Osuarul penthouse

În Sinaia, la capătul aleii Nifon, care coboară dinspre mănăstire printr-un pîlc de copaci, staţi liniştiţi că dispare natura şi trecem imediat la intrigă!, aşadar, cum se termină drumeagul răsare un mic cimitir.

marți, 4 martie 2008, 9:04

În Sinaia, la capătul aleii Nifon, care coboară dinspre mănăstire printr-un pîlc de copaci, staţi liniştiţi că dispare natura şi trecem imediat la intrigă!, aşadar, cum se termină drumeagul răsare un mic cimitir.

La intrarea în careul de piatră, nu mai mare decît unul de fotbal, descifrezi cîteva cuvinte dedicate „celor care au murit pentru ţara lor”. Soldaţii români şi germani din Primul Război Mondial îşi împart bucata de pămînt. Oasele lor, curăţate de carne, vor fi acolo şi peste 100 de ani, asta dacă nu se va găsi un inovator imobiliar care să explice în termeni sofisticaţi ce păcat e ca un astfel de teren să stea degeaba pentru unşpe brazi şi cîteva kile de fosfat de calciu al unor bărbaţi demult uitaţi.

Nicolae Văcăroiu nu a purtat cine ştie ce bătălii. De fapt, una şi bună. Pe care au cîştigat-o el şi colegii de partid. Au confiscat viaţa românească de după 1989. Nici o simpatie specială pentru senator!

Dar, cînd l-a atacat, Borcea a atacat vîrsta lui. Acesta este argumentul suprem al şefului dinamovist în apărarea unui meci suspect, care l-a făcut şi pe Cornel Dinu să se delimiteze. De ce credeţi că a urmărit partida din autocar? Pentru că-i era frig? Sau frică? Nţţţţ! Amintiţi-vi-l pe Dinu la Kosice, în 1993, cînd stătea sprijinit de bancă în plin bombardament din tribune.

La 65 de ani, Văcăroiu merge încet, dar vede bine. Asta l-a enervat, de fapt, pe Borcea. Şi de aceea l-a insultat.
În 1916, oamenii se împuşcau între ei pe vreme de război şi apoi erau îngropaţi împreună pe timp de pace. Astăzi, pacea seamănă cu un măcel permanent, privat şi narcisist, în care nu curge sînge decît rareori, dar în care totul ne pute, ca într-un osuar penthouse cu ghena pe hol.

„Cred că trei-patru jucători de la Mioveni nu şi-au apărat şansele cu Dinamo”
Nicolae Văcăroiu

„Văcăroiu abia îşi tîrîie oasele prin Senat. Ce trebuia să se ia de Dinamo?!”
Cristi Borcea


Comentarii (65)Adaugă comentariu

Sthoia van Gayncea  •  5 martie 2008, 13:13

Si uite asa deturnam atentia de la furaciunea din Gayncea…
P.S:Acum 3 ani acelasi Tudor a facut praf Steaua-Dinamo nesanctionand 2 henturi clare facute de jucatorii stelei in careu…Concluzia?Pai da,a gresit omul dar neintentionat …si e doar o intamplare ca iar pt aceeasi echipa din Gayncea…

Sthoia van Gayncea  •  5 martie 2008, 13:20

Tudor a arbitrat Steaua de 17 ori … 11 victorii pentru Steaua , 3 rezultate de egalitate si 3 înfrângeri … de remarcat ca niciodată vreuna dintre candidatele la titlu nu a reuşit sa bată Steaua cu Tudor la centru …

2001-2002 FC Naţional 3-2 Steaua

2002-2003 Steaua 0-2 FC Naţional
2002-2003 Steaua 4-3 Sportul

2003-2004 FC Naţional 0-1 Steaua
2003-2004 Steaua 3-3 Rapid

2004-2005 Dinamo 0-1 Steaua
2004-2005 Sportul 1-2 Steaua
2004-2005 Steaua 5-1 FC Naţional
2004-2005 Steaua 1-0 Sportul
2004-2005 FC Naţional 1-0 Steaua

2005-2006 Steaua 4-0 FC Naţional
2005-2006 Steaua 2-2 Dinamo
2005-2006 Rapid 0-0 Steaua

2006-2007 Unirea Urziceni 1-2 Steaua

2007-2008 FC Farul 0-1 Steaua
2007-2008 Steaua 1-0 Craiova
2007-2008 Steaua 3-1 CFR Cluj

lucian GASPAR  •  5 martie 2008, 13:39

tolo iar vorbesti aiurea, nu vezi ca majoritatea fac misto de tine???? ba n-ai rusine n-ai nimic!!!! se vede ca mori de foame dar rau de tot. adevarul ca pe praful asta….

patryk  •  5 martie 2008, 14:07

Raspunsul d-lui Borcea scoate din umbra unele mici detalii ale fotbalului nostru. Una, ca se mai folosesc prieteniile, simpatiile pentru a facilita castigarea unui meci si doi ca, asa cum am mai spus, conducatorii de club din fotbalul nostru duc lipsa de imaginatie si nu stiu sa scoata doua fraze mai inteligente in orice disputa.

Costinvlad  •  5 martie 2008, 14:35

E Dinamo si asta spune tot suntem obisnuiti…

Cătălin Tolontan  •  5 martie 2008, 15:07

dan: ba da, am sefi, cititorii. cind ei vor decide, o sa plec 🙂 deocamdata, putin datorita mie si mult datorita colegilor, gsp este cel mai citit ziar de sport din ro si va fi in acest an al doilea ziar romanesc ca tiraj vindut, indiferent de specificul ziarului

gabidegiulesti  •  5 martie 2008, 15:15

De acord, insa mai sunt multe de facut/imbunatatit.

Tudor  •  5 martie 2008, 15:31

Bine zis,Tolo.Chiar daca introducerea prin primul razboi mondial si parcurile din Sinaia pare cam fortata!
Daca pana si Vacaroiu,cel cu nasul rosu(si nu de frig!) a ajuns sa vada „blaturile” lui Borcea,iar Dinu s-a retras „strategic” e clar ca Borcica ar trebui sa-si regandeasca strategiile ca nu mai merg!

TotIo  •  5 martie 2008, 15:38

Pentru toti care se iau de tolo… da-ti tata un telefon si ziceti exact ce credeti despre el 0764 818 667

josephine  •  5 martie 2008, 16:25

bun articol

Iulian din StEtienne  •  5 martie 2008, 16:41

Adevarat articol!

KnJ  •  5 martie 2008, 16:58

Wilde reptila troglodita dc te bagi tu in seama la fel si erica.Vorbeste gura fara voi pierd timpul citind replicile unor distrusi cu un SINGUR NEURON

Wilde (nu Oscar)  •  5 martie 2008, 17:21

KnJ, multumesc frumos pt aprecieri! Eu credeam despre dumneata ca esti in toate mintile. Imi pare rau ca amandoi ne inselam atat de tare!

dazdingo  •  5 martie 2008, 19:09

„dacă nu se va găsi un inovator imobiliar care să explice în termeni sofisticaţi”

interesant……te regasesti in acest agent?

Tudor  •  6 martie 2008, 2:32

De ce sunt lasati unii sa-si arunce elucubratiile aici?Ce legatura au rezultatele Stelei cu acest subiect?Daca pe unii nu-i lasa sa doarma ca Steaua castiga si e mai buna,sa ia un pumn de somnifere si sa ne lase!