Zilele acestea plictisitoare…

… timpul microbiştilor şi al echipei naţionale trece aproape chinuitor.

joi, 29 mai 2008, 3:57

… timpul microbiştilor şi al echipei naţionale trece aproape chinuitor.

Sînt cele mai proaste zile posibile. Ai senzaţia că nu se întîmplă nimic. Euro parcă nu se apropie. Dar poate că e mai bine aşa. S-ar fi terminat foarte repede, înainte de a începe, în după-amiaza cînd Lobonţ şi-a învineţit degetul la antrenament.

Starea aduce cu cea din vremurile în care ajungeai la meci cu trei-patru ore în avans. „Nu te mai uita la ceasul de lîngă tabelă, puştiule!”, mi-a zis cineva, odată. „Trece timpul mai greu. Şi, ştii, cel mai greu se scurge de la şi jumate pînă la fix, cînd minutarul urcă. Apoi, cînd coboară, e mai bine”. 🙂

Ritualurile microbiştilor se regăsesc şi în cantonamentul fotbaliştilor. Se strîng la glume, mai dau o bilă cu tacul şi regretă partidele de rummy, jocul pe care Piţurcă l-a interzis, ca să nu aprindă spiritele. E una dintre puţinele interdicţii. Închide ochii cînd Chivu şi Lobonţ mai ies la cîte o ţigară. „Sînt maturi”. Mutu îi însoţeşte doar ca partener de discuţie. El s-a lăsat.

Internauţii Marius Niculae şi Cociş îşi trec vremea pe siteuri, cu laptopul culcat pe pat, în timp ce Raţ freamătă pe culoar. În ciuda cerului albastru de la margine de Bucureşti, e o atmosferă de submarin atomic, al cărui echipaj s-a plictisit în adîncuri. Sînt împreună doar de o săptămînă, dar viaţa trece repede. Chinezii au cantonat pentru trei luni 1000 de atleţi, din care vor alege 100 pentru Olimpiadă. Asta n-ar fi posibil niciodată în fotbalul de azi.

Din cînd în cînd, unul dintre bărbaţii în trening se uită la ceas. Minutarul urcă ultimele trepte. În curînd va începe să coboare pentru ca, la capătul lui, să se găsească vîrtejul: ultimul amical, decolarea, hotelul din St Gallen şi meciul cu Franţa. Timpul se va face emoţie.


Comentarii (116)Adaugă comentariu

aka  •  2 iunie 2008, 19:56

foarte bun articolul … mai ales ca si eu simt ca nu e nimic de facut si timpul trece greu .. 🙂

prisonbreak  •  2 iunie 2008, 23:52

Puteti salva o viata! Mama unui copil de 2 ani sta in coma de 1 saptamina si are nevoie urgent de operatie la Viena! Va rog, accesati aceste linkuri:

http://www.hondafan.ro/salveaza-viata-alinei/

http://www.bzi.ro/Salvatio-pe-avocata-alina-Popovici-A25837.html

dralsa  •  3 iunie 2008, 0:05

Tolo, nu ai mai postat de cateva zile. Deja imi lipsesc comentariile tale.

Anunturi auto  •  3 iunie 2008, 3:43

cat timp nu se intampla nimic cu vreun jucator sunt numai bune si zilele astea.. vorba aia: linistea dinaintea potopului

bagatare  •  3 iunie 2008, 9:54

hai romania. asteptam cu interes.

golan  •  3 iunie 2008, 10:03

Hai ROMANIA! nu mai e mult ,de sambata incepem sa ne facem incalzirea ( ne uitam la ceilalti) dar LUNI va trece timpul cel mai greu

Bogdan P  •  3 iunie 2008, 10:24

Salut,
De ce nu scrii despte nesimtirea celor de la Antena 3 de a da ceasul cu 2 minuta inainte pentru a prezenta rezultatele alegerilor??? Parca te indignau astfel de gesturi, dar daca nu este de la Realitatea sau de la Pro nu mai conteaza???

Ilie  •  3 iunie 2008, 13:25

Salut, Catalin! Stii ceva despre revenirea lui Cristian Topescu la fotbal, la News FM. Am citit asta pe blogul lui Vlad Petreanu, ma intrebam daca stii mai multe. Merci.

pelicanu’  •  3 iunie 2008, 15:50

Felicitari! in sfirsit un articol cu adevarat bun!… si, parca in vremea asta de asteptare indistincta, chiar e nevoie de asa ceva, de calitate! e ceea ce asteptam si de la Euro (nu-ndraznesc sa spun de la nationala noastra…)!

red baron  •  3 iunie 2008, 15:56

tooolo,adik toti pleaca in elvetia de la ziar, si tu ramai singur in redactie:D

Gaby  •  3 iunie 2008, 16:29

HAI ROMÂNIA!!!

Petrisor Socol  •  3 iunie 2008, 18:33

@Catalin Tolontan

Unde esti? Nimic nou? 😆

george  •  3 iunie 2008, 21:18

bravo Tolo ! artistic,ca de obicei !

Tomis Travel  •  4 iunie 2008, 15:38

Baietii se atreneaza, se pregatesc. Asteptam putere de lupta si dorinta de victorie

Petrisor Socol  •  4 iunie 2008, 18:59

@Red

am inteles, multumesc 😉

Danny  •  5 iunie 2008, 11:22

Eu zic ca Romania va fi la EURO Steaua2. Maxim 1 punct va scoate.
Pronosticurile mele:
Franta 1:0 Romania
Italia 3:1 Romania
Olanda 1:1 Romania

Voi ce ziceti ?