Gestul nepatriotic al lui Chivu

UPDATE: Din reactiile unor cititori se poate intelege ca ei au citit articolul intr-o cheie serioasa, si nu ironica, asa cum e scris. De fapt, sint convins ca cei care m-au injurat pt k l-as ataca aici pe Chivu au o doza subtila de malitie pe care noi, ceilalti, n-o intelegem 🙂

joi, 17 aprilie 2008, 3:15

UPDATE: Din reactiile unor cititori se poate intelege ca ei au citit articolul intr-o cheie serioasa, si nu ironica, asa cum e scris. De fapt, sint convins ca cei care m-au injurat pt k l-as ataca aici pe Chivu au o doza subtila de malitie pe care noi, ceilalti, n-o intelegem 🙂

Nu ne aşteptam de la căpitanul naţionalei să comită o asemenea eroare

„Fără manele la nunta mea!”, a declarat Chivu pentru „Libertatea”, moment în care a devenit persona non grata pentru…

1. Comitetul Executiv al FRF, cel plimbat cu caleaşca prin Piatra-Neamţ, plus Adunarea Generală, plus comisiile Ligii şi ale FRF, pe scurt, aproape toată suflarea fotbalului românesc. Lumea bună, de la Borcea la Neţoiu, îşi murmură în barbă… „Dacă îi vine nebunului să-l aducă la nuntă pe Dan Grigore?!”.

2. Clasa politică, recent întărită cu Adrian Copilul Minune, care va candida pentru PSD, este şi ea indignată. Încotro mergem? A ajuns politica să adopte maneliştii pe care-i refuză fotbalul?!

Cristi, mai gîndeşte-te! Nu e bine să strici moralul „naţionalei” cu un asemenea anunţ, chiar acum, înaintea Campionatului European. Dă-ţi şi tu seama. Cu ce chef mai pleacă la luptă alaiul federal ştiind că după Euro va fi petrecere pe sec? Nu se mai aşază vinul şi telemeaua în cală! Nici tablele nu vor mai suna la fel la poalele Alpilor.

Hai, fii rezonabil! E doar o nuntă, la urma urmei. A ta, desigur, dar tu nu-ţi mai aparţii. Eşti parte din PIB-ul emoţional, strofă în cîntecele de pe la birturi şi acord care se revarsă din maşinile aflate la stop. Toate sînt aflate la stop, oricum.

Fă un efort, căpitane! Fruntea sus, mîna la inimă şi, hai, tare, cu toţii: „Aş da zileee de la mineeee”.


Comentarii (621)Adaugă comentariu

lion king  •  20 aprilie 2008, 12:33

nu cred ca era necesar articolul cu chivu… Totusi unii mai scoliti nu sintem adeptii manelelor, restul luati-va de git cu cei ca vali vijelie…nu cred ca sint cei care ne reprezinta cultura noastra…de ce nu ati vorbit cu cei autoritatile romane care s-au ocupat de organizarea SUMMIT-ului NATO sa le cinte celor prezenti citeva manele sa-i mai destinda…toate bune

Emo Kids ####  •  20 aprilie 2008, 12:38

Generatia Emo!! Pro sau Contra? Detalii pe http://zaworld.blogspot.com/

Doru11  •  20 aprilie 2008, 12:53

Domnule Tolontan, cu parere de rau va spun ca articolul dvs., oricat de haios mi s-a parut, paleste in fata comentariilor „blogistilor” indignati pana la culme ca nu sunteti de acord cu importanta decizie pe care a luat-o Chivu. :))
Privind un pic serios, ma apuca plansul cand vad ca multi „anti-manelisti” sunt cel putin la fel limitati ca aceia pe care spun ca nu pot sa-i suporte.

Doru11  •  20 aprilie 2008, 12:53

*la fel de limitati

bram  •  20 aprilie 2008, 13:03

ws subscriu
tolontane, are dreptate ws adica ai exact cititorii pe care ii meriti. Si as completa: acei multi carora le plac manelele au facut blogul tau cel mai cel, cum iti place sa afisezi. Asa ca nici tu nu-ti mai apartii ci le apartii lor multora, deci ciocul facut cu manelele trebuie sa fie mai mic. Ce cauta ws si subsemnatul pe blogul tau (ca este clar ca nu avem ce cauta in aceasta groapa). Luam atitudine si ne bucuram cand mai gasim oameni intregi. Bravo, ws! tolontane…..mai incearca

ioioioio  •  20 aprilie 2008, 13:11

bravo tolo , sincer cun finalul chiar m-ai adus de partea ta ! bv bv bv

sdfsdf  •  20 aprilie 2008, 14:19

romania asta e plina de prosti care comenteaza pe blogu lu tolontan

marius  •  20 aprilie 2008, 14:40

TOLO….vai vai…esti la gradinita.?? =)).,..in ce an =)))))))….esti belea rau….esti haios…esti SENZATIONAL….auzi acolo….forma echipei nationale este influentata de niste manele….AIUREAAAAAAAAAA……shut yourself maestre…si lasa netu…ca esti coopil mic…… ai face bine sa te lasi de ceea ce faci…ca faci fara rost…tio zic eu..tio zis FOARTE MULTI….aaa…si lasa jocul de cuvinte….esti doar un simplu OM….atata tot….beleao …mai bine scriai poezii..ca nu ti le citea nimeni…serus

Tudor  •  21 aprilie 2008, 5:38

Foarte bine ca nu vrea Chivu sa asculte acest produs de subcultura,manelele,la nunta lui,dar nu stiu daca merita aceasta decizie un articol,fie el si subtil ironic.Pana la urma ar trebui ca ziaristii sportivi sa scrie mai mult despre alte lucruri mai importante si nu despre asa ceva.
Oricum,poate ar trebui mai multa atentie la unii care se grabesc sa-i bage in aceeasi oala cu manelistii sau mai stiu eu ce specimene din astea pe toti cei care apar pe acest blog!Dar cel mai usor e sa arunci cu cate o aberatie si sa te mai si dai persoana cu pretentii!:))))

cfr  •  21 aprilie 2008, 8:51

BRAVO!!!

De ce nu doare prostia? | Bogdan’s Blog  •  21 aprilie 2008, 17:51

[…] Tolontan scrie un articol bun şi plin (dar în adevăratul sens al cuvântului) de ironie despre nunta lui Chivu, unde acesta […]

Bogdan  •  22 aprilie 2008, 1:57

Patriotism= manele? Nunta unui fotbalist= stire sportiva?
Din pacate, ati dovedit inca odata ca sunteti un ziarist submediocru din toate punctele de vedere! Chiar in gluma, un asemenea material(maculatura-daca permiteti acest cuvant din generatia celor nascuti fara tastatura sub perna)nu TREBUIE sa fie prezent in nici un ziar .
Cristian Chivu: Casa de piatra si sa fiti fericiti!
Catalin Tolontan: ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)!

maria  •  22 aprilie 2008, 13:52

Doamne,s-a intors lumea cu fundul in sus.Ma rog ce mare cultura are acest CHIVU.L-am auzit si pe el injurind ca si pe alti fotbalisti, recunoscuti a fi odios de vulgari.Ca nu vrea manele ,nu e rau dar nici sa-l credem acum vr-un mare meloman ,sau un super plin de cultura.Nu el este de vina ,ca se umfla in pene ,ci noi care il proslavim si pe asta.Ei bine ,e bun la fotbal,dar pentru asta ia bani…si mai incolo nimic…de aceea il prefer pe Banel care e modest ,onest si inca as scrie despre acest minunat baiat;dar vezi,el nu are fite in cap si de aceea e lasat deoparte in comentariile d-stra.
Acest CHIVU ,MIE MI SE PARE SI CAM PROSTANAC.

CristyX  •  22 aprilie 2008, 14:39

***(spam publicitar)

cristi  •  23 aprilie 2008, 1:24

si mai spunem ca nu suntem o tara de manelisti…pana si jurnalistii au ajuns sa faca publicitate manelelor..***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)…

takama  •  24 aprilie 2008, 9:27

Superb articolul…in spiritul meu. Multumesc.

vest  •  25 aprilie 2008, 16:25

Mai fratilor,nu-mi vine sa cred ca sunt oameni care inca mai tin partea flagelului manelo-tiganesco-telenovelo-balcanico-turceasco … ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)media-romaneasca.Trist e ca acei oameni stiu sa deschida si sa foloseasca cat de cat un computer . Mai trist e ca in Romania au aparut , ca un blestem ,tot felul de ziaristi care habar nu au ce insemna o valoare,fie ea contemporana sau nu.Cum poti sa spui ca daca nu vrei manele la nunta ta tradezi tara?
Imi vine sa vomit pur si simplu ca un ziarist a putut scrie asa ceva si ca eu traiesc intr-o tara in care activeaza si ia salar acel,,ziarist”.Doamne fereste si apara-ne ca e rau de tot ! Copilul meu merge la scoala intr-o tara numita Romania , tara in care maneaua e la loc de „mare valoare nationala”.Ce e de facut? Oare cretineii din media nu realizeaza ca toata aceasta campanie pro-manele se va intoarece impotriva lor inczecit si ca ne vom afunda tot mai mult i***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)asta de produs ieftin si anacronic numit manea-telenovela-divertisment ieftin si…aiurea-n tramvai..ce rost are sa mai scriu cand ma gandesc ca s-ar putea sa nici nu-mi primeasca astia micul meu ,,articol”. Ca sa inchei :BRAVO FOTBALISTILOR CARE NU ACCEPTA TIGANEALA SI MANEAUA APROAPE IMPUSA DE PATRONI !!!

Preacuvioasa Didina  •  27 aprilie 2008, 23:59

Cine este Tolontan? Nu aratå råu ca bårbat :). Pot så intreb la ce ziar este jurnalist?

Tudor  •  1 mai 2008, 17:13

maria@,mai lasa-l in pace pe Chivu!Cam cum ar trebui sa fie un fotbalist ca sa se ridice la standardele tale de „cultura”??Pacat ca vedem foarte repede paiul din ochiul altora,dar stalpul de telegraf din al nostru niciodata!Sa stii,pentru informatia ta,ca si mari oameni de cultura injura!Ca doar oameni sunt si ei!In schimb,vad ca jignesti fara vreun motiv real!

john doe  •  2 mai 2008, 3:29

„UPDATE: Din reactiile unor cititori se poate intelege ca ei au citit articolul intr-o cheie serioasa, si nu ironica, asa cum e scris. De fapt, sint convins ca cei care m-au injurat pt k l-as ataca aici pe Chivu au o doza subtila de malitie pe care noi, ceilalti, n-o intelegem”

Sunt convins ca nu poti sa intelegi de ce te injura toata lumea. E foarte greu, nu-i asa tolo? Si ca sa vezi, 99% din cititorii tai o doza „subtila” de malitie … oare asta nu te pune pe ganduri?
Cu totii gresim, dar tu persisti, in loc sa-ti ceri scuze pentru ineptiile tale, tu ii acuzi pe ceilalti ca nu-ti inteleg ironiile?! Oare toata lumea e nebuna si tu esti un geniu?
MARE OM TOLO, MARE CARACTER …

Sa-ti fie rusine.

P.S.: Poate ne explici si noua ce intelegi TU prin patriotism si mai ales ce legatura are el cu manelele?

dani  •  16 ianuarie 2010, 0:28

imi vine sa rad…Casa de piatra pt Chivu!!!…si pt toti manelari care nu supota ideea de subcultura din manele…nush pt mine manelele nu fac parte din ceea ce se numeste muzica…incercati si voi altceva…si ca si o concluzie…asta nu e stire sportiva,mai ales ca cuprinde subiectul manele si nunta