La ce e bună echipa naţională?

Succesul lui Gică Popescu explicat de el însuşi

miercuri, 28 mai 2008, 8:59

Succesul lui Gică Popescu explicat de el însuşi

Gică Popescu stă pe coperta săptămînalului Business Magazin, cu o hartă a Bucureştiului în spate. „Lecţii de afaceri”. Cam mult spus, dar articolul şi discursul fostului internaţional sînt interesante.

Desenează o graniţă subţire, subţire, cît o stradă văzută din satelit, între fotbal şi business. Povesteşte cum a făcut mai mulţi bani din investiţii în case şi terenuri decît din sport. Şi cum vede criza imobiliară, „care-i abia la început”.

Popescu a realizat afaceri de sute de milioane, cu profituri de zeci de milioane, pentru că a văzut primul. „Jucam în Spania şi mi-am dat seama că România se va dezvolta la fel după integrarea în UE, dar cu şi mai mare rapiditate”. A lichidat afacerile din Spania, şi-a marcat profitul şi a investit în ţară, „unde aveai creşteri de şapte ori mai mari”. L-a ales partener pe Rafael Gordillo, fostul internaţional spaniol şi jucător al lui Real Madrid.

N-ar fi jucat niciodată în străinătate, la acest nivel, şi nu şi-ar fi făcut atîţia amici, de la Figo la Raul, dacă n-ar fi fost Baciul echipei naţionale. Chiar, de ce nu i-o mai plăcea să i se spună astfel?!

Întîmplările bune şi cele rele din viaţa lui Popescu sînt o lecţie pentru cei 23 din lotul de la Euro. „Naţionala” şi, mai ales, felul în care o reprezinţi te definesc şi-ţi pot schimba toată viaţa.

Deunăzi, Tudorel Stoica declara golul amical din poarta lui Toldo drept „cel mai important din viaţa mea”. Ciudat şi prea puţin! Tudorel a fost căpitanul celei mai bune echipe de club din istoria României, Steaua ’86, şi un mijlocaş care ar fi putut construi de unul singur, din alunecări, tronsonul de metrou Piaţa Victoriei – Aeroportul Otopeni. Dar s-a comportat rebel faţă de „naţională” şi asta, plus ghinionul unei uşoare diferenţe de epocă, explică de ce Popescu zîmbeşte de pe coperta lui Business Magazin.


Comentarii (36)Adaugă comentariu

dutzy  •  28 mai 2008, 21:21

ca sa incepi o afcere de succes ai nevoi de multi bani, iar fotbalul ofera din plin bani

sorin  •  28 mai 2008, 21:32

Eu as zice ca felul lui de a fi, profesionalismul de care a dat dovada in timpul carierei si bineinteles talentului si pe urma echipa nationala (asta fiind ca o urmare directa a celor de mai sus). Si nu in ultimul rand, „nasul pt afaceri”

ioo  •  28 mai 2008, 22:09

Succesul depinde foarte mult de om .

Jan  •  28 mai 2008, 22:50

Eh, Tudorel Stoica e un pic mai ciudatzel, asa, in declaratii 🙂
Adevarul este ca a fost cel mai bun mijlocas al vremurilor lui, doar ca atunci a avut ghinionul ca la Nationala sa fie ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)ala de Lucescu (al batran, ca asta tanar e chiar valoros), care nu putea sa-i sufere pe cei de la Steaua.

sandokan vasile  •  28 mai 2008, 23:18

Tolo,stii,ca sa faci bussines la nivelu’ asta,nu-ti trebe numa’ bani,ci si ceva cerebel!

Si Gica Popescu a dovedit ca are ceva neuroni!

Cit despre Tudorel Stoica,jos palaria!

Un mare jucator,vorba ta,pacat ca a refuzat sistematic nationala,era un caracter dificil,dar ca fotbalist…..

Nu ma mai repet!

Mai rari asa jucatori la inchidere!

Dar cine nu stie,n-ar trebui sa-si dea cu parerea!

mountytoma  •  28 mai 2008, 23:37

gh popescu a castigat mult si din comisioane nedeclarate la fisc, deci impozite neplatite. bun exemplu pentru toti.

ArTiSt_uL  •  29 mai 2008, 0:38

Probabil ca altfel ar fi fost relatia lui Tudorel Stoica cu „Nationala” daca ar fi evoluat pe-atunci la Corvinul.
Cat priveste capacitatile de afacerist, acestea nu tin de relatia cu tricoul Romaniei. nici cu al vreunei alte echipe, indiferent de nivelul ei. Daca nu dezvolti spirit de speculant, nu poti reusi in asa ceva. Ori Gica Popescu este cel care detine brevet de inventator la OSIM ptr cuvantul vanzator.
Daca nu ma credeti, intrebati suporterii Stiintei si va vor spune pretul corect pentru care Gica Popescu a vandut mariajul cu Universitatea pentru un concubinaj cu Dinamo.

Ciprian  •  29 mai 2008, 0:39

Neinspirata alaturarea Popescu – Stoica.

rocky  •  29 mai 2008, 1:08

g.popescu are bani multi,si albi si negri.Are de toate,cu exceptia unui singur lucru:CARACTER

rtx  •  29 mai 2008, 1:16

„Steaua ‘86” n-a fost cea mai buna, a castigat cel mai pretios trofeu la vremea aceea, atat! Romania a avut echipe mult mai valoaroase si echilibrate valoric.Si sa nu ne spuna Piti cum ca generatia de aur a fost „Steaua ‘86”, ca nu-i adevarat.Probabil acum se naste un Chirila ce va scrie istoria echipelor valoroase asa cum au existat ele? Cu norocul si ghinioanele lor!!!Stiti la ce ma refer, nu??

Pictor Viturca  •  29 mai 2008, 1:40

gheorghe popescu = destituirea lui piturca, dupa ce acesta calificase nationala la un turneu final; tradarea Craiovei pentru un pumn de euro in plus primiti de la dimano; impresionanta cariera de impresar marcata de transferuri cu bani negri (vezi cazul bratu), diverse aventuri cu diverse femei…

mare om mare caracter egal cu zero!

ionut  •  29 mai 2008, 2:15

@rtx

Maestre,

Valoarea se masoara in sport dupa trofeele sau medaliile castigate si nu dupa impresia artistica. Deci Steaua ’86 chiar este cea mai buna echipa romaneasca din fotbalul de la noi. Chiar daca a avut mult noroc.

john  •  29 mai 2008, 5:02

2 motive:

– ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) de Lucescu care nu baga stelisti la nationala si cum Tudorel era capitanul Stelei, n-a prins nationala pana am scapat de Il Muce.
– ratarea calificarii la Euro 88, desi Romania avea atunci una din cele mai bune nationale din istorie, poate cea mai buna (3-1 vs. Spania).

Ioana  •  29 mai 2008, 5:17

Buna, din cate an vazut eu pe aici este vorba de mult mai mult decat de bani, dupa cum zicea si articolul „Popescu a realizat afaceri de sute de milioane, cu profituri de zeci de milioane, pentru că a văzut primul. “Jucam în Spania şi mi-am dat seama că România se va dezvolta la fel după integrarea în UE, dar cu şi mai mare rapiditate”.” deci pana la urma in viata tine si de noroc. Oameni care sa faca treaba se gasesc peste tot nu numai in strainatate, daca ai o idee pentru ca ai „vazut” si bani sa o sustii, vei fi mereu in fata.

ioan plischi  •  29 mai 2008, 7:09

gasesc normal faptul ca baciul a cistigat mai mult din afaceri decit din fotbal. acesta din urma este – totusi – doar un sport, iar scopul sau este asigurarea sanatatii nu a bunastarii. credeti ca glumesc?

Dan  •  29 mai 2008, 8:50

De ce nu scrieti de acel Gica Popescu care a cerut lui Emil Constantinescu hotelul Piatra Mare? Daca nu i se da nu mai joaca la echipa nationala. Daca nu sunteti convinsi verificati presa din perioada aceea. Asta in plus fata de s-a mai scris aici despre el si care culmea sunt adevarate. Dv. erati parca mai corect d-le Tolontan.

Red  •  29 mai 2008, 9:04

Ca fotbalist, Popescu a fost probabil cel mai mare fotbalist profesionist roman.
Ca bussines-man, succesul sau nu este decit o banala speculatie imobiliara. Daca era asa destept precum pretinde, nu ar fi investit initial in hotel la Calafat si in cazemata din Banie.
Probabil ca nu-i place sa i se spuna baciul pentru a nu fi comparat sau confundat cu supertunul imobiliar Marele Oier.

Catalin  •  29 mai 2008, 9:06

greu tolo sa scrii cu „sunt” in loc de „sînt”, etc

Ivanciu Florica  •  29 mai 2008, 9:09

Care este rostul trimiterii mesajelor de la Gazeta Sporturilor prin messenger la adresa mea ?Nu ma preocupa sportul , intr-o anumita privinta , ci in alta . De-aia si ma mir , fiindca pana acum nu am primit asa ceva , insa de putin timp vad ca trimiteti , cred , in necunostinta de persoana . Vreti fani Gazeta Sporturilor ?Cred ca sunt destui , nu ?Sauuu , ce …. anume ? Acesta e o incercare de dialog , nu o luati drept deranj sau insulta din partea mea .Eu nu ma pricep sa comentez de e faul sau penalti sauuu , eu stiu hent ceva , asa ca poate va adresati microbistilor pt .asemenea dezbateri cu publicul cititor .

emeric  •  29 mai 2008, 9:44

pt john
hmmm…. ciudat, dar ceva imi spune ca in ’88 era Ienei la nationala, asa ca ca nu vad ce treaba mai avea Luce.

gramatica  •  29 mai 2008, 9:46

Eu tot astept un raspuns de la unul dintre marii gazetari gen: Tolontan,Ioanitoaia….de ce scrieti „sint”?Cuvantul a fost scos din vocabularul limbii romane de mai bine de 10 ani,dar voi continuati sa-l folositi.Daca articolele ar fi scrise de un inginer,nu m-ar deranja in mod deosebit,dar asa…parca ma deranjeaza un pic.

Cătălin Tolontan  •  29 mai 2008, 9:53

ivanciu florica: dc va referiti la news letter, exista un buton jos pe care daca-l apasati nu veti mai primi mesajele. va multumesc

CIPI  •  29 mai 2008, 9:58

BAI CATALINE
SANDU SI PITURCA DISTRUG ECHIPA NATIONALA
PITI ARE COMISIOANE DE LA GIGI
A LUAT O GRAMADA DE STELISTI LA LOT
CE FACEM CU EI?
BRATU I-A „FACUT DE MICI PE RADOI SI GHIONEA” IN MECI DIRECT
AVEM 10 FUNDASI IN LOT DIN 19 JUCATORI DE CAMP????
CODREA E DEFENSIV
COCIS E DEFENSIV
ITI DAU IN PRONOSTIC PE BUNE/; ROMANIA NU VA DA NICI UN GOL LA EURO

Maradona  •  29 mai 2008, 10:19

Popescu a facut o gramada de bani din afaceri care sunt curate, sau cel putin asa par. Chiar nu am inteles de ce s-a bagat el in impresariat cu fratii Becali. Ca sa ajunga prin ziare in cazuri de evaziune fiscala? Pacat pentru imaginea pe care o avea pana atunci.

aciduzzu  •  29 mai 2008, 10:26

Pai cum de ce nu-i mai place sa i se spuna Baciul? Pai inainte „Baciul” insemna ceva maret, ceva de genul „conducatorul”, „liderul”, „indrumatorul”, normal ca ii placea, acum cand zici „Baciul” te gandesti mai degraba la „ciobanul” si normal ca ti-e rusine la gandul unei eventuale asocieri sau comparatii chiar si involuntare cu stiti voi cine… nici nu mai vreau sa spun, ca l-as jigni pe Popescu 🙂

Merme  •  29 mai 2008, 10:31

Toata stima pentru fotbalistul Popescu. Ca „biznisman”, e de discutat. Cand te asociezi cu fratii becali, si esti dovedit a fi evazionist, nu stiu ce ar mai fi de spus.

Gicuta a lu’ nea Nuta  •  29 mai 2008, 11:11

Un foarte bun fotbalist, la vremea sa, tenace
si perseverent, jos palaria ptr. activitatea de sportiv; ca om, insa, cu oarece lipsuri, nu majore, dar asociate clanului Becali (fratii, nu varu”). Poate recupera greselile facute, printr-o orientare corecta in viitor;
delimitarea de tabara lui Sandu a fost, dupa opinia mea, corecta ; el, Hagi, Petrescu, Dorinel si-nca vreo cativa, dintre cei apartinand generatiei zisa de aur, pot da o fata noua fotbalului nostru din urmatorii ani. Ar fi de dorit ca, tabara asociata lor, sa preia destinele fotbalului nostru, dupa terminarea actualului mandat al lui Sandu.
Doamne-ajuta si bafta la europene ; jucati pana cadeti lati pe teren, e-o sansa ptr. multi din actualii ,,tricolori” ! ( ganditi-va ca jucatori valorosi au ramas acasa; Coman, Ogararu, Bratu).

Tudor(gt)  •  29 mai 2008, 14:42

Toata stima pentru fotbalistul si omul Gica Popescu !
A venit din Spania in Roamnia ,hm! simplu ii avea pe becali in spate , ca doar se ocupa de fotbal pe vremia aia nu de afaceri !
Sa fim seriosi de aceea ii care peste tot cu el , pentru ca le datoreaza situatia lui materiala si ca la-au bagat in afaceri cu ei !

Claudiu Miron  •  29 mai 2008, 14:43

Gica Popescu a fost un jucator foarte serios. Si a trata cu respect meseria. Si fotbalul l-a recompensat la randul lui. A stiut in ce sa investeasca, s a informat si a facut alegerile corecte. Felicitarile mele! 🙂

ciprian  •  29 mai 2008, 14:59

mai lasa ba ma si cu popescu asta ! nici nu stie sa vorbeasca bine si e mare afacerist ! mare chestie ce-a facut popescu ! la banii lui eram abramovici acum !

LUTA  •  29 mai 2008, 18:01

A ALES UN MOMENT,CIND POPORULUI II TREBUIA CEVA,SE TERMINASE CAMPIONATUL ETC,ETC,DAR URIT,URIT, CA NU AU FOST INVITATI SI CEILALTI.CRED CA TOT INTERESE MESCHINE SINT LA MIJLOC.BANI SI IAR BANIIIIIIIII

nnn  •  29 mai 2008, 18:51

Una dintre ideile induse de dl. Tolontan ar fi ca,
de-aia Tudorel Stoica nu zambeste de pe coperta unui Business Magazin, spre deosebire de Gica Popescu, pentru ca n-a prins nationala!?

So what?

Banii sunt foarte importanti, insa, si cei de pe Titanic aveau bani multi…
Viata-i frumoasa si fara sa ai banii lui Gica Popescu.
Comparatiile astea, usor insidioase, discutiile despre cat castiga unul fata de altul, cat de fericit se presupune ca e unul fata de altul, chestiile astea sunt minore, nu duc la nimic bun. Mai mult starnesc zanzanie. Cum ar fi sa-l comparam pe Popescu cu Bill Gates!? Ce-ar mai fi?

Ca fotbalist, Tudorel Stoica a fost exemplar. L-am vazut in multe meciuri pe stadion si la TV. Era o placere sa-i urmaresti determinarea si talentul ingemanandu-se perfect la fiecare joc. Pe postul lui era impecabil.

Facand o paranteza – unii fotbalisti, mai „brazilieni” se arunca in tot felul de situatii complicate, pe care le rezolva cu driblinguri de multe ori senzationele. Altii in schimb, printre care se numara si Tudorel Stoica, prin talentul si intuitia lor, care ii ajuta sa se plaseze pe teren, in fiecare clipa, in mod optim, isi aleg ei insisi situatiile, daca ma pot exprima astfel. Jucatori de genul asta pot rezolva orice situatie printr-un sut, sa cu o singura pasa!!! Uzeaza de dribling cand nu mai au nici o alta solutie, si de cele mai multe ori acest procedeu le iese. As indrazni sa spun ca procentajul in cazul reusitelor, e mai mare deca la „brazilieni”. Insa, efortul lor tinteste exprimarea optima a echipei si nu neaparat propria iesire la rampa – de aici dificultatea de a intelege jocul mijlocasilor la inchidere.
Inchid paranteza.

Daca e sa fac si eu o comparatie, pentru mine Tudorel Stoica a fost cel putin la fel de mare ca Gica Popescu, indiferent ca unul nu a prea jucat la nationala sau la echipe mari de afara. Daca ar fi sa judecam dupa palmares, Gica Popescu e inaintea lui Dobrin, fapt cu totul de neconceput pentru cunoscatorii de fotbal.
Revenind, ce conteaza (sau pentru cine conteaza) ca Popescu pozeaza in Business Magazin si Tudorel Stoica nu?

Dan  •  29 mai 2008, 20:40

Catalin, poate si faptul ca golul marcat lui Toldo, definit ca al mai important (ceea ce denota o infinita modestie) si o usoara diferenta imensa de bun simt, de data aceasta in favoarea lui Tudorel, fac ca acesta sa nu fi fost nevoit sa viziteze DNA! Zic, poate…

mujotutun  •  30 mai 2008, 12:24

Articolul a fost scris doar de dragul propozitiei: „Tudorel a fost căpitanul celei mai bune echipe de club din istoria României, Steaua ‘86”. Rezultatele vorbeste!

Doru Gl  •  2 iunie 2008, 0:24

Tudorel Stoica, fotbalistul pe care l-am iubit cel m mult!

aka  •  2 iunie 2008, 19:59

interesant articol … gj 🙂