Toleranţă de 9 mm contra violenţei

Terenul Gloriei Buzău a fost suspendat pe o etapă pentru că un bodyguard a intrat pe teren, conform imaginilor TV, şi, potrivit jucătorilor oaspeţi de la Iaşi, le-a arătat pistolul de sub haină şi le-a zis: „Vă împuşc pe toţi, pe voi şi pe arbitri!”. Cît e Ionuţ Popa de guraliv, încă se bîlbîie cînd îşi aduce aminte.

miercuri, 5 martie 2008, 7:58

Terenul Gloriei Buzău a fost suspendat pe o etapă pentru că un bodyguard a intrat pe teren, conform imaginilor TV, şi, potrivit jucătorilor oaspeţi de la Iaşi, le-a arătat pistolul de sub haină şi le-a zis: „Vă împuşc pe toţi, pe voi şi pe arbitri!”. Cît e Ionuţ Popa de guraliv, încă se bîlbîie cînd îşi aduce aminte.

Nervoasă, Federaţia susţine că observatorii lui Dragomir dorm în post. Mircea Stoenescu n-a scris nimic în raport. Corect! Bine că a intervenit exigenta FRF!

O ETAPĂ?! Cum au calculat? Avea pistol de calibru mic, probabil. Plus că n-a tras. Dacă executa foc cu foc era altă treabă, poate primea Buzăul o pedeapsă de o duritate exemplară: două etape, reduse apoi la una singură la apel.

Prin decizia de ieri, Comisia de Disciplină a inventat un nou concept în lupta împotriva violenţei pe stadioane: toleranţă de 9 mm. E momentul ca pe fiecare arenă de Liga 1 să fie instalată cîte o ţintă de carton cu forma unei siluete umane. După gust, ţinta va sugera fie echipamentul arbitrilor, fie pe cel al oaspeţilor. La pauză, se pot organiza concursuri de tir, iar abaterile disciplinare vor fi judecate nu cu ROAF-ul, ci cu macheta ciuruită în mînă. Tragi în decar, eşti bun. Nu tragi, bătăiţă cu pietre la meciul următor.

Dacă se grăbeşte, Dragomir poate trece şi asta în caietul de sarcini al drepturilor TV. Ia fluierînd vreo 4 milioane de euro numai pentru transmiterea pe net a execuţiilor. Al Qaeda e cam absentă în ultima vreme şi scade traficul.


Comentarii (60)Adaugă comentariu

Adi,Irlanda  •  6 martie 2008, 14:14

Nelegat neaparat de subiectul domnului Tolontan,ma bucura nivelul ridicat de bun-simt al comentariilor.Observ ca marea majoritate isi exprima intr-un mod civilizat,constructiv, opiniile,fara sa incerce sa se impuna sau sa jicneasca..Spun asta pentru ca din cand in cand,pe langa articolul respectiv,mai intru si citesc unele comentarii,gasind de regula revarsari ale propriilor frustrari..Ar fi grozav,daca usor-usor,am incepe tot mai multi sa intelegem ca respectul,sustinerea reciproca,exprimarea pasnica,sunt importante pentru coeziunea grupului,al unitatii tarii,iar ulterior lucrurile incepand sa se miste,sa progreseze..Numai bine tuturor,hai Romania..

daniels  •  6 martie 2008, 16:20

si uite asa s-a ajuns si la romani la capitolul arme de foc ! adicatelea : te deranjeaza badea Gheorghe fie el pe teren sau pe strada scoti gun-ul si-i dai o petarda la ureche si nu te mai deranjeaza ! ca-n vestul American si Salbatic!
trebuiau suspendati de sa nu se vada Buzistii astia dar nu e cine sa-i! respectivul trebuia verificat ca ***(cuvinte banate) de „mascati”!oricum in tara lu jiji numai codrul e frate cu romanul ca restul sunt toti dusmani chiar daca se pupa si se impaca pe TV !
si cica din tara asta trebuie sa selectioneze Piti 22 de tembeli care daca nu au pregatire fotbalistica pot veni cu gun-ul dupe ei ca se rezolva problema!!!

fvt  •  6 martie 2008, 16:23

frate…. un suporter doar pt k detine o tortza p stadion primeste d la 3 luni la 2 ani d puscarie ( sau km asa cv ) in skimb dk ai pistolul la tine nu s intampla nimic…(cuvinte banate).. dRAGOMIR ! ! ! !

paladino  •  6 martie 2008, 16:54

ahaaa.deci putem intra de acum incolo pe teren cu canciocu la centura(sau pe,dupa bunul plac)nu se-ntampla nimic.hmmm.e bine.deci.aveti liber.numai atentie mare sa nu trageti intr-ai vostrii.pac pac hahalero

guta  •  6 martie 2008, 17:49

Am observat in ultima vreme ca toti prapaditii au pistoale la briu (sub brat)Si daca tot am plecat de la o rubrica sportiva,ma tot intreb cum de se intampla acest lucru tocmai intr-o arena sportiva.Acolo unde „confruntarile”ar trebui sa fie „corp la corp”dupa niste legi stabilite din antichitate.Acesti oameni,cred ca nu sunt in stare sa poarte o „lupta „cu propriile lor forte,cu care i-a inzestrat Dumnezeu si atunci isi „prelungesc’bratele cu pistoale ,bate,sabii ninja etc.Astfel oricare”nemuric”poate bate pe oricine ,oricat de pregatit fizic ar fi.Zic si eu.

lucian GASPAR  •  6 martie 2008, 18:01

tolo iar vb aiurea??? scrie si tu de furtul de-la nationala de fotbal, trebui sa-ti dau eu idei??? parsivule, cu tot cu gazeta ta.

red & white  •  6 martie 2008, 19:33

Eu stiu, ca in jurul terenului pot sa stea doar persoanele acreditate si cei care sunt trecuti pe foile de joc. Daca la nivelul Ligii intai se petrece asa ceva, ma intreb ce se petrece la nivelul Ligii a-III-a, sau in diviziile judetene.Imaginile respective,ar trebui analizate de Parchet, pentru ca altfel o sa ne trezim ca oficiali din fotbal vor fi impuscati pe teren sau in afara lui, exemplul cel mai bun fiind Bulgaria.

costin  •  11 martie 2008, 23:13

am si eu o intrebare aparatele foto sunt obiecte contondente de nu te lasa cu ele la meci?astept cu nerabdare un raspuns va rog frumos.deoarece duminica seara la meciul rapid poli timisoara nu am fost lasat cu aparatul foto

Tudor  •  12 martie 2008, 13:27

Alexandru@,la cat timp dupa ce a patruns individul respectiv pe teren l-au perchezitionat jandarmii?Nu fi naiv,omul a avut suficient timp sa faca „disparut” pistolul respectiv,fiind si „de-al casei”.Nu cred totusi ca era bodyguard al ciobanului ca astia trebuie sa stea pe langa „stapanul” lor,mai degraba al patronului de la Buzau care i-a luat modelul lui Jiji.

Tudor  •  12 martie 2008, 13:28

daniels@,ce legatura are Piturca si nationala cu subiectul asta??Chiar sunt unii care se trezesc vorbind saracii…