Ca Ţopescu la Moscova

Rapid – Steaua a fost cel mai scurt meci pe teren şi cel mai lung în afara lui. A început în seara zilei de joi, 20 martie, iar astăzi, sîmbătă, 29 martie, v-aţi trezit probabil fără să cunoaşteţi decizia. Normal, de vreme ce două comisii ale fotbalului nostru au început dezbaterea ieri şi au terminat-o azi, după miezul nopţii!

sâmbătă, 29 martie 2008, 12:29

Rapid – Steaua a fost cel mai scurt meci pe teren şi cel mai lung în afara lui. A început în seara zilei de joi, 20 martie, iar astăzi, sîmbătă, 29 martie, v-aţi trezit probabil fără să cunoaşteţi decizia. Normal, de vreme ce două comisii ale fotbalului nostru au început dezbaterea ieri şi au terminat-o azi, după miezul nopţii!

Cele trei ore de la CCA şi cele opt de la Comisia de Disciplină vorbesc despre colapsul decizional. A fost nevoie de 11 ore, unsprezece!!!, pentru că regulamentele sînt prost întocmite, iar oamenii care le interpretează sînt supuşi unor presiuni infernale. Au ciclat la infinit ca să ajungă la un 0-3 pe care-l ştiam!

Cu fiecare oră de audiere şi deliberare era tot mai clar că, indiferent de verdict, acesta va fi erodat de întîrzierea ocultă cu care s-a pronunţat. Ne-am simţit precum Ţopescu la Olimpiada moscovită,  acum 30 de ani, atunci cînd arbitrele au întîrziat nota Nadiei pînă ce tuturor ne-a fost clar că nu se punctează un exerciţiu, ci un întreg sistem de complicităţi şi decizii politice.

În acest caz, pierderile colaterale sînt mai mari decît problema iniţială. Deaconu a căpătat pe teren un cucui microscopic, dar Săpunaru era să leşine ieri în nesfîrşitele audieri, iar Lovin a plecat, după 6 ore, livid din cauza nemîncării. Se vede treaba că e mai periculos pentru fotbalişti felul în care se combate violenţa, decît violenţa însăşi.

Revenim la Moscova. Vă amintiţi nota Nadiei? Nu, evident. Tot ce au reţinut memoria şi istoria e manipularea care şi-a anulat propriul rezultat.


Comentarii (661)Adaugă comentariu

gabidegiulesti  •  30 martie 2008, 18:00

Ghinionul dv. domnule Tolontan este ca aveti meseria pe care o aveti! Eu imi pot permite luxul de a ma declara scârbit ( v-am mai declarat-o acum 2 ani); totul ar trebui sa aiba o limita. Din pacate, in fotbalul nostru masluit, corupt si nerusinat aceasta limita nu a existat, iar in acest an a depasit si orice inchipuire!
Nu are cum sa fie nici o surpriza, atât timp cât am fost preveniti de o anumita persoana ca nu va precupeti nici un mijloc pentru realizarea scopurilor lui scârboase si perverse.
Trebuie sa vina chirurgul perfect care sa ”taie” intreaga cangrena din fotbalul romanesc! Pana atunci dv. luptati cu toate mijloacele (putine!), noi suporterii ne indignam, iar ”Ursul” sau ”Razboinicul rusinii” trece in cavalcada mai departe.
Poate sa treaca, dar fara mine. Simt ca l-as cautiona. Va las pe dv. sa continuati lupta asta inegala!

Dandu  •  30 martie 2008, 18:04

Nici cand aveam vreo 6 ani si vreun copil se intampla sa ma loveasca suficient ca sa sangerez (din joaca,cu vreo castana sau chiar piatra) nu faceam atata circ cat a facut tipul ala care cica e arbitru si trebuie sa mentina ordinea pe teren.Ar trebui pus,disciplinar,sa arbitreze meciuri de rugby.

Cristina  •  30 martie 2008, 18:32

S-ar putea ca sanctiunea sa fie contestata de Rapid; poate ca verdictul va ramane acelasi.
Pacat ca violenta din fotbal (si nu numai…) nu va putea fi eliminata prea usor. Poate ca ar trebui ca meciurile sa se joace mult timp fara spectatori ca sa se miste ceva in sensul diminuarii huliganismului de pe terenurile de sport.

mircea ordean  •  30 martie 2008, 18:38

„Revenim la Moscova. Vă amintiţi nota Nadiei? Nu, evident. Tot ce au reţinut memoria şi istoria e manipularea care şi-a anulat propriul rezultat”
Sint mai slabut de minte si nu pricep ultima fraza. Asta e.
Daca e vorba de plins pe ce i s-a intimplat atunci Nadiei din partea arbitrilor, ma voi declara patriot corigent. Mi-o amintesc pe Nadia, supraponderala si cazuta la birna parca, luptind sa ia mai mult decit bronzul la individual compus. Eu as fi zis bogdaproste cu el. Marea Nadia nu a fost pregatita nici pentru esec, nici pentru trecerea timpului. PCR nici pe atit, atunci in ’80 si intotdeauna…
Dar da bine sa te revolti pe ce patza valorile Neamului…

J o h n s o n  •  30 martie 2008, 18:41

Toti ravnesc anul acesta Titlul pentru ca doar astfel vor putea ajunge ACOLO,in „grupe”.Nu banii lor sint principala atractie.Titlul din acest an si doar din acesta reprezinta pasaportul pentru Gloria Eterna.
Toata lumea insa uita ca Steaua in principal a facut pe terenurile Europei posibil acest vis.
Poate ca nu spectaculos,poate printre lacrimi si sacrificii dar a facut-o.
Si tocmai Stelei i se intenteaza azi in mod violent procese de intentie ca si cum ea n-ar mai avea nicio legitimitate in acest demers.
Pentru o bricheta toata lumea a plonjat in telenovela si autovictimizandu-se ironizeaza Steaua si o ataca din tribune,din redactii,de peste tot.

mircea ordean  •  30 martie 2008, 18:42

Am spus-o in acest numar si la un articol al dlui Buzarin.
Materiale d-astea inflamate sint nu departe de echivalentul spectatorilor huligani din tribune.
De ce simt eu ca una din cauze este lucrul la un cotidian, pina seara, zilnic…
Trebuie sa te defulezi cumva, este aritmetic la o adica ce se intimpla condeierilor celui mai important ziar de sport…

cool me  •  30 martie 2008, 19:34

sunt de parere cu tine !

paminotu  •  31 martie 2008, 23:01

eu imi amintesc nota Nadiei de la Moskva’80 – 9,85

doctorc  •  1 aprilie 2008, 11:41

Daca meciul se rejuca iar fi batutu rapidu si atunci scandaulul ar fi fost si mai mare!Bine am venit in Romania!

Tudor  •  3 aprilie 2008, 12:27

doctorc@,poate batea crapidul in visele tale!In realitate castiga Steaua.Bine ai venit printre oameni!
rapidistu@,auzi,fetita plangacioasa,du-te si plange in alta parte,eventual pe umerii aluia care a aruncat cu brichete,ca in mod sigur il stii foarte bine,golan la golan trage!
Rusine pentru toti crapid si toti suporterii crapidisti!!S-a saturat toata lumea de mahalagismele voastre!!

Tudor  •  3 aprilie 2008, 12:31

Tolo,la Moscova s-a facut o nedreptate,aici s-a respectat regulamentul!Asta e marea diferenta!!Si,din pacate,in istorie,a ramas cine a luat titlul la acea Olimpiada,in primul rand.
Intr-adevar,decizia s-a luat cu o intarziere si intr-un mod tipic pe la noi,dar asta nu inseamna ca nu a fost una care trebuia luata!Voi,cei din presa,care tot semnalati ca avem regulamente care sunt incalcate sau nerespectate cu voiosie,ar trebui sa salutati acest lucru,chiar daca,repet,s-a facut cum s-a facut!