi?
-Nu.
-Atunci umple-l cu apa.”

anti-m.itici  •  3 martie 2008, 16:57

Cu astfel de furturi facute pana si in sport, nu faceti decat sa amplificati ura si asa enorma a ardelenilor si banatenilor fata de m.itici! MAI FURATI CAT MAI PUTETI PENTRU CA N-O SA MAI PUTETI FURA MULT TIMP DE LA NOI!! TOT MAI MULTI ARDELENI SI BANATENI REGRETA MOMENTUL 1918 SI IN CURAND VOM ACTIONA PENTRU OBTINEREA MACAR A AUTONOMIEI ECONOMICE SI ADMINISTRATIVE!! NE-AM SATURAT DE HOTIA VOASTRA INFECTA!!

dany  •  3 martie 2008, 17:05

astai fotbalul e greu cu miticii nu stiu decat sa fure!!!!!!!!!anul trecut tudor a dat penalty la urziceni steaua ca a batut vantul acum i-a executat din nou. steaua a jucat frumos dar fara tudor nu castiga MAFIA MITICILOR

pentru cei cu ardealul liber  •  3 martie 2008, 17:05

Istoria Transilvaniei. Antichitatea târzie. Primul mileniu
Pe teritoriul actual al Transilvaniei s-a aflat în antichitate centrul politic al regatului Dacia, Sarmizegetusa Regia. Regatul dac a fost cucerit în 106 e.n. de Imperiul Roman sub conducerea împăratului Traian. În timpul împăratului Hadrian (117-135), teritoriul actual al Transilvaniei a fost organizat şi inclus în provincia Dacia Superior.

mars in asia celor ce nu le convine ca ARDEALUL a fost, este si va fi al ROMANIEI.

anti-m.itici  •  3 martie 2008, 17:11

ARDEALUL ESTE AL ARDELENILOR (ROMANI, UNGURI, NEMTI) SI NU AL ALTOR INDIVIZI DIN ALTE REGIUNI!!! SA VA FIE CLAR SI S-O BAGATI BINE LA CAP!! DOAR CEI CARE S-AU NASCUT PE ACEST PAMANT SI AU STRAMOSI CE S-AU NASCUT PE ACEST PAMANT AU DREPTUL LA EL!! O SA SCAPAM IN CURAND DE VOI!!

dan_tm  •  3 martie 2008, 17:48

pacat ca se continua cu manevrele , nu cred ca aduc valoare

Joker  •  3 martie 2008, 17:52

Este incredibil ce propaganda stelista se face in ziarele centrale. Daca cele 2 penalty-uri neacordate ar fi fost invers, am fi asistat la o campanie clara in care sa se reliefeze legatura dintre arbitrii si CFR.
Nu e suficient de clar ca au fost niste greseli voite? De ce nu se scandalizeaza gsp-ul si acum? Cand s-a gresit impotriva stelei a aparut pe prima pagina titluri prin care se sugera furtul impotriva stelei. Acum nimic! Doar niste comentarii in care se incearca minimalizarea acestor evenimente!
TUDOR A GRESIT DE 2 ORI DIN FAZE DIN CARE CLUJUL PUTEA SA EGALEZE. Ce conteaza ca a jucat bine Steaua? Conteaza ca s-a viciat rezultatul, si poate campionatul!

Joker  •  3 martie 2008, 17:55

@anti-m.itici
Perfect corect ceea ce zici.

GSP, nu intelegeti ca faceti campanie anti-ardeleni si nu anti CFR?
Nu o sa va ierte niciodata ardelenii pentru asta. Oricum nu prea va au la inima!

pentru cei cu ardealul liber  •  3 martie 2008, 17:57

ATENTIE !
arbitrul a fost cumparat (e vorba de asistentul nica) ca sa-si bage tot ardealul unghia in git, hahalerelor, v-a tras-o si de data asta.
gata cu campionatul ! pe primul loc steaua/rapid iar cufuristii pe 3 ca aveti o polita de platit la manguste.

anti-m.itici  •  3 martie 2008, 18:02

@ pentru cei cu ardealul liber: SA VEZI CE POLITA MARE AVEM DE PLATIT M.ITICILOR!! IN SPORT, IN ECONOMIE, ETC.!! NU-TI FA GRIJI, O VOM PLATI IN URMATORII ANI!!

gabidegiulesti  •  3 martie 2008, 19:37

Domnilor, atunci cand eu prind la serviciu o zi proasta, va asigur ca sunt sanctionat. Daca dorim sa mai fie credibilitate in fotbalul romanesc, e necesar ca Al. Tudor sa fie sanctionat dupa FAPTE. Ascunderea sub pres a ”performantelor” sale nu va duce la o crestere a fotbalului si a arbitrajului romanesc. Nu exagerare, dar SANCTIUNE conform regulamentului n, pentru a nu deturna sensul competitiei si al campionatului. Altfel s-ar putea ca dl. Tudor sa creada ca adevarul nu are decat VALOARE DE PIPERA.

Mihai  •  3 martie 2008, 20:17

Pacat k un meci asa frumos a putut fi stricat de un asa arbitru.Ori a vrut sa ajute Steaua ori atata poate, oricum mi se pare prea umflat domnu`Tudor,incompenenta a rasarit in iarba din Ghencea.Si daca era invers si nu dadea Stelei tot strica meciul.Pacat de meci…

ionnis  •  4 martie 2008, 11:47

Ultimul

Tudor  •  4 martie 2008, 13:55

Joker@,tu ai scapat de pe undeva si crezica poti sa aberezi aici in voie?Cum „ce conteaza daca a jucat Steaua mai bine”??Din moment ce a jucat nu mai bine ci chiar mult mai bine,merita sa castige,indiferent de ce au facut arbitrii(pentru ca,de fapt,la fel de vinovat ca Tudor e asistentul Nica,mult mai bine plasat la cele 2 faze-dar asta nu prea se mai spune deoarece probabil Tudor trebuie „demolat”),asta s-o recunoasca ceferistii si sa nu mai umble cu „vicieri de rezultat” si dupa aia mai stam de vorba,ca pana acum n-au insemnat nimic in fotbalul romanesc si acum s-au trezit ca vor ei tot!De modul oribil in care au furat tot turul de ce nu zici,expiratule?Si parca nu stiu sa fi scos asta ziaristii prea tare in evidenta!Uite ca acum s-a intors roata!

Tudor  •  4 martie 2008, 13:59

anti-mitici@,ce aveti de platit o sa platiti gloaba la ***(cuvant banat) cum ati platit atata timp!Mi-e mila profunda de voi si nu sunt bucurestean!
Si nu mai pretinde,tembelule,ca Ardealul e o tara aparte ca nu e!!Ia si citeste istorie,daca esti in stare,si vezi cum stau lucrurile!Nu exista „popor ardelean” cum nu exista „popor kosovar”(alta aberatie creata de niste fosti teroristi)!Asa ca mai lasa-ne cu rasismul tau de „ardelean”!Ardealul e al Romaniei si asa va ramane in veci!

Tudor  •  4 martie 2008, 14:09

Tolo@,e corect ce ai spus,poate mai putin expresia „meciul ultimului deceniu”.A fost un meci foarte bun,cu o echipa aflata clar la carma in cea mai mare parte-Steaua si care merita din plin sa castige,dar ca de obicei voi in presa exagerati,e foarte posibil sa se fi jucat meciuri si mai bune in campionatul nostru in 10 ani.NU A FOST NICI O VICIERE DE REZULTAT,ci doar niste greseli destul de grave ale brigazii de arbitri(vad ca de asistentul Nica nu prea se zice nimic,doar gata-Tudor trebuie demolat-greseala aisitentului e cel putin la fel de grava),iar penalty-ul mai trebuia si transformat.ori se stie ca cei de la Cfr nu prea le au cu astea.In concluzie a castigat cine a meritat sa castige.

Tudor  •  4 martie 2008, 14:14

gigel@,mai chioraste-te odata si vezi ca la ultimul gol,mingea NU E ATINSA DE NIMENI dupa ce o centreaza Mendoza,asa ca O.Petre NU E IN NICI UN OFFSIDE!
Penibili mai sunteti toti astia de la Cfr,am vazut si ce comportament aveati pe stadion cand va bateati curul la camere!De,la asa marlani care conduc clubul,asa suporteri!

Tudor  •  4 martie 2008, 14:47

macarena@,cei mai multi romani sunt stelisti pentru ca nu vor sa fie looseri si blatisti ca penibilii de la dinamu,jigaritule!Si pentru ca nu vor sa fie confundati cu javrele ca tine care uneori mai si turbeaza!

Tudor  •  4 martie 2008, 14:51

olteanulstelist@,ce fel de stelist esti tu daca-l faci de 2 parale pe Lacatus,cel mai mare simbol al Stelei?Cum adica „zbateri grotesti”,te pomenesti ca tu rabdai foarte calm si linistit sa-ti injure Trica toate neamurile vii si moarte,nu?Iar jucatorii Cfr-ului au ajuns foarte putin cum spui tu(de fapt,doar o data in primele 60-65 minute)!Si nici o echipa,oricare ar fi ea,nu poate sa joace mereu bine si foarte bine,asa ca nu mai acuza aiurea jucatorii Stelei,mai ales daca nu te pricepi!

Tudor  •  4 martie 2008, 14:53

Si pentru ala care abera ca in 1918 s-a unit Ardealul cu Balcanii:gresit,baietas,in 1918 s-a unit Romania cu alti romani si,din pacate,cu prea multi ***(cuvant banat) ca tine ca nici un roman n-ar putea sa spuna ca vrea sa se „separe” de Romania!

Tudor  •  4 martie 2008, 15:11

nuconteaza@,ai un comentariu jalnic!De unde stii tu ce a gandit cel mai infocat stelist??Pentru informatia ta toti stelistii „infocati” si cu capul pe umeri,ca de altfel TOTI cei cu capul pe umeri din fotbal(nu e cazul tau) au vazut clar ca STEAUA A CASTIGAT PENTRU CA A FOST MAI BUNA!Se vede ca nu mai poti de frustrare,dar asta e realitatea!Steaua putea sa castige fara a primi cel mai mic ajutor din partea arbitrului!Dar poate ne spui,”obiectivule” ca cfr a beneficiat si ea de avantaje,2 jucatori de ai lor trebuind ELIMINATI!Si ai stat tu sa numeri cati unguri sunt la Cfr in stafful de conducere(nu tehnic,atentie!).Nu prea cred!

iuliudingrant  •  4 martie 2008, 16:48

Tudor- daca merita sa câstige, de ce nu a facut-o si fara ajutorul lui Tudor? Dupa rationamentul tau ar insemna ca si la Iasi trebuia sa câstige, pentru ca a jucat mai bine decât moldovenii! Si atunci, daca a fost mai buna de ce nu a câstigat si acolo? Te cam contrayici!

Muzica noua  •  4 martie 2008, 18:41

asta e ce sa faci .. mai gresesc oamenii .. toti gresim nu ?

Tudor  •  5 martie 2008, 14:27

iuliudingrant@,pai tocmai ca a facut-o si asa!Tudor n-a ajutat-o decat la primul penalty si,probabil,la niste cartonase galbene care nu s-au dat(unul la Goian,altul la Lovin mi se pare).Si daca erau eliminati 2 jucatori de la Cluj(Fabbiani plus cel care l-a lovit pe Goian in fata) meciul inclina clar spre victoria Stelei!prin urmare,nu ma contrazic deloc.

iuliudingrant  •  5 martie 2008, 15:10

Incet, incet incepi sa te apropii de realitate. Dar mai ai suficient de mult pâna la obiectivitate.

Tudor  •  6 martie 2008, 2:10

Serios??Eu cred ca am fost cat se poate de obiectiv,tinand cont ca mai sunt unii(si care chiar se pricep la fotbal) care sustin ca,si la primul penalty,Zapata nu l-a atins pe Semedo.

Tudor  •  6 martie 2008, 2:20

macarena@,penibilule nu mai adu in discutie comparatia cu echipa nationala!De cand se compara cfr cu echipa Romaniei,ametitule??Asa pot intreb si eu cum ar fi fost daca juca Romania cu alta echipa si i se dadeau afara 2 jucatori aiurea ca sa poata marca adversarul in minutul 92,cum a facut dinamu in fata Stelei acum 2 ani!Este ca il trimiteam pe arbitru langa Urs Meier?
mihai viteazu@,ce cauti tu la Londra?Mars inapoi in tara la taiat **(cuvant banat) cu barda si nu te mai lauda cu plimbatul prin lume si cu „cultura” acumulata care se rezuma la ce ai prins de prin portofelele altora!Romanii sunt decorati cu acel apelativ din cauza celor din etnia care faci parte,dar nici pe departe atat ca spui tu!

Tudor  •  6 martie 2008, 2:29

nome@,Steaua a aratat ca poate bate Cfr-ul oricum!Asta pentru cine judeca macar cat de cat obiectiv!Si sa nu vorbesti tu de Cupele Europene unde Rapid si-a aratat valoarea-0 pe linie.Si ce legatura are arbitrajul de la Euro cu ce se intampla in tara?Romania merita sa aiba acolo arbitraje corecte,ca toti ceilalti!Cand o sa se invete unii sa nu-si mai tipe frustrarile pe aici?
FB@,pleaca la Budapesta daca nu-ti convine!Daca e sa vorbim de istorie,nu romanii ci voi ati stat sub turci si sub altii pe care i-ati ***(cuvant banat) sute de ani,ca nici n-ati avut un stat al vostru!Si romanii au ajuns cand au avut chef in capitala voastra,voi n-ati putut nici sa treceti Carpatii!

gabidegiulesti  •  6 martie 2008, 7:15

Tudor@: ”Steaua poate bate C.F.R. oricum„ e adevarat: pe teren sau daca nu cu arbitrii, recte Tudor-Nica! Nici nu e o noutate- Ciobanul a anuntat fatis ca asta ne asteapta.
”Rapidul si-a aratat valoarea 0 pe linie” -oare? Parca inclusiv cu Steaua a dat si gol, a luat si puncte, parca a fost si o faza dubioasa cu Buga! De unde rezida zeroul? Sau folosim argumente de 2 bani ca sa ne iasa mistoul gratuit?

andrei  •  6 martie 2008, 17:38

A te lega de arbitraj intr-un meci de fotbal, consider ca este o forma de slabiciune din partea celui invins. Oricum, rezultatul nu mai poate fi schimbat, iar prin declaratiile la adresa brigazii de arbitraj, iti ofer slabiciunea pe tava celorlalti.
Aseara m-am uitat la Real Madrid – AS Roma. Raul a inscris dintr-un offsaid evident si n-am vazut macar un singur jucator al echipei italiene, care sa protesteze. Ma-ntreb ce se-ntampla daca Realul mai inscria un gol si-n prelungiri se califica…
Deh, romani am fost si romani vom fi.

Hoinarel  •  7 martie 2008, 12:32

Nu exista nici un dubiu,daca erau acordate penaltyurile.Poate intorcea meciul CFR-ul,poate nu.Ideea e ca trebuiau acordate.
Atunci vorbeam efectiv doar de nivelul ridicat al meciului,de executii frumoase,de faze minunate. Asa monopolul discutiilor au fost cele doua faze litigioase + Tudor. Pacat!!!!!!

Tudor  •  12 martie 2008, 12:46

gabidegiulesti@,Steaua a batut PE TEREN,nu mai ca nu vrei tu sa accepti asta si mai sunt si altii ca tine!
Si hai sa nu vorbim de meciul direct din sferturile Uefa in care Steaua a fost peste rapid din toate punctele de vedere.Iar in legatura cu fazele litigioase,in tur la 1-0 pentru Steaua,lui Oprita i s-a anulat aiurea un gol care,probabil,ar fi incheiat definitiv conturile!Ca sa nu mai spun ca si in retur se putea acorda un penalty la Cristea.

Tudor  •  12 martie 2008, 12:47

Hoinarel@,din pacate asa e la romani si mai ales unii,care s-au tot invatat sa tipe ca-i fura arbitrii ca sa-si acopere lipsa de valoare,s-au obisnuit foarte bine cu situatia asta!

Tudor  •  12 martie 2008, 12:48

Hoinarel@,din pacate asa e la romani,se discuta prea mult despre arbitraj si prea putin despre fotbal si asta o fac mai ales unii care s-au obisnuit sa acuze arbitrajul pentru lipsa lor de valoare.