Ce-i leagă pe Anelka, Lampard şi Mutu?

Nu există generaţii, există oameni. Există Anelka, cel pe care Drăghici şi Mocanu l-au simţit din prima că ratează şi căruia Felix i-a zis „nesimţit”, cel mai îndrăzneţ şi candid final de comentariu care putea fi imaginat.

joi, 22 mai 2008, 9:06

Nu există generaţii, există oameni. Există Anelka, cel pe care Drăghici şi Mocanu l-au simţit din prima că ratează şi căruia Felix i-a zis „nesimţit”, cel mai îndrăzneţ şi candid final de comentariu care putea fi imaginat.

Şi există Lampard, care are tot 29 de ani, ca şi coechipierul său francez. Lampard a înscris de două ori, a muncit ca un trăpaş şi s-a aşezat la ceremonia durerii lîngă Terry, ca să-i şteargă cearcănele sărate. Fiecare dintre noi cunoaşte colegi din generaţia sa. Femei şi bărbaţi. Unii se tînguiesc, alţii trag. „Nu-mi spuneţi să-i tratez la fel, doar pe motiv de vîrstă, pe cei care îşi dorm viaţa şi pe cei care şterg la fund bolnavi!”, spunea un scriitor italian.

Mutu a învăţat această lecţie. Este oricum, dar nu letargic. Viaţa lui coboară, urcă, provoacă, irită şi o ia de la capăt. Nu e perfect, e  viu. Convieţuieşte şi cu interlopii, dar şi cu oameni sensibili, pe care-i uluieşte cu capacitatea de a asculta activ. 

Dimineaţă, a ţinut să-i întîlnească pe copiii de la Special Olympics. Nu există generaţii! De la 8 la 60 de ani, ei participă la cel mai mare program mondial dedicat copiilor şi adulţilor cu dizabilităţi intelectuale.

S-au strîns în jurul lui Mutu, care, simţindu-i calzi, şi-a îngustat ochii, aşa cum face cînd vrea ca nimeni să nu sesizeze diferenţa dintre concentrare, viclenie şi emoţie. Apoi s-a jucat niţel cu ei. Mica lui finală şi marele lor vis, în parcarea unui hotel din Bucureşti. Are 29 de ani, dar nu există generaţii.


Comentarii (110)Adaugă comentariu

dj_qveta  •  23 mai 2008, 18:41

domnule Tolontan, in speranta ca veti citi acest comentariu (cred ca sunteti printre putinii care citesc, daramite sa mai si raspunda) tin sa imi manifest nemultumirea legata de noul sistem de publicitate de pe site.mi se pare inacceptabil ca un vizitator sa dea click pe un link cu o stire care il intereseaza si sa fie redirectionat catre o pagina de publicitate, cu o optiune mica sus de a fi totusi trimis spre adresa vruta! nu mai zic de bannerele omniprezente pe pagina care nu pot fi inchise si raman pe pagina indiferent de cum dai scroll.e cel mai vizitat site de sport din romania pentru ca ne-a obisnuit cu niste standarde, dar ce se intampla acum e foarte enervant.nu am dubii ca va fi si mai rau in timpul campionatului european, pentru ca deh, nevoie de bani e mare…in rest, numai de bine

ardealul independent  •  23 mai 2008, 19:17

ce te leaga pe tine de becali?ce il leaga pe piturca de becali?tonto refuz sa-ti citesc zapisca,am citit doar titlu

radu  •  23 mai 2008, 19:38

***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

raptor  •  23 mai 2008, 19:42

anelka e un jucator terminat ptr. fotbalul care conteaza!!!nu e diferenta intre el si gloaba de vieri,mai terminati o data cu jignirile la adresa lui MUTU!!!italienii il pupa-n ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)dar noi ii dam cu bita-n cap,ca suntem romani!!daca nu era roman ,avea sanse mari la BALONUL DE AUR!!!

q  •  23 mai 2008, 19:47

clar comentatorii au tinut cu chealsea…..nici intr-o finala nu pot fii impartiali!!!

marius  •  23 mai 2008, 19:48

ce sa mai…anelka dak e sa calculam toate sumele platite pe el ar fi cel mai scump jucator din istorie…pur si simplu un jucator mediocru…care juca titular la franta alaturi de henry si un jucator ca trezeguet era tinut pe banca…care in opinia mea e printre cei mai buni atacani de gura porti;)

E ADEVARAT  •  23 mai 2008, 20:04

domnule Tolontan, in speranta ca veti citi acest comentariu (cred ca sunteti printre putinii care citesc, daramite sa mai si raspunda) tin sa imi manifest nemultumirea legata de noul sistem de publicitate de pe site.mi se pare inacceptabil ca un vizitator sa dea click pe un link cu o stire care il intereseaza si sa fie redirectionat catre o pagina de publicitate, cu o optiune mica sus de a fi totusi trimis spre adresa vruta! nu mai zic de bannerele omniprezente pe pagina care nu pot fi inchise si raman pe pagina indiferent de cum dai scroll.e cel mai vizitat site de sport din romania pentru ca ne-a obisnuit cu niste standarde, dar ce se intampla acum e foarte enervant.nu am dubii ca va fi si mai rau in timpul campionatului european, pentru ca deh, nevoie de bani e mare…in rest, numai de bine

argo  •  24 mai 2008, 5:31

as dori ca mutu si altii ca el,sa faca ceea ce ai zis tu ca a facut,dezinteresat,nu doar cand voi sunteti cu ochii pe ei.din pacate,din partea unuia ca el,nu trebuie sa te astepti la mai mult, oricat ai incerca sa-i creezi o noua imagine…restul e cancan!

achile(nu sunt fan al niciunei echipe)  •  26 mai 2008, 10:04

Ce-i leaga pe cei 3:Lampard,Mutu,Anelka? Toti 3 sunt barbati,au valoare,joaca fotbal la cel mai inalt nivel.Suntem uneori prea rai…Trebuie analizata toata activitatea lor,nu doar „crimpeie”de succese,esecuri sau ghinioane…Au ratat penaltiuri jucatori mai mari decat Anelka.Nu-l putem banui ca n-ar fi vrut sa marcheze,sau ca i-ar fi promis Alex Fergusson(„m-am interesat”!)vreo valiza cu bani…Asa a fost sa fie.Asa s-a scris istoria.Cit despre comentarii si comentatoriTV(nu prea inteleg de ce este nevoie de 2…probabil sunt”valorosi”ca in vechile bancuri cu militieni)Exista totusi un”remediu”la indemina oricarui telespectator(mai ales ca suntem”rasfatati”prea des cu asemenea „anti-talente”de comentatori)si anume:DAM SONORUL LA ZERO!si urmarim linistiti transmisia.

gesepe punct ro  •  26 mai 2008, 23:03

ba tolontica voi aveti cel mai naspa site