Gest neobisnuit: infrintul il felicita pe invingator

Printr-un comunicat oficial emis in aceasta seara, „Realitatea Media felicită consortiul format din compania de telecomunicaţii RCS&RDS  si postul de televiziune Antena 1 pentru obţinerea drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I”.

luni, 31 martie 2008, 9:44

Printr-un comunicat oficial emis in aceasta seara, „Realitatea Media felicită consortiul format din compania de telecomunicaţii RCS&RDS  si postul de televiziune Antena 1 pentru obţinerea drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I”.


Comentarii (48)Adaugă comentariu

Cristina  •  31 martie 2008, 21:51

Ar trebui sa fie un gest obisnuit, un gest de onoare. Nu stiu de ce ar trebui sa fie o surpriza.
E adevarat ca in Romania nu prea se practica inca asemenea gesturi, dar nu ar trebui sa fie ceva neobisnuit.

eLeM  •  31 martie 2008, 21:57

Neobisnuit pe-aici, prin Subcarpatii Getici 🙂
Mai intii sa vedem cu cine o sa imparta Antena 1 optiunile, apoi o sa pricepem si rostul gesturilor de diplomatie…
PS. Asteptam un comunicat de bun-simt si din partea Kanal D, ca partide de impartit sint destule in Liga I (…dati maxim cite doua, sa ajunga la toata lumea!).

felix  •  31 martie 2008, 21:58

Decat TVR mai bine altii.
Felicitari RCS&RDS si Antena 1, companii private sa isi faca treaba nu TVR care face concurenta neloiala si jaf la drumul mare cu aberanta lor taxa rtv.

Florin  •  31 martie 2008, 22:03

Frumos, elegant.

mihai  •  31 martie 2008, 22:13

deci se poate!

Cristina  •  31 martie 2008, 22:17

Da, se poate. Numai sa se treaca peste orgolii.

nastyb0y  •  31 martie 2008, 22:23

Si eu ma bucur pentru Antena 1. Am motivele mele .In plus , Realitatea i-a felicitat , posibil, gandind astfel :” Mai baieti, noi mai mult de 60 nu doream sa dam dar am auzit ca sunteti dispusi sa licitati si 90 .Asa ca , ce am zis, ia sa ii urcam pe astia pana la 84 .La 85 ii lasam sa castige ei. Daca nu ne retrageam , era paricol sa ne lase ei pe noi sa castigam . Acum , daca tot le-am facut-o , hai sa ii felicitam “. Felicitari sincere, RDS & Antena 1. Deschideti sifonierul sa vedeti scheletul . Ha !

andrei25  •  31 martie 2008, 22:25

Nu are legatura cu orgoliile. Asa cum spunea si Cristina, acesta este un gest obisnuit, practic o formalitate; din pacate insa, acest gen de comportament este ff rar aplicat in Romania.
Poate usor usor vom deveni mai civilizati, mai profesionisti.

zetu  •  31 martie 2008, 22:31

Gest frumos. Dar din pacate nu ma incanta difuzarea meciurilor de catre Antena 1. Pana una alta, Antena 1 ar trebui sa-si trimita angajatii din departamentul Sport pe la protv, la un mic training. Nu de alta, dar incepand de la imagine, sunet, comentariu, antena 1 e deficitara la toate capitolele. Nu pot sa sper decat ca aceste probleme se vor remedia la timp.. desi ma cam indoiesc.

Cristina  •  31 martie 2008, 22:37

Nu atat gestul ca atare ar putea avea legatura cu ceea ce se numesc „orgolii”, ci absenta lui.

sorin  •  31 martie 2008, 22:59

Cineva care stie sa respecte castigatorul si accepta pierderea. Asa ar trebui facut in orice. Doar ca la noi toti se cearta. In fotbal cele mai multe certuri. Nimeni nu stie sa piarda

delaurenti  •  31 martie 2008, 23:07

Cata coerenta, cata subtilitate lingvistica la acest Del Boschet rapidist, celebrul Marean RRada.Asta il face pe Gigi sa para erudit.Doamne, asta e imaginea rrapidului, fara perdea..Asta sunteti si veti fi MILOGI.

Din ciclul, „Daca este infractori sa ii prinda politia”, Marean, aceasta Mata Hari a espionajului subpodar a lansat cateva axiome de neuitat in aceasta seara:

„Organizarea Rapidului a fost buna dar is de vina aia de la poarta ca i-au lasat sa intre cu brechete, trebuia sa le spuna sa nu isi ia brechete la eei”

„Observatorul era nenorocit, cum gasea o brecheta, un obiect contagios cum mergea la Manea sa il trimita inspre crainic sa anunte la statie sa nu se mai arunce”

ole ole, multumim mareane ca ne faci sa radem ca nimeni altul

mariosso  •  31 martie 2008, 23:32

E bine de stiut. Pacat ca este doar un gest razlet in societatea romaneasca.

dinoF  •  1 aprilie 2008, 0:16

parca sunteti muieri

rAuL!To  •  1 aprilie 2008, 0:46

vorba aia la romani totul` e posibil.. umpic de fair play 😀

Claudiu Miron  •  1 aprilie 2008, 0:58

Mi se pare un gest absolut normal si firesc! 🙂

localul global  •  1 aprilie 2008, 1:15

In lumea civilizata e un gest de normalitate, aproape obligatoriu, la noi e inca o ciudatenie, un subiect de dezbatut pe forumuri…in Romania politetea a ajuns o stire de pagina intaia.

bogdan cercel  •  1 aprilie 2008, 8:20

fair-play-ul in biznis este mult mai „bine simtit” decat cel din sport. Si cum acum era vorba despre biznis in sport cred ca acest gest al „realitatii” este o lectie adresata sportului. Oricum, trustul Realit-C este recidivist pe aceasta frumoasa linie: mi-aduc aminte doar de machetele de multumire adresate Teodorei Trandafir la plecarea sa de la Romantica (chiar daca mesajul a fost unul la misto, nascut probabil mai mult prin redactia academiei catavencu: „teo iti adresam un multumesc”) doar unul 😉

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 8:50

e, ce sa faca acum si realitatea-catavencu. Oricum, un gest frumos 🙂

1q  •  1 aprilie 2008, 8:52

va-ti gandit ca realitatea,poate,nu a vrut niciodata sa cumpere liga I,ci doar sa forteze „antenistii” sa plateasca o suma exorbitanta?

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 9:22

@1q

pai ce interes are Vantu sa forteze antenistii sa plateasca suma asta?

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 9:23

@1q

Ca doar nu este fotbalu lu ma-sa

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 9:27

@1q

ba Vantu a vrut sa achizitioneze Liga I ca de aceea a achizitionat (degeaba) Telesport

pligg.com  •  1 aprilie 2008, 9:45

Gest neobisnuit: infrintul il felicita pe invingator…

Printr-un comunicat oficial emis in aceasta seara, ”Realitatea Media felicită consortiul format din compania de telecomunicaţii RCS&RDS si postul de televiziune Antena 1 pentru obţinerea drepturilor de televizare a meciurilor din Liga I”….

tantalau  •  1 aprilie 2008, 11:35

ii felicita la misto,pentru ca au luat plasa si nu-si vor scoate banii.Au licitat pana a adus A1 unde au vrut ei si pe urma i-a lasat in plata domnului.La cat a fost atacat de Felix,daca dorea cu adevarat,i-o tragea Vantu la muzicuta .

Jiji  •  1 aprilie 2008, 12:00

Neobosnuit pentru cei din Antene sau Pro, niste junghiuri de ziaristi. SI apropos, Realitatea media nu e si d’alde terzian, fost gsp-ist, acum reintors la matca?
Ai?
Nu va e obrazului rusine? Auzi, la el, gest neobisnuit.
Nu Tolontane, neobisnuit de nesimtiti sunteti voi, asta e un gest absolut normal.

sandu  •  1 aprilie 2008, 12:15

sa fim seriosi, domnilor! Nu va e clar ca facand acest gest, lumea avea sa scrie de bine despre tovarasu Vintu? un plus de imagine nu strica niciodata. mai ales ca a dumnealui ii bine sifonata in sinul natiunii… cumparam nitzica bunavointa si prietenie prin toate mijloacele ha ha ha

neamtzu  •  1 aprilie 2008, 12:45

asa e tolo, ne minunam de NORMALITATE!!

james crissilv  •  1 aprilie 2008, 12:54

felicitari.
o zi minunata iti doresc

Copos, Taher si Gigi  •  1 aprilie 2008, 13:01

Din culisele vanzarii Rapidului
***(spam publicitar)

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 13:33

Tolo nu a vrut sa spuna ca este ceva „anormal”, dar pana acum nu s-a mai intamplat in media romaneasca, adica este ceva neobisnuit.

1  •  1 aprilie 2008, 13:33

Cristina  •  1 aprilie 2008, 13:48

Cred ca ar trebui sa intram odata in normalitate

Adi  •  1 aprilie 2008, 14:00

Un semn bun… suntem pe drumul cel bun!

Ovidiu Miron  •  1 aprilie 2008, 14:11

Este un gest de normalitate. Sa speram ca vom avea parte de tot mai multe astfel de reactii.

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 15:10

nornalitatea la noi este Anormalitatea. De cand frecventez acest site, http://www.tolo.ro, am constatat ca URA si RANCHIUNA sunt cuvinte de ordine la romani. uram pe cel ce castiga, il invidiem ca el are mai mult, nu stim sa pierdem. Din pacate va mai trece mult timp pana ne vor trece aceste caracteristici.

cetitoru’  •  1 aprilie 2008, 16:08

Gesturile normale devin deosebite prin raritatea lor. Semn rau.

Micu Marius  •  1 aprilie 2008, 16:35

Este un gest normal intr-o societate normala.Insa pentru Romania este o surpriza.De data asta placuta.

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 17:04

@ Micu Marius

Care nu dureaza decat 3 zile 🙂

Cristina  •  1 aprilie 2008, 17:16

Sa speram ca nu dureaza doar trei zile.

SAW  •  1 aprilie 2008, 17:22

te intreb si eu ceva,off topic! am vazut un al doilea editorial ,foarte bun,semnat de diana martin! cine este ? este un ziarist cu experienta?

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 21:20

@Tolo

Despre Summit nu vorbim nimic? 🙂

Petrisor  •  1 aprilie 2008, 21:26

A fost lansat site-ul ziarului de bussines, Financiarul, http://www.financiarul.com

Cristina  •  1 aprilie 2008, 22:09

Probabil se va vorbi despre summit dupa incheierea lui…

unmaniac  •  1 aprilie 2008, 23:10

delaurenti atat am zis de zis ! sa mori de inviere

Radone  •  1 aprilie 2008, 23:34

Tolo, o intrebare: de ce n-ai postat nimic de 1 aprilie? Sa stii ca da rau prea multa seriozitate, mai ales cand scrii despre niste oameni care „la mistouri si pase cu calcaiul” sunt campioni mondiali 🙂

Vasile  •  2 aprilie 2008, 23:34

Se presupune, a priori, ca toata lumea care citeste, regulat, fortuit sau conjunctural acest blog este perfect instruita in domeniul presei (audio-video y compris). Aceasta lesniciune merge, in viziunea jupanului singraf, chiar pana la nivel de acronimi si abrevieri argotice.

Marturisesc sfielnic faptul de a fi intr-atat de ignar incat nu pot deslusi intelesul „DTH”-ului si mi-ar tare bine prinde o explicatie. Multumescu-va!

P.S. Ma incumet a-mi lasa aici aceasta nedumerire de o abisalitate genunica ca o cale de consecinta a faptului, ingrat si poate ignobil, ca la „Marea Dezvaluire a Marilor Culise ale Marii Licitatii” comentariile par a fi de prisos. Sa fie vorba de prea-plinul de sine? Va mai multumesc o data.

www.romania-inedit.ro  •  5 aprilie 2008, 5:40

Nu inteleg de ce mai suntem obligati sa platim taxa radio-tv !
Eu nu am radio in casa , practic nu am mai ascultat posturile publice de radio de cel putin trei ani , si atunci din greseala ! 🙁