Plesu despre omul cu laptopul

Un text savuros in Adevarul de azi. Andrei Plesu in forma maxima.

miercuri, 2 aprilie 2008, 2:21

Un text savuros in Adevarul de azi. Andrei Plesu in forma maxima.


Comentarii (39)Adaugă comentariu

Cata  •  2 aprilie 2008, 14:35

Excelent articol…am ras bine… Merci mult de recomandare!!

Cristian  •  2 aprilie 2008, 14:36

Dar tu ce parere ai despre Stan? Pe langa faptul ca este conf. dr. in relatii internationale, eu cred ca este cel mai bun analist politic al tarii. Am citit articolul. Raspunde-mi la intrebarea aceasta te rog: Ce vrea sa transmita prin articol pe langa faptul ca Stan este impulsiv si are unele iesiri? Sa vad o analiza politica, greseli pe care le-a facut Stan. Nu conteaza cum zice Stan, ci CE ZICE! Iar acest Plesu scrie in lipsa acuta de idei.

ovidiu  •  2 aprilie 2008, 14:38

Valentin Stan e incredibil de labil psihic.

Iar Andrei Plesu are savoare ca intotdeauna, e ca un vin vechi moldovenesc. Calitate, rigoare si mai ales umor marca Plesu, adica ff subtil dar tintit bine.

ovidiu  •  2 aprilie 2008, 14:40

Mi-l amintesc pe Andrei Plesu recunoscand ca se uita la OTV fiindca de cate ori e gata-gata sa schimbe canalul, il mai uimeste inca o ineptie mirobolanta … :)) era super funny cum se autoironiza Plesu … Plesu zapand canale. ..

oriceon  •  2 aprilie 2008, 14:44

😛

oriceon  •  2 aprilie 2008, 14:46

mai rau e cand omul cu laptopul se crede la o preselectie megastar si incepe sa cante 😐

sdz  •  2 aprilie 2008, 14:50

..Plesu ..nu prea e cel mai indicat sa vorbeasca despre domnul Stan !!
De ce a plecat acest domn Plesu de pe functia de consilier pe probleme externe al marinarului ?? Aud….?
… raspunsul ..??
Probabil de prea „multele si marile realizari” ale marelui carmaci pe politica externa !!!

Ovidiu Miron  •  2 aprilie 2008, 15:22

Multumesc pentru recomandare, Cataline!

Nutu_b  •  2 aprilie 2008, 15:34

Sa vorbim si altfel,Tolo.
Trustul Intact a cistigat o batalie,dar razboiul este lung si greu.Excelenta scrisoarea catre oamenii din fotbal.Suma obtinuta pentru drepturile TV obliga .Obliga si televiziunea cistigatoare la mult profesionalism,in transmisii, comentarii …
Vorbeai cindva despre transmisiile excelente al celor dela Pro,ei bine marele merit al lor acesta este de a face din eveniment ,spectacol. Apropo de omul cu leptop,daca Antena va reusii sa faca din spectacolul fotbalistic alt ceva decit Folclotul contraatacaa, atunci inseamna ca a cistigat razboiul.

Paul Sava  •  2 aprilie 2008, 15:34

Eu il compar pe Valentin Stan cu un cyborg: partea organica-omul si extensia mecanica-laptopul.
Mi-ar fi frica sa stau in aceeasi incapere cu acest om-orchestra.

Petrisor  •  2 aprilie 2008, 16:01

Eu nu prea il inteleg pe Plesu de data asta. Stan este un analist de politica externa mai exotic, nu plictiseste. Ne spune opiniile lui intr-un mod mai aparte.

[D] [S] [N]  •  2 aprilie 2008, 16:16

Spumos Plesu, ca de fiecare data!
(Nici prestatiile lui Stan nu ar trebui sa ne lase indiferenti…, dupa cum se vede, nici macar Andrei Plesu nu a rezistat tentatiei de a scrie – ironic, ce’i drept – despre acest personaj, mare aducator de audienta cu orice pret).

tvman  •  2 aprilie 2008, 16:34

Stan e cazut in freza. Ciudat e ca acest imberb primeste bani sa faca seara de seara circ. Ce naiba cauta Cristoiu acolo?? Langa ciutacu, badea, gadea… astia sunt de dus la zoo.

sandu  •  2 aprilie 2008, 16:42

Stau si ma intreb, oare CNA-ul care trosneste televiziunile fie si pentru ca au aratat te miri ce haimana de adolescent, cu fata acoperita, dar fara sa ceara acordul scris al parintelui, repet, ma intreb – oare CNA-ul asta nu vede limbajul pe care il foloseste fiinta aceasta cu pretentii umanoide, pe numele lui Stan, la o televiziune?? Dupa mintea mea, ar trebui ca Antena 3 sa scoata in fiecare saptamana bani grei din buzunar pentru amendarea vocabularului utilizat, dar si pentru amendarea moderatorului care se multumeste sa se uite tamp la superinvitatul sau si sa-l mai roage din cand in cand sa fie mai ingaduitor….

Cezar Paul-Badescu  •  2 aprilie 2008, 16:45

Semnificative – de data aceasta pentru spatiul internautic de la noi – sint si comentariile din coada articolului lui Andrei Plesu (peste 140 de comentarii). Daca le citesti, ai zice ca populatia majoritara a Internetului romanesc e formata din indivizi frustrati si cu gindire de cercopitec.
Din fericire, nu e (chiar) asa. Sau sint eu prea optimist?

doctorc  •  2 aprilie 2008, 17:22

Domnule Cezar romanii nu sunt doar frustati ci si plictisiti,parerea mea de optimist.:d

Cătălin Tolontan  •  2 aprilie 2008, 17:27

Cezar Paul-Badescu: lucrurile se aseaza incet, incet. uneori si noi avem aceeasi senzatia. alteori, cum e cazul articolului despre drepturile TV, pot fi 200 de comentarii civilizate, chiar dc critice. dar acum avem mai multi oameni care modereaza si dezvoltam sistemul. vom veni cu inovatii in sensul responsabilizarii celor care posteaza. dc democratia e prea toleranta cu dusmanii ei, va ajunge sa se sufoce 🙂 pina la urma, eliminidn mizeriile, protejam nu doar siteurile, cit mai ales pe cei acre cauta un spatiu respirabil

dinoF  •  2 aprilie 2008, 18:12

Asta cu responsabilizarea celor care posteaza suna pretentios rau.

Chiar sunt curios rau ce idei aveti, si sceptic.

Cei care cauta un spatiu respirabil sa mearga in bibloteci nu pe siteuri.

Ma intreb in cate carti citite de Plesu sau de Tolontan venea o reclama odata la 2 paragrafe:)

E o porcarie treaba cu responsabilizarea. Daca esti bine crescut te abti si asa.Problema e educatia nu faptu ca astia nu pot fi pedepsiti. Maine ar fi marfa sa vina politia la mine acasa sa ma acuze ca l-am injurat pe …becali intr-un comment, cine stie cine a mai scris pe PC meu.

Octavian  •  2 aprilie 2008, 18:38

Exceptional articolul. Multumim de recomandare! Trebuie sa recunosc ca mai am momente de masochism cand ma uit la emisiunea domnului Gadea. Aseara am prins momentul cand domnul Stan interpreta (in varianta si cu versuri proprii) Good bye, my love, good bye. Tinta evidedent aceeasi – presedintele Basescu. A fost un moment de un grobianism extrem 🙁

stan nu are nici o treaba cu politica externa  •  2 aprilie 2008, 19:29

stan nu doar ca se comporta ca o persoana isterica la televizor, dar nici nu stie politica externa. Ultimele lui predictii au fost erori 100%: ca Romania va recunoaste Kosovo pana la Summit si ca Basescu, sustinatorul Ucrainei, va ramane de papagal la Summit pentru ca nici americanii nu ii mai sustin pe ucrainieni. Deci Stan e si ridicol cu zice dl. Plesu, dar si nepriceput. O simpla unealta a lui Voiculescu.

Claude  •  2 aprilie 2008, 19:44

Stan asta e primul tonomat cu laptop. Adica un fel de mp3 player :))) E un personaj jenant. Si mai preda si la studenti.

Claude  •  2 aprilie 2008, 19:52

Valentin Stan, primul tonomat cu laptop. Adica, cum ar veni, percursorul mp3player-ului :)))

badea ion  •  2 aprilie 2008, 22:17

aveti dreptate

iusti  •  3 aprilie 2008, 0:01

ete na :))) tare articolul. Dar exagereaza si Plesu umpiq… se uita prea tare la Mondenii :))))

dadan  •  3 aprilie 2008, 0:14

Catalin, e foarte tare articolul, dar si mai interesanti sunt unii din comentatorii tai. Cei care se simt vexati la afirmatiile lui Plesu ar cam injura acum, dar articolul e atat de fin si amuzant incat sa fii gorila si n-ai putea sa raspunzi asa. Deci zic ca Plesu nu zice nimic si muta discutia pe alt palier, ca sa nu para cercopiteci, cum zice cezar-paul badescu (care ma mira ca citeste un blog de jurnalist sportiv, el ce se arata uimit de loserii intelectuali ce urmaresc bataia mingii).
Pana la urma, insa, asta-i civilizatia. Eu vad aici civilizarea cercopitecului prin puterea intelectuala a elitei. E fenomenul ce-a lipsit Romaniei in ultimii 60 de ani si ar fi foarte bine daca, in zgomotul infernal de toate zilele cate un intelectual inteligent ar reusi sa faca liniste cu un pamflet bine tintit.

Sorin Camner  •  3 aprilie 2008, 12:02

D-le Tolontan,
Nimeni nu poate nega talentul d-lui Plesu. Singura intrebare pe care mi-o pun este urmatoarea:
Cand au fost, domnia sa si bunul sau prieten Gabriel Liiceanu, cinstiti? Atunci cand, pe de o parte, domnia sa lansa pe piata Dilema, iar, pe de alta parte, d-l Liiceanu vorbea din balconul Pietei Universitatii? Atunci cand domnia sa era ministru de externe in regimul Constantinescu, iar d-l Liiceanu era trup si suflet alaturi de CDR? Atunci cand domnia sa se alatura, in postura de consilier de politica externa, lui Basescu, cel care nu prididise nici o clipa in a distruge PNTCD, iar d-l Liiceanu se alatura regimului Basescu? Atunci cand d-l Plesu parasea barca marinarului? Sau acum, cand domnia sa il ataca pe Valentin Stan, cel care, pana in acest moment, n-a putut fi sanctionat pentru nici o afirmatie facuta in emisiunea d-lui Gadea, cu laptop sau nu, iar d-l Liiceanu nu lasa nici o clipa prilejul de a ataca guvernul Tariceanu si, respectiv, PNL?
Am afirmat pe forumul Cotidianul in urma cu niste ani, sub pseudonimul Bujold, ca d-l Basescu este urmas al oamenilor cu ochi albastrii avand drept misiune distrugerea partidelor istorice. PNT-ul a fost distrus, PNL-ul e aproape, PSD-ul a fost inghitit de catre PDSR. Astfel, in cel mai scurt timp vom ramane cu 2 partide mari si late, PD si PSD, amandoua rupte din FSN.
Ce rol are d-l Plesu? Sunt tare curios.
S-ar putea sa-mi spuneti ca sufar de scenarita cronica. Ce sa fac? Inca n-a reusit nimeni sa ma combata. Nici pe d-l Stan.
Cat despre laptop…. Nici Einstein nu retinea „Legea lui Ohm” si-o cauta in manuale. Acelea erau laptopurile pe vremea lui. Acest lucru nu l-a facut mai putin genial.

Sorin Camner  •  3 aprilie 2008, 12:06

@dadan

Cine-or fi cercopitecii? Cei ce nu-nteleg ce spune d-l Plesu sau cei ce nu-nteleg ce face d-l Plesu?

joker  •  3 aprilie 2008, 13:06

Domne, tre’ sa recunoastem ca asemenea tembelism si spectacol nu fac nici astia din fotbal! Ce Gigi, Turcu, Copos, Iancu, Muri????? Astia sunt mici copii pe langa omul cu laptopu’! Que sera, sera…. Domnu’ Gadea, sing along……… Everybody now! :))))

misu  •  3 aprilie 2008, 14:24

Dl. Plesu nu mai este ceeace crede el ca ar fi fost si chiar mai mult decat atat ! Eu cred ca dl. Plesu a fost si este o „cacialma” si trebuie sa recunosc faptul ca o buna bucata de vreme a reusit sa ma pacaleasca. Nu este suficient sa stii bine limba romana, mai trebuie sa stii si ce sa faci cu ea.

Tudor  •  3 aprilie 2008, 14:27

Foarte bun articol!Plesu e Plesu!
Crsitian@,tu cred ca ai vrut sa faci o gluma,altfel nu-mi imaginez cum poate cineva sa creada ca istericul si mai nou „cantaretul” de Stan e un mare analist!Sa fim seriosi!Stan e cel putin penibil si prin ce spune si cum spune!
Sorin Camner@,sa-l comapri pe Stan cu Einstein dovedeste ca nu ai nici o treaba cu un comentariu inteligent!Iar pe istericul Stan,numia cine n-a vrut n-a reusit sa-l combata!De fapt e si foarte simplu,respectivul nu are decat o singure idee fixa:sa-l atace pe Basescu si pe cei care il sustin pe toate caile!Sun curios,ce se intampla oare daca ii iei laptopul lui Stan?Probabil cade jos ca o jucarie stricata. 🙂

papuravoda  •  3 aprilie 2008, 15:15

Stan e simpatic, pana si numele sau este usor flusturatic, derizoriu.
Totusi m-am amuzat teribil citidu-l pe domnul Plesu caustic cum ii si sta bine!

Tudor  •  3 aprilie 2008, 17:52

Daca Plesu a binevoit sa-si indrepte atentia catre istericul cu laptop,care apropo,nu stie nici politica externa pe cat vrea sa para el(nici pe departe),atunci i-a facut o mare favoare!

Sorin Camner  •  4 aprilie 2008, 7:05

@Tudor
Imi place cum gandesti. Cu cititul stai mai prost. Cat despre comentariu… incearca sa-l faci in limba romana, te rog.
Apropo, ai auzit despre hiperbolizare?

neagrigore  •  4 aprilie 2008, 12:23

in scurt timp, Valentin Stan o va inlocui pe Elodia la capitolul fantasmele romanilor.

www.romania-inedit.ro  •  5 aprilie 2008, 16:40

Mie imi place de omul cu laptopul ! Asa intelege tot romanul cum functioneaza politica externa !
Inainte nu il urmaream , dar a inceput sa-mi devina simpatic !
Si melodiile pe care le pune sunt usurele ! 😛

Tudor  •  10 aprilie 2008, 10:24

Sorin Camner@,comentariul meu te asigur ca ERA in limba romana!Daca nu l-ai inteles,poate ar trebui sa te intrebi daca nu ai tu cumva probleme cu cititul.Iar cu „hiperbolizarea” chiar nu inteleg ce ai vrut sa zici,imi pare rau.

Tudor  •  10 aprilie 2008, 10:26

Daca a ajuns romanul sa inteleaga de la istericul si,mai nou,comicul fara voie-Stan cum functioneaza politica externa,e grav!Respectivul nu stie el cum merge politica externa,darmite sa-i mai invete si pe altii!

Plesu vs Stan si ciondaneli in trustul lui Felix : Reporter Virtual  •  3 decembrie 2008, 17:48

[…] lui Mihai Gadea. Stan a reactionat aseara dur si veti vedea secventa video mai jos. Catalin Tolontan, seful de la Gazeta Sporturilor si din acelasi trust al lui Felix (asa s-a recomandat Dan […]

Valentin  •  18 decembrie 2015, 12:22

Foarte interesant. Multumesc