Trică: „Am eu faţă de campion moral?” :-)

Cătălin Tolontan deschide ediţia specială de mîine cu un articol despre „moralitatea lui CFR”

duminică, 4 mai 2008, 4:52

Cătălin Tolontan deschide ediţia specială de mîine cu un articol despre „moralitatea lui CFR”

Arpad Paszkany a acordat un interviu cititorilor Gazetei. În găsiţi aici! Printre judecăţi prudente, la un moment dat apare ideea că finanţatorul o consideră pe CFR campioana morală a României.

În ediţia specială de mîine a ziarului, un alt interviu, cu Eugen Trică. După meciul contra Bistriţei. Poate că asta face diferenţa pentru că, la aceeaşi întrebare, fotbalistul răspunde: „Ce? Am eu faţă de campion moral!”. Şi apoi spune că vrea să fie campionul clasamentul, nu clasamentul utopiilor etice.

Involuntar sau nu, Trică oferă o lecţie. Pentru că, după ce Gloria Bistriţa a apărut după pauză ca o echipă efeminată, e riscant să vorbeşti despre bărbăţie şi morală! Golul CFR-ului e o capodoperă de autopiedică a oaspeţilor. Se poate întîmpla, ziceţi?! Mda. Dar cum explicaţi cele trei execuţii dezastruoase ale bistriţenilor din finalul meciului? Trăgeau la poartă numai ca să nu ajungă mingea acolo 🙂

Uşor cu morala! Hai să discutăm în termeni fotbalistici! Campionatul nu se cîştigă în ceruri, ci pe teren. Dincolo de predarea ruşinoasă a cîtorva adversari, de care a profitat şi CFR şi Steaua, dincolo de greşelile de arbitraj, multe pentru clujeni în tur, aproape la fel de multe pentru stelişti, în retur, aşadar, dincolo de orice, Steaua ia titlul dacă rezistă diseară presiunii din Ştefan cel Mare.


Comentarii (197)Adaugă comentariu

remember  •  4 mai 2008, 23:13

nu stiti sa castigati un campionat as vrea sa stiti sa muritzi cfr pt tzara dar nu le avetzi cu asta

playmaker83  •  4 mai 2008, 23:17

atat am de zis,lobont in meciul dinamo-cfr,rusineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee,esti un om de nimic si sa nu crezi ca oamenii nu si-au dat seama

remember  •  4 mai 2008, 23:17

comentariile sunt de prisos orcat craciunesti se vor naste in aceasta tzara

remember  •  4 mai 2008, 23:19

gafele raman comentariile continua

remember  •  4 mai 2008, 23:21

tolontane ai un nume predestinat

remember  •  4 mai 2008, 23:22

trebuie anagramat sa intelegi destinatia

Suparatul  •  4 mai 2008, 23:22

Tolontane pentru mine ai disparut.
Pacat, va duceti unul cate unul dupa bani.
Asta a fost ultima data cand te mai citesc.

remember  •  4 mai 2008, 23:24

dinamo isi rascumpara greseala fatza de andone cand l-au dat afara

Contra  •  4 mai 2008, 23:25

Sunt dinamovist si abia astept sa vad CD-ul pe care il pregateste GSP pentru stelisti, in cinstea celui de-al 24-lea titlu…hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha…ATAT! Nimic altceva….

remember  •  4 mai 2008, 23:26

imi este rusine de fatza care oare presa sportiva din romania

remember  •  4 mai 2008, 23:27

nu credeam ca vor putea manji si fotbalul acesti cfr -isti din cluj

marian_steaua  •  4 mai 2008, 23:28

sa imi bag pula in morti lu lupescu ca a pus el pe tudor arbitru si ia spus sa ii ajute pe dinamo si sa ii faorizeze… trebuia cartonas rosu pentru bratu in minutu 52 si nu ia dat ia dar in minutu 92 rosu…si a fluierat finalu partidei cand era steaua in atac…sa a fie rusine ca nu a lasat sa se joace meciul normal si la pus pe arbitru

remember  •  4 mai 2008, 23:28

le voi reaminti in veci meciul cu famagusta

remember  •  4 mai 2008, 23:29

o insula mica rastoarna un cluj
fara napoca

remember  •  4 mai 2008, 23:32

gasitiva alta meserie domnule TOlNTan

CFRescu  •  4 mai 2008, 23:32

Asta e, ulciorul nu putea merge la apa la infinit, si cumva s-a facut dreptate, totul e incredibil de simetric, de ciclic: iarasi Tudor, iarasi fault Zapata, iar Dinamo arbitrul campionatului… E clar ca pana la urma se face cumva dreptate. In fine un campionat in care cat de cat s-a mai si jucat ceva. Problema maxima e cea a arbitrilor, care – cu cateva mici exceptii notabile – sunt depasiti total.

PS: Hmmm, se vede clar ca la ambele faze incriminate ca fiind simulari ale lui Bratu exista contact… greu de decis. Hai s-o lasam balta, sa vedem ce va fi la anul.

remember  •  4 mai 2008, 23:33

as vrea sa citesc comentariile dinainte de 1989 fatza de ce scrieti acum

ana  •  4 mai 2008, 23:35

mai bine sa vedem de ce la nationala sunt atatia jucatori de valoare de la cluj si de la dinamo…doua echipe puternice…iar saraca steaua nu are convocati sa joace pt romania

remember  •  4 mai 2008, 23:35

cfr-isti sa isi gaseasca alt nume de la 1907

remember  •  4 mai 2008, 23:37

nu este necesar sa fie valoare pt. romania trebuie sa fie numai prezentza

felix  •  4 mai 2008, 23:50

@cfrESCU
TE-AI UITAT CUMVA LA MECI PRIN SPATELE TELEVIZORULUI ?????????
am revazut de citeva ori la kanal d fazele cu bratu, cu f mare atentie, si nu a existat niciun fel de contact, ci numai tatru de cea mai proasta calitate. s-a vazut inca de la penalty ca bratu este hotarit sa obtina cit mai multe penalty-uri. la acea faza, a fost, dar la celelalte …..
@ana
cum vrei sa aiba clujul mai multi jucatori la nationala, de vreme ce trica a fost singurul roman care a jucat meci de meci (cind nu a fost accidentat sau suspendat), iar in retur s-a desumflat ?

@ CFRescu  •  5 mai 2008, 0:00

Ce contact visezi ma baiatule la simularile alea penibile? Poate contact vizual 🙂 Campionii morali 🙂 Succes moral in CL va uram 🙂

UN clujean  •  5 mai 2008, 0:00

fratzica esti Stelist pur sange … lasa`me ca ne`am saturat de fitele tale daca tot esti subiectiv makar fi mai subtil, iti venea sa plangi de necaz dupa ce dimano a batut pe steaua. Esti un ipocrit!

CFRescu  •  5 mai 2008, 0:13

@felix: scuze, trebuia sa adaug „minimal” – ma refer la faptul ca un contact minimal intre Bratu si Nicolita, respectiv Bratu si Radoi, a existat. Dealtfel, Bratu ar fi fost si prost sa nu continue – in ambele faze. Ca unul care am si jucat nitel fotbal, mi s-a parut ca Bratu a cazut intr-adevar la comanda, dar a asteptat intai contactul. Iar la viteza aia, avea justificarea ca orice contact te poate dezechilibra. Astea nu se vad la reluare pe Kanal D, trebuie sa vezi faza in timp real si sa o simti. Ca arbitru, n-as fi dat al doilea galben (si, implicit, distrus meciul) la astfel de faze. Dar ma rog, astea-s chestii de detaliu, pur personale. Ca suporter stelist as fi fost mai degraba mult mai preocupat de jocul echipei, care a fost mult sub Dinamo… Per ansamblu, rezultatul si situatia din clasament mi se par meritate, sau cele mai corecte posibil, ca sa zic asa, eufemistic…

mishuq33ny  •  5 mai 2008, 0:19

Ce trist sunt :), Bratu trebuia eliminat !!! Trebuia eliminata toata echipa dinamo d-le tolontan si introdusa echipa gloria buzau si apoi sa vezi cum facea jiji turul televiziunilor si ne explica el rolul divinitati in dinamica meciului.

sorin iasi  •  5 mai 2008, 0:46

servilism ! rusine ! caricatura de ziarist…

Alex  •  5 mai 2008, 0:52

Felicitari mediei romanesti! Cfr Cluj este campioana! Sa va stapaniti sanatosi campiona voastra si multa bafta in CL va dorim!

Si acum sincere felicitari echipei Dinamo care si-a aparat sansele corect cu noi! Desi dusmani de moarte au caracter si merita sa fie numiti adversari ai nostri!

Pentru baietii nostrii….capul sus suntem alaturi de voi orice au scris, scriu si vor scrie jegosii din presa romaneasca! Mergem inainte! Forza STEAUA!

Clujean  •  5 mai 2008, 1:02

Hai Clujul! Hai Ardealul! Felicitari Dinamo pentru taria de a rezista presiunilor…
Sunt Clujean, si CFR si U Cluj sunt favoritele mele. Dintre CFR si Steaua, aleg… normal, CFR. Sa vina titlu in Cluj, dupa atatia zeci de ani. Asa o sa intre si Clujul in istorie, pacat de U Cluj ca nu a reusit sa pluteasca, dar asta e… orgoliile la urma, intai conteaza comunitatea, apoi orgoliul… asa ca, Hai Cluj (CFR sau U)!!!

Dragos  •  5 mai 2008, 1:14

Mi-ar fii placut ca Dinamo sa fii jucat cu aceeasi indarjire si cu Cfr Cluj ! Nu felicit Dinamo, au furat cu arbitrii si si-au luat f.f.f.f.f. multi bani de la Cfr ! Se stia dinainte de meci! Daca Steaua lua campionatul nu il lua corect asa este! Dar Clujul il ia corect ?

Perfect Stranger  •  5 mai 2008, 1:17

D-le Tolontan, sunt un sustinator al Stelei din orasul Timisoara. Este acel laudat pentru atmosfera de pe stadion ceva mai civilizata decat in alte orase insa care mai are loc suficient pentru a se putea compara cu spectacolele sportive din vest. Ce ma determina sa va scriu e ca in acest final de campionat exista un „momentum” pentru a crea niste precedente care pot face fotbalul din Romania mai curat.Astfel:
1. cazul bricheta (veti spune ca nu sunt obiectiv) cred totusi ca poate fi benefic pentru sportul romanesc, cluburle fiind nevoite sa fie mai responsabile cu trierea spectatorilor care ajung sa genereze violente pe arenele sportive;
2. cazul Goian (pentru obiectivitate 😉 ) cred iarasi ca poate fi benefic – chiar daca Goian avea intr-o buna proportie dreptate in cele declarate, trebuia sa fie mai prudent in declaratii. Cred ca in mare masura toti conducatorii din fotbal au si probe pentru blaturile care au fost facute de contracandidate insa nu vor sa declanseze avalansa. Astfel de declaratii vor putea fi facute pe viitor doar de cei ce se stiu curati 100% pentru ca probele pentru blaturile care se produc nu sunt imposibil de administrat, sunt convins ca o stiti si voi ziaristii foarte bine.
3. Al treilea precedent pe care va rog sa ma ajutati sa-l cream se refera la respectul oamenilor de fotbal pentru adversari. Am vazut in aceasta seara dupa finalul meciului secvente in care d-nul Borcea Cristian dorea sa intretina relatii sexuale orale cu „STEAUA” – o mai veche placere probabil nesatisfacuta inca. Insa, mai tarziu, am vazut scene filmate la Cluj unde d-nul Eugen Trica avea aceleasi dorinte pe care le vocifera intr-un spatiu public. Ca si fan al echipei STEAUA doresc sa ma sprijiniti pentru a stopa acest comportament al oamenilor din fotbal. Doresc ca o autoritate morala pe care am increderea sa va o acord sa lanseze o actiune pentru pedepsirea conform regulamentelor in vigoare a fotbalistului Eugen Trica pentru injuriile aduse clubului Steaua si suporterilor printre care ma numar si eu.
Va multumesc!

Ovidiu Miron  •  5 mai 2008, 1:18

Sa castige cine e mai bun.

marimar  •  5 mai 2008, 1:19

BRICHETE SUNT MULTE PE LUMEA ASTA, DUMNEZEU E UNUL SINGUR ! Si oricum ,ce sa caute Steaua in gupele C.L. ? Sa se umple iar de infrangeri,ca anul trecut si sa rada toata Europa de „euroautogolurile” lui Banel ???

David  •  5 mai 2008, 1:20

@Perfect Stranger: Spui tampenii la pct.1, exagerezi la pct.2, dar pentru pct. 3 ai tot respectul meu. Foarte corect.

Alex  •  5 mai 2008, 1:23

Una peste alta Romania are campioana pe care o merita…dupa ce am vandut tot ce era de valoare in tara asta strainilor…ne-am vandut si campionatul tot strainilor. Felicitari Romania! Felicitari in principal JURNALISTILOR! Deontologia voastra in acest retur a insemnat cateva zeci de mii de euro!

Tudor  •  5 mai 2008, 1:24

Oare imaginea nu conteaza?! Da, ambele echipe au fost favorizate de arbitraj..aproape in mod egal.Dar…CFR nu a incercat sa-si cumpere adversara de o viata, CFR nu are un patron antisemit.samd.Ai grija ce zici de Sabau, ca latul lui a facut mai mult pt. Romania decat 100000 de cuvinte de-ale tale.Si sa stii ca fotbalul e jucat de baietii aia din iarba.Unul dintre ei joaca in liga a 3-a ca i-a dat gol Stelei.Daca ia CFR titlu’ la 1 punct, sa scoateti gazeta cu poza lui….toata.Foaie cu foaie, fata verso.Nu vreau sa vad vreun cuvant de-al tau…nici macar o litera Tolontane!

David  •  5 mai 2008, 1:32

E pacat ca suporterii Stelei cauta scuze in arbitraje si blatul CFR-Bistrita. Si cel mai pacat ca ne intoarcem la „momentul -1”, cand atat de obisnuiti erau jucatorii cu blaturile incat nu mai jucau nimic in Cupele Europene pt ca nu mai stiau. Cam asta e tragedia care o paste pe Steaua.
E pacat ca sunt sigur ca probabil Steaua putea sa bata si pe Mioveni, si pe CFR, si la Tg. Jiu, si pe Rapid, si la Craiova… CFR putea sa bata si ea si pe Rapid si pe Bistrita si pe cine or mai fi manarit. Dar nu vom stii niciodata cum ar fi aratat clasamentul „pe bune”. Si asta mie imi provoaca un minim de scarba,
IAr aberatiile ca CFR a inceput treaba asta sunt o gluma. Daca CFR castiga cum a castigat Steaua titlul asta, eu as fi zambit, dar amar, si nu as fi putut fi atat de arogant. Dar in Ghencea, modelul il reprezinta Nutu Camataru, Jean Pavel, Gigi Becali sau Viorel Hrebenciuc. Si atunci bunul simt, comportamentul rezervat sau spiritul de fairplay sunt exceptii la suporterii ros-albastrii.
Bucurati-va ca a mai aparut o echipa puternica si (daca bate pe U bogata) in Romania. Asta va creste spectacolul. Uitati-va ce meci frumos a fost Steaua-CFR. V-a placut, dragi stelisti? Mie, desi a pierdut echipa mea, mi-a placut mai mult decat meciul cu Bistrita de ieri, decat meciurile cu autobazele si chiar decat Dinamo-Steaua. Pentru ca atunci, in teren, s-a jucat fotbal de calitate.

Tudor  •  5 mai 2008, 1:36

corectura: xenofob e termenul, nu antisemit. mia culpa.

dawg  •  5 mai 2008, 1:44

a fost un meci intre onoare si mizerie
onoarea a invins…macar in ceasul 24

viorel  •  5 mai 2008, 1:51

nu conteaza ce a facut ca jucator…Sabau, Hagi, toti au pretul lor, dovedit!unul atras de mirajul banilor de la Steaua unul de cel ai CFR-ului, si ne intrebam de ce s-a ajuns aici…dintotdeauna afost la fel, NIMIC nu s-a schimbat,este aceeasi mentalitate,Totul pentru bani…diferenta este doar de tupeu, tupeu intarit de siguranta ca sunt la adapost de orice si oricine” asa am vrut eu”S

batranu’  •  5 mai 2008, 1:53

‘David’ posta mai devreme ce o paste pe Steaua in cupe. Uita foarte suspect ce a facut CFR-ul vara trecuta, cand avea muschii foarte umplati, dar a luat o batuta de zile mari de la…(daca zic echipa de nivelul diviziei B la noi zic tot). Din pacate probabil toate echipele noastre se vor face de ras, caci nivelul echipelor de top a scazut in actualul campionat, fata de acum doi-trei ani(desi culmea volumul financiar folosit, este foarte mare fata de acum doi-trei ani). Asta este nivelul fotbalului nostru manelist, care pleaca de la abordarea inca de la copii si juniori si se opreste la ‘marii’ jucatori si antrenori de seniori.

done  •  5 mai 2008, 1:58

dupa meciul din seara asta,
si dupa regia ieftina facuta de frf cu lupescu in frunte si fluiericiul asta de tudor,

sper sa inteleaga si jucatorii stelei convocati la nationala ca nu au de ce sa se prezinte, sau sa joace…..
ca doar suntem o tara de unguri….

cfr campioana e cea mai mare rusine pe care puteam sa o vad in viata mea,
dar ce sa inteleaga frustratii aia de dinamovisti, care ei nu au jucat in viata lor in CL iar la nationala dau si ei 1, 2 jucatori la 4 ani…..?????

ce a jucat dinamo cu cfr si ce a jucat dinamo cu steaua….numai mandru as fi ca sunt roman.

in rest toate bune,
ne vedem la euro
oare cu semedo, fabiani sau sousa convocati in nationala, poate chiar de nelutu sabou, marele antrenor moral (ca asa vrea el)

Perfect Stranger  •  5 mai 2008, 1:59

Stimate d-le Tolontan, revin cu solicitarea de sprijin pentru suspendarea d-lui Trica Eugen (post 180). Astfel Regulamentul disciplinar al FRF prevede „TITLUL II – PARTEA SPECIALĂ
SECTIUNEA I ABATERI SI SANCTIUNI APLICABILE PERSOANELOR FIZICE
Art.50 – Incitarea la ură, violentă si comportarea jignitoare
1. Fapta oricărei persoane de a incita/îndemna alte persoane, în mod public, la un comportament cu caracter jignitor/dispretuitor se sanctionează cu suspendarea de la 1 la 6 jocuri.
2. Oricare jucător sau oficial care incită pe altii, în mod public, la ură si violentă va fi
sanctionat cu suspendare pentru minimum 12 – 16 jocuri.
2. În cazuri grave, în special când abaterea a fost săvârsită folosind mass media ( presa
scrisă, televiziunea sau radioul ) sau dacă are loc în ziua meciului, sau în apropierea
stadionului, ori în stadion, penalitatea se va dubla.”
Consider ca probele videao disponibile la probabil toate televiziunile nationale sunt absolut relevante iar sanctiunea prevazuta este suspendarea pentru 1-6 jocuri.
Va multumesc pentru sprijinul pe care sper ca-l veti acorda pentru drenarea fotbalului romanesc de astfel de comportamente!

Obiectiv  •  5 mai 2008, 2:15

Saracul Trica… a jucat in Bulgaria la Loveci o echipa foarte asemanatoare cu CFR si nu e de mirare ca a venit cu frustrarile de acolo. Asta e nivelul lui, insa daca vrea in nationala are nevoie de caracter. ar putea lua exemplu de la Radoi, Bratu, Danciulescu. Pacat ca lipsa de caracter lasa amprente atunci cand te astepti mai putin… Sper ca Lobont si Coman sa poata dormi bine, sa fie odihniti cand ii vor avea in fata pe Toni (italianul), Henry sau Van Nistelroy si sa nu plonjeze ca in meciurile cu CFR. Hai Romania!

sorin  •  5 mai 2008, 7:16

Astia de la CFR sa mai lase vrajeala acasa. Bre nea CFR-ul, lumea asta asteapta un fotbal de calitate, nu frustrari de moralitate

Alex  •  5 mai 2008, 10:33

Super tare, „TOLO”!Felicitari.Dar ca in ultimele 2-3 etape CFR-ului i s-a refuzat cate un penalty/meci?Ce mai zici?Dar de felul in care Bistrita a jucat cu Steaua ce zici?Sa nu mai vb de Vaslui, Mioveni, Otelul (unde si acolo au „dormit” fundasii la Goian) sau meciurile castigate „la masa verde”, cu arbitrii (Urziceni, CFR, Craiova), etc.Iti recomand sa eviti penibilul, dl.Tolontan…BTW, si in meciul cu Bistrita CFR-ului i s-a refuzat un penalty.
Multa bafta in continuare…vezi, poate mai gasesti!

Sommerset  •  5 mai 2008, 13:06

Nu ar trebui tu sa fi cumva un ziarist impartial?Aseara iti tremura vocea de ura si…pacat ca nu te-ai vazut,erai nu negru,ci vanat pe sticla.Nu te supara pe mine,avem cam aceeasi varsta si cred despre tine ca esti si tu manjit cu telemea.Pentru ca nu te-ai comportat ca un nici ca un suporter obisnuit si nici ca un ultras infocat,te-ai comportat ca unul care are de pierdut din ececul Bucurestiului.Ar putea sa-ti fie rusine.

Ferenczi  •  5 mai 2008, 14:56

Ca si jurnalist ieri nu ati fost nici pe departe impartial. Se citea din fiecare fraza o simpatie pentru Steaua, si o antipatie fata de CFR. Poate acest lucru se trage din faptul ca sunteti Bucurestean si nu puteti accepta faptul ca si altcineva din tara poate sa castige campionatul. Observati si scoateti in evidenta toate greselile facute de CFR si uitati cum au castigat stelistii foarte multe meciuri din retur. A sosit timpul sa acceptati faptul ca si altundeva se joaca fotbal in Romania nu numai in Bucuresti. Daca castiga CFR campionatul o castiga pe merit, pentru ca au aratat un fotbal frumos.