Sandu, schimb de prizonieri

Şeful FRF a găsit soluţia prin care să salubrizeze sportul

miercuri, 9 aprilie 2008, 4:32

Şeful FRF a găsit soluţia prin care să salubrizeze sportul

„Ca să însănătoşim fotbalul nostru ar trebui să ducem cîte 100 de spectatori români ca să înveţe ce am văzut eu aici, la Liverpool – Arsenal”
Mircea Sandu, stadionul „Anfield”

Da, e o soluţie! Una mai ieftină ar fi, totuşi, aceea de a exporta nu 100 de oameni, ci unul singur. Un preşedinte de federaţie, de pildă. Un preşedinte de federaţie care să nu spună „lăsaţi-mă dracu’ în pace!” cînd e sunat de jurnalişti şi rugat să răspundă la o întrebare.

Un preşedinte de federaţie care să uzeze şi alte expresii decît „ce-are sula cu Prefectura” şi să nu-şi folosească limbajul trupului într-un mod explicit falic cînd se referă la locurile unde îşi pitesc suporterii petardele. Aceste două exemple vin din conferinţa de presă ţinută chiar în ziua în care FRF anunţa parteneriatul cu o bancă. Imaginaţi-vă cum s-au simţit noii sponsori cînd au auzit discursul lui Sandu. Au învăţat, brusc, ce înseamnă să fii în galben 🙂

Ascultîndu-l pe Sandu, e greu de înţeles un lucru. Unde sînt cei 102 oameni care au votat pentru Gică Popescu la alegerile FRF? Ce cred ei? Cum se simt reprezentaţi de şeful FRF? S-au ascuns? Aşteaptă? S-au resemnat?

Sau poate că acesta e schimbul de populaţie la care se gîndeşte Naşu’. Cei 100 de suporteri plimbaţi cu „one way” ar urma să fie tocmai cei care l-au contestat. Iar Ion Crăciunescu să meargă la bagaje. Că prea e obraznic!


Comentarii (110)Adaugă comentariu

Tudor  •  10 aprilie 2008, 13:14

In privinta prestatiei lui M.Sandu ca presedinte de federatie,ai tot dreptul sa-l critici ca merita la cate a patronat din inaltimea scaunului sau de-a lungul anilor!Ar trebui ca el si cu Mitica sa ne lase,dar sa nu ne facem iluzii asta nu se va intampla prea curand!
In schimb,in privinta replicii pe care v-a dat-o si a modului cum s-a exprimat la conferinta de presa,mi se pare chiar normal sa aiba o asemenea reactie,atata timp cat si voi nu sunteti deloc usa de biserica si il sunati ca sa-l intrebati despre o aiureala legata de o banala valiza cu un joc de table!Orice om la locul lui,v-ar fi raspuns probabil la fel,sau cam pe acolo!
Si in privinta suporterilor cam are dreptate(mai ales cand e vorba de unii care improasca flegme si,mai nou,arunca brichete,dar in privinta alora nu prea mai sunt sperante)!
fane@,tu chiar crezi ca toti romanii sunt egali cu anumite uscaturi provenite dintre ei??Nu mai generaliza aiurea!
cipi@,esti dus rau cu pluta!!Steaua a castigat pe merit si locul ocupat acum(primul) e cel real!Nu mai poti,tu si altii,de ciuda ca o sa ia Steaua campionatul,asta e adevarul!
DSN@ si gabikoreanu@,alternativa Gica Popescu este ORICAND mai viabila decat Nasu Sandu!Ce a facut Gica Popescu bun de cand s-a lasat de fotbal?Uite doar 2 exemple:a infiintat o scoala de fotbal,lucru destul de rar pe la noi,unde sectorul copii si juniori nu sta deloc bine si a organizat o serie de meciuri(Seara Campionilor) cu mult succes!Numai prin asta si s-a dovedit un mai bun manager decat Sandu!Daca acum 3 ani iesea G.Popescu presedinte,fotbalul romanesc se schimba in bine,in mod sigur!

elninio  •  10 aprilie 2008, 13:49

nasule…mai bine ne lasi si te apuci de altceva… si vezi poate-i gasesti un scaun…cum o fi el..chiar si cu rotile…lui corleone !
…………………………………………………
D U A L – S I M – suporta orice retea, ambele sim-uri sunt active in acelasi timp
Dual bluetooth – ambele sim-uri pot fi folosite prin acelasi bluetooth
Dual Camera – 2.0 MPX (spate) si 1.3 MPX (fata)
GPRS class 12, WAP 2.0
Calitate Excelenta , Semnal Perfect, Business Class.
…………………………
I L G A S E S T I – P E – M Y G A D G E T – R O
………………………………………………..

cristi  •  10 aprilie 2008, 13:49

cu respect iti spun, tolontane, ca esti o mizerie…nu stiu ce-ai scris in articolul de mai sus, nu ma intereseaza, insa esti un gunoi ipocrit…de unde atitea pretentii de gazetar, cind tu nu esti in stare decit sa fii sclavul ciobanului. de unde atita revolta pe un sclav mizerabil? fii un sclav demn, antic, cum e cartianu (am glumit!), unul care-si da demisia si ne lasa sa citim si altceva decit toate prostiile zilnice pe care le vomiti cu atita patima. inca o data, cu respect si nu te salut!

sorin  •  10 aprilie 2008, 14:11

Degeaba critici Tolontan federatia. Tot oamenii sunt vinovati. Unu singur nu are putere. Ati vazut si spectatorii in ce hal au ajuns. Atmosfera de pe stadioane nu mai este una de competitie, este una de competitie la injuraturi, huiduieli. Nu asa se face treaba. Ma uitam si la conducatorii de cluburi, care schimba antrenorii pe banda. Se vrea performanta sau castiguri uriase?

alk  •  10 aprilie 2008, 14:18

Corect

coloana vertebrala  •  10 aprilie 2008, 14:23

Cunosc personal arbitrul care a parasit in semn de protest acel meci il cheama George Luca si la fel ca si Enache asta era printre primi in divizia B cand s-au facut promovarile a fost lasat pe dinafara din cauza lui Deaconu si ceilalti ca el..se vad urmarile…si el are o afacere si ii merge financiar foarte bine ar fi fost incoruptibil…vorba aia Cum ne asternem asa dormim. Totusi imi aduc aminte ca presa a adus dovezi ca au fost avansasti arbitri pe pile la acea vreme si NIMENII NIMENI nu a patit nimic…acuma se vad urmarile…

Romeo  •  10 aprilie 2008, 14:36

ce poate spune omul, sacait permanent de presa ? Tot e bine ca este sacait, pe altii nu-i cunoaste nimeni. Sa exportam 100 spectatori ? S-au exportat 2 milioane si iata ce fericit este guvernatorul BNR. Asa ca propun sa mai exportam 100.000 suporteri si nimeni nu-l va mai deranja pe nasul, eventual mai cream locuri de munca.
Unde sunt cei 102 care au votat impotriva nasului ? Mai bine ar fi sa-i numaram dupa ce au aflat de incurcatura lui Gica cu transferurile si fiscul. Cand nasul va iesi la pensie, presedinte FRF va fi Lupescu, dupa cum evolueaza lucrurile.
Oare nu ar fi mai interesant sa ne spuna presa de ce avem cele mai multe echipe din Europa in liga a II-a, sau sa ne spuna de cand nu ne-am mai calificat la un campionat european de juniori sau de tineret, care sunt propunerile „finantatorilor” pentru a obtine niscaiva rezultate pe acolo ?

Andrei Gheorghiu  •  10 aprilie 2008, 15:09

Domnul Sandu a demonstrat inca o data ca habar nu are de fenomenul fotbalistic. Intr-adevar nu neaga nimeni spectacolul oferit de Arsenal si Liverpool sau chiar de cei din public, insa nu noi trebuie sa asiguram spectacolul de pe terenul de joc si nu noi trebuie sa punem punct apasarii de butoane in divizia A. Cand echipele din liga ne vor oferi acelasi spectacol, va garantez ca publicul din Romania se vor conforma.

Tudor  •  21 aprilie 2008, 2:42

777@,lumea neutra simpatizeaza cu Steaua din cauza reuzltatelor ei internationale,care au ridicat enorm fotbalul romanesc la nivel de club!Asta e adevarul,chiar daca tie nu iti convine!Din contra suporterii neutri ii privesc cu dispret pe aia care au inventat blaturile in fotbalul romanesc sau si-au aratat neputinta,iar cand au ajuns in Europa s-au cam scapat pe ei!Iar seria aia cu 139 de meciuri fara infrangere e un basm,inventat de anti-stelisti si frustrati,ca s-o murdareasca pe Steaua!Si esti bolnav rau daca poti sa afirmi ca Steaua e mai mereu suspecta de blat!Din contra Steaua e cea mai putin „patata” dintre echipele romanesti!Ar trebui sa iei o pauza intr-o camera capitonata!

TRAFIC FOTBAL  •  28 octombrie 2011, 22:21

DRAGOMIR DE CE INJURA CA LA USA CORTULUI ACEST OM NE CONDUCE PE NOI IAR TU CEL CARE AI FOST AJUTAT DE CATRE INVESTITORI ECHIPELOR DE CLUB CU BANI PENTRU A FI TRATAT DE BOALA LE-AI RASPUNS CU ACEIASI MONEDE DEZAFILIEREA SI RETROGRADAREA UITETE LA BISTRITA NEA JAN CUM UMBLA SARACU SA FACA ROST DE BANI PENTRU A SUPRAVIETUI ECHIPA UITE LA TM CA VIN LA UN MECI CATE 25 DE MII DE SPECTATORI CRAIOVA AI DISTRUSO COMPLET MAI AVETI TUPEU SA DATI INTERVIURI DATIVA DEMISIA PE LOC FITI BARBATI SPER CA DNA SA NE SCAPE DE VOI