Cel mai cifrat derby din istorie

Ideea a avut-o Turcu. Păcat că-i închis la OSIM! Merită un brevet. „Vom trimite 30 de jucători la încălzire la meciul cu Steaua şi abia cu 5 minute înainte se vor dezechipa cei care vor juca”. Tactică pentru surprinderea adversarului.

vineri, 2 mai 2008, 3:13

Ideea a avut-o Turcu. Păcat că-i închis la OSIM! Merită un brevet. „Vom trimite 30 de jucători la încălzire la meciul cu Steaua şi abia cu 5 minute înainte se vor dezechipa cei care vor juca”. Tactică pentru surprinderea adversarului.

Nu contează că foile de arbitraj trebuie completate cu titulari şi rezerve la o oră înaintea jocului! Nu contează pentru că nici arbitrii nu vor fi cunoscuţi 🙂 Regia de la „Surprize, Surprize” a fost preluată de către Lupescu. El s-a ascuns de CCA, s-a ascuns şi de cei trei candidaţi din care a ales pe cel care va conduce derbyul. Bine că nu e trafic în Bucureşti, poate că brigada va avea timp să ajungă la meci. Dacă ea însăşi va fi anunţată.

Pînă la capăt! Secretoşi pînă la capăt. Pe banca lui Dinamo să stea Ţălnar, Dinu, Rednic şi Andone, plus un comunicat redactat în termeni politicoşi trimis de Boloni. Şi numai cu cîteva clipe înaintea jocului să se dezvăluie antrenorul real. Restul în tribună! Ce se va întîmpla însă în loje? La Steaua e clar. Pleacă nepoţii, patronii oficiali, şi rămîne Becali. La Dinamo însă, dintre cei 7-8 finanţatori şi vorbitori cine dă cu adevărat banii şi cine e adus doar ca să deruteze lumea fotbalului?

În fine, secretul cel mare. Se joacă sau nu se joacă? Dacă s-ar fi retras de pe teren toţi jucătorii care au evoluat de formă, la mai multe echipe, în acest final de campionat, etapa se compunea din cîteva meciuri 11 contra 11 şi, în rest, din multe partide de tenis cu piciorul. Poate că ideea lui Turcu e cu adevărat genială! Cînd antrenorul va striga: „Gata şi acum să se dezechipeze cei care joacă!” cîţi vor rămîne cu tricoul „cîinilor” pe ei? 🙂


Comentarii (157)Adaugă comentariu

vlady  •  4 mai 2008, 15:31

Tolo,
ai pus batista pe tambal si taci malc,cu mortu`
de pe academiei..???/
nu mai sesizati pe nimeni cu BLATUL de la CFR CLUJ ???
A REINVIAT COOPERATIVA BISTRITA !!!!! URA CFR !
o echipa pasibila de retrogradare,joaca penultimul meci cu jucatorii care au completat tabelul de jucatori la..vizita medicala…si s-au mai reintalnit in teren cu ocazia banchetului de BLAT DE LA CFR CLUJ ????
DACA AVEAI COLOANA VERTICALA…!?!?!? STRIGAI
CA IN GURA DE SARPE BLAT !!!! BLAT !!!
DAR AI TACUT MALC IMPREUNA CU CEILALTI PSEUDOZIARISTI,CARE VA BUCURATI DE ARGINTII PE
CARE II PRIMITI PE ASCUNS IN SCOPURI MURDARE !
INCAODATA TI-AI DOVEDIT CARACTERUL DUPLICITAR,
pe care cu o morga de om decapitat o afisezi !
premiile IOAN CHIRILA pe care le-ai primit, sunt murdarite de caracterul tau !
cu parere de rau,dar nu mai prezinti nici o
garantie ca ziarist sportiv corect,ci un…
NEICA NIMENI !!!!
astept replica ta !!!

anonymous  •  4 mai 2008, 15:38

Impartialitate nu e deloc in articolul asta din pacate… Pana la urma insa, asa sa fie cum e scris: toti antrenorii pe banca, fiecare jucator sa joace cu alt tricou, dar, vorba lu’ Borcea, numa’ Steaua sa piarda!

Petrisor Socol  •  4 mai 2008, 15:44

De foarte mult timp nu am mai accesat prosport.ro si astazi am vazut cum site-ul concurentilor a fost cu copy-paste de la gsp.

mosh Califar  •  4 mai 2008, 16:16

O analiza despre cotele de pariuri care au fost pentru rapid-uta , 1 la pauza, 2 la final ? O analiza la muresenel – jenel 1-0 de aseara ? O analiza la ceahlaul- poli tim de deseara ? Nuuu, pai nu s-au bagat fisele in tonomate pentru asa ceva.
„Injurati steaua” e comanda la tonomatul GSP.
Bine-ati ajuns …

Pisau Bogdan  •  4 mai 2008, 16:59

Domnule Tolontan as dori sa va dati cu parerea despre un reportaj facut de mine dupa meciul Otelul-Steaua. Visul meu este sa ajung un jurnalist sportiv .
Iata reportajul meu

Spre campionat pe Dunare :
Pe o vreme excelenta pentru fotbal, galatenii au avut parte de o partida tensionata inceputa inca de acum o saptamana prin declaratiile celor doua candidate la titlu si incheiata de fluierul final al lui Cristi Balaj .

Steaua a venit la Galati constienta ca o asteapta o partida grea in care tabela stadionului municipal a ramas neschimbata pana in minutul 83 cand Mihaita Plesan a adus cea dea zecea victorie consecutiva pentru ros-albastrii.

Chiar daca Otelul a avut probleme de efectiv prin lipsa lui Semeghin si Gado, echipa galateana a inceput tare meciul inca din primul minut cand capitanul Paraschiv a primit o pasa de la Deac dar a sutat mult peste.

In minutul 16 Szekely a scapat singur cu Zapata dar a sutat la o palma de vinclul portii pentru ca 6 minute mai tarziu Radoi sa ia o actiune pe cont propriu dupa un 1-2 cu Dica care l-a pus pe capitanul Stelei in situatia de a-l faulta dur pe fundasul Jelev.

Dupa o jumatate de ora de joc Szekely se accidenteaza si astfel Grigoras este nevoit sa-l bage in teren pe debutantul Cojoc.

Ocaziile continua si in minutul 35 Jula profita de o greseala a lui Goian dar este intimidate de Zapata si trimite pe langa poarta goala; Desi multi braileni au venit sa-l vada, Banel rateaza din 6 metri si il exaspereaza pe Lacatus.

Dupa aspectul primei reprize, galatenii sperau sa poata incurca Steaua si sa obtina prima de 1 milion de euro oferita de clujeni.

Repriza a doua a inceput la fel ca prima si otelarii au trecut in 3 randuri pe langa deschiderea scorului prin Jula in minutul 51 sut din 11 metri in Ghionea; Paraschiv 4 minute mai tarziu scapa sngur cu Zapata dar columbianul salveaza incredibil si prin Jelev in minutul 65 care trimite cu capul in plasa laterala centrarea lui Deac.

Dupa aproximativ 30 de minute de dominare a galatenilor, Neaga bate lung un corner pana la Goian care recentreaza in fata portii de unde Plesan indeplineste o formalitate si aduce Steaua in avantaj.

Cu 3 minute inainte de final otelarii au o rabufnire de orgoliu dar lovitura de cap a lui Sergiu Costin trece pe langa poarta si echipa din Ghencea poate rasufla linistita.

Meciul se termina cu cateva incidente in tribune poate si datorita faptului ca Steaua castiga la Galati cu un scor mincinos avand in vedere faptul ca Otelul merita cel putin un egal.

Va multumesc si va rog sa-mi raspundeti pe adresa de e-mail: bobyp69@yahoo.com

orator  •  5 mai 2008, 12:20

gabriel  •  5 mai 2008, 17:14

eu nu inteleg de ce dinamo se bate cu pumnul in piept ca a batut pe steaua si prin victoria lor militarii nu mai castiga titlul. Cainii se afla intr-o mare eroare daca e sa ma intrebati pe mine pentru ca steaua trebuia sa aiba titlul castigat sau pierdut de mult dupa cum au decurs lucrurile in acest retur. Dar oricum asta e doar aparenta. Esenta este ca dinamovistii ar trebui sa se bucure de faptul ca prin aceasta victorie au sanse foarte mari la locul 3, pozitie pe care o tot vaneaza de cateva etape incoace. Asta denota ca avem poate un campionat prea mic pentru pozitiile europene pe care le implica primele locuri din clasament la sfarsit de sezon. Poate ca din aceasta cauza exista si aceste mari frustrari ale conducatorilor de cluburi si ale jucatorilor echipelor sa le zicem puternice, care nu mai stiu ce sa declare dupa fiecare victorie in fata vreunei „mari” rivale. Si ce daca dinamo a fost stimulata de cfr cluj sa bata pe steaua? chestia asta e perfect legala atata timp cat nu se face publica. Si oricum s-a facut chestia asta avand in vedere ca exista riscul ca dinamo sa nu-si apere corect sansele in fata stelei si asta pentru ca se stie din sezonul trecut ca dinamo si steaua au „colaborat” foarte bine pentru inlaturrea cfr-ului de pe locul 2. Dar oricum dinamo este degrevata de absolut toate suspiciunile deoarece si-a jucat corect sansele si atunci si acum.
Ca epilog la acest comentariu, vreau doar sa punctez faptul ca cei care afirma despre o echipa sau alta ca este campioana morala se afla intr-o mare mare eroare deoarece nu trebuie sa uitam ca fotbalul se joaca pe goluri si in ultimii ani si pe foarte multi bani, nu pe moralitate.
Multumesc