Salvatorii

Dacă fotbalul s-ar juca fără miracole, Steaua s-ar bate cu Gloria Bistriţa pentru mijlocul clasamentului. Echipa lui Lăcătuş era să rateze aseară o mare şansă. Nu pentru că n-ar fi mai bună ca UTA, ci pentru că lupta s-a mutat în plan psihic. Practic, fiecare dintre candidatele la Ligă joacă două meciuri: unul real, în teren, şi altul telepatic, încrucişat, cu celelalte rivale.

duminică, 23 martie 2008, 10:34

Dacă fotbalul s-ar juca fără miracole, Steaua s-ar bate cu Gloria Bistriţa pentru mijlocul clasamentului. Echipa lui Lăcătuş era să rateze aseară o mare şansă. Nu pentru că n-ar fi mai bună ca UTA, ci pentru că lupta s-a mutat în plan psihic. Practic, fiecare dintre candidatele la Ligă joacă două meciuri: unul real, în teren, şi altul telepatic, încrucişat, cu celelalte rivale.

“Campionatul se cîştigă cu mintea”, a spus Andone în conferinţa de presă de la Iaşi. Se calmase şi a avut unul dintre cele mai civilizate şi raţionale discursuri văzute în fotbalul nostru după eşec. Cu o jumătate de oră înainte încercase să scoată echipa din teren. Noroc cu Sandu Matei, directorul sportiv, şi cu banca CFR-ului! Acolo se putea rupe totul!

A fost momentul cînd rezervele au contat mai mult decît titularii. Exact ceea ce s-a petrecut şi în Ghencea, unde Vali Badea a intrat de nicăieri şi şi-a salvat echipa, cu un gol din acţiune, dacă asta mai are importanţă!

“Îmi pare rău! În primul rînd pentru echipa de jurnalişti de la Gazetă şi pentru cititori. Dar nu mai pot! Nu mai am nervi, acum. Poate o să revin!”.

Asta a spus Radu Paraschivescu sîmbătă, cînd a anunţat că va renunţa să scrie, o vreme, despre sport. “Ştiu ce eforturi faceţi la gsp să echilibraţi lucrurile, vă doresc succes!”, a mai zis el. Articolul îl găsiţi AICI.

Radu are dreptate. Doar că destinul nu stă doar în propria alegere. Nu noi am ales ca libertatea noastră şi valorile fotbalului să fie atacate de dezaxaţi. Nu am ales asta, aşa cum nu alegi ţara şi timpul în care te naşti.

Am crezut că lucrurile se vor îndrepta. Şi am scris pentru asta. Dar, deocamdată, nu e aşa. Adevărata putere stă totuşi în felul în care întîmpini momentul pe care l-ai aşteptat şi care nu vine. De aceea, sînt convins că Radu Paraschivescu se va întoarce, ca să pregătim împreună cu voi revenirea sportului.


Comentarii (278)Adaugă comentariu

candid  •  24 martie 2008, 17:04

papuravida, cred ca zici tu ceva, din cate stiu eu echipele din afara au consilieri, psihologi, suport psihic, pentru ca exista o vadita legatura intre trup si minte sanatoasa, vezi la filozofii antici care erau de altfel si cei mai buni atleti!

day  •  24 martie 2008, 17:09

terry a zis inainte de chelsea-arsenal k arsenal joaca frumos dar chelsea va castiga urat.chelsea a castigat cu 2-1 dupa ce arsenal a condus cu 1-o iar drogba a egalat din offside.ma macina cumplit niste intrebari.oare o fi mana celor de la manchester?or fi banii lui abramovich?oare e arbitrul corupt?or fi tusierii?oare a facut wenger scandal?oare a fost autodenunt?oare a fost premeditat?oare si-au aruncat cu brichete in cap?pe englezi nu-i macina intrebarile astea.de ce?pt k ei joaca fotbal,se uita la fotbal,scriu si citesc despre fotbal,noi ne uitam,scriem si citim doar despre scandaluri si conspiratii.noi vrem sa castigam doar cu penalty-uri k altfel nu stim.se aprind si ei dupa erori de arbitraj dar le trece a doua zi.noi facem scandal si dupa juma de an.poate de asta ei au 4 echipe in sferturi si noi nici una

Degeaba  •  24 martie 2008, 17:20

Pt. day on:
Ai foarte mare dreptate. Chiar aseara am vazut rezumatele meciurilor din Anglia. Au comentat 10 min. si gata. Acesta comparatie nu-si are sensul. Nu poti compara o tara civilizata cu una de scandalagii. Romania se hraneste cu scandal.

aciduzzu  •  24 martie 2008, 17:28

Nu dacă fotbalul s-ar juca fără miracole, ci macar dacă fotbalul s-ar juca fără banii ciobanului.

Degeaba  •  24 martie 2008, 17:38

Dar cand a luat dinamo campionatul cu diferenta mare, si a avut la un moment dat 13 victorii consecutive de ce nu a comentat nimeni ca s-a furat? De ce nu ai comentat sa se joace fara banii lui badea sau borcea?

Degeaba  •  24 martie 2008, 17:40

Asta este Romania: Sa moara capra vecinului.

day  •  24 martie 2008, 17:40

mariuse,cartea supersteaua a scris-o vochin ,nu tolontan!cine sunt babuinii si retardatii?voi!

Degeaba  •  24 martie 2008, 17:49

Este foarte dureros faptul ca echipa steaua a devenit o turma manata de un cioban incult care nu face diferenta intre un jucator si o pereche de ‘blugi’ turcesti.

G. Dobrica  •  24 martie 2008, 18:51

Sunt un suporter dinamovist si un cititor fidel al gsp.Dupa parerea mea,Catalin Tolontan ca si Radu Paraschivescu de altfel,fac parte din gazetarii seriosi ai presei sportive din romania.Apreciez la voi intligenta, dar mai ales obiectivitatea si profesionalismul meseriei pe care o practiati.Eu personal am foarte mare incredere in voi doi si sper sa o tineti tot asa si de acum inainte.Cat priveste decizia domnului paraschivescu ,o respect,dar sper sa revina asupra ei.Va rog sa o tineti tot asa.

gabidegiulesti  •  24 martie 2008, 20:17

Domnule Paraschivescu,
Sunt alaturi de dv. Astept sa se incheie dictatura oilor si a rinocerilor in fotbalul romanesc. In speranta ca aceasta asteptare nu va fi sine die, va spun ”la revedere” cu mâhnire!

andrei  •  24 martie 2008, 22:13

si eu am decis sambata sa renunt la a pune interes in campionatul Romaniei… n-are nici un sens sa ma stresez fiindca oricum Becali va face intotdeauna ce va dori si nimeni nu-l va opri. in curand o sa renunt si la a citi ziarele de sport in totalitate.

cfr-ista  •  25 martie 2008, 12:52

sa va dea odata titlul!!!eu cel putin m-am saturat!!!de ce sa se joace restul meciurilor ca oricum sunt deja rezolvate din culise!!!12 puncte ati castigat degeaba stelistilor!!!!

day  •  25 martie 2008, 21:48

daca fotbalul s-ar juca fara miracole steaua ar fi jucat o finala de uefa in 2006 iar arsenal ar fi printr-o liga regionala in anglia

Radone  •  26 martie 2008, 12:33

atat de mult i-a placut incat un „ziarist” si-a permis sa copieze textul domnului paraschivescu intr-un ziar local din ploiesti… penibil!

Tudor  •  26 martie 2008, 13:49

Tolo,n-a fost nici un miracol ca Steaua a batut in Ghencea pe UTA!Pur si simplu,inevitabilul(pentru aradeni) s-a intamplat.Steaua a atacat in permanenta repriza a doua si asa au aparut si cele 2 goluri si inca alte cateva ocazii.Ca Steaua a marcat in final nu conteaza foarte mult,important e ca A MARCAT,intr-o etapa cand alte echipe care se vaita in permanenta ca sunt furate(desi unele fura in draci),au capotat in fata echipelor asa-zise „mici”.Meciul din Ghencea a avut ritm,iar Steaua a meritat victoria pentru ca UTA,dupa golul din debut doar s-a aparat(a mai avut doar acea bara din repriza a doua) pe 3 linii cu atacantii la 30 de metri de propria poarta.A fost un meci important pentru ambele echipe si nu,Steaua n-a jucat de la egal la egal cu UTA,altii au jucat sub Poli Iasi sau Gloria Buzau.Felicitari pentru gol Badea!!Un jucator care ar merita sa apara mai des in prima echipa a Stelei!
In privinta lui Radu Paraschivescu se pare ca a cedat momentului tensionat bine de tot pe care-l traverseaza fotbalul romanesc despre care scrie.Pacat!Era chiar un ziarist cu bun-simt.

Tudor  •  26 martie 2008, 13:53

cfr-ista@,titlul o sa-l luam ca suntem mai buni ca voi,pana si Muresan al vostru recunoaste asta,nu din alta cauza!Se vede ca e greu cand nu-ti mai baga arbitrii puncte in traista(cel putin prin deplasare) cu ghiotura!Adevarul e ca nu mai jucati NIMIC si vedeti ca va fuge titlul din mana si pentru asta acuzati aiurea pe Steaua!Uitati-va la voi si spuneti daca meritati sa luati campionatul,dar sincer!Jocurile nu sunt facute pentru nimeni,cine are valoare rezista in frunte,cine nu baga placa cu „conspiratiile”.

Tudor  •  26 martie 2008, 13:56

gabidegiulesti@,si eu astept sa dispara specia de „aruncatori de brichete” din tribune si de plangatori cu lacrimi de crocodil care nu-si recunosc vina nici cand aceasta e evidenta.Da,de specia anumitor rapidisti e vorba.:)))

Tudor  •  26 martie 2008, 14:16

Imi pare rau ca si acest articol da nastere unor comentarii frustrate precum ale individului „jorginho do rapid”,”serginho” si ale altor indivizi care nu stiu decat sa improaste cu mizerii numele Stelei!
Adevarul e ca tipa invidia(si altceva nu vreau sa mai spun ce,ca-si da oricine are bun simt seama) in ei!Sunt doar niste huligani de cea mai joasa speta care probabil doreau ca stelistii sa ramana pe teren ca sa aiba ei motiv sa se ia la bataie,sa scuipe,sa arunce cu ce le cade la indemana,ca doar asta e „spiritul rapidului”,nu cred ca-si mai face cineva iluzii ca inseamna altceva.
Suporteri rapidisti,ar trebui sa va fie rusine de comportamentul mizerabil al conducatorilor si jucatorilor vostri dupa sfarsitul meciului cand au asediat vestiarul Stelei!Dar,la asa suporteri,asa jucatori,asa conducatori nu se mai mira nimeni.
Marius@,lasa aiurelile,nu duce Ardealul nici o Moldova in spate!Din contra,datorita Moldovei nu sunteti voi acum sub **(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat),cum ati ajunge imediat daca v-ati separa de Romania,orice roman adevarat de prin Ardeal nu poate sa avanseze nici macar in gluma ipoteza asta prosteasca!Romania e una si fiecare isi plateste partea lui,nu e corect ca sa vehiculezi asemenea ineptii.

Tudor  •  26 martie 2008, 14:18

Imi pare rau ca si acest subiect da apa la moara unor personaje frustrate gen „jorginho do rapid”,”seginho” si altii care arunca aici cu toate dejectiile la adresa Stelei numai ca sa-si astampere ura fata de acest club-fanion al fotbalului romanesc pentru ca asta e adevarul pe care nimeni nu-l poate schimba!

Tudor  •  26 martie 2008, 14:23

Suporteri rapidisti,ar trebui sa va fie rusine de comportamentul mizerabil al conducatorilor si jucatorilor vostri dupa sfarsitul meciului,cand au asediat vestiarul Stelei!Dar la asa suporteri,asa jucatori si conducere,nu se mai mira nimeni.
Mars sub podul grant,printre cei intunecati ca acolo va e locul,neputinciosilor!

Tudor  •  26 martie 2008, 14:30

Adevarul e ca tipa invidia in voi(si altceva,nu vreau sa mai spun ce,ca oricine are bun-simt isi da seama)!Sunteti doar niste huligani de cea mai joasa speta care,probabil,doreau ca stelistii sa ramana pe teren(cand ei au facut ce facea oricine in locul lor) doar ca sa se ia la bataie,sa scuipe si sa arunce cu ce le cade la indemana ca doar asta e „spiritul rapidului”,nu-si mai face nimeni iluzii ca inseamna altceva dupa ce v-a vazut in actiune.

Tudor  •  26 martie 2008, 14:34

marius@,lasa aiurelile,nu duce Ardealul nici o Moldova in spate!Din contra,datorita Moldovei nu sunteti voi acum sub ungurasi,cum ati ajunge imediat,daca v-ati separa de Romania!Iar ideea cu „separatul” e o mare prostie,orice roman adevarat de prin Ardeal nici in gluma nu ar vorbi despre asa ceva.Oricum,Romania e una singura,iar fiecare isi plateste partea lui,chestia asta cu impozitele e ceva care miroase a „lucratura” din afara,pe pricipiul „dezbina si stapaneste”.

Tudor  •  26 martie 2008, 14:35

marius@,lasa aiurelile,nu duce Ardealul nici o Moldova in spate!Din contra,datorita Moldovei nu sunteti voi acum sub unguri,cum ati ajunge imediat daca v-ati separa de Romania!

Tudor  •  26 martie 2008, 14:37

Iar ideea cu „separatul” e o mare ineptie!Orice roman adevarat din Ardeal nu ar vorbi despre asa ceva nici macar in gluma!Oricum,Romania e UNA SINGURA,iar fiecare isi plateste partea in cadrul ei,chestia asta cu impozitele miroase a „lucratura” lansata din afara pe principiul „dezbina si stapaneste”>

Tudor  •  26 martie 2008, 16:39

biancorossi@,ai aparut si pe aici cu „parerile” tale?Stelistii sunt suporteri adevarati in cea mai mare proportie dintre cei ai echipelor romanesti!In schimb,dinamovistii tai sunt in proportie de 80% suporteri de zile bune,atunci cand mai furati un titlu sau o cupa,ca altfel praful se alege de ei.Halal „suporteri” adevarati!

Jorginho do Rapid  •  27 martie 2008, 7:30

Pt Tudor (26 Martie, 2008 1:56)
„…eu astept sa dispara specia de aruncatori de brichete din tribune si de plangatori cu lacrimi de crocodil care nu-si recunosc vina nici cand aceasta e evidenta. Da,de specia anumitor rapidisti e vorba.:)))”

Aici esti jalnic!!!
Nu vrei cumva sa-ti amintesti de o anumita specie a aruncatorilor de suruburi din tribuna? Da,de specia anumitor stelisti e vorba. :-)))))))))
Incearca sa rememorezi fazele din meciurile voastre cu CFR si Unirea, macar astea! Si vezi daca mai poti spune ca steaua a meritat vreun punct din cele 6 luate. Dpa aia vezi daca mai poti rpeta postul adresat lui biancorossi. ok?

hallo  •  27 martie 2008, 20:54

george de rapid,stim ca esti cretin, nu mai trebuie sa o demonstrezi.tu i-ai vazut pe cfr cum s-au bagat cu dosu-n poarta din min 5 si au inceput sa treaca mijlocul terenului dupa min 70?apropo,ai uitat cum v-a tras-o pe giulesti?si nu era deaconu arbitru

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:05

jorginho do rapid@,nu-mi atribui epitete care ti se potrivesc doar tie!NU EXISTA NICI O DOVADA ca acel surub l-a lovit in cap pe Bozovici si oricum stelistii nu au cum sa aiba apucaturile voastre pe care le stie oricine a avut nefericirea sa ajunga pe giulesti!Galetile de scuipat aruncate spre banca pe care stau oaspetii meci de meci,iti aduc aminte de ceva???
Da,Steaua merita cu varf si indesat cele 6 puncte cu Cfr si Urzicenii,iar pentru informatia ta,in ambele jocuri,Steaua a fost nu doar avantajata,ci si dezavantajata:cu Cfr,2 adversari trebuiau dati afara,iar cu Unirea trebuia sa primeasca macar un penalty in prima repriza!Si de repetat o sa repet respectivul post de cate ori trebuie ca sa stie unii ca nu poti sa ataci aiurea Steaua si stelistii!