Romania Libera aproape de inca o achizitie

Societatea controlata de WAZ si familia Adamescu este foarte aproape de a cumpara Business Media Group, care editeaza, printre altele, Business Week si Business Review. Recent, aceeasi companie a cumparat setul de publicatii Domus.

luni, 26 mai 2008, 5:09

Societatea controlata de WAZ si familia Adamescu este foarte aproape de a cumpara Business Media Group, care editeaza, printre altele, Business Week si Business Review. Recent, aceeasi companie a cumparat setul de publicatii Domus.


Comentarii (9)Adaugă comentariu

Ovidiu Miron  •  26 mai 2008, 17:20

Astia nu se joaca! 🙂

Merme  •  26 mai 2008, 17:21

Cand toata lumea se orienteaza catre net, WAZ & Adamescu investesc in print.
Sunt curios care este tirajul Business Week si Business Review.

www.romania-inedit.ro  •  26 mai 2008, 20:40

Eu cred ca acuma cumpara publicatii tiparite si isi propun sa le dezvolte pe internet !
Nu m-ar mira ca in curand sa-l cumpere si pe Tolontan cu blog cu tot ! 😛

Alexandru Raducanu  •  27 mai 2008, 0:21

Era naturala o astfel de miscare si cred in ea. Le trebuie atat influenta cat si market share, iar Domus sunt mult prea nisate. Le trebuia ceva mai larg si in acelasi timp mai influent. In plus, BMG-ul are nevoie de o infuzie puternica de capital. BMG are cateva reviste cu potential, daca se va investi in ele si se vor audita. Pe de alta parte totusi, BMG-ul e cam scump, la cifrele pe care auzeam eu pe piata ca le cereau. Cu banii aia, eu cred ca WAZ-ul putea face geenfield-uri (sau achizitii) mai profitabile. Dar daca banii nu intra in ecuatie, pe principiul „are balta peste” -atunci se merita.

Alexandru Raducanu  •  27 mai 2008, 0:24

PS: numai ce acum cateva zile scriam la un post al tau precedent, Cataline, ca „cei mici” de pe print vor fi cumparati sau vor disparea in viitorul foarte apropiat. Uite ca se confirma… De ce? pentru ca niciodata n-a fost atat de mare presiunea pe bugetele de print, e o snopeala de-adevaratelea. Trusturi care traditional stateau bine, pe bublicatii de business, nu si-au atins target-urile…

Petrisor Socol  •  27 mai 2008, 14:25

mai exista „Romania Libera”?
Eu am crezut ca a disparut de mult timp

Bodo Hombach  •  27 mai 2008, 18:24

Pe langa aceasta achizitie mai au in vizor si o societate de distributie…

iann  •  27 mai 2008, 19:24

@bodo: pai nu a mai ramas decat symetria, tutun si ziare si telegraf

Bodo Hombach  •  28 mai 2008, 11:10

Raspuns corect varianta „A”!!!