Cum să te simţi bine în România

Sfatul unui antrenor de fotbal către poporul microbist

joi, 15 mai 2008, 9:16

Sfatul unui antrenor de fotbal către poporul microbist

„Ca să mă relaxez, mă uit la filme. La posturile româneşti, alte lucruri de calitate nu prea sînt”. E ceea ce simţim şi noi. Staţi că n-am scăpat! Vine şi rîndul presei scrise.

„Ziarele te otrăvesc tot timpul. Mie mi-e totuna, dar parcă sînt prea multe scandaluri. O dată eşti sus, a doua zi eşti jos”. E ceea ce facem noi 🙁

Nu vă amuzaţi prea tare pe seama media! Urmaţi dumneavoastră, suporterii. Zilnic, oamenii îl opresc pe stradă să-i dea sfaturi. „Mă întreabă dacă mai rămîn la echipă. Sînt un bun ascultător şi am marele avantaj că nu înţeleg întotdeauna ce-mi spun oamenii 🙂 „.

Cumulate, observaţiile lui duc către următorul sfat: ca să te simţi bine în România trebuie să nu pierzi timpul la televizor, să nu pui la suflet ce scriu ziarele şi să-i asculţi relaxat pe oamenii de pe stradă, fără să cauţi sensul cuvintelor lor.

Bună formulă! Dar ceva ne spune că, imediat după ce vom începe să-l ascultăm pe Duşan Uhrin, antrenorul lui Poli Timişoara, vom găsi alte metode, mai sofisticate, ca să ne chinuim 🙂


Comentarii (44)Adaugă comentariu

marius  •  15 mai 2008, 21:22

bine ca in romania filmele nu sunt dublate 😉

Doctorul  •  15 mai 2008, 21:25

Catalin,

Astazi la radio am auzit o faza extrem de tare :
„Romania este tara in care pana si binele de simte rau” 😀

adriano  •  15 mai 2008, 21:50

chiar are dreptate omul.in afara de meciuri nici nu stiu de cand nu m-am mai uitat la televizor.
si apoi am filme,informatii mult mai la indemana pe net,plus ca am gsp 😉

Petrisor Socol  •  15 mai 2008, 21:58

luati de cititi stirea de mai jos 😆

http://petrisorsokol.wordpress.com/2008/05/15/arrena-tv-se-va-numi-gsp-tv/

Petrisor Socol  •  15 mai 2008, 22:04

Arrena TV se va transforma in GSP TV. Feicitari trustul INTACT. Dati click pe mine 😆

Ovidiu Miron  •  15 mai 2008, 22:15

Dusan Uhrin e dezamagit si pentru ca a fost tarat de catre propriul sau club in niste meciuri suspecte.

Dragos  •  15 mai 2008, 22:16

Mda…..raman la parerea ca ar trebui intervievati antrenori gen Andone care e campion, Lacatus care e o legenda in Ghencea, Stoichita care mai nou e antrenorul Vasluiului, Rednic deoarece s-a intors la Dinamo ! Si abia apoi Dusan Uhrin si locul 6 ! E totusi locul 6 ! Obtinut cu chiu cu vai!

doctorul » Blog Archive » O portie de ras … gratis  •  15 mai 2008, 22:18

[…] Tolontan spune asa : http://www.tolo.ro/2008/05/15/cum-sa-te-simti-bine-in-romania/. Eu intreb : Cum să te simţi bine în România?. Cand Romania este tara in care pana si binele se […]

ardealul independent  •  15 mai 2008, 22:36

tonto esti praf.pe zi ce trece scrii tot mai prost.e vina lui becali ca steOAIA n-a luat campionatu.te si vad ce avant ai fi avut.

ISUBG  •  15 mai 2008, 22:44

Felicitari, George! Domnule George! Esti un domn, George Ogararu, atat la propriu cat si la figurat! Inca o data ai demonstrat ca esti cel mai de bun simt fotbalist roman! Desi nu ai fost titular si prin asta pitzurk iti justifica repede neconvocarea, nu acelasi lucru se intampla cu marica. Ca sa nu mai vb de cei convocati pe postul Domnului George Ogararu, in speta Banel si sapuncacanaru (care a declarat ca isi da autogol daca cheferereul nu poate sa inscrie gol rrapidului) uitati-va oamenilor cine a ajuns sa fie selectionat in locul lui Oga! Halal pitzi!

ISUBG  •  15 mai 2008, 22:47

@ ardealul independent
bai iredentistule, vezi-ti de***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) tai, lasa-ne pe noi mai ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

Doctorul  •  15 mai 2008, 22:50

am scris pe mysport un articol : „o portie de ras … gratis” va invit sa ne mai descretim fruntile.

www.craiova4all.ro  •  15 mai 2008, 23:16

in rmoania nu mai e bine deloc..e bine cand nu mai esti aici
***(spam publicitar)

Claudiu Miron  •  15 mai 2008, 23:39

Interesant interviul! Tipul stie ce face.

yuhu  •  15 mai 2008, 23:41

esti misto tolo, traducerea ta suna foarte favorabil pentru businessul tau. nu va mai uitati la tv, cumparati ziare! mai tare, dupa ce le luati, nu puneti la suflet ce scrie acolo.

aziz  •  16 mai 2008, 0:06

In ultimele 2 luni am sters de la favorite mai mult de jumatate din ziarele romanesti pe care le citeam inainte cu placere pe net …

sandokan vasile  •  16 mai 2008, 0:15

Si-atunci,Tolo,chiar sa nu cautam sensul cuvintelor tale,p-acia,pa blog?

De ce? N-avem IQ-ul necesar sa-ti descifram zicerile tale,ca altfel nu pot sa le numesc?

Chiar ca articolul asta e facut pe strada!

Eu,oricum am parearile mele,si nu sint influentat d-alde voi,mass-media!

P.S. : Daca nu zici nimic de Steaua,cam putine postari,mai putine click-uri,mai putin cashcaval pt. voi! Remediaza problema!

Taranu’ nu asa de Vesel  •  16 mai 2008, 0:39

Cam asa este, oamenii din afara vad mai clar ce se petrece aici la noi, doar noi avem prea multa ura si mizerie in noi ca sa vedem ce se petrece cu adevarat.
Popor frumos, dar mizerie multa. Autointoxicati pentru ca ne-am pierdut masura bunului simt, a venit democratia si toti cred ca pot sa faca ce vor.

EUSEBIU  •  16 mai 2008, 1:46

BAH, MA LASI…???? E PENIBIL….SI ALA SI AFIRMATIA…SI ALA CARE O IA DE BUNA…PAI MAI FRATILOR***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)ALA DE UHRIN NU VB NICI MACAR ENGLEZA, D’APOI ROMAN….CUM SA ZICA ALA CA NU E NIMIC INTERESANT LA TV???? POATE DOAR PT EL….CUM SA FACI ARTICOL DESPRE CHESTIA ASTA? TOLONTANE, AI COMIS-O…DACA AI AJUNS SA T IEI DUPA TOTI IMBERBII, E GRAV…

CFRescu  •  16 mai 2008, 2:05

eu „cumulez” spusele lui Uhrin un pic altfel -sa nu asculti niciodata ce-ti spune un roman din romania – fie el de la TV, din presa sau pur si simplu de pe strada! Ceea ce mi se pare extrem de grav dar perfect corect. Incercati sa promovati valorile umane reale (straine, sau acelea f.f. putine neaose de care dispunem…), dragi (de)formatori de opinie si auto-curatirea societatii romanesti in urma revelatiilor si revolutiilor interioare va fi mult-scurtata… in fine vom avea poate si noi o tara locuibila…

florin cutitoi  •  16 mai 2008, 4:45

Stii Cataline,scrisesem pentru tine dar a defectat vreun server.Oricum, sa stii ca frumoasele cehoaice tot n-au auzit de Havel iar majoritatii, chiar daca a auzit,nu-i foloseste la nimic.Cat despre haimanale,s-auzim numai de bine!P.S.Initial am crezut ca-l bagi in carti pe Pitzurca.Cunosti,cred,expresia:daca prostu nu-i fudul nu e prost destul.P.P.S.Astept sa bem ce ne place, cand Dica va deschde scorul in meciul cu Franta,primind pasa de la Sapunaru.

florin cutitoi  •  16 mai 2008, 4:57

Si era sa uit:las-o pe pustii de semantica,cand si o simpla interjectie cere,se pare, un mare efort cvasiintlectuahahal.

Bogdan  •  16 mai 2008, 7:22

A fost o declaratie civilizata a antrenorului ceh. Este parerea omului si trebuie respectata. Nu spun neaparat crezuta dar macar respectata. Macar atat ar fi trebuit sa intelegi domnule Tolontan, dar asteptarile cititorilor acestui ziar au scazut mult in ceea ce te priveste. De la un om mic, nu te poti astepta la multe. DA, vorbesc despre dumneavoastra…..
Si asta este tot opinia mea

ba(la)nel  •  16 mai 2008, 8:50

Uhrin e un tip prea civilizat ptr mocirla de la noi…

De cate ori l-ati vazut la TV, de cate ori l-ati vazut facand mizerii prin ziare???

Dusan, du-te inapoi in Cehia…am vazut la televizor ce distanta de desparte de Praga…mai bine nu mai vedeam…

catelu  •  16 mai 2008, 8:51

„Cum să te simţi bine în România” mai bine zis cum sa e simti bine in lumea asta. Ce sai faci vinovata este „goana dupa bani” din toate domeniile. Mai bine citim despre becali decat despre doamna Tarca si echipa de la brasov ( am dat doar un mic mic exemplu).

bootwo  •  16 mai 2008, 9:02

http://www.catavencu.ro/intern/sport/blogul_lui_tolontan_a_luat_un_gol_dramatic_in_prelungiri.html

unguru` bulan  •  16 mai 2008, 9:33

tolo,cat sa te mai intreb cum ramane cu mita data de gsp finlandei?

foto nunta  •  16 mai 2008, 9:51

uhrin este un baiat excelent, mi-e mila de ce grozavii o sa-i faca cei de la timisoara

nea gheorghe  •  16 mai 2008, 10:51

Da, haios articolul.

Dar va rog un lucru pe toti ziaristii: nu-l mai pieptanati pe Uhrin atata. N-a reusit mare lucru in campionatul asta, doar un loc 6 in campionat, in cupa a ratat. Cica a calificat Poli in UEFA, dar mai mult datorita Stelei si Rapidului care au adunat puncte anii trecuti. Inca un lucru, cehii au tendinta sa fie increzuti, nu-i mai dati si voi apa la moara (locuiesc in Cehia, stiu ce spun)

ioan plischi  •  16 mai 2008, 11:15

filme bune la televizor?! poate le ia de pe net fiindca in rest durere… ca sa te simti bine in romania este suficient sa te gindesti ceas de ceas ca traiesti acolo unde ti-ai dori sa-ti misti picioarele.

ddd  •  16 mai 2008, 11:17

apropo de scandalurile din presa, citeste-l pe amicul TRU azi in Cotidianul, asta e problema in presa noastra, partizanatul asta orb, de aici si reactiile dure ale publicului, de aici toata atmosfera asta infecta..

bau  •  16 mai 2008, 11:30

Eusebiu dragalasule daca Uhrin e bou ca nu stie engleza, inseamna ca toti italienii, nemtii sau francezii sunt boi! Ai fost vreodata in una din aceste tari sa vezi ca oameni tineri habar nu au limba engleza?! Si mai mult de atat au pretentia ca tu sa le sti limba! Asa ca las-o mai moale cu epitetele. Omu` chiar are dreptate, zi tu la ce te uiti la tv in Romania?!
Si acum am o intrebare pt Tolo dar care nu are legatura cu subiectul si imi cer scuze pt asta. Ai idee Tolo de unde ne putem si noi achizitiona tricouri oficiale ale nationalei de fotbal a Romaniei? Sau esarfe, sepci, etc?? M-am tot bastacait pe net si n-am gasit nimic! Frf-ul e varza si la capitolul asta. In anul 2008, an in care participam la europene, nu are un magazin on-line!! Poate ma poti lamuri tu, mersi! HAI ROMANIA

mihai  •  16 mai 2008, 12:07

pt bau on;
pai echipamente oficiale, poti achizitiona de la magazinele oficiale adidas. Cred ca exista in fiecare loc.mare din tzara. Cel putzin la noi la Cluj sunt 2 sau 3

bau  •  16 mai 2008, 12:11

mersi Mihai, cand termin programul azi chiar acolo ma indrept dar nu mi se pare normal ca federatia sa nu aiba magazin on-line.ar fi fost mai comod pt mine sa fac o astfel de comanda si nu ma mai plimbam prin bucuresti.

mihai  •  16 mai 2008, 12:17

pt.bau on
da vezi sa fie magazin oficial adidas.Adica numai adidas.Nu magazin de art.sportive unde se vinde si adidas, ca atunci ai sansa sa nu gasesti.

Microbist  •  16 mai 2008, 12:20

Scuze… cine e Dusan Urin?

poli  •  16 mai 2008, 12:56

Domnule Tantalu-tan, Domnul Uhrin tocmai la ce a-ti facut Dvs. se referea cand a declarat ca :Ziarele te otrăvesc tot timpul. Adica rastalmaciti termenul, de declaratie sau raspuns la intrebarea unui reporter, in cel de sfat , caci asa va convine Dvs. ca sa mai atatati putin spiritele . Dar nu-i nimic va dau din DEX definitiile pentru cele 2 cuvinte ca sa mi spuneti si mie asemanarile.
SFAT, sfaturi, s.n. 1. Vorbe, argumente spuse cuiva pentru a-l convinge să procedeze într-un anumit fel, într-o împrejurare dată; povaţă, îndemn, îndrumare. 2. Adunare de oameni întruniţi pentru a delibera, a lua hotărâri sau (în trecut) a ajuta la conducerea ţării. ♢ (În trecut) Sfat popular = organ local al puterii de stat (în regiuni, raioane, oraşe şi comune); clădirea în care îşi avea sediul acest organ. 3. Consfătuire, consiliu. ♦ (Pop.) Conversaţie, taifas. 4. (Rar) Zvon, veste, vorbă

RĂSPÚNS, răspunsuri, s.n. 1. Ceea ce se spune, se scrie, se comunică celui care întrebă ceva; cuvinte spuse, scrise sau transmise printr-un intermediar unei persoane care a întrebat ceva sau s-a adresat cuiva. ♢ Loc. vb. (Pop.) A da (sau a face) răspuns = a răspunde. ♦ Expunere, dovedire a cunoştinţelor în faţa unui examinator. ♦ Ripostă, replică. ♦ Soluţie, dezlegare. 2. Ştire, veste, informaţie. – Din lat. responsum.
Tot inainte pionierule.

China  •  16 mai 2008, 13:27

Si intelege bine Uhrin romana sa se uite la talkshow-uri. Sau poate locuieste in camera cu translatoru’.

carmen musat coman  •  16 mai 2008, 14:23

Iata un om intelept.

john john  •  16 mai 2008, 14:34

ori aveti un site extrem de prost, ori filtrati cu deshtu’ post-urile !

ochiosu  •  16 mai 2008, 15:47

EUSEBIU, bau
uhrin chiar stie engleza. nu ca i-as lua apararea. cert e ca in acelasi interviu spunea ca citeste site-uri de stiri in engleza.
nu ca ar avea vreo importanta. din partea mea sa vorbeasca doar zulu, daca-si face treaba la echipa.

mihai_ssj  •  17 mai 2008, 16:25

CUM POTI COMPARA CEL MAI USOR SOCIETATEA DIN ROMANIA CU CEA DIN CEHIA?!!

SIMPLU. TE UITI LA DUSAN UHRIN, IN MIJLOCUL ROMANILOR.

ALTE EXEMPLE VALABILE SUNT BERGODI, PROTASOV, ZENGA, LANDI.

CU TOTII AU CEVA COMUN, IN AFARA CA SUNT ANTRENORI STRAINI CARE AU ACTIVAT IN LIGA I: STILUL DE VIATA RELAXAT, SERIOZITATEA CU CARE ISI FAC MESERIA SI STILUL DE VIATA CIVILIZAT. VIATA PARE CU TOTUL ALTA TRAITA IN PIELEA LOR

fete frumoase click aici  •  19 mai 2008, 14:09

Nu vă amuzaţi prea tare pe seama media