Trei mici creditori provoaca probleme Rodipetului

UPDATE: Rodipet si-a platit datoriile catre cei trei creditori si promite ca va onora toate platile catre parteneri conform graficului.

luni, 17 martie 2008, 3:43

UPDATE: Rodipet si-a platit datoriile catre cei trei creditori si promite ca va onora toate platile catre parteneri conform graficului.

Rodipet, firma care vinde aproximativ 20% din presa centrala din Romania, cifra care in multe judete e sensibil mai mare, se gaseste intr-o situatie delicata dupa ce vineri o hotarire judecatoreasca a constatat insolvabilitatea companiei. Din acest moment e posibil sa se declanseze procedura de faliment. Aici vedeti decizia judecatoreasca.

Ironia e ca Rodipet e un veritabil mamut ce detine 1.400 dintre cele aproximativ 5.000 de chioscuri din tara si se vede acum amenintata cu falimentul pentru ca si-a platit datoriile, dar nu si penalitatile catre trei mici creditori.

In acest moment, interesul ziarelor din Romania ar fi ca firma sa functioneze, pentru ca declansarea procedurii de faliment ar duce la blocarea conturilor si la neonorarea biletelor la ordin, dar asta depinde de recursul pe care il va face Rodipet.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

mihai  •  17 martie 2008, 17:14

un motiv in plus sa se mute ziarele cu totul pe net 🙂

Vali D  •  17 martie 2008, 17:49

🙂 si micii creditori??? n-au loc pe net 😛

Cristina  •  17 martie 2008, 18:06

Ironia este ca si in trecut unele ziare au acuzat Rodipetul ca nu-si onoreaza obligatiile fata de ele, amenintand chiar cu incetarea colaborarii cu uriasa firma de distributie a presei.

Ovidiu Miron  •  17 martie 2008, 19:36

Nu cumva sunt si alte lucruri la mijloc? E destul de ciudata situatia.

iann  •  17 martie 2008, 22:47

cota de piata de 20% de unde reiese? nu cred ca se cunoaste inca cifra lor de afaceri din 2007 e de vazut daca a depasit 50 de milioane sau nu. hiparion i-a depasit?

sorin  •  18 martie 2008, 8:02

Se face loc presei online. Nu stiu ce succes va mai avea presa scrisa o data cu desfiintarea acestor firme.

Valentina  •  18 martie 2008, 18:30

Aici este ceva serios?Ma refer la falimentul rodipetului.Mama lucreaza la o agentie rodipet.isi poate face griji in legatura cu pierderea locului de munca?Francizele pot fi afectate?

mircea  •  19 martie 2008, 11:37

rodipet e in coma, ACCES va prelua tot!

Robert Adam  •  19 martie 2008, 18:49

Multumesc pentru impartialitate. Un comentariu facut de mine alaltaieri, pertinent si cu date corecte, nu cu aberatii si povesti, nu a fost publicat pe acest blog. Mult succes in activitate d-le Tolontan. Se pare ca, totusi, aparentele inseala…

Robert Adam, director Auto Mondial Media