O carte inteligenta

Savantii americani il cloneaza pe Iisus folosind mostre prelevate din Giulgiul din Torino, vesmintul in care a fost invelit dupa crucificare. Nu iesiti de pe blog! Un pic de rabdare. Intriga suna ridicol, imi dau abia acum seama, cind o rezum, dar cartea „Evanghelia dupa Jimmy„, aparuta la Humanitas, transmite umor, candoare si emotie.

sâmbătă, 10 mai 2008, 4:21

Savantii americani il cloneaza pe Iisus folosind mostre prelevate din Giulgiul din Torino, vesmintul in care a fost invelit dupa crucificare. Nu iesiti de pe blog! Un pic de rabdare. Intriga suna ridicol, imi dau abia acum seama, cind o rezum, dar cartea „Evanghelia dupa Jimmy„, aparuta la Humanitas, transmite umor, candoare si emotie.

In virsta de 48 de ani, fost actor de teatru si regizor, Didier van Cauwelaert are talentul de a umaniza toata aceasta fictiune ingrijorator de danbrowniana. Jimmy, ingrijitor de piscine in virsta de 32 de ani, se trezeste intr-o masinatiune din care nu lipsesc Casa Alba, Vaticanul, care refuza sa-i ofere brevetul de Noul Christ, si teleevanghelistii din SUA, care il refolosesc.

E clar! Sint incapabil sa va recomand cartea in mod decent. Cu fiecare detaliu intru si mai mult in penibil si va ingrozesc 🙁 Tocmai de aceea merita sa-l cititi pe Didier van Cauwelaert! Stie cum sa spuna povestea astfel incit planul de thriller nu e decit un alibi al scriitorului pentru va aduce linga perna  prieteni buni, idei calde si citeva momente de un umor fin si acid. Paginile cu drumul Golgotei intrerupt de spoturi publicitare sint de neuitat!


Comentarii (14)Adaugă comentariu

eftimie  •  10 mai 2008, 16:50

Tre’ s-o iau. Si apropo de ce zicea vorbitorul de la punctul 1, banuiesc ca si „Fabrica de Absolut” a lui Kapek i s-ar fi părut o prostie si o blasfemie fara margini. Fiecare cu gusturile lui.

Marius  •  10 mai 2008, 18:30

Pentru toti nataraii care se baga in seama intr-o discutie care trebuia sa fie despre o carte: ideea Gazetei a fost o gluma foarte proasta, mult prea intens mediatizata, iar la Cluj a fost tentativa de mituire, facuta pe sub masa, dupa toate regulile. Sunt doua chestii diferite, care nu pot fi comparate decat in disperare de cauza. Asa ca, mai bine, puneti mana pe o carte si cititi, ca e mai cu folos. Carte care, desigur, poate fi si cea recomandata de Tolo.

cryas  •  10 mai 2008, 18:37

Catalin , exista si varianta audio a cartii? Nu am foarte mult timp sa citesc din cauza servicului dar incerc sa nu imi pierd si ultima bruma de cultura ascultand cartile, daca ai un raspuns la intrebarea mea iti multumesc anticipat.

Ciprian  •  10 mai 2008, 18:59

Interesanta cartea.

Petrisor Socol  •  10 mai 2008, 19:23

Ce aveti fratilor cu GSP? daca nu va convine, n-o mai cititi, aveti alte variante.
PA

Petrisor Socol  •  10 mai 2008, 19:29

O intrebare catre cunoscatori: voi puteti accesa blogurile de pe blogspott? Eu nu. Multumesc

Petrisor Socol  •  10 mai 2008, 19:32

@ Catalin Tolontan
Stii, cu chestia cu cartea (scuze de cacofonie). De la o vreme, scriitorii au inceput sa se foloseasca de Iisus, este cel mai puternic marketing…….si cel mai vechi. Este un brand mai puternic si decat Coca Cola. asa ca sa ne cam lase scriitorii cu Iisus.

Ovidiu Miron  •  10 mai 2008, 22:06

Multumesc pentru recomandare, Cataline! 🙂

malasuerte  •  10 mai 2008, 23:27

o sa o citesc .

femei  •  11 mai 2008, 2:11

………j

IO  •  11 mai 2008, 12:26

Mda.. ce carte interesanta ! O sa fac tot posibilul sa nu mai citesc carti bune si bine structurate , si o sa citesc porcaria pe care o recomanzi. In loc sa recomanzi carti de genul asta, ar trebui sa te gandesti ca sunt persoane care nu au auzit de scriitori clasici, spre exemplu Jules Verne, Shakespeare, Dostoievski.

phlo  •  11 mai 2008, 13:55

TOLO SINCER M -AS FI ASTEPTAT DIN PARTEA TA SA IEI ATITUDINEA LA ADRESA UNOR PRESEDINTI DE CLUB LA ADRESA STELEI,, SA RETROGRADEZE”.DAR SA II LUAM PE RAND;
MARIAN IANCU-ACEST PERSONAJ SE POATE MANDRI CA ESTE CEL MAI BINE PLASAT DIN TOTI PRESEDINTI LA CAPITOLUL ANI SAU LUNI DE PUSCARIE,DECI UN FOST PUSCARIAS CARE NICI ACUM NU A SCAPAT NE DA NOUA LECTII DE MORALITATE.MAI DEPARTE, ACEST PERSONAJ CARE SINCER IL VREAU SA DISPARA,A FOST ACUZAT IN TRECUT DE FALSIFICARE DE SEMNATURA LA UNUL DIN JUCATORII SAI ,MAI DEPARTE SE JUDECA CU ZAMBON SI NU CASTIGA NICIODATA PTR CA FACE NUMAI SMECHERII SI CA SA INCHEI CU ACEST PERSONAJ DE COMEDIE A FACUT UN BLAT CAT EL DE MARE SI BINEINTELES I SA PARUT FOARTE CORECT, IAR STEAUA CARE A STIMULAT NISTE JUCATORI PTR A EVOLUA CORECT TREBUIE SA RETROGRADEZE.
AL DOILEA PERSONAJ PE CARE CU GREU II PRONUNT NUMELE ESTE ; PORUMBOIU. DA ASA ESTE AI DREPTATE,ESTE ACELASI PERSONAJ CARE A FOST ANCHETAT DE DNA IN SCANDALUL CU IACOV CAND LA INREGISTRAT INNAINTEA MECIULUI NATIONAL -PANDURI.MAI DEPARTE ACELASI PERSONAJ FACE TOT CU CEAHLAUL UN MARE BLAT ,SI CA SA INCHEI CA ORICUM NU MERITA ATATA ATENTIE DIN PARTEA MEA ,A REUSIT SA JOACE IN INTERTOTO PRINTR-O MARE FACATURA SI O HOTIE TIPICA ACESTUI TARANUS DE MOLDOVA CARE SA INBOGATIT DE PE URMA SARACILOR DE LA EL DE ACOLO.DECI MA ASTEPTAM SA IEI ATITUDINE DAR DACA NU A FOST PE LISTA TA DE PRIORITATI ASTA E.
DAR SINCER NU AS VREA SA ASOCIEZ NUMELE TAU SI PROFESIA TA DE CEEA CE SE NUMESTE ; ZIARIST TONOMAT;;
P.S. DE CAND A APARUT GAZETA NU AM RATAT NICI UN NUMAR ,DAR PROMIT SA NU O MAI CUMPAR PANA CAND ACESTE PERSONAJE NU PRIMESC CEA CE MERITA–UN ARTICOL SI UN SUT IN FUND–
SINCER M AS BUCURA CA MACAR AICI SA IMI RASPUNZI ,DACA TE LASA PRIETENI.

danim  •  12 mai 2008, 8:28

Tema e cunoscuta.Vezi „Codul genetic” al lui John Case.

Pax  •  12 mai 2008, 11:05

Domnule Tolontan, va rog frumos sa imi raspundeti la o intrebare: de unde Dumnezeului mai aveti timp pentru atatea carti? Chiar atat de mult va place lectura?