Meta-Realitatea TV

Ce ne da se stie. Ma rog. E o controversa continua despre beneficiile/riscurile televiziunii, dar nu despre asta e vorba.
Ci despre povestea lui Radu Paraschivescu, publicata azi in Evenimentul Zilei. Scriitorul si criticul TV a fost invitat la Realitatea TV, a fost tratat derizoriu si isi descrie aventura. Observatia lui este corecta: televiziunile, nu doar RTV, folosesc invitatii ca pe o resursa inepuizabila aflata oricind la dispozitia lor. Ii invita insistent si mieros si ii abandoneaza fara scrupule.

miercuri, 30 aprilie 2008, 12:15

Ce ne da se stie. Ma rog. E o controversa continua despre beneficiile/riscurile televiziunii, dar nu despre asta e vorba.
Ci despre povestea lui Radu Paraschivescu, publicata azi in Evenimentul Zilei. Scriitorul si criticul TV a fost invitat la Realitatea TV, a fost tratat derizoriu si isi descrie aventura. Observatia lui este corecta: televiziunile, nu doar RTV, folosesc invitatii ca pe o resursa inepuizabila aflata oricind la dispozitia lor. Ii invita insistent si mieros si ii abandoneaza fara scrupule.

Dar asta se intimpla inclusiv celor care muncesc in televiziune. Iar epicentrul nevrozei este reprezentat de emisiunile in direct si de stiri. Nimic in media nu se compara ca stres cu productia de stiri. Ziarul de sport e pe locul doi 🙂 Acum, serios. Iata clasamentul vitezei: stiri, sport…

Realitatea TV este un post care face servicii majore democratiei romanesti. Si o face in stil propriu. Exces de nume mari, exces de editii speciale, exces de elicoptere, exces de posturi deschise in strainatate. Exces in succese, exces in insuccese. Aproape 80 de milioane de euro investiti in ultimii ani. Toti cei care intra in aceasta hora cunosc pretul. Postul este tolerant cu ideile aflate in dezbaterea publica si intolerant cu timpul si nervii angajatilor sai, ai colaboratorilor si ai invitatilor. Acum ceva vreme, un mare violonist si-a rupt umarul dupa ce s-a impiedicat de un cablu neglijent plasat la finalul unei mega operatiuni a RTV. „Cablul era manipulat de partenerii de la Ateneu, nu de noi”, a fost raspunsul neoficial al postului. Cine stie asta? Cine stie ca exista Electrica Sud, recuziterii de la Ateneu sau RATB? Cine stie ce face un producator, cit de presat e el din toate partile? Toata lumea judeca brandul care gireaza.

La alta scara, la alt public, si cu succese mai mari sau mai mici, acelasi lucru se intimpla cu toate canalele sau redactiile de stiri TV. Semnalul lui Radu Paraschivescu vine din lumea normala, dar televiziunea e o meta-realitate. Meta-Realitatea TV.


Comentarii (19)Adaugă comentariu

mosh Califar  •  30 aprilie 2008, 12:27

Realitatea tv ? E la ora asta doar pe post de avocat al lui SOV in fata insistentelor chemari in instanta , pe care cat timp are tv asta ASERVITA , nu le va onora. Restul tine de cei 7 ani de acasa, greu de gasit in presa damboviteana.

blogmeaway  •  30 aprilie 2008, 13:07

salut tolo…recent am vazut la tv (ce ironie!) un film, atentie din ’76. Network se cheama din cate am verificat, 8 stele rating pe imdb…si-acolo, in film ni se infatiseaza televiziunea cu toate tarele ei, efecte si defecte care poate nu vor disparea niciodata. Frumos si elegat este ca omul sa se delimiteze si de ce nu sa-si constientizeze pozitia in tot angrenajul asta care pune pe sticla „o realitate” special pregatita pentru ochiul privitorului.
Observatiile lui Paraschivescu sunt juste, la fel si ale tale…iar elementul bun simt ar fi de recomandat nu doar celor din tv, dar mai ales lor. Sa nu uitam ca tv-ul propune ce se vede si este de neconceput ca dincolo de ecran sa se petreaca fapte blamate de obicei la aprinderea becului On-Air!

The Healer  •  30 aprilie 2008, 13:19

Draga Tolo, te-ai transformat si tu in tonomat ? Nu de alta dar maine poimaine o sa ai pe blog k subiect primele de Paste sau Craciun pe care le da SOV angajatilor 😉 ? Sau cei din trustul intact vor sarbatori cu mici & bere prima emisiune a lui Turcescu in Spania ?

www.romania-inedit.ro  •  30 aprilie 2008, 13:47

Ar trebui sa scrii mai des despre culisele televiziunilor si despre ce se intampla intr-o redactie a unui ziar sportiv , adica despre cum este realizat un ziar sportiv !
In acest fel , oamenii ar aprecia asa cum se cuvine munca unui om de televiziune !
Multa lume ar dori ca dumneata sa apari mai des la televiziune , dar trebuie sa inteleaga ca muncesti suficient !
E bine ca ti-ai deschis blogul asta , pentru ca asa ai ocazia sa interactionezi cu publicul !

Cătălin Tolontan  •  30 aprilie 2008, 13:59

the healer: ti se pare ca e un atac la adresa rtv? nu cred asta. radu a avut o experienta pe care a descris-o public, iar eu am incercat sa spun cite ceva despre cum merge viata unei televiziuni, in calitate de observator extern

adibo55  •  30 aprilie 2008, 14:01

tolo vezi la antena3 ca e jale pe acolo, antena 2 nu mai zic. realitatea fata de antene e ca SUA fata de China…

Lucius  •  30 aprilie 2008, 14:12

1. Eu am zis ca scot Relaitatea TV din tv-ul meu. Pastrez doar Antena 3 ca imi place mai mult. Faza cu Liiceanu nu m-a deranjat pt ca e nesuferit. Dar ce i-au facut lui Paraschivescu e jalnic. Si inca o dovada ca in ziua de azi „se calca pe cadavre” ca sa iasa banu’

2. Off topic, @Tolo: Ai vazut articolul „Sfantul” de pe mysport? Daca ati scrie si voi asa, as cumpara 10 gazete. Pacat ca preferati non-valoarea (Becali, Borcea, Copos, mai ales asta ultimul).

Romeo  •  30 aprilie 2008, 14:17

vad ca mi-a luat-o inainte adibo55. De ce trebuie sa terfelim mereu pe cei care atrag atentia ? Realitatea este cotat ca cel mai bun canal de stiri, deci vedeti pe la Antene sau N24 de ce aia sunt hors-concours. Daca aveti opinii diferite, de ce nu le emiteti pe alte TV, sau nu sunteti suficient de convingatori ? Asta e viata, unii stiu sa convinga (Base, Clinton), altii nu (Nastase, cei care l-au concurat pe Bush). Asa ca pe Paraschivescu lasa-l, ca nu m-a convins, voi incerca sa citesc ceva scris de el, dar pana acum nu m-a interesat cu nimic. Si mai lasa aceasta publicitate incrucisata, in care ne recomanzi sa citim ce scriu altii. Chiar nu iti dai seama ca ne-am saturat de ceea ce scriu altii ? Ne-am saturat ca altii sa ne spuna ce sa facem, nu mai vrem modele, lasa-ne sa ne facem propriile greseli, nu sa ne invete altii ce vor ei sa faca.

Cătălin Tolontan  •  30 aprilie 2008, 14:42

romeo: sint recomandari, nu impuneri 🙂 si le voi face in continuare

eftimie  •  30 aprilie 2008, 14:44

Paraschivescu, Liiceanu, Plesu nu au ce cauta in talk-show-uri pe RTv. Cultura nu e stire de presa, RTv e post specializat pe stiri. Cultura se digera lent, la cafea. De-aia apar combinatii hazlii gen Pamuk si Sorin Oprescu, Van Nistelrooj si Plesu.

Probabil ca ar trebui un canal TV cultural mai alert (TVR cultural e slabutz), o combinatie intre stilul RTV si emisiunile Eugeniei Voda.

Cristina  •  30 aprilie 2008, 14:55

Probabil ca fenomenul este mult mai general decat il percepem. E adevarat ca in decursul unei emisiuni in direct apare si neprevazutul, dar in atare conditii se poate para graba cu putina diplomatie.
In ceea ce privesc emisiunile culturale, da, poate ca ar trebui un canal (sau poate mai multe) specializat in asemenea genuri de emisiuni, sau difuzarea acestor emisiuni in anumite intervale orare.

cojocari vitalie  •  30 aprilie 2008, 16:42

Ca reporter de stiri apreciez cum ai demontat Tolo, povestea lacrimogena varsata in public de domnul Paraschivescu. In televiziune regulile de conduita sunt altele decat in viata normala. Daca ar fi fost invitat la Politie pentru a depune marturie, era la fel poftit sa stea pe o canapea pana se ocupa cineva de el. Diferenta intre cele doua situatii este ca ca nu se mai plangea in public de acest lucru. Ce sa-i faci, in televiziune se lucreaza la foc continuu. In ordinea prioritatilor: o scuza la telefon pentru neplacerile create poate fi mai jos decat sutele de telefoane pe care trebuie sa le dai in acel moment, pentru ca a esuat o nava la Constanta 🙁

blogmeaway  •  30 aprilie 2008, 17:57

@cojocari vitalie: si totusi, o scuza? chiar nu mai e timp? oricum paraschivescu nu e in grupul celor, gen Gusa, despre care televizosii spun „lasa-l ca tot el o sa aiba nevoie de noi”. Am ajuns acum sa blamam sau sa ni se para nefiresc si apelul la bun simt?!!!?

Catalink  •  30 aprilie 2008, 18:04

Tolo, ai uitat de agentia de presa. Eu as plasa agentia de presa muuult inaintea unui cotidian, dar in urma televiziunii. Pentru cei care critica RTV: de acord, se fac multe greseli, dar A3 are audienta, in medie, la jumatatea RTV, iar despre N24 nu mai vorbim. Oricum, la RTV nu vedem oamenii cu laptop si alte lighioane de genul. Eu particip si la sedintele CNA si, uneori, ma ingrozesc.

Catalin  •  30 aprilie 2008, 20:12

Pupai in fund mult. Doar, doar o sa te ia nea’Ovidiu la el odata

Ovidiu Miron  •  30 aprilie 2008, 20:36

Foarte interesant.

adibo55  •  1 mai 2008, 6:47

am vazut recent excelentul „Good night and good luck” al lui George Clooney. il recomand tuturor celor care au dubii referitoare la rolul televiziunii. Ed Murrow zice ca televiziunea POATE sa promoveze cultura, depinde cum o face.

Flo G.  •  1 mai 2008, 10:38

Pai e normal sa aiba RTV asa o audienta,doar au pus bani acolo milioane de romani(SAFI),e si munca lor acolo.Tolontan,sa intelegem ca deja va faceti bagajele spre unde o bate Vantu?

2nash  •  6 mai 2008, 10:49

Nu pot sa fiu de acord cu explicatia „meta-realitatii” vs lipsa bunului simt de a te scuza fata de cineva invitat si care, culmea, iti aduce rating. Nu e o scuza iar lipsa unui telefon fata de un om venit pentru ca l-ai chemat nu poate fi explicat prin viteza de miscare a acelui business sau prin alte meta-realitati. Hai sa fim seriosi. Respectiva producatoare e cam necioplita.