Upsss! Travel Channel ia bani si nu-si informeaza publicul!

„Cotidianul” descrie azi, sub semnatura Alexandrei Badicioiu si a lui Razvan Vintilescu, cum emisiunea critica realizata de Anthony Bourdain la Travel Channel la adresa turismului romanesc a fost sustinuta financiar chiar de catre Ministerul Turismului 🙂 

marți, 4 martie 2008, 12:46

„Cotidianul” descrie azi, sub semnatura Alexandrei Badicioiu si a lui Razvan Vintilescu, cum emisiunea critica realizata de Anthony Bourdain la Travel Channel la adresa turismului romanesc a fost sustinuta financiar chiar de catre Ministerul Turismului 🙂 

20.000 de dolari a platit Guvernul Romaniei pentru sejurul jurnalistilor.  Interesant e ca, din informatiile pe care le detinem in acest moment, Travel Channel nu si-a informat publicul ca asista la un reportaj platit sau, oricum, sustinut cu fonduri din afara redactiei! Poate ca jurnalistii de la Cotidianul vor obtine o pozitie oficiala in aceasta chestiune etica din partea postului TV american.


Comentarii (13)Adaugă comentariu

red baron  •  4 martie 2008, 12:53

mai intai off-topic Felicitari si respect pt ca intr-adevar azi sunt 4 pagini in ziar cu tot cu prima in care se vorbeste despre arbitraj,insa astept de la voi la fel de multe materiale si in viitoarele meciuri in care steaua va fura,pt ca o sa vezi,cu cfr a fost inceputul
Referitor la travel, vreau si eu sa vad emisiunea critica pt ca sincer sunt mirat de o asemenea pozitie,pt ca pan acum eu am vzt vreo 3 emisiuni in care Romania a fost prezentata corect pe respectivul post

Cristi Roman  •  4 martie 2008, 12:54

Da, cred ca trebuie vazut daca e o practica uzuala a producatorilor emisiunii – Zero Point Zero Productions – (ceea ce m-as indoi – dar uite ca am putea avea surprize) de a fi ajutati sa realizeze financiar emisiunea sau s-a intamplat „ceva” in cazul Romaniei.
Din alt punct de vedere, emisiunea este, cred, o oglinda destul de fidela a turismului romanesc. N-avem de ce sa ne ofuscam.

gabidegiulesti  •  4 martie 2008, 13:00

S-ar putea numi masochism; insa cred ca mai aproape de realitate e INCOMPETENTA si SERVILISM. Iar aceste 2 ”notiuni” sunt exagerat reprezentate in ministerele si restul institutiilor bugetare din RO.

Cătălin Tolontan  •  4 martie 2008, 13:21

red baron: asadar azi nu mai sintem „aserviti Stelei”? 🙂 voi pastra mesajul tau de azi si ti-l voi aminti cind ne vei acuza din nou de stelism

red baron  •  4 martie 2008, 13:31

o voi face numai atunci cand steaua fura si presa tace, spre deosbire de voi cei la prosport nu zic mai nimic de arbitrajul de la meci,ieri am zis ce-am zis pt ca ieri nu erau 4 pagini dedicate subiectului ca azi,sper sa nu fiu nevoit sa mai zic de presa aservita stelei,nu ma gandesc ca nu va mai fura steaua,de asta sunt sigur, ma gandesc ca veti prezenta si de acum incol adevarul,oricum inca odata felicitari pt ziarul de azi,insa sa-i rogi pe cei de la fotbal internationl sa prezinte mai multe detalii,azi n-am inteles exact de ce e meciul lui Inter cu Liverpool abia peste o saptamana,din cauza ca se joaca pe San-Siro si nu rezista gazonul la doua meciuri consecutive sau de ce?

red baron  •  4 martie 2008, 13:32

in doua zile consecutive voiam sa zic

Radone  •  4 martie 2008, 14:35

Pai, red baron, tu chiar nu stii ca Chivu a facut iar buba si nu era apt de joc acum??? Tu chiar te-ai lasat de citit ziarele, cum ziceai acu’ o zi? 🙂
Glumesc! Si multa sanatate lui Cristi. I-as fi urat si noroc, dar mi-a venit in minte expresia „break a leg”. Asa ca ma abtin. Nu de alta, dar cu cine mai joaca Piti la mijloc la Euro, cu vreun mijlocas de meserie??? Doamne-fereste!

red baron  •  4 martie 2008, 15:37

aha mersi Radone deci Chivu era problema,gata am inteles:p

Ciocu  •  4 martie 2008, 16:55

Sunt adresate multumiri la sfarsitul emisiunii sponsorilor. Oricum, cam toate „ministerele de turism” invita prezentatorii unor astfel de emisiuni. Pana si Ghana a iesit mai bine dupa o astfel de editie fiindca, desi a aparut pana si minstrul de resort, nimeni nu a incercat sa para altceva decat este.

alexandru petria  •  4 martie 2008, 17:30

Nu cred că au greşit. Aşa este România.

Tot pe subiect: cu câteva zile în urmă, un prieten primar mi-a povestit cum, cazându-se la un hotel din Bucureşti, a fost nevoit să plătească o garanţie egală cu valoarea cazării pentru eventualele stricăciuni în cameră. Şi a stat câteva zile, apoi şi-a primit garanţia. Este normal?

hadean  •  5 martie 2008, 0:00

Propun sa evitam apa rece daca urmarim sa tragem o betie.Emisiunile de televiziune nu se fac prin gratia divina (poate cu exceptia celor de la TVR:-))) si orice casa de productie va incerca sa obtina bani din cat mai multe surse posibil. Nu cred ca exista macar o scama de deontologie care sa oblige o emisiune DE DIVERTISMENT sa spuna de unde si-a scos parleala. Pe de alta parte, 20.000 mi se pare cam putin. Asta daca vrei sa te vezi frumos la televizorul cel mare „urmarit de 80 de milioane de familii din U.S. si Canada”.Si daca la firfireii astia mai adaugi si obligativitatea purtarii ochelarilor de cal…sa nu ne miram daca americanul naravas invata brusc spaniola si ne trage un „hay sictir mucho”.

george  •  5 martie 2008, 13:11

pai dc retarzii astia de la guvernare l-au obligat sa mearga numai pe unde au vrut ei normal ca s-a ofticat si ne-a facut praf. ba au acceptat sa vina asta si cu un ghid rus de parca stia ala ceva despre RO!!! tampiti. pacat ca i-am votat!

Turambar  •  5 martie 2008, 16:07

Ideea cu ghidul rus in Romania e de macsima ecsceptzie creatoare. Mai ca nuca in perete nu se nimerea nici daca luau un ghid ungur, din Secuime.

🙂