„Binele propriu cu pretul nenorocirii sistematice a celorlalti”

„Apelul catre lichele” se intoarce. Astazi, la ora 17, siteul Cotidianul va posta un text al lui Gabriel Liiceanu in care scriitorul isi actualizeaza gindurile din celebrul sau „Apel” scris pe 30 decembrie 1989. Liiceanu vorbeste despre „noua forma a lichelei”.

marți, 13 mai 2008, 11:36

„Apelul catre lichele” se intoarce. Astazi, la ora 17, siteul Cotidianul va posta un text al lui Gabriel Liiceanu in care scriitorul isi actualizeaza gindurile din celebrul sau „Apel” scris pe 30 decembrie 1989. Liiceanu vorbeste despre „noua forma a lichelei”.


Comentarii (21)Adaugă comentariu

Ovidiu Miron  •  13 mai 2008, 11:56

E o veste foarte buna 🙂 .

Cristi Roman  •  13 mai 2008, 12:17

Nu stiu de ce am un sentiment ca voi regasi in text multe din propriile ginduri. Va fi un text de gidilat/intaritat/jignit constiinte, asta e clar.

Cătălin Tolontan  •  13 mai 2008, 12:17

ovidiu miron: veste f rea e ca destinatarii apelului sint mai tari decit au fost vreodata 🙂

mosh Califar  •  13 mai 2008, 12:18

Asta o sa-ti faca toti cititorii blogului mai curati, mai uscati, mai filosofi… 🙂
Dupa 18 ani lichelele se vor transforma subit in inamicii filosofului neamului , a bon entendeur , salut 🙂

Cristi Roman  •  13 mai 2008, 12:20

Bine, daca cei „vizati” ar avea constiinta ca sa se simta jigniti, dar ma indoiesc…

Bogdan  •  13 mai 2008, 13:30

Prin implicarea autorului, s-a ajuns doar la diluarea apelului catre lichele. Ar fi fost mai cinstit ca, dupa 18 ani, sa se indice cinic, dar cinstit, doar intentia de vot, si nu sa se reia o tema care isi pastreaza dureroasa savoare doar in editia princeps

wasabi  •  13 mai 2008, 13:37

domnul Voiculescu va fi prezent? dar colegii dvs de la GSP ? vor fi ei prezenti ?

wasabi  •  13 mai 2008, 13:40

in titlu dvs sunteti cuprinsi si voi cei din ziaristica sportiva …binele vostru …contra ..***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)=citititori..numai ca azi avem alte nuante nu mai sunteti lichele de ale de moda veche …ci scoliti la harvard …cum sa manipulati masele ..prin mass media …un fel de lichele post moderniste

wasabi  •  13 mai 2008, 13:46

„Pe 30 decembrie 1989, Gabriel Liiceanu a scris ,,Apel către lichele’’, un text apărut la răscrucea dintre două epoci. Lichelele, invitate atunci să facă “un simplu pas înapoi”, mai au vreo actualitate? Despre noua lichea istorică, Gabriel Liiceanu scrie: “Performanţa acestui nou tip de lichea istorică este că, după ce şi-a nenorocit deja semenii o dată prin prestaţia ei în “vechiul regim”, în loc să se retragă de pe scena socială, persistă, metamorfozată în “om politic democrat”, pentru a-şi nenoroci semenii a doua oară.

Tocmai pentru că a trecut cu bine, amplificându-şi anvergura, pe celălalt mal al istoriei, ea este licheaua autopotenţată istoric.”
si dl voiculescu al carui angajat sunteti face parte din aceeasi categorie.
si din moment ce sunteti platit de EL si dvs reprezentati acelasi sistem …exact ce am scris mai sus …aceesi MARIE cu alta pallarie…nu inteleg de ce ne vorbiti despre conduite morale sau onestitate

alexuparis  •  13 mai 2008, 13:53

Tolo,
Nu stiu daca s-a comentat insa foarte interesant imi pare faptul ca pe scena de la cluj in momentul decernarii trofelui de campion se afla un personaj ciudat dupa parerea mea. cand un jucator era chemat pe scena dadea mana cu iuliu muresan, apoi cu paszkany si urmatorul era „pastorul care predica pe diferite posturi de televiziune (OTVSI B1TV)duminica dimineata. imi pare dubioasa prezentalui acolo si ma gandeam ca poate va documentati si aflati ce era cu el acolo. Practic parea ca al 3lea om in CFR. ma gandesc ca poate o parte din bani vin si din partea bisericii protestante sau penticostali nici nu stiu ce predica omul asta.

ue tnus lec ec tnus  •  13 mai 2008, 13:55

isi actualizeaza gandurile? foarte „www” din partea lui!

ue tnus lec ec tnus  •  13 mai 2008, 13:59

dar scrierile cand si le up-dateaza? si nici o formatare a ideilor,nu ar strica!

alexandra  •  13 mai 2008, 14:06

Da da sint mai tari decit au fost vreodata, unul e la Cotroceni, insa cu siguranta nu la el se refera Dl Liiceanu (-:
Titlul se potriveste intregii societati romanesti, cel putin asa cum o vad eu de departe sau in comparatie cu tarile occidentale (avansate si civilizate, ceea ce cam exclude Italia!). Presedintele ales de noi este reprezentatul nostru perfect atita vreme cit noi nu avem nici un pic de respect pentru celalalt, pentru valori si opinii diverse, ca sa nu mai vorbim pentru societate in general.

Tom Beron  •  13 mai 2008, 14:45

foarte interesant

nelutz  •  13 mai 2008, 14:46

In afara de un fotograf care a incercat sa-l protejeze pe cameramanul jandarmeriei, ceilalti ziaristi filmau bucurosi ca au ce da pe post. Niciunul nu a intervenit, nu de frica, ci pentru ca ziaristii vor sange nu civilizatie

marius din iasi  •  13 mai 2008, 14:58

sa intelegem ca acest „apel” va avea mai multe consecinte decat precedentul, care, sa fim seriosi, nu a avut nici una. Probabil lichelele nu citesc ziarele…

blogmeaway  •  13 mai 2008, 17:28

apelul catre lichele seamana cu campania pe care am avut-o si noi la guerrilla, cand i-am felicitat pe demnitarii care au primit vile de la ANL. Noi am ramas cu campania…ei cu casele. Ca asa-i in tenis 🙂

Valentin Iliu  •  13 mai 2008, 23:44

Pentru marius din iasi:

Ai dreptate, lichelele nu citesc ziare, ci numai titluri si nume de autori, apoi trec zelos la combatere proletara. Citeste comentariile primite de scriitura domnului Liiceanu pe cotidianul.ro

Pentru Catalin Tolontan:

Dupa ce iti trec ochii peste lucruri ca cele scrise de domnul Liiceanu, ce anume faci pentru a continua sa traiesti normal? Iti vine firesc sa o iei de la capat maine dimineata, sau trebuie sa te minti ca poti continua, vreme de cateva zile?

palconi valentin  •  15 mai 2008, 0:17

astept sa vad

Romeo  •  15 mai 2008, 9:30

in istoria mondiala multe lichele au condus lumea! Din pacate valorile se dau la o parte din calea lichelelor. Dar ce drept are un om de cultura (daca il pot numi asa pe Liiceanu) sa faca pe altii lichele ? Eu zic ca el si altii la fel ca el sa ne lase in pace cu parerile, oricum prind la foarte putini oameni si nu duc decat la inrairea societatii.

Petrisor Socol  •  15 mai 2008, 12:45

Liiceanu asta, mare lichea, mare ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)basescian de 2 lei