Trei liste

Nu vi se pare că echipele celor mai guralivi conducători sînt cele care se predau repede?

luni, 21 aprilie 2008, 9:03

Nu vi se pare că echipele celor mai guralivi conducători sînt cele care se predau repede?

Liga 1 ţipă că a ajuns stîna lui Gigi Becali. Dar nu strigă, ci behăie, asta e problema.

Dacă Iancu e un investitor atît de mîndru de ceea ce a făcut la Timişoara de ce nu îşi motivează antrenorul şi echipa astfel încît să lupte pînă la capăt diseară? E valabil şi pentru Porumboiu şi Vaslui la meciul de la Cluj! Nimeni nu garantează un rezultat, însă lupta se vede din avion.

Dacă Mititelu chiar respectă Universitatea ca pe o echipă din os de fotbal domnesc de ce bate cîmpii cu poveşti din ’73? Cum vine asta: eu sînt demn doar dacă îţi ceri mata scuze?! Altfel… Altfel ce? Dai meciul Stelei?

Dacă Dinamo mai are ceva de spus propriilor suporteri de ce nu o rosteşte, apăsat, la meciul direct cu Steaua?! În timp ce aceste nume mari, care sar în sus ori de cîte ori zici ceva despre ele, joacă la două capete în declaraţii, uite că amărăştenii de la Oţelul au jucat şi în faţa banilor lui Becali şi împotriva valorii superioare a Stelei.

Pînă la urmă, dincolo de titlu, acest campionat a mai filtrat ceva: caracterele echipelor. Sînt unele care vorbesc despre demnitate şi tradiţie, dar care n-au contat nici în faţa CFR şi nici în faţa Stelei. Poate că un clasament în trei n-ar strica la final. Pînă atunci, cine se mai înscrie pe lista ruşinii şi cine pe cea a bărbaţilor? Sau, de ce nu, pe lista DNA?! Pentru că există semnale că acest campionat se poate încheia nu pe teren, nu la masa verde, ci la Parchet.


Comentarii (311)Adaugă comentariu

Flo G.  •  22 aprilie 2008, 20:21

Tolontane,ai ajuns un fel de dan diaconescu in direct,iar campania contra stelei seamana cu cazul elodia,pentru care diaconescu plateste deja decontul,o sa-ti vina si tie randul,probabil vanzareile ziarului vor pleca la vale si tu odata cu el,vantu te mai poate salva!
Si ca sa-ti dau un argument:totul a inceput cu o facatura de proportii,blatul stelei de la iasi,desppre care in seara meciului spunea-ti ca aveti dovezi clare,nu am vazut nici macar o scuza,iar totul a culminat cu mocirla in care ati tarat clubul asta dupa episodul bricheta.
Pe sait o sa mai intru dar ziarul nu il mai cumpar!Nu meritati.

Mitix  •  22 aprilie 2008, 20:52

Domnule Tolontan, din repect pentru numele pe care vi l-ati cladit in lumea gazetarilor sportivi, n-am sa va intreb ce studii aveti, dar o arTimetica elementara imi spune ca nu simtul valorii sau spiritul sportiv sunt cele care sunt de baza in recunoasterea meritelor colective. Afirmati ca nu se motiveaza suficient de catre cluburi ataff-urile tehnice sau jucatorii. Uitati un lucru: jucatorii romani poate sunt mai motivati decat multi dintre jucatorii unor echipe cu grele nume in fotbalul mondial. Ce nu reusesc conducatorii altor cluburi (altele decat steaua), este sa motiveze indeajuns CA, LPF si FRF. Dumneavoastra gazetarii ar trebui sa fiti primii care sesizeaza aceste nuante de pastel mioritic. Cu toate astea TOTI, dar absolut TOTI va bateti unii cu altii pentru a fi mai motivati decat cei despre care v-am vorbit. Comentati altfel decat se vede, folositi superlative doar pentru echipa steaua, ridiculizati si minimizati succesele celorlalte echipe, etc. Nu vreau sa mai enumar mijloacele prin care va consolidati caracterele marunte. Deunazi, auzeam o aberatie rostita de un coleg stelist: cine e ma CFR-ul sa joace in CL? Cine a auzit de CFR Cluj in Europa? Raspunsul vine invariabil printr-o intrebare pe care as dori s-o puneti tuturor acestor IGNORANTI: Cine era Nottingham Forrest cand castiga Cupa Campionilor Europeni in 1980 venind din Liga a 2-a britanica? Era aceeasi echipa ca si CFR Cluj, Unirea Urziceni sau FC Vaslui. O ultima observatie as mai face, in loc de concluzie: pana nu vom creste valoarea echipelor mici, aplicand corect legea pentru toti (nu cu brichete!!!), nu vom avea nici un fel de performante in Europa. O Seara Buna (sper)!

Razvan  •  22 aprilie 2008, 20:58

Va scriu pentru a anunta ca azi a fost ULTIMA gazeta cumparata dupa ani in care am fost fidel acestei echipe editoriale. Din pacate, nu pot sa nu observ ca prostiile din campionatul intern sufoca fotbalul adevarat, care primeste maxim doua pagini intr-o seara cu CL! Plus ca piata mercato e si ea deschisa si interesanta cu tinte ca Ronaldinho, Shevcenko sau Lampard, deci se poate scrie destul si despre asa ceva. M-am saturat sa ARUNC 90 de bani pe ceva care nu se merita…vesnic becali, borcea, iancu, deaconu, uneori Mutu sau alti jucatori care aduc intr-adevar imagine fotbalului si in rest, NIMIC! Cat sunt turnee de tenis avem articole ale Luminitei Paul, mai e Formula 1 si de un timp handbalul, restul sporturilor NU EXISTA! SAU EXISTA DACA FAC SCANDALURI! Sporturi elegante ca snookerul, spectaculoase ca sariturile cu schiurile, chiar basketul sunt aruncate pe coltul paginii sau lipsesc! si va numiti GSP! spuneti-va mai bine GZETA SCANDALURILOR fiindca de multe ori asta produceti si din asta traiti! Recunosc, acest site il voi mai accesa dar editia tiparita nu va mai fi in prioritatile mele! Plus implicarea politica pe care v-ati asumat-o alaturi de un partid care distruge toata Romania, inclusiv baze sportive! Pana o sa puteti scoate un ziar cu adevarat de sport si nu de4 scandal, LA REVEDERE!

Razvan  •  22 aprilie 2008, 21:07

De ce nu mentionati in articol si pe POLI IASI.. A FOST SINGURA CARE SI-A APARAT VIS-A-VIS DE LUPTA PENTRU TITLU CORECT SANSELE! 6 PUNCTE DE LA STEAUA SI CFR A MAI REUSIT CINEVA?

clarobscur  •  22 aprilie 2008, 21:28

Tolo e OK… ai dreaptate; dar sunteti penibili, si voi si ceilalti, ca nu spuneti nimic despre Raliul Europei Centrale… sa n-ai trimis la fata locului cand sunt o multime de campioni… Sainz nu da bani ca becalides, Peterhansel nu da declaratii ala murinio, Masuoka stie sa conduca mai bine ca Borcea, Coma nu e Porumboiu… Baia Mare e departe de Bucuresti, veniti numai cand e sarbatoarea castanelor sau cand ii rand de plecat cu vreo echipa in strainatate – abia il astept pe Buzarin pe 14 mai, la FC Prietenia cu Steaua 1886…

malasuerte  •  22 aprilie 2008, 22:29

Catalin , putin tardiv articolul, dar binevenit
Aku despre adversitatile presedintilor de club se cam stie ca in afara terenului nu prea exista dusmanii ci mai degraba prietenii si interese .restul e praf in ochii suporterilor si a presei …

colaps  •  22 aprilie 2008, 22:31

ce mult ai putut sa decazi tolontane.. pe scara profesionala, pe cea umana mai ales… ce mai zici acum? ce mizerabili ati ajuns, sacrificand o meserie ce ar trebui sa va dea un pic de responsabilitate pentru niste scandaluri ieftine pe care voi le intretineti de dragul banului… rusine… sa-ti stea in gat blatul din seara asta dintre steaua si timsoara, bine?

dana  •  22 aprilie 2008, 22:42

Un campionat memorabil,nu pot sa zic bunicel dar macar altfel, ar ramane in anale numai cu succesul lui CFR in campionat.Ar lasa tuturor un gust amar steaua campioana ,campioana blaturilor mai mult sau mai putin vizibile.Ai punctat articolul in asentimentul meu.

flx rtr  •  22 aprilie 2008, 23:47

…de cand cu bricheta, va spun sincer ca nu ma mai intereseaza Liga 1. nu mai deschid televizorul si nu pierd nimic. nici gsp nu mai citesc…viata mea e mai serioasa decat crema mitocaniilor, inculturii, prostiei, rautatii si lipsei de caracter din tara care este fotbalul autohton. Domnule Tolontan, sunteti un om prea fin si prea bine-crescut ca sa scrieti despre fotbalul Romanesc. Va stimes deosebit de mult, si imi pare rau cand vad ca oameni ca dumneavoastra trebuie sa se coboare intr-o astfel de lume.

alex  •  23 aprilie 2008, 10:55

tolo, esti un mare rahat!

rsss  •  29 aprilie 2008, 5:35

Suntem de nimic daca steaua ,o stana de golani(vezi becali, radoi etc…)au ajuns sa ne reprezinte in Europa.
D-le Tolontan, cu ****(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) ca fam. becali,infatuati ca mititelu,****(cuvant banat din cauza limbajului necivilizat) ca marele lacatus,la valoarea D-vs nu merita sa va murdariti. Pacat , in fotbal mai sunt si oameni.