Romania Libera a cumparat Domus Magazin cu peste 3 mil euro

WAZ si familia Adamescu, partenerul sau din Romania, care detin Romania Libera, au facut prima achizitie in Romania. E vorba de Domus Magazin. Surse din piata plaseaza tranzactia la peste 3 mil de euro. Mai jos anuntul: Stimati parteneri,Am placerea sa va anunt ca societatea noastra mama, Medien Holding a achizitionat societatea “Domus Magazin” care editeaza revistele Caminul, Casa mea, Domus, Planul casei mele, Util, Clever Travel, Revista de Unelte si Echipamente si emisiunile TV “Caminul de 5 stele”, “Totul despre casa mea” si “Art&Style”. Aceasta achizitie marcheaza extinderea grupului nostru de presa si intrarea pe piata revistelor. Suntem foarte bucurosi ca ne vom intari competenta editoriala cu echipa dinamica de la Domus Magazin si suntem convinsi ca vom inregistra successe mai mari impreuna.

marți, 20 mai 2008, 6:30

WAZ si familia Adamescu, partenerul sau din Romania, care detin Romania Libera, au facut prima achizitie in Romania. E vorba de Domus Magazin. Surse din piata plaseaza tranzactia la peste 3 mil de euro. Mai jos anuntul: Stimati parteneri,Am placerea sa va anunt ca societatea noastra mama, Medien Holding a achizitionat societatea “Domus Magazin” care editeaza revistele Caminul, Casa mea, Domus, Planul casei mele, Util, Clever Travel, Revista de Unelte si Echipamente si emisiunile TV “Caminul de 5 stele”, “Totul despre casa mea” si “Art&Style”. Aceasta achizitie marcheaza extinderea grupului nostru de presa si intrarea pe piata revistelor. Suntem foarte bucurosi ca ne vom intari competenta editoriala cu echipa dinamica de la Domus Magazin si suntem convinsi ca vom inregistra successe mai mari impreuna.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

cabral  •  20 mai 2008, 18:53

mai baga berari un raliu in cinstea vanzarii…
bravo lor !!!
ce teapa si-au luat aia de la romania libera….
:))))

www.romania-inedit,ro  •  20 mai 2008, 21:08

M-as mira sa iasa ceva din asta , dar nemtii astia gandesc pe termen lung !
Maine , poimaine o sa auzim ca au cumparat si blogul lui Tolontan pentru 300 000 de euro , si ca-l platesc sa scrie articole cu un eurocent pentru fiecare cuvant ! :mrgreen:

iulian haba  •  20 mai 2008, 21:39

Salut
Am preluat informatia si am vorbit cu Berari, care zice ca sunt aproape 10 milioane! http://www.citynews.ro/Berari-a-vandut-Domus-Magazin-cu-aproape-10-milioane-de-euro+9364

iann  •  20 mai 2008, 21:45

fata de estimarea initiala de 8,3-9 milioane, la 3 ar veni aproape la o treime de pret. se pare ca totusi au fost 5. oricum e interesanta si tranzactia prin care a fost preluata si babel.

iulian haba  •  20 mai 2008, 21:54

Este interviu aici (http://www.citynews.ro/Berari-a-vandut-Domus-Magazin-cu-aproape-10-milioane-de-euro+9364) cu Berari care zice ca a vandut cu aproape zece milioane, deci estimarea era corecta.

PCH  •  20 mai 2008, 23:47

mda…f tare stirea. era mai misto daca cumparau „budoar”. asa, reviste de ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) cu case de ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) nu intereseaza pe nimeni inafara de incompetentii care isi doresc o casa cu mansarda in care sa traiasca fix ca la bloc. si sa asculte manele in curte la gratar, evident.

bagamare  •  21 mai 2008, 10:35

ce de achizitii pe piata media in ultimul timp. sa intelegem ca economia mege bine, nu-iasa.

andreic  •  21 mai 2008, 12:05

e mai usor de luat publicitate la pachet…

Alex  •  23 mai 2008, 12:40

Incorect spus „Romania Libera a cumparat.. ” pt ca Romania Libera nu poate cumpara nici macar pixuri pt redactori la un tiraj de 2-3000 exemplare!!! de la 3 milioane inainte de 89. Romania Libera este valoros ca si ziar din cauza spatiului pe care il ocupa in Palatul Presei, pardon ei ocupa spatiu mostenit de la Casa Scanteii.