Barbatii ironizeaza butoanele

Campania „Ziua Barbatului”, derulata de Leo pentru Bergenbier, are un ad inspirat, care pleaca de la obsesia „butoanelor din fotbal”, sintagma ce denumeste metodele subterane prin care se manipuleaza lupta pentru titlu. „E dreptul tau sa iti placa butoanele” se refera la butoanele de pe consola de jocuri 🙂 Daca se vor aduna suficiente semnaturi, 5 mai are o sansa sa devina oficial zi libera. N-ar fi rau, pentru ca

marți, 8 aprilie 2008, 2:00

Campania „Ziua Barbatului”, derulata de Leo pentru Bergenbier, are un ad inspirat, care pleaca de la obsesia „butoanelor din fotbal”, sintagma ce denumeste metodele subterane prin care se manipuleaza lupta pentru titlu. „E dreptul tau sa iti placa butoanele” se refera la butoanele de pe consola de jocuri 🙂 Daca se vor aduna suficiente semnaturi, 5 mai are o sansa sa devina oficial zi libera. N-ar fi rau, pentru ca

reclama.jpg1. Romania este una dintre tarile europene cu cele mai putine zile libere.

2. Dintr-un sentiment de culpa exagerat, intretinem falsul mit ca „in Romania se munceste putin”. Nu e adevarat! Orice om care lucreaza, de pilda, in multinationale sau in retele care au reprezentante si in alte tari are reale dificultati sa gaseasca pe cineva de la Paris, Praga sau Budapesta dupa ora 17. Pentru ca acolo birourile se golesc, ceea ce nu se intimpla in RO!


Comentarii (60)Adaugă comentariu

Ovidiu Miron  •  8 aprilie 2008, 20:15

Nu toti romanii muncesc fara folos.

Ceea ce a scris Catalin este perfect adevarat. Chiar pe acest blog am citit cazul tinerei manager de audit care a decedat din cauza oboselii.

Se munceste mult si eficient si in Romania. Cred ca ar trebui sa ne dezvatam sa mai gandim conform unor tipare cu care am fost obisnuiti. Si sa nu generalizam.

graeme  •  8 aprilie 2008, 21:32

Mi se pare binevenita ideea cu Ziua Barbatului si din motivele pe care le-ati expus dvs.dar si pentru ca barbatii sa scape de complexul ca femeile au o zi a lor si ei nu au.Sa fie o zi oficiala si nu doar un obicei care se pastreaza sau nu prin vreun colt de tara.
Cat despre butoane,isteata asociere!

Adi  •  8 aprilie 2008, 21:56

In Spania se sarbatoreste ziua tatalui,dar nu este o zi libera.Toata lumea munceste.

baiatu  •  9 aprilie 2008, 5:29

asta e o idee buna a lui naumovici pe care baietii de la bere i-au furat-o.urat!!!

motorand!  •  9 aprilie 2008, 9:13

ai mare dreptate dar si in Romania unele birouri se inchid chiar si la patru , necontand ca programul e pana la cinci!!! in Germania la 5.00 p.m. inca imi mai fac aia un act sau ceva la noi stau la rand mai bine de o ora la primarie si cu 15 minute intinate cand eram gata sa ajung imi spune ‘vino maine’ ca se inchide casa!!! diferenta….
http://www.roimpact.com

Marean  •  9 aprilie 2008, 10:03

Bravo tata! Tot asa! PAI HAI SA VOTAM! zic…

Cătălin Tolontan  •  9 aprilie 2008, 10:41

Georggy : nu stiu, chiar nu stiu

victor  •  9 aprilie 2008, 14:41

Salut Catalin,

Comentariul tau asupra campaniei imi intareste credinta (in unele momente pusa la indoiala :))ca sutele de ore de munca peste program pe care zeci de oameni le-au depus pentru crearea si implemnetarea campaniei nu au fost in van.

Chiar ca meritam ziua barbatului zi libera.

Multumesc,
Victor

andy  •  9 aprilie 2008, 17:05

EU CRED CA ATUNCI CAND E VORBA DE PUBLICITATE TREBUIE SA LUAM EXEMPLUL TZARILOR UNDE FUNNCTIONEAZA CEL MAI BINE, SUA SI CANADA:
1 NIMENI NU ACOPERA ELECTRONIC NUMELE UNEI FIRME INTR-O EMISIUNE DE STIRI!!!!!
2 NIMENI NU SE FERESTE SA MENTZIONEZE NUMELE UNUI PRODUS SAU SERVICIU, IN NICI UN CONTEXT!!!
DE EX CAND O MASINA IA FOS PE AUTOSTRADA, INDIFERENT DE MOTIV, E DREPTUL TELESPECTATORILOR SA-I STIE MARCA SI ANUL FABRICATIEI CHIAR DACA NU SUNT RELEVANTE PT. CAUZELE INCENDIULUI.
3 PUBLICITATEA NEGATIVA ESTE LARG RASPANDITA; ESTE CEVA COMUN SA AUZI CAT DE BUN ESTE UN PRODUS IN COMPARATIE CU RIVALUL SA CARE ESTE NOMINALIZAT!!!!

Tudor  •  10 aprilie 2008, 12:53

Da,chiar buna ideea!Merita si barbatii sa aiba o zi al lor,sa nu mai fie „discriminati” in raport cu femeile si al lor 8 martie!
Apropo,de raportul timp de lucru-productivitate,cred ca ai exagerat un pic cu ideea ca nu mai exista mai nimeni la serviciu in alte tari dupa ora 17.Insa,nici opinia altcuiva ca romanii muncesc prea putin in orele lor de lucru,nu mi se pare una realista!Sunt si romani care chiar muncesc in orele alea!
Cat despre „butoane”,chiar trebuia sa apara si aici??Cred ca sunt o gramada care s-au saturat pana peste cap de ele,iar voi cei din presa faceti tot posibilul sa le scoateti in fata!