Cînd loveşti mai mult decît e cazul

Selecţionerul României selecţionează pe cine vrea, dar explică tuturor

marți, 13 mai 2008, 11:43

Selecţionerul României selecţionează pe cine vrea, dar explică tuturor

Piţurcă are nu doar dreptul, ci şi obligaţia de a selecţiona în funcţie de propriile criterii. De aceea e plătit.
Nicăieri în lume, echipa nu se face prin sufragiu popular, dar pretutindeni media şi suporterii îşi dau cu părerea, votează şi alcătuiesc lotul ideal. Care are avantajul că nu va juca niciodată :-), nu va pierde nici un meci şi nici nu va conţine fotbalişti accidentaţi, eliminaţi de arbitru sau care greşesc în faze decisive. În imaginaţie, frecarea este nulă şi aductorii nu cedează.

Dar selecţionerul comite totuşi o eroare. Poţi să nu-i chemi pe Trică sau pe Dănciulescu, însă o poţi face astfel încît să nu-i frustrezi mai mult decît sînt  deja pentru că au jucat foarte bine şi totuşi nu merg la Euro. Le poţi spune asta personal sau prin media, într-un fel care să-i consoleze şi să-i ajute.

Ar fi un exemplu şi pentru ceilalţi, convocaţi sau nu. Echipa naţională nu-şi termină povestea în Elveţia şi Austria, acolo unde se întîlnesc munte cu munte, darămite selecţioner cu jucător.


Comentarii (161)Adaugă comentariu

sorin  •  15 mai 2008, 17:18

Piturca a mai comis-o de cateva ori cu selectarea jucatorilor pentru nationala. Sa nu uitam cand i-au sarit suporterii in cap acum in urma cu ceva ani. Eu nu prea inteleg, dece jucatorii care au jucat bine, nu sunt chemati si altii care fac tusa pe la anumite cluburi, sunt primii

Brebe182  •  15 mai 2008, 17:58

Da a omis cativa jucatori,e adevarat,dar uitati ca fara jucatorii aia ne-am calificat ultima oara la un turneu final?

PAUL BADEA  •  15 mai 2008, 18:06

tolo draga, cam multi***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) isi dau cu parerea pe site-ul tau: red,soso, valeriu, noob….

www.romania-inedit.ro  •  16 mai 2008, 16:41

Nici eu nu l-as selecta pe Trica !

uwe  •  16 mai 2008, 17:58

Deci echipa asta nationala, nu e selectionata Romaniei. Astia nu sunt cei mai buni dintr-un 11 pe care Romania ii poate prezenta cu pretentia ca are bun simt la un campionat european. Eu n-o recunosc, e posibil sa nu ma uit la meciuri, si-mi aleg o alta selectionata ca favorita. In nici o echipa care se respecta n-are ce cauta Nicolita si Ovidiu Petre. Fotbalul e joaca cu picioarele si cu mintea, iar astia doi cel putin, luati ca simplu exemplu nu au nimic de-a face cu asa ceva. Iar suflet avem toti. Nu scoti nici macar o jumatate de punct daca nu stii ce sa faci cu mingea dar ai suflet.

Tudor  •  18 mai 2008, 15:04

uwe@,indiferent de ce aberezi tu,ASTA E ECHIPA NATIONALA A ROMANIEI!!Echipa nationala e facuta de selectioner(in acest caz,de Piturca) care,fie ca-ti convine tie si multor altora care trebuie neaparat sa-si debiteze frustrarile,a avut pana acum rezultate foarte bune,mergand PE MANA LUI!Iar o nationala nu se face nicaieri in lume,cum a spus si Tolo,pe baza de sondaje si de „recunoastere” a suporterilor,pentru ca asa lotul ar trebui sa cuprinda 200 de jucatori si tot n-ar fi de ajuns!Acesti jucatori reprezinta,in foarte mare parte,cel mai bun 11 pe care Romania il poate alinia la un campionat European si cu bunul simt de a se intoarce de acolo cu o performanta importanta!Iar in legatura cu O.Petre si Nicolita,cu acesti jucatori am obtinut rezultate bune si foarte bune in preliminarii!Daca Piti ii convoaca,inseamna ca se incadreaza in schema lui de joc si ca el are nevoie de ei.Si,la cate a realizat pana acum pentru nationala,merita credit pentru alegerile lui.Cat despre „suflet”(pe langa ca nu stiu daca chiar avem toti,cand vezi la cate grozavii se intampla in ziua de azi),in cazul acestor jucatori e vorba despre ambitie si daruire cu care,uneori,poti sa compensezi si lipsa unor calitati fotbalistice si sa scoti si chiar mai mult de jumatate de punct!

Tudor  •  18 mai 2008, 15:15

Indivizi ca mircea,red,noob,soso,etc. nu fac decat sa bata campii pe aici cu tot felul de tampenii si chiar cred ca-i ia cineva in seama!:))Doar un exemplu,oferit de unul din aceste specimene cum ca „Trica asa a fost educat(sa se comporte ca ultimul golan si pe teren si in afara lui) la Steaua”-blegule,asa a fost educat la penibilii lui de olteni si dupa aia la chefere,ca daca ramanea la Steaua,avea si el un comportament de OM,nu de altceva,cum il are acum.Si,apropo de asa-zisa „lasitate” a stelistilor la meciul cu rapid-ala a fost BUN SIMT pentru ca doar asa se poate numi sa nu mai stai pe teren atunci cand se incing spiritele si se poate ajunge la incidente foarte grave!Dar ce sa inteleaga asta unii care vin la stadion doar ca sa se ia la bataie si,eventual sa sparga capul oamenilor cu brichete.Luati-va de mana cu pramatia de Trica!
Valeriu@,numai cineva care nu cunoaste absolut deloc fotbal,il poate compara pe Tricuta-derbedeul cu Dobrin!Piturca nu va purta nici un stigmat pentru ca nu are de ce sa poarte asa ceva!A facut exact ce trebuia sa faca!A lasat acasa un fotbalist modest,cu un caracter infect!Pentru asta merita aprecieri,nu altceva!Nici Danciulescu,ca sa nu mai vorbim de Trica,nu sunt cei mai buni fotbalisti din campionatul Romaniei!Si chiar de-ar fi asa,daca rezultatul de la Euro va fi unul foarte bun,atunci Piturca a avut dreptate sa nu-i convoace!Asta e adevarul!

Tudor  •  18 mai 2008, 15:37

pedant alighieri@,mai penibil ca tine nu exista!Piturca a dovedit din plin pana acum,ca selectioner,ca are mult bun simt!Ceea ce tie(ca si alora care-l injura sau ii tot trag ca face selectia pe bani si pile,va lipseste!).Iar criteriile de selectie,pentru informatia ta,nu au de ce sa fie facute publice!De ce sa fie „absurd” sa te cramponezi de Marica,un jucator care a dat un randament foarte bun la nationala(7 goluri marcate in ultimii 2 ani) doar pentru ca nu ii merge atat de bine la un club unde nu e folosit pe un post care sa-i convina si nici nu s-a adaptat??De Nicolita am mai spus mai sus o justificare a convocarii lui…Nu-ti dai seama ca te comporti,vizavi de acesti jucatori,exact cum ii reprosezi lui Piturca ca se comporta fata de altii??De ce ai avea tu mai mult bun simt si pricepere decat selectionerul nationalei,care si-a probat pana acum de atatea ori competenta in alegerea jucatorilor?Si pe cine propui??Pe petarda de Margaritescu,un jucator care nu se remarca prin nimic,pe un pusti lipsit total de experienta ca Dina,sa nu mai spun de golanul de Trica,care era absolut normal sa se resemneze dupa comportamentul pe care l-a avut pentru ca NICI UN selectioner responsabil nu il mai chema la nationala?!Astia sunt „jucatori valorosi”???
Chiar ca e pacat ca nu se gandesc unii inainte de a da drumul la toate ineptiile!
marius@,si mie imi pare rau cand vad cat de limitat esti!Romania se va califica din grupa si va face cel mai bun turneu final de pana acum!Mai vorbim dupa primul meci!
ioan plischi@,pe tine scrie mare ca ai o obsesie:neconvocarea datorita unor certuri obscure a lui Piturca cu Danciulescu si Ogararu!Trezeste-te,omule,si nu mai plusa cu teoria asta a conspiratiei!Piturca a avut motive clare pentru care nu i-a luat pe cei 2 la Europene,desi spun si eu ca meritau sa mearga acolo.Cu Trica,in schimb,e cu totul altceva!Asa cum au mai zis-o si altii,nici nu merita pus alaturi acest individ cu Ogararu si Danciulescu,care sun 2 oameni de bun simt!E clar pentru oricine ca Trica NU MERITA SA FIE LA EURO!!Si,la urma urmei,chiar asa:de ce sa-l doara pe Piturca in alta parte decat unde ai spus de tine si de altii,atata timp cat ne vom califica din grupa si mai departe??Chiar ca n-are de ce!

Tudor  •  18 mai 2008, 15:46

Destul de bun articolul,dar de unde stii ca Piturca nu le-a explicat lui Danciulescu si lui Ogararu,oameni cu care o fi avut diferende in trecut,dar care sunt rezonabili si pot intelege o asemenea decizie,cum stau lucrurile??Pentru ca tembelului de Trica,sa fim seriosi,nu prea avea ce sa-i explice(mai ales ca nu e suficient sa explici,mai trebuie si ca cel in cauza sa inteleaga explicatiile primite,or asta nu e cazul lui Tricuta)…Si nu e vorba de nici o „eroare” a selectionerului.Omul isi face lotul cum considera el ca e cel mai bine si cum,pana acum,consideratiile lui au fost mai mereu cele corecte,chiar n-ar trebui ca atatia neveniti sa arunce tot felul de „pareri” care de care mai obosite,referitoare la selectie pe aici!
Ca povestea nationalei nu se termina in Austria si Elvetia o stie cel mai bine chiar Piturca.Si,tocmai de aceea,nu a lasat prin nimic sa se inteleaga ca portile nationalei sunt inchise pentru Danciulescu sau Ogararu in viitor(Ogararu e chiar bine integrat in circuitul nationalei).Iar Trica si-a inchis singur aceste porti prin comportamentul sau aberant!!Pai,ce sa faca Piturca?Sa cada in genunchi inaintea lui Trica si sa-i ceara iertare ca nu-l ia la Euro??Asta ar fi ridicol!

silverado  •  19 mai 2008, 15:05

Tolo este de apreciat ca dai asemenea sfaturi….din pacate nu prea are cine sa le auda…si nu ca nu ar vrea ci pentru ca pregatirea antrenorului Romaniei( ca si ai celorlati) nu cuprinde notiuni ca management, leadership si multe altele decat poate…in semnatura.

Tudor  •  27 mai 2008, 1:04

Astfel de „sfaturi” nu ar fi ascultate de nici un selectioner responsabil,pentru faptul foarte simplu,ca strategia si-o face el singur si nu trebuie sa raspunda pentru ea decat in cazul lipsei de rezultate!Managementul si leadership-ul unui selectioner trebuie sa se vada PE TEREN,nu la dat explicatii!!