Rapid şi mitul Salvatorului

Taher conduce gălăgios un club care, deocamdată, stă pe loc

miercuri, 21 mai 2008, 6:02

Taher conduce gălăgios un club care, deocamdată, stă pe loc

Copos e cu adevărat mare! E suficient să tratezi cu el vînzarea unui club şi, împreună cu patrimoniul, îţi livrează bufoneria. Înainte de a veni la Rapid, Taher era definiţia misterului. Astăzi a devenit discret precum un serviciu secret care sărbătoreşte Sfinţii Constantin şi Elena cu artificii şi mititei pe terasa clădirii.

Ştim tot. Cînd a plecat spre Dubai. Cînd a ajuns. Unde s-a întîlnit cu Boloni. Ce au discutat. Pe ce sumă. Vorba fotbaliştilor rapidişti: „Am învăţat pe de rost programul campionatului din Emirate, dar n-avem habar cum arată programul nostru”.
După ce decenii în şir nimeni nu-l putea repera pe Taher-afaceristul, Taher-patronul de club poate fi amuşinat şi de un pichinez reumatic.

Toată această telenovelă „Vine Boloni, nu vine Boloni!” trădează o neîncredere teribilă în actuala echipă de la club. Începînd cu stafful şi terminînd cu jucătorii, pare că nimeni nu mai contează. Patronul e la safari de himere.

Chiar dacă va veni Boloni, cu cine va lucra? Schimbă tot? Cu ce bani? Pînă la urmă, Taher nu a cumpărat o echipă prăbuşită, ci trupa de pe locul 3. Care a reuşit să termine acolo în plin proces de depunctare şi de vînzare.

Loţi Boloni e un antrenor strălucitor. Numai că tot difuzînd spre club modelul salvatorului s-ar putea să constaţi că nu mai ai pe cine salva.


Comentarii (85)Adaugă comentariu

kop  •  22 mai 2008, 2:07

rapid n-o sa-si mai revina prea curand. deja provincia a facut primii pasi, iar pentru bucuresti steaua si dinamo au suficienta traditie sa ia fata rapidului.

odata cu meciul oferit cfr-ului rapid a facut rocada visinie.

scufita  •  22 mai 2008, 2:22

unde sa revina rapidul? …:)) a fost in vreun loc important si eu nu stiu …:)) rapid a fost intretinut toti acesti ani de resturile aruncate de la dinamo, jucatori si antrenori …:)) o echipa satelit cu ceva mai multa autonomie …:))

tonny  •  22 mai 2008, 7:10

Totul la rapid se rezolva de la sine..va mai raci copos odata va lua laptopul si pak,pak un atrenor pak,pak si vreo 3 jucatori pak,pak inca 50 euro in plus la salariile jucatorilor..si toata lumea multzumita inclusiv printzul arab din rolls`royce`ul cel alb care o el bun ale afacerilor dar la capitolul fotbal se vede treaba k nu cunoaste nici macar culorile rapidului..dar ce mai conteaza asta atata timp cat este actionar majoritar scopul a fost atins:)))

Vion  •  22 mai 2008, 7:42

Pun pariu cu oricine, pe oricat, ca Boloni fie nu o sa vina, fie daca vine pleca in 1/2 campionat. In primul rand ar veni la Rapid numai daca-l dau afara arabii, ceea ce este umilitor pentru noi. Apoi, tipul chiar daca probabil stie ceva fotbal este mult prea rapace (sa ne amintim printre altele, ca a lasat nationala intr-un moment crucial, pur si simplu pentru ca avea o oferta ceva mai buna financiar) si lipsit profund de simt pedagogic (a plecat mereu si mereu datorita relatiilor tensionate cu jucatorii). Una peste alta cred ca este un fel de Rednic, ceva mai norocos. Deci: in principiu nu vine, daca vine nu face mare branza si va tensiona relatiile cu jucatorii fiind nevoit sa plece, daca totus face treaba va pleca pentru prima oferta „afara”.

rsss  •  22 mai 2008, 7:43

Boloni se gandeste mult pentru ca gandeste incet si cu interes nu numai cu capul.Poate i s-a terminat mintea de atata AROGANTA SI IMPORTANTA care o are si care i se da.

neghinita  •  22 mai 2008, 8:36

neseriozitate. incompetenta. patimi si exces de zel. dorinta si neputinta. mult zgomot pt. nimic.copos si taher, stan si bran in epoca net-ului.nu poti face afaceri, politica, tur-retur la dna, senat, fiica-america, savarine si zgiriie nori.lipsa unei miini de fier, a unui consilier si o echipa de otel.doar un tandem razvan-vama, hagi-gica popescu, boloni-sabau, zacheroni-iorgulescu poate SALVA RAPIDUL. cei 2 gropari, capos-sapa, taher-astupa, lipsind cel ce monteaza cablul.n-au niciun consilier de marca, cunoscator, aducator intii de jucatori, s-apoi de profit.copos, omul ce pune de o viata, caruta inaintea cailor, frinar sef la rapid. vezi mircea lucescu, iordanescu, rednic, bergodi, razvan si dinu vama, vezi cele 3 echipe vindute in 10 ani.

soron  •  22 mai 2008, 9:01

toti care intra in fotbal [patroni] primul lucru pe care il fac il aduc boloni pentru a arta cat de serios este si ce investitii mari vor sa faca[salariul minim 8000 0000-1000 0000 pe an]. boloni accepta oferta pana isi dubleaza salariul la clubul la care activeaza apoi declara ca nu a vrut niciodata sa vin in fotbalul romanesc [nu e de valoarea mea]si uite asa taher devine un investitor serios,cunoscut si ramane si cu bani in buzunar.

stefan  •  22 mai 2008, 9:53

e dificil rau Boloni.imi doresc sa vina.
Tolo,poate vii sambata seara p „NICOLAE DOBRIN”,k doar AS LERESTI e campioana in CJ SERIA NORD ARGES.E NEBUNIE MARE!NE PREMIAZA!Dc vii,sigur ma recunosti:sunt in carje…{fotbalul isi cere sacrificiile}.AVEM SI IMN!POATE VII!

bagamare  •  22 mai 2008, 10:02

sunt curios ce performante o sa aiba rapidul in sezonul urmator.

David  •  22 mai 2008, 10:19

M-ai facut sa zambesc de dimineata. Mi-a placut foarte mult articolul. Cred ca ai 100% dreptate.

bogdan  •  22 mai 2008, 10:55

boloni asta e un bulangiiu si un nesimtit. sa vina odata la rapid sau sa-i refuze…nu sa o tot abureasca. El ne-a mancat si calificarea de la WC 2002 cand a plecat ca parsivu dupa bani in Portugalia si ne-a lasat in drum. De atunci a inceput colapsul pentru nationala noastra. E lesinat dupa bani omu.

adspedia  •  22 mai 2008, 11:02

Ma astia cu faceti bani cu …etc, voi nu va dati seama ca nu mai gasiti fraieri cu aburelile voastre. Get a job … asa faci bani 🙂 Asculta-ma pe mine, am 12 ani de net in spate si familie si 2 copii. NU NUMAI CU CLICKS se fac banii seriosi, desi nu le exclud ….deloc :))

T.REX  •  22 mai 2008, 11:14

voi inca nu v-ati prins ca Taher asta da din el basini de strut,iar Copos basini de veverita?PUN PARIU CA IN VIITORUL CAMPIONAT RAPIDUL VA AVEA CA AANTRENOR UN ILUSTRU NECUNOSCUT DIN STRAINATATE,SAU UNUL MATUITDIN TARA!

abdul  •  22 mai 2008, 11:48

***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

Maradona  •  22 mai 2008, 12:12

Abdul, da-l mai tare pe Salam si inchide PCu, ca arzi curentu’ degeaba.

Taher, Copos, Becali, Borcea, Turcu … toti o apa si-un pamant. Pana nu vom avea investitori care sa fi facut bani in alt mod decat cei de mai sus, nu vom avea altfel de echipe decat dupa chipul si asemanarea ilustrilor conducatori. Am zis!

ArTiSt_uL  •  22 mai 2008, 14:11

Cred ca sunt sanse ca Boloni sa vina la Rapid cam tot atatea cat am eu s-ajung selectioner. Omul acesta vine din alt sistem, alta societate, alta lume. Greu de crezut, daca nu imposibil, ca vreun patron de club din Romania ar putea sa-i satisfaca exigentele PRO-FE-SIO-NA-LE, nu cele MA-TE-RIA-LE. Boloni nu este genul de antrenor care sa te intrebe „eu unde am puncte asigurate?”, „la egal cat luam?”, „daca ti-l bag pe cutarica, eu cat am procent la vanzarea lui?”. Boloni este un tip care cere infrastructura, iti cere asigurarea unor conditii de neimaginat ptr cei care sunt acum la conducerea cluburilor din Romania. Iti cere buget, iti cere totala putere decizionala la toate nivelurile, standarde la nivel de profesionisti. Unde (ma scuzati!) mama dracului o sa poata lucra Boloni cu unul ca Zotta, care in afara ca este violator de limba romana, mai are in cazier si trecutul de ciorditor de meciuri ori de pupincurist de serviciu. Cum sa lucreze Boloni cu unul precum Copos, care atunci cand echipa castiga iti declara dragoste si credinta eterna, iar cand echipa pierde umezeste bucile auditoriului cu discursuri cu iz de „Stefan Gheorghiu”. Cum sa aiba macar un concubinaj, daramite o casnicie!!!, Boloni cu aceasta trupa de mascarici numiti Borcea, Turcu, Becali, Copos, Memelusi, Cornelusi, Taheri si alti indivizi la fel de semidocti ca astia de mai sus?!
Bun… si poate ca vine… poate ca gresesc eu si omul isi incearca riscul. Pune careva pariu de-aici ca in clipa in care n-a castigat 4 meciuri din 4, „miliardarii” or sa-si dea coate si or sa se intrebe stramband din nas „ba, da` de ce trebuie sa avem rabdare ma, ca doar i-am dat toti banii pe care i-a cerut? Ce, o echipa ca lumea se face in 3-4 ani, cum zice el?”.
P.S. Ptr dl Bogdan: tu o sa fii primul care desi n-o sa fii miliardar o sa spui cuvintele de mine amintite mai sus. Cu un plus de urari de mama, morti, familie la adresa lui Boloni, neaparat toate acestea asezonate denumirii de „bozgor tradator”.

Merme  •  22 mai 2008, 16:01

Catalin, ai descris exact situatia de la Rapid.
Incep sa cred ca Taher a venit la Rapid din prietenie cu Becali, si nu pentru a se lupta cu el.
Nici un transfer, nici un antrenor, stadion incert… viitorul nu suna deloc bine pentru Rapid.

andrei  •  22 mai 2008, 16:33

batranul tolontan lucra la aeroport…la politia de frontiera, parca. iar omul (tatal lui catalin si al unei fete) isi dorea din tot sufletul sa faca si el ceva in viata. si uita asa da cu ochii de taher, un iordanian care se plimba toata ziua prin aeroport.
domnul taher da-mi 15.000 de dolari cu imprumut sa-i cumpar un apartament lui catalin si iti promit ca iti dau cate 50 de dolari pe luna inapoi….iordanianul i-a dat…restu e tacere.

ALESSIO  •  22 mai 2008, 18:45

BULGARIA / PRESEDINTELE CLUBULUI LITEX LOVECI, DAT DISPARUT!
Politia bulgara il cauta pe presedintele clubului Litex Loveci, Angel Bonchev, care a fost dat disparut joi dimineata, informeaza Reuters.
NU VI SE PARE O STIRE IMPORTANTA???E GREU SA SCRIETI JI VOI AH??LA VOI IN SCHIMB APAR TOATE ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat))HAI CYA

laziobz  •  22 mai 2008, 19:43

Domnule Tolontan,

Vreau sa vad cum comentati urmatoarele.
DACA accept explicatiile dna-ului in legatura cu valiza cu bani de la cluj atunci iancu trebuie sa mearga la puscarie…de ce? conform codului de procedura penala(asa spune dna)promiterea de foloase necuvenite unui functionar(dna considera jucatorul de fotbal functionar), care este oricum obligat sa isi faca meseria, se pedepseste penal. Care este obligatia functionarului(jucatorului)? Raspuns : sa castige meciuri. Care a fost scorul de la meciul ceahlaul-poli? Raspuns:2-1 pentru gazde. Ce a facut Iancu inainte si dupa acest meci? Raspuns: A declarat inaintea jocului de la piatra neamtz ca va da prima chiar daca timisorenii pierd acel meci.Ce inseamna acest lucru? Functionarul(adica jucatorul) este platit pentru ceea ce nu merita deoarece a fost pierdut meciul. In acest moment Iancu a devenit penal si trebuie sa mearga la puscarie. Functionarul(adica jucatorul) a fost platit pentru un lucru pe care nu’l merita. Prin urmare , Iancu este penal.

catalin1  •  22 mai 2008, 19:56

eu as dori sa vina antrenor la rapid razvan lucescu

catalin1  •  22 mai 2008, 19:56

eu as dori sa vina antrenor la rapid razvan lucescu

catalin1  •  22 mai 2008, 19:56

eu as dori sa vina antrenor la rapid razvan lucescu

catalin1  •  22 mai 2008, 19:59

beoloni nu are fata de rapid sa nu vina in giulesti.afara din giulesti sa vina razvan lucescu

catalin1  •  22 mai 2008, 19:59

beoloni nu are fata de rapid sa nu vina in giulesti.afara din giulesti sa vina razvan lucescu

catalin1  •  22 mai 2008, 19:59

beoloni nu are fata de rapid sa nu vina in giulesti.afara din giulesti sa vina razvan lucescu

www.craiova4all.ro  •  22 mai 2008, 20:40

mare salvator….
***(spam publicitar)

Cupa de Rasboiu Basarabia’41/42  •  22 mai 2008, 21:17

Exagerezi, Cataline! E timp berechet pt o pregatire exemplara din toate punctele de vedere…
Ca nu-l suferi pe Copos e de inteles.

rigon  •  22 mai 2008, 21:55

Nu inteleg ce ti se pare ciudat. Pai spune-mi si mie mai Cataline, cu cine e prieten la catarama dl. Taher ? Cu jiji trambitarul, ale carui apucaturi incepe sa le copieze. Si in alta ordine de idei, ce mare afacerist e Taher asta ? Ca daca faci lista cu partenerii lui de afaceri, in afara de baieti cu ochi albastri si de clienti ai lumii interlope nu stiu daca gasesti 2-3 oameni de doamne ajuta. Asa ca nu te mira de comportamentul d-lui Taher pentru ca el este un om de afaceri si un presedinte de club din Romania. Si stii ce fel de indivizi sunt acestia !

vacante  •  23 mai 2008, 8:46

eu chiar nu inteleg ce treaba mai are copos! de cand a vandut se baga ca musca-n lapte

Criselly_Eforie_Sud  •  23 mai 2008, 10:29

Tolontane lasa-ne ca stim cu totii ca esti un stelist ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

Romeo Schifirnet  •  25 mai 2008, 9:29

Ygen potkivan?