Prima hologramă stradală din România

Gazeta Sporturilor, agenţia Starcom şi Electric Media lansează azi în Bucureşti o nouă formă de publicitate ambientală

joi, 10 aprilie 2008, 3:12

Gazeta Sporturilor, agenţia Starcom şi Electric Media lansează azi în Bucureşti o nouă formă de publicitate ambientală

Suporterii „naţionalei” pot să-şi aleagă lotul pe care şi-l doresc pentru Euro. O vor face pe gsp.ro şi cu ajutorul „touchscreen”-ului montat la magazinul Time-Out din Piaţa Romană.

Ideea a fost a gsp şi a agenţiei de media Starcom, care derulează contul Bergenbier, sponsorul de 10 ani al „tricolorilor”.

Timp de 3 luni, zilnic, de seara pînă dimineaţa, începînd cu ora 21:00, suporterii „naţionalei” pot urmări în vitrină holograma în mărime naturală a unui fotbalist îmbrăcat în galben, care jonglează uimitor cu mingea. Bogdan „Mache” Machedon, 20 de ani, student la Arhitectură, este liderul unei trupe de freestyleri, disciplină la graniţa dintre sport şi cultură urbană.

Lîngă imaginea lui este un ecran sensibil, conectat la site-ul gsp, pe care microbiştii pot să-şi selecţioneze, pînă cînd începe Euro, lotul ideal.

Parteneriatele publicitare ale gsp au adus primul premiu la Porto Roz pentru o campanie românească, cîştigat de agenţia Headvertising cu campania „Cea mai bună echipă din România”. De asemenea, Gazeta şi Headvertising sînt cîştigătorii en-titre ai Marelui Premiu Grand Effie. Pina la editia din acest an, care se va derula in luna mai 🙂

Starcom este prima agenţie din România laureată la festivalul internaţional de publicitate de la Cannes.

Credite
Echipa marketing Gazeta: Andreea Mira, Roxana Bodea, Cristian Dima, Bogdan Mares, Marius Naescu, Valentin Popescu, Aurel Tica

Echipa publicitate Gazeta: Cătălina Zaman, Roxana Curelea
Agenţia: Starcom – Marian Petcu
Echipamente: Electric Media – Bogdan Luben
Freestyler:  Bogdan „Mache” Machedon
Casa Producţie: Frame Film
Creative Support: Krogen Creative Studios
Regizor: Dragoş Buliga

VEZI CLIPUL DE LA FILMĂRI


Comentarii (20)Adaugă comentariu

Andrei  •  10 aprilie 2008, 15:14

Super tare! Felicitari 🙂 Am primit si la Romana un fluturas care anunta acest eveniment si chiar eram curios sa vad ce se va intampla acolo. Un spectacol unic, cele mai tari jonglerii cu mingea, in premiera in Romania! Bravo, Gazeta 🙂

George Mihai  •  10 aprilie 2008, 15:15

Am auzit de la niste prietenii de chestia asta. O sa vin si eu in seara asta la 20:00 in Romana sa vedem ce iese. Succes si felicitarile mele

Popa Georgian  •  10 aprilie 2008, 15:17

Sper sa castigati din nou Grand Effie pentru ca sunteti cei mai buni. Imi plac foarte mult ideeile voastre si trebuie sa va felicit de fiecare data. Bravo! Ne vedem in Romana

Cătălin Tolontan  •  10 aprilie 2008, 15:19

popa georgian: stai! effie se acorda pentru eficienta, pe raportul obiective / efect. si nu concuram in acest an 🙂

Ovidiu Miron  •  10 aprilie 2008, 15:27

Este o idee foarte buna. Are de castigat imaginea echipei nationale.

ba(la)nel  •  10 aprilie 2008, 16:18

totul este sa nu-l suparati cumva pe dl. Piturca…:)) stiti ca este refractar la imixtiunile (de orice fel) in alcatuirea primului 11…hi, hi…

gigi_becali  •  10 aprilie 2008, 16:22

Sa nu va inghesuiti toti ca la bradul de craciun 🙂

merlucius  •  10 aprilie 2008, 16:43

asa’i gigi…ultima janghina de acest gen, voita a fi manifestare populara, s-a petrecut de craciunul millenium cu bradul omonim, si a fost jale…acum sa speram ca poporu roman iubeste mai mult repaosul si mancarea multa precum si zambetele tampe din jur, decat ideea de sport, fie el si national care implica eroii stirilor de la 0ra 5,6,7,8,9,10 etc si anume mana aia de fotbalisti mai mult sau mai putin talentati care ne reprezinta. deci…potol vs sport….extrapolarea e nitel fortata da e un puls social si asta….felicitari gsp, mai au si cateva initiative care nu implica manelele, susanelele, barfele si orice contine cuvantul rating…chiar daca e pt promovarea unui brand si nu a unei idei/concept…zi-le tolo!

bula  •  10 aprilie 2008, 16:45

Bancul stagiunii de fotbal:

‘Merge Iuliu Muresan la librarie si intreaba:
– Nu va suparati doamna, aveti cartea „CFR campiona”” ?
Doamna-i raspunde : – Sigur ca da, d-nul Muresan.. Mergeti inainte, faceti dreapta, si o gasiti pe randul 4, „”sectiunea SF””

alina plugaru  •  10 aprilie 2008, 18:35

era o reclama la google pe blogul tau.nimic anormal pana acum,cu totii trebuie sa traim si dupa cum se stie reclama este mama succesului unei afaceri.Ceea ce m-a derutat insa este ca in acea reclama aparea numele Dan Voicu.Dilema mea este:asa era reclama,sau din cauza unor greseli(erori)umane mai mult sau mai putin,nu a aprut intreaga reclama,nu de alta dar sa se vada si acel „escu” din finalul numelui.”Multumim domnule Voiculescu”

alina plugaru  •  10 aprilie 2008, 18:46

oricum ideea cu holograma este foarte buna.sper sa am timp sa ajung si eu sa o vad in saptamanile ce urmeaza.Si scuze de double post

R&B  •  10 aprilie 2008, 19:10

Problema mea e alta. Cu banii din acest proiect mai bine cumparati o conexiune mai buna pt site-u vostru pt ca ceea ce s-a intamplat azi la meciul stelei a fost de toata jena. Si ne mai si bombardati cu titluri imense „VEZI GOLUL CUTARE” si nu merge nimic. Rusine.

Cătălin Tolontan  •  10 aprilie 2008, 19:14

R&B: Investitiile nu se elimina una pe cealalta. Vom imbunatati platforma (sistemul e mult mai complicat decit o simpla conexiune). Stim ca sint probleme, ne cerem scuze! O sa o indreptam in timp.

Aur  •  10 aprilie 2008, 19:24

Domnule Tolontan,de cand a-nceput sa castige Steaua,vad ca v-ati reprofilat pe …holograme!Nu mai aveti nici un chef de fotbal.Ehei,pe vremea cand cfr era-n voga!!!Nu va mai tacea gurita!

alina plugaru  •  10 aprilie 2008, 19:34

eu nu am avut niciodata probleme pe site-ul vostru.chiar ma mir cat de stabil poate fi serverul, la cat de solicitat este.@R&B-verifica-ti si tu conexiunea la net,pentru ca problema poate fi si din cauza ta

Cătălin Tolontan  •  10 aprilie 2008, 19:59

alina plugaru: are dreptate, sint probleme, dar nu neaparat de conexiune, lucram sa le rezolvam

teddy  •  11 aprilie 2008, 12:11

Da, foarte interesanta ideea

Andrei  •  18 aprilie 2008, 18:14

O idee excelenta GS, felicitari! Si acesta este doar inceputul evenimentelor de acest gen.Imaginati-va un concert Queen sau The Doors, cu un stadion arhi plin, cu Fredy sau Morrison pe scena iar simularea sa fie atat de buna incat sa te simti ca la un concert real.

Ce mai face Starcom | Searching Freedom  •  6 mai 2008, 21:25

[…] …si gsp […]

Cosmixxx  •  23 iulie 2008, 15:28

Foarte interesanta ideea. Felicitari!