Turcescu in Spania, Gheorghe, in Italia

UPDATE: Victor Ciutacu publicase informatia pe blogul sau cu o zi inainte. Nu am vazut-o, imi pare rau ca nu l-am citat. 🙁 

miercuri, 2 aprilie 2008, 1:39

UPDATE: Victor Ciutacu publicase informatia pe blogul sau cu o zi inainte. Nu am vazut-o, imi pare rau ca nu l-am citat. 🙁 

Realitatea TV anunta o investitie de 2 milioane de euro pentru infiintarea canalului Realitatea International, cu doua redactii dedicate romanilor din Spania si Italia. Sef in Spania va fi Robert Turcescu, iar sef in Italia va fi ANdrei Gheorghe. Ambii vor sta la Madrid si la Roma cite un an.


Comentarii (36)Adaugă comentariu

Florin  •  2 aprilie 2008, 13:50

E gluma de 2 aprilie ?
eu daca as fi roman in italia m-as simti jignit ca Andrei Gheorge sa se ocupe de redactia de acolo . . . poate doar daca vor sa faca vre-un reality show de 2 lei sau cine stie ce emisiune gen bambilici a la’ gheorghe.

Adrian Tudor  •  2 aprilie 2008, 13:50

Cred ca o sa fie un mare hit. O sa aiba ceva audienta, cam ca TVRM sau Cosmos TV. 🙂
Pe de alta parte, ce va face Realitatea Media cu Telesport, daca nu a luat Liga I?

gabidegiulesti  •  2 aprilie 2008, 13:56

Se astepta aceasta dezvoltare. Regret doar plecarea d-lui Turcescu, unul din pilonii postului si voce autorizata.

Petru Terguţă  •  2 aprilie 2008, 13:58

Vă aşteptăm şi la Chişinău. Şi aici sunt români care vă privesc şi vă aşteaptă.

BALONUL DIGITAL  •  2 aprilie 2008, 14:00

Un proiect inedit..sa vedem cum o sa se descurce!

licu  •  2 aprilie 2008, 14:06

Vai de capul meu..
Cel mai PROST om de afaceri de pe piata MEDIA e cu siguranta VANTU !!
In continuare Antena 3 poate sa stea linistita :)iar de la 31 martie 2008 Antena1 si mai linistita 🙂 !!!

Ovidiu Miron  •  2 aprilie 2008, 15:20

Banuiesc faptul ca cei doi si-au dorit sa plece. E putin ciudata treaba asta. Dar sa vedem ce se va intampla in continuare.

un domn  •  2 aprilie 2008, 15:49

Hmm,Andrei Gheorghe in Italia ! Un tip cu mult peste media de inteligenta in Romania !Nu pot decat sa ma intreb ce va face acolo,printre santieristi,maximum cititori de „Libertatea” ?

Cristina  •  2 aprilie 2008, 15:59

Poate ca se cerea o astfel de investitie; in Italia, respectiv Spania, sunt comunitati relativ numeroase de romani.
Sper ca domnii Turcescu si Gheorghe sa-si onoreze cu succes noile insarcinari primite.

[D] [S] [N]  •  2 aprilie 2008, 16:04

Asa le trebuie celor doi!… 🙂

tvman  •  2 aprilie 2008, 16:28

Ma bucur ca cei doi inapti (nu erau facuti pentru „sticla”) vor pleca. Chiar daca e doar pt 1 an.

Cristi Roman  •  2 aprilie 2008, 16:34

Vreo Irlanda ceva:))?

Cristina  •  2 aprilie 2008, 16:59

… sau Germania?

Bibi  •  2 aprilie 2008, 17:20

Probabil ca e o investitie inspirata si e drept sa se faca ceva si pentru romanii care muncesc in cele doua tari.Ma intreb daca se ia in calcul posibilitatea retransmiterii emisiunilor celor doi de acolo,aici.Ne vor lipsi….

Cristina  •  2 aprilie 2008, 17:32

Nu ar fi o idee rea, poate se va putea face o comparatie intre emisiunile realizate aici si emisiunile realizate acolo.

Romeo  •  2 aprilie 2008, 19:45

asa vor scapa cei de aici de Turcescu si Gheorghe, romanii de acolo nu sunt prosti sa se ia dupa televiziunile noastre

mihai  •  2 aprilie 2008, 20:25

poate comenteaza si niste meciuri de acolo pentru telesport 🙂

mkn  •  2 aprilie 2008, 21:33

Da` bine a mai ciupit Vantu de la FNI…

sorin  •  2 aprilie 2008, 23:29

Frumos proiect….Sper sa se solutioneze. Mi-ar place sa merg prin europa si sa prin posturi romanesti.

sorin  •  2 aprilie 2008, 23:30

Super tare

adrian  •  3 aprilie 2008, 0:21

Catalin, mi-ai sarit intrebarea mea de mai devreme pe articolul „31 martie”. Repet:

Nu crezi ca Antena a facut aceasta achizitie ca sa arate foarte atractiva pentru preluarea de catre RTL ?!

mosh Califar  •  3 aprilie 2008, 8:35

Puteai sa dai si sursa informatiei , ciutacu daduse stirea asta demult. Deontologic ca intre confrati, este ?:)

Cătălin Tolontan  •  3 aprilie 2008, 8:41

mosh califar: imi pare rau, nu vazusem, rectific

Victor Ciutacu  •  3 aprilie 2008, 9:03

Chapeau bas! Poate pricep si altii cate ceva despre cum se face meseria asta…

Cătălin Tolontan  •  3 aprilie 2008, 9:13

victor Ciutacu: Chiar nu am vazut-o Victor. Sincer, imi pare rau! Voi fi mai atent la blogul tau.

Victor Ciutacu  •  3 aprilie 2008, 9:17

@Cătălin Tolontan: stii bine ca nu la tine ma refer, ci la modul cum se propaga informatiile, fara nici o regula de bun simt, in blogosfera. altfel, felicitari pentru articolul despre culisele competitiei pentru drepturile tv 🙂

adrian  •  3 aprilie 2008, 9:27

Sunt un insignifiant cu intrebarile mele boldate … atentie pe unde calcati, s-ar putea ma striviti cu bocancu’ :))

Porcupine Tree  •  3 aprilie 2008, 9:49

Si dupa autobagarea in seama a ciutacului cu ridicole pretentii etice (pai tocmai el!?!?!?!?), sa revenim la topic: numai mie mi se pare ca miscarea asta din RTV miroase de departe a trecere pe linie moarta, in an electoral, a unuia dintre cei mai imprevizibili si greu de domesticit realizatori de televiziune – ma refer la Turcescu, nu la Gheorghe. Sa fie vorba de „rasplata” oligarhiei penele/pesede pentru ca Turcescu a cutezat sa-l arate pe Orban asa cum este de fapt in chestiunea accidentului de asta-iarna? Sau pentru ca a fost unul din motoarele actiunii antitaxa auto? Sau pentru ca nu e dispus sa-l scuipe pe Basescu la orice ora, ci numai atunci cand are el chef?
Uite asa se curatza terenul, fix ca in cele mai bune momente ale regimului Nastase, ca sa nu mai ramana la teveuri la alegeri decat oameniculaptop, cristoi depasiti de tot si toate, ciutaci mancatori de zoaie si razvanidumitresti + extensiile lor s.nicolae, ghise, bolcas, pin, norica si boda.
Ce plictis groaznic! Am ajuns sa pot recita dintr-o suflare exact ce au robotzeii astia sa spuna despre orice inainte de a deschide ei gura. Ma astept in curand sa fie date disparute si alte voci deranjante, ca TRU, Tapalaga, Pora… care sunt mentinute in trusturile mogulistice exclusiv dupa principiul vadimist: avem si noi unguri in partid, deci nu suntem xenofobi.

mosh Califar  •  3 aprilie 2008, 10:37

Da, sa revenim la topic porcupine man : ce parere ai de investitiile mogulului de bine SOV ?:)

uana  •  3 aprilie 2008, 11:27

@porcupine tree : tu traiesti pe lumea asta??? Numa intreb..sa nu sari! Facatura a politicii era daca mai ramanea Turcescu…ca era singuru care il mai pupa in fund pe Zeus! Iar despre dl Orban…ceea ce a facut Turcescu e incalificabil..eu nu zic ca nu ar fi un subiect de stiri de la ora 5 faptul ca Orban a derapat…dar sa te incapatanezi atat de tare ca ala a lovit-o pe fata cand toata lumea zice ca nu…te excita doar senzationalul si nu poti sa accepti ca nu se intampla la tot pasul??Nu mai exista in romania asta prezumtia de nevinovatie nicaieri? Din cate stiu eu tre sa demonstreze ei ca esti vinovat ..nu tu ca esti nevinovat!s.a.m.d

seba  •  3 aprilie 2008, 15:09

Uana, faptul ca ii zici Zeus lui Base arata clar ca faci parte din gasca pnl-ista. Sunteti niste complexati care nu reusiti sa iesiti din starea de cacanari si slugi a unora ca Micula sau Patriciu. Locul vostru este langa PSD. Ce a facut Turcescu in faza cu Orban e foarte corect. Cu voi nu merge decat cu „TELEJUSTITIA”. Banditi imputiti.

doctorc  •  3 aprilie 2008, 15:52

Andrei Gheorghe in Italia?Eu cred ca vor sa scape de el :))

Adrian  •  4 aprilie 2008, 9:23

Astia doi au fost deportati 😉

bogdan  •  5 aprilie 2008, 10:57

explicatia: este an electoral. gurile prea slobode (sau care cer prea mult ca sa spuna „ce trebuie”) trebuie sa pastreze distanta. adica sa stea cat mai departe. asa procedase si Ringier cu incomodul Turturica, atunci cand le-o ceruse Adrian Nastase: il detasasera la Bacau, pentru un proiect similar: organizarea unei subredactii. cum Bacaul a putut fi refuzat (chiar daca turturica nu mai e ce-a fost :), SOV a ornat masa cu ceva de nerefuzat. simplu si scarbos.

eugen  •  7 aprilie 2008, 15:55

Pai asta e o veste ffff buna domnilor !!!
Va dati seama ca astfel nu o sa mai vedem fetele celor doi cel putin un an de zile ?
Cat despre emisiunile ambilor ce sa mai vorbim !
Gheorghe omora ratingul si asa minuscul al Realitatii la ora aia iar Turcescu lua bataie sistematic de la Gadea. Pretiozitatile imbecile si suficienta se platesc la Vantu cu „promovari” peste hotare tovarasi !

Andrei Gheorghiu  •  7 aprilie 2008, 17:46

Da, interesanta mutarea celor de la Realitatea TV. Robert Turcescu cu atitudinea pe care a avut-o in ultimul timp si-a creat o imagine destul de precara in fata romanului care sta la televizor si bea bere linistit. Mutarea o sa ii scoate din peisajul mioritic pe cei doi, dar o sa ii lansez in altfel de cercuri. De mentionat este si faptul ca aceasta mutare este facuta doar pentru un an de zile. De Robert Turcescu chiar imi pare rau, domnule Tolontan, insa de lui Andrei Gheorghe nu pot sa ii spun decat ca este veriga cea mai slaba din lantul mass-media. Intrebarea mea domnule Tolontan este urmatoare : Credeti ca decizia a fost luat-o de patronii de la Realitatea TV sau a fost o cerere a celor doi? Poate intrebarea nu isi are sensul, dar curiozitatea mea necesita un raspuns ferm si clar. Sper ca dvs. mi-l puteti oferi…