„Blestemul Sectorului 4”

Sectorul 4 al Bucurestiului e o Romanie mai mica. Super potential, rareori concretizat. Intr-un interviu publicat azi in Evenimentul Zilei, Ludovic Orban descrie foarte bine, intr-o singura fraza, situatia: „Parca sectorul 4 a fost blestemat: Lutu, Mihalache si Inimaroiu”. Si, pentru ca ofensa norocului sa fie completa, cel care conduce in sondaje este Piedone, parcat la PC. Se poate ajunge in situatia ca, pentru prima oara in istoria postedecmbrista a Romaniei, o comunitate cu peste 320.000 de locuitori, echivalenta unui oras de dimensiunile Iasiului, Clujului sau Constantei, sa-si aleaga drept primar un om pe criteriul masivitatii 🙂 Masivitate direct proportionala cu agramatismul personajului si invers proportionala cu setul de proiecte.

joi, 29 mai 2008, 10:05

Sectorul 4 al Bucurestiului e o Romanie mai mica. Super potential, rareori concretizat. Intr-un interviu publicat azi in Evenimentul Zilei, Ludovic Orban descrie foarte bine, intr-o singura fraza, situatia: „Parca sectorul 4 a fost blestemat: Lutu, Mihalache si Inimaroiu”. Si, pentru ca ofensa norocului sa fie completa, cel care conduce in sondaje este Piedone, parcat la PC. Se poate ajunge in situatia ca, pentru prima oara in istoria postedecmbrista a Romaniei, o comunitate cu peste 320.000 de locuitori, echivalenta unui oras de dimensiunile Iasiului, Clujului sau Constantei, sa-si aleaga drept primar un om pe criteriul masivitatii 🙂 Masivitate direct proportionala cu agramatismul personajului si invers proportionala cu setul de proiecte.


Comentarii (26)Adaugă comentariu

mosh Califar  •  29 mai 2008, 10:20

Jurnalism a la Romania Mare, mai Tolo. „Criteriul masivitatii”, misto. Pai daca n-au avut partidele un analist de talia ta sa le sfatuiasca sa bage-n campanie Nicolete Luciu sau Ben Affleck-i 🙂
Apropo : de falcile bulldogului ce parere ai ? Sunt estetice ?

Merme  •  29 mai 2008, 10:24

Parca numai sectorul 4 este blestemat. Putem incepe cu Capitala. Sau de ce nu, cu toata Romania.
Mi se pare sau e un pic de reclama pentru candidatul PC? In interviu erau lucruri ceva mai interesante decat ceea ce ai ales sa postezi.

Cătălin Tolontan  •  29 mai 2008, 10:24

mosh califar: numeste tu criteriul 🙂

Cătălin Tolontan  •  29 mai 2008, 10:26

merme: citeste inca o data. asta ti se pare reclama? faptul ca spun ca pozitia de favorit a lui piedone inseamna eternizarea blestemului? 🙂 sper ca ai glumit

aciduzzu  •  29 mai 2008, 10:33

Pai cum ma pe criteriul masivitatii, lumea il vede pe Piedone ca pe un om hotarat sa puna lucrurile in ordine, asa cum facea inainte la TV cand dadea amenzi prin magazine si piete. Nu zic ca e sau nu asa, dar sunt convins ca aia care il voteaza sunt convinsi ca il voteaza pe (zic ei) criteriul competentei, cinstei si priceperii.

Petrisor Socol  •  29 mai 2008, 10:41

Nu stiu cum sa definesc acest articol al lui Tolo 😆

Tolo ii face campanie “micutului” Piedone? at Petrisor Socol  •  29 mai 2008, 10:49

[…] Tolontan, pe blogul lui, ne relateaza despre un interviu al lui Ludovic Orban din Evenimentul Zilei. Probleme pana aici? […]

stefan  •  29 mai 2008, 11:05

domnule jurnalist sportiv mega premiat, cu laurii afisati pe header-ul blogului ati auzit de csu asesoft si u mobitelco? sunt 2 echipe de baschet, care ,intamplator,zilele acestea disputa finala playoff-ului in divizia a la baschet masculin. n-am citit nimic in gsp sau pe blogul prin care va refulati frustrarile despre cele 2 echipe. singura stire din ultima vreme legata de baschet era facuta dintr-un comunicat al frb.
felicitarile mele! site-ul de prost nr 1 din romania. pardon, sport.

Cătălin Tolontan  •  29 mai 2008, 11:17

petrisor socol: iti spun eu cum trebuie citita postarea: sint ingrozit ca un tip precum piedone poate ajunge primar peste interesele comune a 320.000 de oameni!!!

fotbal  •  29 mai 2008, 11:37

petrisor socol:
te gandesti la ceva?! zici ca e un semn?
cred ca o sa ne omoare semiotica asta

fotbal  •  29 mai 2008, 11:39

ce atitudine indrazneata, sa inviti oamenii sa numeasca un criteriu dupa care isi aleg edilul.unde ai mai vazut tu asa ceva, la noi? misiunea noastra e sa comentam. ne confuzi cu alti cetateni europeni. avem criterii in alegerea primarului?

Petrisor Socol  •  29 mai 2008, 11:47

@catalin Tolontan

nu ma certa 😆

18centimetri  •  29 mai 2008, 11:58

Piedone ar trebui sa-si puna slogan de campanie:

MUSC DIN EI! MANANC TOATA CORUPTIA!

(astept 300 de euro de la staff-ul de campanie al lui Piedone pt idee. Si imi mai pot veni si altele)

😛

sfinxu’  •  29 mai 2008, 12:43

Mai bine candida Chuck Norris, cu siguranta il punea cu botul pe labe pe Piedone, care se pare ca e favorit sa joace in productia nicolesciana „Cu furculitele curate”.

…..  •  29 mai 2008, 13:21

Domnule Tolontan, dumneavoastra sunteti ziarist sportiv, sau analist politic? observ ca de ceva vreme (ani) scrieti destul de mult despre altceva decat despre sport(nu ca n-ati avea dreptate in ceea ce spuneti)..va rog, ramaneti ziarist de sport..nu va amestecati in mizeria asta..pentru ca trustul de care apartineti este patronat de un „important” om politic(1%)..iar asta poate da nastere la interpretari…cat despre piedone….cu ce e mai bun oricare dintre ceilalti decat el(macar da impresia ca se zbate)???…iar despre sectorul 5 (sectorul cel mai mizerabil din bucuresti)…ce parere aveti?…acolo in functie e un alt agramat notoriu…iar contracandidatii….Dumnezeu cu mila…

Ovidiu Miron  •  29 mai 2008, 13:22

Serios? El conduce in sondaje? 🙂 Cate procente o mai avea Vanghelie? 🙂 🙂

Christiansen  •  29 mai 2008, 16:35

Dar de Gaf Deac ce ziceti? 😆 … E omul lui George Becali. Mesajul lui „Un primar pe masura problemelor voastre” Cand te uiti la el iti dai seama ca Sectorul 4 are mari probleme 😆

iulian  •  30 mai 2008, 17:23

nu conteaza cat este de masiv il votez cu toata increderea mie chiar imi place omul sper sa aiba succes! PIEDONE PRIMAR!

mog  •  30 mai 2008, 19:47

ca locuitor al s4 pot sa declar aici ca il voi vota pe piedone. mi se pare de departe cel mai onesc din toti candidatii.eu nu inteleg cum inimaroiu si mihalache mai au curaj sa candideze iara dupa ce au facut praf sectorul
atata nesimtire eu nu am vazut nici la soferii bucuresteni 🙂

foto nunta  •  2 iunie 2008, 13:31

uite ca a castigat piedone primul tur… ai prezis bine

alex  •  5 iunie 2008, 9:57

Masivitate direct proportionala cu agramatismul personajului si invers proportionala cu setul de proiecte.

MARE$ DREPTATE AI DRAGA TOLO

Alexandru  •  9 iunie 2008, 14:27

Locuiesc in sectorul 4 si nu doresc ca acest personaj Piedone sa ne fie primar. Stiu multe despre ilegalitatile care le-a facut in cursul activitatii lui de gestionar la cooperative (sunt falimentate) ca gestionar apoi consilier general la primaria capitalei din partea PSD alaturi de primarul care este Vanghelie. Dragi locatari ai sectorului daca tineti la sectorul 4 ganditi-va bine pe cine votati!

Alex  •  9 iunie 2008, 21:16

Cataline! Lasa-i ma in pace…:-) Nu stii de genu de persoane care „traiesc in cercul lor stramt” si „norcul ii petrece”. Asa sunt ei. Nu se poate cu forta. Ei ar intelege daca ai spune ca Piedone este agramat, escroc marunt, corupt, batut in cap, samsar de masini etc. Nu ii complica cu fraze lungi:-)

LIVIU  •  11 iunie 2008, 20:02

Toate aceste comentarii sunt de prisos ,sunt numai vorbe in vant si nu vor schimba cu nimic mentalitatea si bunul simtz al viitorului edil ales….nici macar nu avem sansa sa votam o persoana competenta pentru acest `scaun` de primar ,fie el general sau de sector….toti vor proceda ca pana acum,isi vor vedea de treburile lor personale in detrimentul nostru al tuturor….deci spune-mi Cataline , care ar fi scopul acestor comentarii pe acest blog, poti schimba tu situatia acestui sector blestemat ? Probabil daca tu ai fi candidat ,spre exemplu,acest sector il puteai gospodarii cel putin la fel de bine cum Liviu Negoita a facut-o pt. sectorul 3 ? Astept un raspuns pertinent din partea ta , te rog! Multumesc anticipat.

Cetatean sictirit  •  12 iunie 2008, 23:02

Salut! Locul lui „Piedone” nu este in sectorul 4. Oamenii de aici merita o soarta mai buna! Nu vrem sa fim falimentati, nu vrem sa fim furati,nu vrem sa fim mintiti, nu vrem sa fim inselati, nu vrem pomana electorala, nu vrem sa fim intimidati, nu vrem sa fim luati la misto, nu vrem sa fim priviti de sus, nu vrem sa regresam. „Piedone” te rugam sa ne lasi!!! DU-TE!

Hades  •  13 iunie 2008, 18:36

Bruke spunea:“Tot ceea ce este necesar ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa stea cu mainile in san”. De aceea noi trebuie sa mergem la vot si sa avem grija ca acel personaj imbracat intr-o haina simpatica, putin fardat si parfumat cu niste aere de mare erou sa nu ajunga unde vrea.
Nu sunt sigur daca acest Piedone chiar vrea sa faca ceva in sector sau daca poate. Poate omu o vrea dar sigur nu va putea… Nu are decat 5 consilieri alesi… trist :)))… si daca mai imi este scos comentariul vreau si eu un mail in care sa mi se explice „de ce?”.