O cauza buna sprijinita prost!

Gandul publica azi un articol despre lupta dintre Ministerul Culturii si Primaria Capitalei avind ca miza monumentul din Piata Revolutiei. Ministerul Culturii este cel care a amplasat „Teapa lui Ghildus”, o ineptie de marmura. Primaria ar vrea sa puna acolo statuia lui Carol I si a amplasat deocamdata o macheta, rugind cetatenii sa se pronunte pe site.

marți, 6 mai 2008, 11:09

Gandul publica azi un articol despre lupta dintre Ministerul Culturii si Primaria Capitalei avind ca miza monumentul din Piata Revolutiei. Ministerul Culturii este cel care a amplasat „Teapa lui Ghildus”, o ineptie de marmura. Primaria ar vrea sa puna acolo statuia lui Carol I si a amplasat deocamdata o macheta, rugind cetatenii sa se pronunte pe site.

Numai ca pe site nu exista un modul care sa gazduiasca reactiile in aceasta chestiune. Iar siteul AMPT, care se ocupa de monumente, nu functioneaza 🙁 Asa arata o cauza buna, pentru ca nu guvernul, ci comunitatea locala ar trebui sa se pronunte in privinta statuilor din piete, dar pusa prost in practica. Si asa arata mimarea unei dezbateri publice!


Comentarii (16)Adaugă comentariu

fotbal  •  6 mai 2008, 11:43

eeeiii,si tu acum! ne mai incurcam de o sectiune pe site! fac ce trebuie!;) pai stii cate alte multe prioritati au ca sa castige primaria capitalei? nu stii

fotbal  •  6 mai 2008, 11:55

de ce comentariul meu asteapta sa fie moderat? :)primaria chiar a pus langa cartoful intepat statuia lui Carol. chiar e marime naturala, cum scrie pe placuta? ai vazut-o?

fotbal  •  6 mai 2008, 12:12

eeeeiii, si tu acum! ne mai incurca o sectiune pe siteul pmb daca vrem sa votam? ei fac ce trebuie 😉 pai stii cate alte prioritati au pentru castigarea primariei capitalei? nu stii

ai vazut macheta? cica e marime naturala. hmmmm

foto nunta  •  6 mai 2008, 12:17

aaa, prin teapa lui ghildus te referi la cartoful infipt in batz

Ovidiu Miron  •  6 mai 2008, 12:21

Idee buna, implementare proasta. Adica rezultat negativ.

fotbal  •  6 mai 2008, 12:31

acum sunt prea multe! doamne cat vorbesc! mai sterge din ele pls

mosh Califar  •  6 mai 2008, 12:57

Primaria capitalei are treburi mai serioase :)Adaposturi pentru caini, espalanada, etc…Si mai e si campanie, deci…cui crezi ca-i pasa ?

Petrisor Socol  •  6 mai 2008, 13:22

Cene mira Catalin la cum se fac lucrurile in Romania, mai ales autoritatile publice.

alexandra  •  6 mai 2008, 14:12

Acolo unde ne trimite link-ul tau se mentioneaza ca putem trimite opiniile prin email. Bineinteles ca nu e o consultare reala, asa cum primaria nu a organizat niciodata. Asta e acum asa pentru campanie…

O alta intrebare este de ce nu a existat un real concurs de proiecte. E ridicol sa faci in sec XXI o statuie ca cea propusa, iar faptul ca Florin Codre este autorul nu sugereaza decit conexinile corupte si securiste din primarie.

Daca refaceau statuia originala era altceva, dar de la asta s-a ajuns (nu stim cum si de cel) la o sculptura de autor, cu autorul un securist (certificat de CNSAS) si nationalist extremist (fost candidat PRM la senat)…

cojocari  •  6 mai 2008, 19:49

Nu-i votati si pace oameni buni. Boicotati alegerile, pentru ca stati in trafic, pentru ca nu se aduna zapada, gunoiul… Ptiu!

Ovidiu Miron  •  6 mai 2008, 20:28

Oare cand vom invata ca fara actiune, ideea este inutila?

iusti  •  7 mai 2008, 0:45

parcul ala in afara de scarile alea… si tzeapa 🙂 nu are nimic.. e foarte sec !

Jugaru Lucian  •  7 mai 2008, 4:11

Asta ma interesa pe mine acum..cant tara fierbe…
Vaslui Otelul 3-0 nu 1-1;marcatori Porumboiu(min997),nasul(min998),comisia lu’peste(min999).Cum sa dati aceasta stire la subsol ca una obisnuita? Cum sa nu comenteze nimeni stirea asta?Astia au innebunit de tot?Pai daca CFR bate la Cluj o sa zica ca in nu stiu ce meci,de pilda chiar in Steaua Dinamo un jucator ar fi trebuit suspendat,de pilda Bratu,a ramas in teren dupa ce a luat rosu..bine,n-a luat in min.49 dar daca lua,ca ar fi trebuit sa ia..HOP 3-0 pt.Steaua si CAPIOONII campioooniii ole ole ole…Pai ce,de bricheta mai spune cineva ceva,de Vaslui-Otelul,de Sportul retrogradata de pe locul 4…care e problema..Io fratilor,imi fac bagajele si ma car drakului din tara asta nenorocita in care orice e posibil,numai in sensul rau si nimeni nu ia nici un fel de atitudine,nici macar victimele..
Exista o explicatie..or fi pariat unii ca se mai decide la masa verde campionatul asta(s-a bagat la pariuri,pe bune),si daca au pariat baietii de la masa..vorba romanului,cine imparte..he he..nemaiavand rabdare pentru ultima etapa trebuia gasita o motivatie..Bravo..

Vijan  •  7 mai 2008, 8:34

adica vrei sa spui ca urmeaza alt santier in buricul targului? mai bine lasa teapa aia acolo unde e, sa nu mai blocheze iar traficul in zona.

andreic  •  7 mai 2008, 9:53

Arata ca o statuie. Spre diferenta de teapa lui Ghildus. Care nu arata a nimic. Nu sunt critic sa imi dau cu parerea despre calitatea executiei statuii lui Carol. Dar parca tipul de statuie este mai potrivita cu cladirile din zona…

Domn’ primar, stingeti tigara pe buturuga! | Blog Oferta de Oferte  •  19 martie 2009, 7:04

[…] O cauza buna sprijinita prost! Gandul publica azi un articol despre lupta dintre Ministerul Culturii… […]