Ofertă de la Phenian

Cînd se supără pe presă, Piţurcă pedepseşte publicul.

marți, 25 martie 2008, 7:05

Cînd se supără pe presă, Piţurcă pedepseşte publicul.

Împotriva reglementărilor UEFA, selecţionerul a închis ieri şi ultimul sfert de oră al ultimului antrenament de dinaintea meciului cu Rusia. De ce? Pentru că jurnaliştii au publicat şi punctul de vedere al preşedinţilor de club, acuzaţi de selecţioner că strică atmosfera.

E clar, omul are următoarea destinaţie fixată. Coreea de Nord. Acolo, presa nu iese din cuvîntul selecţionerului.

Ce chin pe Piţurcă la acest Campionat European! Va fi obligat să comunice. Să respecte regulile sportului. Va avea la poarta cantonamentului sute de jurnalişti români şi străini, care, la rîndul lor, au sute de milioane de microbişti curioşi în spate.
Citiţi interviul cu Van Basten realizat de Andrei Niculescu! Olandezul nu iubeşte presa! Nici noi n-o iubim, cine îşi iubeşte locul de muncă? 🙂 Dar fostul mare campion ştie cu precizie care e rolul fiecăruia. El selecţionează, media relatează sau critică, publicul dezbate. Asta nu înţelege Piţurcă!

În timp ce Van Basten a invitat el presa română în Olanda, selecţionerul „tricolorilor” a trîntit ieri uşa în nasul unui jurnalist de la de Telegraaf. „Stai degeaba! Antrenamentul nu mai e deschis!”, i-a spus purtătorul de cuvînt al FRF ziaristului Jeroen Kapteijns. Se mai întîmplă. Ne vedem la Euro! Bine că nu se organizează la Phenian!


Comentarii (192)Adaugă comentariu

CIPRICU  •  26 martie 2008, 13:04

foarte bine a facut tolontane, va credeti buricul pamantului? stii bine canu esti deloc, ia spune mi tu mie ce tiraj iese de la rotativa? cum se face evaziune pe la semafoare si nu numai?
ii aduceti la toneta 100 exemplare pe acte
dar fara ii mai dati 300 la vanzare , nu ?
chiar va credeti cei mai destepti ?
eu nu va consider cei mai destepti , stai linistit
raman la parerea ca va trebui sa se dezbata boicotarea cumpararii gsp de catre suporterii stelei , sunteti jalnici , sunteti rusinea presei din romania

Tudor  •  26 martie 2008, 13:07

Vad ca sunt exprimari la adresa lui Piturca foarte pe de-alaturi:ca nu are educatie,ca e sub Van Basten,ca e „dictator”…Vedeti-va de treaba ca nu prea stiti ce vorbiti!Piturca e peste Van Basten,cel putin in privinta fotbalului cu siguranta,dovada rezultatele din preliminarii(Romania clar peste Olanda,desi batavii aveau un lot mai valoros) si modul in care a refacut un grup unit la nationala(asta in vreme ce Van Basten n-a facut decat sa indeparteze unii jucatori importanti).Iar in privinta educatiei extrasportive,aici oamenii din fotbal(din orice tara ar fi ei) se cam aseamana.Nu vad de ce Piti i-ar fi inferior lui Van Basten.

johnny  •  26 martie 2008, 13:18

Cum e cu scorul meciului cu Turcia B pe care la ora 8.00 nu-l puteai gasi in editia electronica dle.Tolontan??? Dar reclama la tv Felix era!!!! Va e rusine sa raspundeti????

diego  •  26 martie 2008, 13:19

tudor@ intimplator am si cunostinte de psiholgie, si, mai mult sau mai putin intimplator, am avut ocazia sa stau de vorba cu piturca fatza in fatza.
omul are reale probleme de comunicare, nu stapineste prea bine lexicul, si cind se supara lasa impresia unei tzatze vexata si alintata!

calin  •  26 martie 2008, 13:57

Da Cataline, mare dreptate ai.
Piturca in loc sa va dea civilizat un interviu in care sa va raspunda la intrebarile voastre la obiect, va tranteste usa in nas. Nesimtitul dreaqului.
Pai voi saracii ziaristi daca nu puteti furniza cititorilor niste articole obiective, cu detalii tehnice si de bun simt din cauza acestui antrenor incapatanat ce vina aveti?
Nici una.
Din cauza unora ca Piti sunteti obligati sa bagati stiri de genul: Becali face 60.000 euroi pe zi. Muresan se scobeste-n **(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) si dinti cu acelasi deget. Copos si-a luat pampersi cu discount etc.
Cu siguranta voi n-ati vrea sa bagati astfel de can-canuri puerile care n-au nici o legatura cu deontologia meseriei de ziarist. Dar ce puteti face, daca sunt astfel de antrenori precum Piti.
HUOOOOO

Bogdan P  •  26 martie 2008, 14:04

Catalin, un pronostic pentru decizia comisiei de azi?

ciprix  •  26 martie 2008, 14:05

D-le Tolontan , hai sa dam jos cu tot ce este bun in sportul romanesc. In primul rand Piti a reunit echipa Romaniei de fotbal ca altfel nu stiu unde eram dupa atatea necalificari, in al doilea rand ziaristii de azi sunt majoritatea niste santajisti si mincinosi.
E CINEVA IN TARA ASTA CARE VREA SA AVEM SI NOI BUCURII SI LINISTE??????

Coss  •  26 martie 2008, 14:17

@juve_MERDA

Daca dumneavostra credeti ca puteti avea informatii de la Nationala fara mijlocirea presei, va urez drumuri scurte pina la vestiare.
Altfel, o stiti pe aia cu „ciocu’?

habu daby  •  26 martie 2008, 14:20

Bine mah da ce poti cere de la un oltean care se crede si mare antrenor da si mare filosof pe deasupra,eu nu ii reneg activitatea la echipa nationala da trebuie sa invete si el ce inseamna sa traiesti intr-o societate normala cu norme democratice si sa respecti acele norme,in rest numai de bine tuturor,nationalei,stelistilor ca nah eu sunt stelist,si presei bineinteles…..ah inca ceva….Felicitari Tolontane ca am auzit ca ai castigat nush ce premiu important pr blogul tau,nah frumos…vezi daca respecti normele societatii…esti apreciat chiar daca nu la adevarata valoare dar tot e bine si asa…sa speram la mai bine….HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!! HAI STEAUA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ureche  •  26 martie 2008, 14:33

Si cenzura unor mesaje e patetica Tolo… dar se incadreaza perfect in tipul acesta de articol!

Phenian?!!! poate in urma mesajelor primite sa recunosti cat de patetice sunt unele din ideile (de tip „socant”) care le prezinti in ziar.. ca sunt ale tale sau nu e alta poveste!

diacriticul  •  26 martie 2008, 15:03

Treaba e simplă, dacă fotbalul se cuminţeşte voi muriţi de foame. Din păcate înjurăturile se vând mult mai bine decât laudele.

anton  •  26 martie 2008, 15:05

mac tolo,
colegii matale de la antene il compara marinarul cu vladimir cel mare – se executa ziaristi si pe la noi ? nu ? pacat …
matale il asociezi pe pitz cu phenian
ai putina decenta – macar pt amaritii care maninca acolo scoarta de copac – sau maninci si matale la fel ?
daca crezi ca la phenian e nasol, de ce nu te duci matale pe acolo sa ne spui cum e ?
sau de ce nu compari cu cenzura lui suzana gidea sau cel putin a lui adrian n. – se supara motanul ? sau macar pastorul mihai de la stirea zilei ?
ziceai ca ai scris despre coruptia din fotbal ? ai scris cumva despre ivanovici, ioanitzoaia, ziua ? despre shantaje de presa si alte deontologii jurnalistice ?

Kings of Ice  •  26 martie 2008, 15:12

mda,presa si-a luat un sut in dos desi ar merita un sut in cap sau intre picioare.daca faceti un SONDAJ referitor la parerea oamenilor despre voi cred ca emigrati in Botswana.cica,,presa nu e iubita”..hihi asa este daca am avea posibilitatea v-am pune ,,wanted dead or alive”.sper sa prind ziua unui linsaj public contra unui jurnalist,o ghilotina,esafod sau orice alt mijloc de divertisment de acest tip.semninte avem,bere idem deci….sa curga singe:)))))))))

banzai  •  26 martie 2008, 15:32

vamananc-BRAVO MA!!!!!

huoooooo  •  26 martie 2008, 15:34

sa va vad someri cum vindeti ziarul in intersectie.sa vedeti ce flegme va luati jeguri de TONOMATE.Bine Base,bine Piti!

Riff  •  26 martie 2008, 15:46

,,Cînd se supără pe presă, Piţurcă pedepseşte publicul.”Domnu ziarist,bre,de cind presa=public?!!?!!ma nene tu esti in toate mintile?!pai noi,oamenii normali suntem la fel ca voi,jigodiile din presa??cind se supara pe presa,Piti se supara pe voi iar voi NU este NICIODATA = cu NOI.

ruiz  •  26 martie 2008, 16:42

Te respect pentru calitatile tale de gazetar si pentru echidistanta cu care privesti lucrurile.Inteleg deasemenea ca nu toti ziaristii pot fi Vochini si Andriesi si ca marea majoritate isi bazeaza munca pe monden.
Insa, constatam ca ziarele de sport sunt de fapt ziare de fotbal, mai precis ziare care se ocupa de scandalurile din fotbal. Lucru valabil si ( sau mai ales )pentru emisiunile TV. O zi fara aceste lucruri ar fi precum o zi de post inainte de paste sau o cura de dezintoxicare. Adica greu de tinut dar cu efecte pozitive

Trifu  •  26 martie 2008, 16:44

Va salut domnule Tolontan! Va salut pentru ca asa e moral atunci cand intri in „casa” cuiva (acest blog). Dar sa stiti ca fac un mare compromis, pentru ca de multe ori am impresia ca dumneavoastra si alti oameni de presa din Romania faceti foarte mult rau si oamenilor din sport si noua cititorii sau telespectatorii. Voi sunteti cei care de multe ori „prezentati faptele cum sunt”. Sincer nu va inteleg. Daca erati ceva analist politic, sau moderator la o emisiune cu profil politic, m-as fi gandit ca aveti un patron care are o anumita apartenenta politica si va plateste un salariu pentru a scoate uneori in evidenta lucruri ale adversarilor. Insa sunteti jurnalist sportiv. In cine vreti sa loviti? Ce aveti de castigat? Ce ati castigat cand ati pus umarul la distrugerea gimnasticii romanesti. Da! Va spun eu: Nimic! Pacat ca de multe ori faptele unora sunt rastalmacite si hiperbolizate.

mujotutun  •  26 martie 2008, 17:07

Lasa, ca toata Gazeta l-ati pupat pe Satana pentru „calificarea istorica”! Bine v-a facut!
Piturca este un nimeni, un nimic si trebuia de mult sa plece (bine, nu trebuia niciodata adus, dar deh, te pui cu Mafia FRFista si LPFista?).
Pe de alta parte, domnu’ ziarist curajos, altu’ era subiectu’ astazi, nu golania funciara a barbugiului intr-o manifestare banala!Las’ sa scrie Scorpie si Jumatate ca sunt mai marcanti. Ca doar dl NEA OVI s-a antepronuntat aprioric!

boone…  •  26 martie 2008, 18:05

sunteti penibili
m-am saturat de ***cuvant banat din cauza limbajului necivilizat)asta din care castigati doar voi si jiji…..***(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) capul cu idiotul asta zi de zi……ipocritzi si voi si prosport si toata media asta de c**(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat).jurnalishtii lu’ peshte………….pai macar nu il mai injuratzi si spurkatzi toata ziua.praf in oki…….se duce iar **(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) tzara asta.pa\

bubu  •  26 martie 2008, 18:17

Catalin, cu tot respectul, exagerezi. Si nu stiu de ce dar in ultima vreme esti un fel de Gica Contra sincer cam rasuflat.
In primul rand, ce nu intelegi tu este ca selectionerul, pedepsind presa, nu pedepseste in niciun fel publicul. Sa stii ca publicul ar da foarte repede mici delicii cotidiene publicate de tot felul de carnati care si-ar vinde si mamele doar sa li se vanda hartiile igienice de ziare pe niste rezultate notabile ale echipei nationale.
In al doilea rand, sa nu uitati ca voi, presa, sunteti principalii vinovati pentru precedenta debarcare a lui de la nationala. Iar el cu timpul v-a dovedit pe teren ca ati gresit.
Asa ca nu va mai irijati in niste umili reprezentanti ai „publicului”, ca multi dintre voi ati merita sa vi se infunde gurile cu nisip de la cate prostii sunteti in stare sa debitati. Iar aia valabili, cati mai ramaneti… aveti grija sa nu va stricati incet-incet…

lolo  •  26 martie 2008, 18:51

nesimtit imputit si fara 7 ani de acasa, mai penibilule, o sa regreti amarnic ca nu l-ai bagat pe trica, esti zero barat

puiu  •  26 martie 2008, 19:19

Piturca un antrenor bun cu rezultate numai in calificarii,in turnee,ZERO .Nationala de tineret nu a facut nici un punct la turneul final de la Bucuresti .Tare mi-e frica de cei mari sa nu repete nonperformanta tineretului .De caracterul antrenorului ce sa mai spunem :un needucat de la Orodel ,tinerete nu prea civilizata ,jucator bun ,scoala IOC,cam asta este Piti taciturnul sa nu zic tiganusul .

puiu  •  26 martie 2008, 19:22

Am uitat Catalin ,te astept cu un material dupa decizia comisiei federale ,previzibila de astfel ,astia nu au rusine ,o fac pe fata .

MosIonRoata  •  26 martie 2008, 19:25

Foarte bine a facut domnul Piturca. la urma urmei, oamenii de fotbal trebuie sa se ocupe de fotbal nu sa trancaneasca in presa.

oacolu’  •  26 martie 2008, 19:33

ASCULTATI CE VA SPUN,SI TINETI MINTE :CALIFICAREA LA EURO SA FACUT PE NOROC SI DIN INERTIE;PITURCA NU ARE NICI UN MERIT CI DOAR BULAN;O SA VEDETI CA NU VOM AVEA NICI UN REZULTAT, BA CHIAR CIUCA BATAILOR;SI ATUNCI piturca VA FI TOT CU NASUL PE SUS SPUNIND SA FIM MULTUMITI DOAR DE CALIFICARE,PT CA LA CE SE INVESTESTE IN ROMANIA ,LA CE SA NE ASTEPTAM?

vasea  •  26 martie 2008, 19:34

O sa te vedem vreodata dupa gratii Nasule ?
Sa te tii acolo de mana cu fratii tai intru „intelighenta”: Mitica D.Militianu, Gigi B.Alienatu si bineinteles Traian Dusa-i Flota Romaniei. Nu de alta, da’ sa-l poti pupa mai bine sub coada.

sandy  •  26 martie 2008, 20:35

voi presa ati ajuns un prezervativ al adevarului

mike  •  26 martie 2008, 21:15

bine a facut. eu nu numai ca nu v-a lasam …,dar vsi v-as fi tras…,vreo 2-3 picioare in fund!

sadf  •  26 martie 2008, 21:17

,,El selecţionează, media relatează sau critică, publicul dezbate.”ati UITAT sa adaugati ceva ,,domnule”tolontan…,,media relateaza,critica ..DAR RESPECTA ADEVARUL”.oare de ce ati uitat tocmai asta?este o intrebare retorica…..

moro  •  26 martie 2008, 21:45

Va trimit un link cu imagini de la incidentul petrecut in Ghencea in iulie 2007, cand un suporter stelist a intrat in teren si a incercat sa-l loveasca cu pumnul pe portarul echipei Charleroi.

http://www.youtube.com/watch?v=2vjRp6qDZW4&feature=related

Steaua nu a fost pedepsita de Uefa, nici meciul nu a fost intrerupt.

Despre acest incident nu s-a vorbit deloc in aceste zile, desi mi se pare unul mult mai grav decat cel cu bricheta.

Matei  •  26 martie 2008, 22:35

D-l Tolontan ,

Respectand principiul superstitiei, care guverneaza Nationala de multi ani, normal ar fi ca dupa aceasta victorie si joc bun cu Rusia, sa nu mai aveti acces la nici un antrenament.

Dar nu va impacientati, nu e o tragedie, nu cred ca va cere cineva un reportaj de la antrenamentele Nationalei.

Si asa in Gazeta vad un festival de reclame in fiecare zi, asa ca un articol mic intre doua reclame mari, cat mai mari, trece neobservat.

Ziarul cand il faceti 1 leu?

alex  •  28 martie 2008, 15:01

domnule tolontan mai lasa vrajala aia din titlu si nu te mai lua de d-l piturca

alex  •  28 martie 2008, 15:02

domnul piturca vrea binele nationalei , tu ce vrei?

alex  •  28 martie 2008, 15:03

eu cred ca a facut bn ca nu va lasat sa mai speculati fel si fel de scenarii despre jucatori

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:17

diego@,astea sunt minciuni cusute cu ata neagra,nici macar alba!Asa poate sa spuna oricine ca a stat de vorba cu Bush,ca tot e zilele astea prin Romania si oricum nu poate nimeni sa-i verifice spusele!La fel e si cu „cunostintele de psihologie pe care te lauzi aiurea ca le ai!Daca chiar ai fi stat de vorba cu Piturca,ti-ai fi dat seama ca omul stapaneste mult mai bine vorbele decat multi din fotbalul nostru si nici nu se ofuscheaza din orice!Dar esti,aproape sigur,dintre cei care-l ataca pe Piturca fara vreun motiv real,fara sa-si dea seama cat sunt de penibili!Cu astfel de indivizi oricine ar avea anumite probleme de comunicare.

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:32

puiu@,te pomenesti ca oi fi vreun „mare caracter” sau „reper moral” de te grabesti sa-l faci in toate felurile pe Piturca!Stai in banca ta,tembelule,si nu mai jigni oamenii aiurea,fara sa stii bine despre ce vorbesti!Si,apropo,in turneul final de tineret(SINGURUL din ultimii nu stiu cati ani la care nationala noastra s-a calificat datorita aceluiasi Piturca) sistemul de disputare a fost unul idiot,iar Piturca a pregatit foarte bine meciurile,dar n-a fost vina lui ca in 2 meciuri din 3 am avut mai multi jucatori dati afara,fapt ce a contat enorm!
coss@,daca crezi ca marea majoritate a suporterilor vor sa aiba nu stiu ce informatii penibile si nu sa vada nationala cum face jocuri si rezultate bune,atunci nu prea stii pe ce lume traiesti!De ce „mijlocire” a presei e vorba in cazul asta?Sau credeti ca fara manipulatul vostru suporterii ar muri de suparare?

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:44

E trist ca sunt unii care arunca cu noroi in oamenii de valoare,iar in Romania asta a ajuns moneda curenta si cu ajutorul neprecupetit al presei.

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:51

gabonne rosoblue@,PITURCA ESTE SI VA FI UN MARE ANTRENOR,in ciuda aiurelilor pe care le debitezi!

Tudor  •  3 aprilie 2008, 10:56

Catalin@,sigur nu esti clona lui Tolo ca asa pari la ineptiile pe care le afirmi cu seninatate fata de Piturca?:)))
Si,pentru ala de mai sus care se mai dadea si „stelist”,Steaua a jucat foarte bine si sub comanda lui Piturca pe care adevaratii stelisti il asteapta la Steaua cu bratele deschise daca va mai fi sa vina antrenor!Iar la Euro,nimeni n-o sa vrea sa-si aminteasca de „pronosticurile” tale penibile,atunci cand Romania se va califica din grupa si mai departe.

Tudor  •  4 aprilie 2008, 15:04

Oldgard@,analogia pe care o faci tu cu un anumit eveniment istoric nu se sustine!Uite doar un argument in sensul asta:nu poti sub nici o forma sa compari motivele religioase de atunci cu cele fotbalistice din ziua de azi(primele erau mult mai importante).In plus,sa stii ca pana la urma regele nici nu si-a mai putut impune punctul de vedere asa cum ar fi vrut.

Tudor  •  4 aprilie 2008, 15:37

Cineva spunea ca nu stiu cum erau Ienei si Boloni ca exprimare fata de Piturca si ii aprecia!Ienei,intr-adevar a fost si a ramas un gentleman si un antrenor de valoare,desi nu cred ca se exprima mai bine decat Piturca.Pur si simplu,unul are un anumit tip de personalitate,iar celalalt altul.Insa Boloni…Sa fim seriosi!Ala nici nu stie sa se exprime corect in romana,iar ca rezultate si pricepere in antrenorat,Piturca il depaseste fara probleme!Oricine stie fotbal isi da seama de asta.