Ringier: „Am gresit si noi, vom tine de acum inainte de oameni”

Sefii Ringier Romania au avut zilele trecute o discutie cu echipa Evenimentului Zilei. „Nu vom vinde ziarul” si „Stim ca am pierdut multi oameni valorosi, am gresit si noi”, a spus Marius Hagger, CEO Ringier Romania in fata unei redactii din care a demisionat recent top managementul. Este prima oara cind Ringier, o companie renumita pentru stilul de actiune in forta, recunoaste erorile de HR si promite ziaristilor ca-si va schimba politica. Sedinta a avut loc fara nici unul dintre cei care si-au anuntat recent plecarea: Razvan Ionescu, Grigore Cartianu si Emilian Isaila.

marți, 15 aprilie 2008, 8:00

Sefii Ringier Romania au avut zilele trecute o discutie cu echipa Evenimentului Zilei. „Nu vom vinde ziarul” si „Stim ca am pierdut multi oameni valorosi, am gresit si noi”, a spus Marius Hagger, CEO Ringier Romania in fata unei redactii din care a demisionat recent top managementul. Este prima oara cind Ringier, o companie renumita pentru stilul de actiune in forta, recunoaste erorile de HR si promite ziaristilor ca-si va schimba politica. Sedinta a avut loc fara nici unul dintre cei care si-au anuntat recent plecarea: Razvan Ionescu, Grigore Cartianu si Emilian Isaila.


Comentarii (21)Adaugă comentariu

cantona  •  15 aprilie 2008, 20:20

Sa nu fie prea tarziu….

alexeu  •  15 aprilie 2008, 20:25

uite de aia nu mai ploua la me in beci..

Anca  •  15 aprilie 2008, 20:29

cine nu a plecat inca e amenintat pe la colturi ca e ultimul dintre cei ramasi si ca nu mai are mult:(

explorish  •  15 aprilie 2008, 20:30

too late… to(o)night…

Doctorul  •  15 aprilie 2008, 20:33

Catalin,

Este greu sa recunosti ca ai gresit, dar sa nu fie prea tarziu pt ca parca au plecat prea multi macar numeric si cine oare se va inhama la resuscitarea unui cadavru care deja a suferit autopsia?

Doctorul

fotbal  •  15 aprilie 2008, 20:51

adica isi vor schimba, la nivel de resurse umane, atitudinea de hipermarket media in favoarea marcii. hai s-o vedem si pe asta! ar fi a 9-a minune

Cristina  •  15 aprilie 2008, 22:44

Regretele sunt putin cam tardive, deja au plecat cativa oameni care, oricum, nu se vor mai intoarce. Cine stie daca nu vor mai pleca si altii?

Ovidiu Miron  •  15 aprilie 2008, 23:40

Cred ca e prea tarziu.

mosh Califar  •  16 aprilie 2008, 7:03

Extraordinar, uite de aia eram asa de angoasat in ultima vreme si nu dormeam bine…:)

Cristian  •  16 aprilie 2008, 7:05

Ringier a fost ieri la Basescu. Oare ce or fi vorbit?

Tom beron  •  16 aprilie 2008, 9:01

hai ca s-au trezit romanii ca sunt puternici, inteligenti; isi cer dreptul; mi se pare corect; destul cu sclavia; bv si celor de la dacia; sa ne lase marile companii cu salariile lor de kkt si tratamentul infect; noi suntem romani !!!

Tom Beron  •  16 aprilie 2008, 9:02

„pardon de expresie „

adrian  •  16 aprilie 2008, 9:04

Hehe, ce-as rade de demisionari daca EVZ dubleaza salariile si sa isi ia avant! EVZ e un brand beton, nu e la primele plecari. Vine campania si se stie ca EVZ a schimbat si guvernul si presedintele in 2004. Vor fi la fel de incisivi, revin in forta!

sorin  •  16 aprilie 2008, 9:36

Ceva mai interesant?:). Asta nu ne pasioaneaza, fiecare cu treburile interne. Sincer cati dintre voi ati stat sa vedeti cine semneaza articolele?

Mirela  •  16 aprilie 2008, 14:23

Nu stiu exact ce s-a intamplat la EVZ insa eu ca cititor percep o remarcabila scadere a calitatii informatiei ce vine de acolo.

Tocmai vorbeam de asta pe forumul nostru in topicul numit dupa genul de informatie care se publica mai nou pe acest ziar, fost de calitate:
***(spam publicitar)

george  •  16 aprilie 2008, 14:52

Fildes de mamut gasit la Marea Nordului, Vitaminele dauneaza sanatatii, Un papagal vulgar … si multe alte stiri pe http://zaworld.blogspot.com/

Va asteptam sa commentati si sa va abonati 🙂

Mirela  •  16 aprilie 2008, 15:52

dle tolo – zau ca nu facem spam – sunteti penibil ca mi-ati taiat mesajul.

malasuerte  •  16 aprilie 2008, 19:35

sa mai tina daca mai au de cine .Probabil ca merita tot ce li se intampla…

ITex: recrutare IT&C si consultanta HR in Romania, evaluarea tehnica a candidatului, consultanta in dezvoltarea profesionala, motivarea angajatului » Am gresit si probabil vom gresi in continuare…  •  17 aprilie 2008, 10:39

[…] o parafraza a articolului despre greselile de HR facute (si asumate) de catre Ringier, scris de Catalin Tolontan. […]

Carmen Musat Coman  •  19 aprilie 2008, 9:57

In presa, ca peste tot, domina mentalitatea: Nimeni nu e de neinlocuit. Se pare ca nu e tocmai asa, nu?

animalutul20  •  21 aprilie 2008, 9:32

si chiar puneti botul la ce a zis gasca de topmanagement de la ringier???……..daaaaaaa o sa tinem bine de oameni, de aia incompetenti care ne ling bine***(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) si baga pe teava din invidie , sau de fatuci agramate care ***(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) si sunt cadorisite cu pozitii de middle-management de-si iau cateva mii de euroi( e mai usor sa platesti prestatiile din banii patronului, nu..?:))