Dragomir opere complete

Cine se aşteaptă să-l calc în picioare pe Dragomir pentru că refuză semnarea contractului cu Antena 1 şi RCS va fi dezamăgit. Sînt jurnalist la gsp, parte a trustului A1, dar voi scrie ceea ce am aflat, nu ceea ce-mi convine.

luni, 7 aprilie 2008, 6:45

Cine se aşteaptă să-l calc în picioare pe Dragomir pentru că refuză semnarea contractului cu Antena 1 şi RCS va fi dezamăgit. Sînt jurnalist la gsp, parte a trustului A1, dar voi scrie ceea ce am aflat, nu ceea ce-mi convine.

Şeful Ligii face ce ştie cel mai bine. Joacă la două capete. A fost clar de la început că ziua licitaţiei n-a fost cel mai fericit moment al său. Deşi, obiectiv vorbind, trebuia să fie. A adus cluburilor 85 de milioane de euro net. Publicul se aştepta ca Dragomir să iasă din sală ca Sindbad pe covorul zburător. Cînd colo, în faţa microfoanelor a apărut un om parcă derutat. Chiar şi glumele cu care umplea ecranul îi intraseră la apă, devenind biete glumiţe.

Imediat după, au început frecuşurile. Că A1 şi RCS n-ar fi prezentat decizia AGA. „Nici nu trebuiau s-o arate”, a replicat Nicolae Badea, membru în Comisia de Licitaţie. Că s-ar putea ca Telesport, cumpărat între timp de Vântu, să aibă un drept de primă opţiune care să răstoarne rezultatul licitaţiei. „Acel drept a expirat”, a explicat tot Badea.

Ieri, a apărut negocierea contractului. Cînd şi-au dat seama că oamenii Ligii trag de timp, reprezentanţii Antenei au zis: „OK, semnăm aşa!”. „Cum aşa?”, a exclamat, surprins, Valentin Alexandru. „Semnăm varianta voastră”, a spus televiziunea. Moment în care a apărut Dragomir, cei de la A1 şi RCS au fost poftiţi afară şi s-a închis Liga. „E ora 17!”, li s-a zis.

Cît de departe va merge Dragomir? Păi, cît e nevoie ca să înţeleagă cineva că a făcut tot ce depindea de el. Uneori, cînd obiectivul nu poate fi îndeplinit, măcar efortul decontează datoriile. Sau, în cealaltă variantă, Dragomir e atît de decis încît va determina anularea licitaţiei. Se reface totul şi se cîştigă la o sumă mai mare. Pentru toată lumea. Abia atunci îşi va întregi opera.


Comentarii (143)Adaugă comentariu

adrian@  •  8 aprilie 2008, 9:46

Cind umbli cu ciora vopsita s-ar putea sa te murdaresti si tu daca nu s-a uscat vopseaua.FELIX A INCERCAT ,NECINSTIT SA CISTIGE LICITATIA PRIN ACEEA COLABORARE CU RCS,fapr ce a scos din competitie telesportul,care la egalitate avea prima optiune.Adoua problema este ca DRAGOMIR,poate a primit o oferta mai mare de comision.Are si felix dreptate cind vrea ca el sa stabileasca ora de disputare,ca doar el da atita banet pe un fotbal care nu merita,care este dirijat prin butoane.

fyfyx  •  8 aprilie 2008, 9:55

pt mine conteaza mai putin cine cistiga atita timp cit sunt transmisii de calitate.in rest despre lupta dintre astia…mult zgomot pt nimic.

G  •  8 aprilie 2008, 9:56

Tolo, o fi gresit fata lui Tata?

fyfyx  •  8 aprilie 2008, 10:06

ps-ref la noile ,,reguli”de postare:
,,In comentariile dumneavoastra va rugam sa va referiti doar la articolul/editorialul in cauza si sa nu atacati autorul.”
daca nu-mi place articolul si spun,,ai scris mizerabil”inseamna ca ,,atac autorul”?ce sa inteleg,ca nu va poate critica nimeni?pai mai bine readuceti-o la viata pe ana pauker..

Tom beron  •  8 aprilie 2008, 10:11

bai frate
dragomir asta tot militian a ramas
mare bandit

uana  •  8 aprilie 2008, 10:14

as si vrut sa pun un comment la subiect…dar m-am pierdut prin „reguli”!Deci domnule Tolontan..pe langa ca sunteti un mare deontolog…dar scrieti despre cum da ala cu capu in „lobda”..asemenea reguli n-am mai vazut decat pe vremea lu` raposatu! Ir daca zic ca articolul e prost?? Este un comentariu la articol sau atac autorul??

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 10:14

Tolo mai spune-ne ceva nou!
cine va difuza pana la urma liga 1

fan  •  8 aprilie 2008, 10:16

eu credeam ca faci si tu un comentariu cu „romanu” lui Gigi de aseara de la Telesport si cu butoanele lui, da vad ca nu te intereseaza, despre asta cred c-ar trebui sa vb, sau tu esti de parere ca nu exista blaturi in Romania? crezi ca avem un campionat corect?crezi ca Steaua a ajuns pe primul loc corect(fara blaturi)?si sa stii ca sunt stelist da nu pot sa inchid ochii la ce se intampla, sa stii ca ii admir de acum pe rapidisti(dupa cazu bricheta).
Deci pana la urma la ce ne uitam in urm. 3 ani tot la blaturi nu?, ma dezgusta campionatul nostru.Ce pacat ca na iesit Popescu presedinte FRF, mare pacat. M-am saturat de sacalii din fotbal de Sandu si de Dragomir, care binenteles sunt sustinuti de echipele care au „arbtrii lor” adica: Steaua,Dinamo,Rapid si vad ca si Cfr acum mai nou,si multe alte echipe.Si stii si tu foarte bine ca e asa,nu?

Thernandier  •  8 aprilie 2008, 10:20

Nu cred ca dl. Dragomir se astepta la o asemenea suma. Aceasta i-a dat peste cap calculele, licitatia – dupa dorinta dinsului – fiind organizata doar asa, ca sa fie. E posibil ca disului sa-i fi convenit mai mult o suma mai mica dar un cistigator agreat. Acum, daca mai exista onoare la Liga, cei in cauza au obligatia morala sa semneze contractul.

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 10:22

fan: aici se discuta despre dreptul de televizare si despre articol nu despre mizeria decampionat cu care toti suntem de acord. Suntem oameni carora ne place fotbalul in general

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 10:25

sincer pe mine nu ma deranjeaza daca castio o anume televiziune dreptul de difuzare. tot ceea ce vreau este sa pot urmari meciurile daca asta vreau indiferent de operatoraul de cablu

ovidiu  •  8 aprilie 2008, 10:29

Tolo, poti incepe un nou articol cu fraza „Cine se aşteaptă să-l calc în picioare pe Mircea Badea pentru că” …

Ce mitocan poate fi karatistul asta spagatist … imi pare rau de situatia ta Tolo, de bransa ta. Eu unul nu stiu cum as fi reactionat, daca un coleg de firma m-ar fi facut in halul ala IN PUBLIC, cu tonul ala si cu expresiile alea peiorative gen „numarator de cornere”.

vogel  •  8 aprilie 2008, 10:31

eram aproape sigur ca se va intimpla asa. degeaba a fost transparenta. mitica tot un smecheras de cartier ramine. credea cineva ca licitatiile sunt autentice in romanica? sa mai asteptam sa vedem ce se intimpla.
toate astea se desfasoara in cel mai pur stil dimbovitean.

alex  •  8 aprilie 2008, 11:02

Tolo esti LAME! Cel mai lame! Sau „numarator de cornere” cum zicea un mare om la A3! Asta e parerea mea si daca o stergi nu faci decat sa fi si mai LAME!
Ciao!

Tudor  •  8 aprilie 2008, 11:20

Vezi ca pute bah!!! Scrie si tu articole din care sa reiasa ca macar ai sira spinarii, daca tot nu ai coaie sa spui exact care e pararea ta.

Mihai  •  8 aprilie 2008, 11:35

Stii care e faza Tolo. E normal ca Dragomir sa doreasca sa obtina mai mult, ca doar cu acesti bani isi plateste scaunul la Liga. Banii din televizari ii da lui Becali, Badea, Copos si altii. Astia il tin acolo unde este pe un salar frumusel. Deci nici Antena 1 sau Realitatea sau PRO TV nu voteaza ca Dragomir sa fie sef la Liga. Asa ca daca Dragomir anuleaza licitatia si apoi obtine mai multi bani, pt. el e super ok.

CIPI  •  8 aprilie 2008, 11:39

cataline
nu ma mai mira nimic
urmaresc fotbalul de la 6 ani dar din acest sezon NU MA MAI UIT LA CIRCUL DE LA NOI
FOTBALUL NOSTRU E CONDUS DE MAFIOTI (e corect cuvantul) , CARTE AU FACUT AVERI DE MILIOANE de pe spatele FRAIERILOR…….
ma bucur ca sport.ro a cumparat MASTER TENNIS (cele 9 turnee) caci acolo se joaca pe bune SI NU DECID ARBITRII SAU NISTE COMISII REZULTATUL UNUI MECI
CAT TIMP FOTBALUL NOSTRU E CONDUS DE SANDU SI DRAGOMIR NU O SA URMARESC NICI ECHIPA NATIONALA….
ANTENA 1 A LUAT TAPA…..FOTBALUL NOSTRU VALOREAZA MAXIM 5 MIL. PE SEZON

adrian  •  8 aprilie 2008, 11:45

Tolontane ,din pacate nu pot sa-ti imbratisez dubla pe care o intretii cu ….acest Voiculescu, …cel putin scrie de lucrurile serioase din fotbal si sport; si lasa afacerile”comentate” in seama celor interesati direct si nu ……”voi scrie ceea ce am aflat nu ceea ce imi covine” te-ai trezit ca musca in lapte ,nu te baga ,ca ajungi servitor de politica…anti…. Voiculescu! Stai pe diplomatie si onoarea care trebuie sa caracterizeze un gazetar ,jurnalist, etc.

mkg  •  8 aprilie 2008, 11:56

BLa BLa BLa comentariu este lipsit de sens deoarece ceea ce conteaza la sfarsit este afacerea din fotbal . Daca fotbalul va castiga mai mult inseamna ca o merita !Daca tergiversarile inseamna mai multi bani ,atunci acestea sunt justificate! Toata lumea vrea mai multi bani !” Vorbiti afacereza?”

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 12:14

Da ce a facut Patruleasa sa de ea lovitura de incepere? :)) Ce treaba au jucatorii sa faca spoturi publicitare pentru Antene? Sa nu uitam ca ei au cumparat drept de televizare nu drepturi de a face un program al ligii 1…

razvan  •  8 aprilie 2008, 12:15

Daca stai sa te gandesti, Mircea Badea are dreptate, pana la urma si Andrei Vochin e tot un „numarator de cornere”.

Cristi  •  8 aprilie 2008, 12:18

catre mkg:

ce ai zice de urmatorul scenariu:
1)participi la o licitatie sa achizitionezi ceva (apartament , tablou etc).
2)castigi licitatia
3)nu intri in posesia acelui bun pt ca ,cei care vand o sa incaseze poate mai multi bani de la altcineva…

Cum ai reactiona ?

ca dupa logica ta e ok ..”pt ca oamenii vor mai multi bani”…

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 12:27

CATRE CRISTI:
da tie ti se pare normal acest monopol rcs/rds -antena 1
vrei sa platesti sa te uiti la tv suplimentar
sau poate vrei sa o vezi pe Patruleasa dand lovitura de incepere la meciuri din divizia 1(mai bine pozeaza in playboy:))
Si iar nu sunt de acord ca niste jucatori profesionisti sa faca spoturi publicitare pentru un post de televiziune( indiferent care ar fi acela): „numai la antena.. vedeti meciul.
sa plateasca daca vor sa faca asta
pana una alta au luat doar drept de televizare

ma scarbeste pana unde se poate ajunge in romania, de , nu ma mai mira nimik

pulis  •  8 aprilie 2008, 12:32

ce e tolontane cu regulile astea?! prea multe injurii?!

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 12:39

intrati pe telesport acum
nici becali nu vrea ca antena1 sa faca asemenea clauze

numaratorul de nuci  •  8 aprilie 2008, 13:03

Atentie la nuante… pina si MARELE Andrei Vochin….

Cristi  •  8 aprilie 2008, 13:04

Catre Bogdan:
Eu din cate stiu actorii isi promoveaza filmul.Si e in interesul lor ca produsul sa fie vandut bine.
Eu zic ca e in interesul fotbalistilor sa faca promo la ceea ce vand ei.
Prin asta isi fac reclama lor ,postului care le-a platit milionae ,fac audiente mai mari ,de unde rezulta mai multi bani. Deci peste 3 ani vor incasa si mai mult daca ceea ce vand ei are succes.
Daca competitia nu are promo suficient,pt ca scuza-ma jocul in sine e jenant,atunci audientel vor fi mici,data viitoare suma licitata cu siguranta ar fi mai mica….

concluziile le trageti voi !

nastyb0y  •  8 aprilie 2008, 13:19

Mi se pare corect „Operele lui Mitica Dragomir „.Editie princeps. Bine scris, bine gindit. Interesul poarta fesul dar pana cand ?Hm ? 🙂

bogdan c.  •  8 aprilie 2008, 13:19

Catre Cristi:
jucatorii nu se aleg cu ceva din toata traba asta, doar clublurile. Ei trebuie sa faca inainte de toate performanta si sa le creasca cota. Nu ii ajuta cu nimik in performanta sau in drepturi de televizare daca se joaca cum se joaca acum. Asa ca ar trebui sa creasca nivelul de joc si performantele

cocorel  •  8 aprilie 2008, 13:23

Mi se pare corect „Operele lui Mitica Dragomir „.Editie princeps. Bine scris, bine gindit. Interesul poarta fesul dar pana cand ?Hm ? 🙂

suparatul  •  8 aprilie 2008, 13:31

Buna ziua,
Poate ca voi fi in gresela cu cele ce voi afirma, dar ca cetatean al acestei tari am si eu o opinie. Comunistii au facut raul pe care l-au facut in numele vointei populare, teroristii de azi pun toate crimele pe care le comit in seama lui Dumnezeu. Mai nou, unul de pe la noi, spune cu ranjet tamp si nesimtire ca Dumnezeu este cel ce aranjeaza, mituieste si santajeaza pe toti si pe orcine numai ca „el ” sa cistige. Probabil ca prin telefonul din palat, afla de la sursa cum mai tanteste „EL” meciurile tuturor adversarilor alintatului.
Nu individul ma intristeaza, ci complicitatea turor participantilor la miscarea fotbalistica de pe la noi. Incepand cu fotbalistii si terminand cu dvs. cei din media. Iti pui intrebarea, daca cu totiii sunt lipsiti de demnitate, incat atunci cand se iveste ocazia se vind pe nerasuflate pe doi arginti.
Sa fie oare de vina conceptul instutionalizat, in care nimeni nu este vinovat?. Eu unul, nu mai am nicio speranta de-a vedea ceva bun petercandu-se in fotbalul de la noi. Nu sunt in deajuns de fanatic ca sa nu vad aranjamentele de tot felul ce se fac pentru anumite echipe. Intreb si eu? ati vazut in minireturul asta vreun jucator care sa rupa inima targului – Nu!, este raspunsul. Atitudinea jucatorilorlor pe teren, tradeaza faptul ca acestia stiu de jocurile facute si banii siguri. Mai raman cele cateva meciuri cheie (lucraturile), in care ii vezi ca alearga dintrodata ca apucatii, fara nici un motiv. De altfel acestia in partida imediat urmatoare pierd lamentabil, rapusi in primul rand de febra musculara. Atata minciuna, nesimtire si iresposabilitate nu vor duce la nimic bun!. Probabil ca vom plati scump toate acestea, dar ce conteaza, unii dintre voi vor putea spune nepotilor ca au trait vremuri in care isi puteau permite oricand si la orice ora, sa batjocoreasca o tara intreaga fara sa pateasca ceva.

mkg  •  8 aprilie 2008, 13:53

Pentru Cristi :
Esti departe de adevar deoarece promovarile intra in contractele artistilor de realizare a filmelor sau sunt platite separat functie de nevoia de promovare a acestora ,nu mai incerca argumentari pe care nu le stapanesti .Nu faci decat sa pierzi timpul tau si a celorlalti cu care incerci sa dialoghezi imi pare rau ca nu pot urmari restul dialogului dar trebuie sa fug sa fac rost de ceva bani …. Sti tu chestiile alea de plastic sau hartie dupa care alergam toti…

doctorc  •  8 aprilie 2008, 14:31

Interesul poarte fesul :)) e buna asta!

exxon  •  8 aprilie 2008, 14:33

NU NE INTERESEAZA DE TRUSTUL VOSTRU. NU INTERESEAZA PE NIMENI.
NU SUNTETI VEDETE, AGRAMATILOR

alex  •  8 aprilie 2008, 14:44

Tolontan: „nu dau cu dragomir de pamant” si totusi da.
Tolontan: „ca gazetar, scriu ceea ce am aflat” si scrie ceea „ce trebuie”
Tolontan: „nu scriu doar despre ce imi convine” si scrie numei despre ce ii avantajeaza trustul si il dezavantajeaza pe mitica.

alex: Cu ce e mai bun tolo decat mitica?

alex  •  8 aprilie 2008, 14:47

poti folosi ce am scris mai inainte ca idee pentru articolul de maine. cedez gratuit drepturile de autor 🙂

Digweed  •  8 aprilie 2008, 16:37

Cum adika s-o puna pe Simona Patruleasa sa dea lovitura de incepere a unui meci(probabil derby)? Ati innebunit? Sunteti praf la marketing, voi cei de la A1. Tolo, de ce nu le faceti voi contractul cum trebuie? Acesta e penibil. Nu e Liga Antenei 1, Tolo! Ati luat dreptul de televizare, cin u dreptul de a face ce vreti voi cu Liga 1.

mircea h  •  8 aprilie 2008, 17:35

Daca tot aveti acum drepturile TV sfatul si rugamintea mea este sa imbunatatiti transmisiile meciurilor pentru ca sunteti (toate posturile TV nationale) departe de ce se vede in alte parti . Va rog sa luati asta ca un sfat , nu neaparat critica (la asta suntem campioni mondiali)

www.romania-inedit.ro  •  8 aprilie 2008, 18:46

Eu cred ca si jucatorii castiga daca sunt mai multi bani in fotbal , pentru ca asa fotbalul devine o afacere si nu o sa ma vedem genti din piele de porc aruncate din intamplare intr-o masina castigatoare ! 😛

dpa  •  8 aprilie 2008, 22:37

Ai refuzat un milion de euro de la Vantu, dar se pare ca tragi tot acolo,stii la ce ma refer. Nu vreau sa te jignesc,dar fii echidistant.Astia trebuie sa dispara:M.SANDU SI DRAGOMIR.Apropo si pe mine ma cheama tot Dragomir.

Tudor  •  10 aprilie 2008, 12:10

De ce oare am impresia ca sub masca „neagresiunii” fata de Dragomir,de fapt il cam iei in balon?”Glumite,Sindbad pe covorul zburator”…Adevarul e ca nu cred ca le pica deloc bine noua sucire a lui Mitica celor de la Antena si RCS,dar poate ca trebuiau sa se astepte,la cat de diabolic poate fi omul asta cu datul la intors!Nu cred ca urmareste doar sa-i convinga pe altii ca a facut tot ce depinde de el si apoi sa se spele pe maini.
Oricum,clauza cu Patruleasa,daca e reala,arata ca sunt probleme serioase la Antena!

Tudor  •  10 aprilie 2008, 12:15

suparatul@,chiar esti in eroare cu multe din ce afirmi!Fotbalul romanesc,cu toate marile sale pacate,nu trebuie pictat in culorile atat de sumbre pe care le infatisezi!Si sa stii ca Dumnezeu e prezent in toate cate se intampla pe acest pamant,altfel de ce ar fi Atotputernic,si nu supervizeaza aranjamente,mituiri sau santajuri!

flo  •  8 iulie 2008, 15:53

Daca nu mai va aduceti aminte, va intorc eu un pic in timp, la momentul in care la Pro tv, parca, Dumitru Dragomir se lauda cum aducea el, inainte de 89, bani pentru partid prin traficul de cafea si cum deschidea vamesul usa autobuzului si cum cadeau pachetele de cafea pe el! Asa ca primul care s-a dat de gol la televizor cu potlogaria facuta nu a fost Becali, ci Dragomir !Cine se mai inscrie la autodemascare? A, sa nu uit, mai era un alt Becali care se lauda tot la TV cat era el de „artist², adica se facea ca schimba valuta si apoi un amic de-al lui striga Militia ! motiv ca asta sa fuga cu banii strainului!