Negocierile dintre A1 si RTL continua

Antena 1 m-a contrat printr-un comunicat oficial cind am estimat in prognozele media 2008 ca un mare grup european va ajunge sa detina actiuni in post. Cancan publica azi fotografii facute ieri in Bucuresti in care se vad oameni din conducerea celor doua televiziuni, iesind din restaurantul Casa di David.

vineri, 23 mai 2008, 1:38

Antena 1 m-a contrat printr-un comunicat oficial cind am estimat in prognozele media 2008 ca un mare grup european va ajunge sa detina actiuni in post. Cancan publica azi fotografii facute ieri in Bucuresti in care se vad oameni din conducerea celor doua televiziuni, iesind din restaurantul Casa di David.


Comentarii (22)Adaugă comentariu

bitontz  •  23 mai 2008, 13:44

este un pas inainte sau inapoi pentru antena1?

maric  •  23 mai 2008, 13:52

RTL .cel mai mare grup media din Europa..si printre cele mai mari din lume !!
Daca vin si in Ro..e tare de tot !!

Acid  •  23 mai 2008, 14:03

Din cate stiu, RTL a achizitionat deja 10% din actiunile Antenei 1, pentru o suma in jurul a 60 de milioane de Euro. Problema e ca piata media din Romania e deosebit de pretentioasa si nu e receptiva la schimbari. Orice format va aduce investitorul strain, in speta RTL, trebuie sa-l adapteze foarte bine la nevoile consumatorului TV din Romania. Altfel, rezultatul e un fiasco. Vezi Big Brother, care a avut audiente bune la prima editie, iar la a doua a scazut in media postului. Personal, cred ca in urmatorii, 2 – 3 ani, indiferent de cine va prelua pachetul majoritat, Antena nu poate sa depaseasca Pro-ul, care a speculat cel mai bine nivelul telespectatorilor si i-a manipulat in asa fel incat sa prefere lucrurile cu care i-a obisnuit inca de la lansare. Vezi „Dansez pentru tine”, care in editiile cele mai palpitante face un rating mediu comparativ, sau chiar mai mare decat o finala de Liga Campionilor. Pax!

Cătălin Tolontan  •  23 mai 2008, 14:10

bitonz: inainte

cris  •  23 mai 2008, 14:11

Ia uite pe unul Acid cum se crede „mare analist media”..
el si stie ca RTL „a achizionat deja”
poate te mai informezi..mai ai pana sa ajungi analist !!!

Daca se va intampla.. va fi un mare plus pt Antena 1 ..mai ales pe viitor la achizitionarea marilor evenimente sportive..
RTL cumpara pt toate tv din grup !!

bagamare  •  23 mai 2008, 14:18

normal ca e un pas inainte, ca grupul rtl e tare.

Acid  •  23 mai 2008, 14:37

@Cris.
„Din cate stiu”, nu este deloc sinonim cu „asa este”. Zvonul referitor la cei 10% e aparut inca de la inceputul anului. Singura care stie sigur este „Camelia”.

Alina  •  23 mai 2008, 14:52

Adica RTL o sa vina in Romania?! Rtl& Antena1?

Merme  •  23 mai 2008, 14:54

E un pas inainte pentru media din Romania, nu numai pentru A1.
Calitatea programelor A1 va creste clar, inclusiv calitatea tehnica, care acum nu e cea mai buna din piata.

matei  •  23 mai 2008, 15:28

Misto ar fi sa se numeasca RTL-RCS-RDS-A1 :))). glumesc

andrei  •  23 mai 2008, 15:52

eu cred ca daca a1 va fi cumparat de rtl, se vor schimba multe. nu va mirati daca vom privi liga 1 pay per view…

Ovi Serg  •  23 mai 2008, 16:20

Cataline,am citit acum materialul tau in legatura cu Mingea de 35,din pacate a aparut o problema.Nu se pot citi toate comentariile(de la pagina 4 spre inceput).Poate se poate remedia.
Nabanuit si fulminant succes,articolul din gsp,scris de beleaua acum citeva zile, referitor la mingea de 35,simbol al unei generatii intregi.Aproape 600 de comentarii incredibil de frumoase.Colegii tai din presa,din generatia mingii de 35,sunt convins ca se regasesc si ei printre toti de acolo.Ei ce parere au?Cum se poate explica succesul de care s-a bucurat acest „remeber” si bunul simt in comentarii?.Nu am vazut nici un cuvint urat acolo.
Si eu mi-am format o parere dar as vrea sa aud si ce crezi tu.

Cătălin Tolontan  •  23 mai 2008, 17:24

ovi serg: nu am o explicatie, de fapt cred ca nu are nimeni pt k sint mai multe. putem spune si asta, cred: inainte de 1989 lumea exista in alb si negru. toti cei care jucam cu mingea de 25 erau buni, restul erau rai 🙂 temele din democratie sint gris, nu exista o polarizare nostalgica atit de clara. si inca ceva, in general fata de trecut ne raportam selectiv 🙂 tu ce crezi?

Petrisor Socol  •  23 mai 2008, 17:26

Si pana la urma Intact ajunge in curtea nemtilor. Multa bafta 😆

www.romania-inedit.ro  •  23 mai 2008, 18:57

Eu cred ca pana nu se termina alegerile felix o sa o tina tot in negocieri si nu o sa cedeze controlul antenelor !

fotbal  •  23 mai 2008, 19:00

observ ca am depasit cu bine dilema pasului inainte pe care-l face A1 prin aceasta asociere, asa ca pot sa ma uimesc si eu de altceva. am citit bine, ca antena te-a contrat, la vreme, printr-un comunicat oficial? au ceva energie oamenii astia!, pe care gandesc ca ar trebui s-o directioneze in special catre dezvoltarea afacerii.
fiecare cu rolul sau

maty  •  23 mai 2008, 19:05

Cum sa cedeze „controlul antenelor” ..ca nu vand numai 10 sau 20% ..
si ce legatura are RTL cu alegerile..?
Ba da nu se mai poate discuta o afacere serioasa ..fara sa bagati politicul in treaba asta.
Voiculescu..s-a retras din politica..parlament..ce treaba are afacerea asta importanta cu alegerile..???

Ovi Serg  •  23 mai 2008, 20:30

Am vazut odata un film in care se incearca demonizarea tehnicii,un semnal de alarma ca devenim tot mai tehnologizati.Poate ca lumea constientizeaza sau se teme ca raporturile directe intre copii de azi nu vor mai fi ca inainte.Regretul multora ,si anume:”copilaria aceea pura pe care am avut-o noi,nu o sa mai fie”.Imi inchipui ca majoritatea care au scris,poseda multe din lucrurile IT sau High Tech din ziua de azi acasa,o masina performanta,un gadget sofisticat,dar nimeni nu regreta faptul ca strigai in fata blocului la prieteni sa iesi afara,nimeni nu a condamnat mentosanele si quick cola,chiar daca nu erau ca si calitate deosebite,sau capsatorul acela cu un cui si elastic in care se punea fosforul,sau tevile cu cornet,sau faptul ca nu mergeau pe bicicleta cu casca in cap si genunchiere.Lumea regreta NATURALUL de a fi,alaturi de natura,alaturi de prietenii de joaca.Si jocurile acelea gen rata si vinatorii,ascunsa,lapte gros,hotii si vardistii etc.Pentru ei sunt mai importante decit un Counter Strike.Poate filozofia lor este ca nu avem nevoie de intermediari tehnici pentru conexiunea interumana.
Cred ca generatia mingii de 35 a infruntat dificilul acelor vremuri „alb – negru” cu inocenta.S-a descurcat.Au improvizat cind nu aveau.Incercau un mic spirit de a face afaceri la limitele care erau atunci.Sa ne aducem aminte de povestile lor,cind erau micuti si stringeau bani din sticle si borcane,sau de la colind si urat,sau cu alte „tactici” nastrusnice.Ei isi faceau jucariile copilariei lor,tuburile acelea cu cornet de exemplu,ei isi faceau tricourile cu jucatorii preferati scriind pe spate,ei isi reparau mingea sparta sau rupta.Mingea lor de 35.

Petrisor Socol  •  23 mai 2008, 23:04

Pe pariu ca deja Antena 1 este deja data la nemti?

vladi  •  23 mai 2008, 23:27

Hans Mahr ..a fost sau e inca implicat si la celebrul Premiere..postul ala codat de sport ( Liga germana) filme ..un fel de HBO
e implicat foarte mult si in Formula 1 ..nu degeaba trasmite tot grupul aceasta competitie

Byby  •  24 mai 2008, 20:19

Se vinde si Gazeta Sporturilor?

sejur turcia  •  25 mai 2008, 8:26

vindeti tot ?