De ce Nicoliţă

Petre este „copilul lui Piţurcă”, dar Nicoliţă e favorit contra Franţei

marți, 3 iunie 2008, 10:08

Petre este „copilul lui Piţurcă”, dar Nicoliţă e favorit contra Franţei

Vestiarul e o democraţie dură. Intri în el şi eşti egal cu ceilalţi. Tupeist sau timid, alb sau negru, educat sau doar instinctual, te supui realizărilor din jocul tău şi judecăţii coechipierilor.

De aceea, 17 din 23 fotbalişti din lotul adversarilor noştri de luni nu sînt născuţi în Franţa sau nu au origini franceze, fără ca asta să fie urmat de un semn de exclamare. Pur şi simplu, fotbalul are propriul cod.

Bănel Nicoliţă este contestat de către publicul stelist. Şi e în cel mai delicat moment al carierei. Dar spectatorii se opresc la uşa vestiarului. Acolo intră voinţa antrenorilor şi a lotului. De cînd a început fotbalul la 7 ani la Unirea Făurei, Nicoliţă a fost alesul vestiarului. Deşi consuma mai puţine calorii decît un model anorexic, el s-a impus prin muncă de trăpaş. Veţi zice că mai contează şi talentul şi puritatea execuţiilor. Mda, la 10% dintre jucători.

Restul, care alcătuiesc grosul gloriei fotbalistice şi grosul celor care practică orice profesie, muncesc şi sînt solidari cu ţinta comună.

Florentin Petre e şi el o definiţie a efortului. Însă Bănel pare mai puternic acum, chiar şi în cea mai fragilă clipă. De aceea, Piţurcă îl preferă pe el. Dacă nu se întîmplă nimic neaşteptat, băiatul din Făurei va fi aruncat în cea mai grea luptă a vieţii lui. Oricum, nu s-a plimbat prin ea.


Comentarii (125)Adaugă comentariu

gandacu  •  4 iunie 2008, 14:47

bine andy…bv..de aceasi parere…

samuel barbu  •  4 iunie 2008, 14:47

Mda cred ca se risca foarte mult folosindu-l pe banel nu cred ca rominia are nevoie inca din primul meci de vreun autogol neasteptat…la acest nivel si in primul meci banel va fi depasit..oricum piturca decide si sper sa faca o alegere buna…oricum meciul cu franta se va decide cine face mai putine erori in aparare va cistiga meciul..si poate prin ziua unuia sau altuia de exceptie..sper a jucatorilor romini..succes rominia

laur  •  4 iunie 2008, 14:59

vatamare morala ti-as da ,domnule tolontannn…la stelisti numai de bine …ca de rau… jignesti,nu poti ,doar de bine domnule tolontannn…ca la stelisti umpleti-va…. de respect…domnule tolontann

aka  •  4 iunie 2008, 15:01

sper ca piturca sa faca alegerea cea mai buna si mai oportuna 🙂

marcelinho  •  4 iunie 2008, 15:07

Mai lasati-ma cu Bratu – am stat acasa din cauza lui la meciul cu Danemarca. DAca mergea la euro, in min 25 era eliminat pentru 2 simulari – ii merge trucul doar cu arbitrii romani.
Despre Banel, e drept ca nu misca ultima vreme, dar nu uit cele 2 goluri din meciul cu Betis shi cel cu Slovenia, in care s-a descurcat la o gafa a adversarului. Odata realizind aceste faza, inseamna ca a putut. Poate, inca mai poate…

cavasachi  •  4 iunie 2008, 15:24

tzi-a luat o saptamana sa scrii asta???:)..sa speram ca banelu va fi in tupeu…nu doar sa are ci sa si semene…sa faca si faza de atac cu nerv cu tupeu cu executii in care si-a pierdut increderea…si eu tot pe mana lui as merge

Tomis Travel  •  4 iunie 2008, 15:32

E o idee si Banel . Trebuie sa te gandesti la toate solutiile . Poate sunt in campionat jucatori mai buni decat Banel si Petre . Dar trebuie sa-i acomodezi cu lotul de jucatori, cu cerintele si doleantele antrenorului .

ion timisoara  •  4 iunie 2008, 15:35

poate sa fie alesul vestiarului, deageaba.
acest Nicolita nu are ce cauta nici macar in lotul largit pt. ca nu stie nimic din fotbalul adevarat. nu stie unde sa stea pe teren, incotro trebuie sa se indrepte. Si nici nu i-a spus nimeni cu succes. A juca cu el e ca si cum ai juca din start cu 10 contra 11. Si asta o recunosc multi stelisti. In meciul cu Olanda la Rotterdam a fost penibil, era un om in minus, era primul care trebuia schimbat, si totusi a ramas pana la sfarsit.
La Euro si mai ales in grupa cu Franta Italia Olanda, nu iti poti permite sa joci cu un om care nu are ce cauta in fotbalul de cel mai inalt nivel.
Daca Banel va fi titular Romania va fi batuta si rapid eliminate, e atat de simplu!

Ganja  •  4 iunie 2008, 15:47

Banel? In afar ade faptul ca alearga, in ultimul timp nu a mai faut nimic. Nu rezi ca e totusi nevoie de cineva sa dea o centrare de calitate?

alnik63  •  4 iunie 2008, 15:58

Catalin,din pacate voi presa ,daca va place de cineva imediat il propulsati cat mai sus.este cazul si lui Nicolita.eu am mai zis si cu alte dati,nu e suficient sa alergi,si cand ai mingia sa o dai in pomii,Dobrin nu alerga nici 10% din cat alearga Banel ,dar castiga un meci de unul singur.dupa parerea mea Banel nu avea ce cauta in lot,acum Bratu era in forma si oricum e mai tehnic decat Banel,dar voua va plac atleti nu jucatori care pot decide un meci prin tehnica si nu prin alergare

miska  •  4 iunie 2008, 15:59

Mi se pare totusi ciudat sa titularizezi pe cineva pe motivul ca fuge mai mult! La acest nivel toti ar trebui sa-si dea sufletul pe teren! Daca totusi joaca sper ca macar centrarile sa-i iasa si sa nu se „piarda” psihic (vezi pasele gresite si autogolurile din ultimul timp).

fucherul  •  4 iunie 2008, 16:02

macar Nicolita e „blond” precum fundasii francezi si s-ar putea sa-l confunde cu unul de-al lor. Petre e un copilas pe langa namilele alea, ce naiba sa faca intre negroteii aia ca n-are nici o sansa, nu ca Banel ar avea.

ilik  •  4 iunie 2008, 16:06

PENTRU POSTUL 110 ce bratu mai?…bratu joaca pe un post iar banel pe altul…daca faci tu echipa cred ca nici portari nu vom mai avea…ca intra bratu ca e in forma

stefan_nica  •  4 iunie 2008, 16:10

Diferenta intre Florentin Petre si Nicolita: stelistul este strain de fenomenul numit fotbal,pe cand Petre stie .Pe cine aperi dle Tolontan..De cand este la Steaua,Nicolita, acest jucator primitiv nu a evoluat deloc.Nu joaca nimic ,a fost ceva timp rezerva,nu stie sa puna o centrare.Ca atacant a dat 14 goluri in 100 de meciuri.Halal fotbalist , care s-a remarcat doar prin autogolurile stupide pe care le-a dat.Nicolita pentru Piturca este cum era Soava pentru Iordanescu:o mana pierduta.

elsi  •  4 iunie 2008, 16:11

Nu cred ca ceilalti fotbalisti il prefera pe banel inaintea lui Petre. El are calitati fizice mult mai bune decat Petre.

stefan_nica  •  4 iunie 2008, 16:14

NICOLITA OUT!

Co  •  4 iunie 2008, 17:04

Atunci il rog p dl Piturk sa ma ia si p mine in ekipa nat si sa fiu si eu egal ku Banel,Dica sau Mutu?!!sunt din Lugoj,kiar nar konta?hmmm

Co  •  4 iunie 2008, 17:04

Atunci il rog p dl Piturk sa ma ia si p mine in ekipa nat si sa fiu si eu egal ku Banel,Dica sau Mutu?!!sunt din Lugoj,kiar nar konta?hmmm

Co  •  4 iunie 2008, 17:04

Atunci il rog p dl Piturk sa ma ia si p mine in ekipa nat si sa fiu si eu egal ku Banel,Dica sau Mutu?!!sunt din Lugoj,kiar nar konta?hmmm

Co  •  4 iunie 2008, 17:04

Atunci il rog p dl Piturk sa ma ia si p mine in ekipa nat si sa fiu si eu egal ku Banel,Dica sau Mutu?!!sunt din Lugoj,kiar nar konta?hmmm

dan  •  4 iunie 2008, 17:31

Banel/Petre – gaura pe dreapta. Mai bine incearca sa joace cu Cocis acolo, daca pe Ghioane nu a vrut sa-l cheme.

aldy  •  4 iunie 2008, 17:50

Replica lui
stefan_nica

Omule sum poti sa spui ca Nicolita nu stie sa dea centrari?!! Uiti asa de redepede golurile din centrarile lui?!?!
De meciul cu Betis ai uitat asa repede?!
Toti pampalaii isi dau cu parerea…Nicolita e un exemplu ce trebuie urmat de cat mai multi copii fotbalisti.
Florentin Petre din pacate nu mai are suflu…El si cand dadea des din picioare si aveai impresia ca alearga repede …era ajuns de un olandez inalt din cativa pasi..

vasco  •  4 iunie 2008, 19:32

Asvrea ca toti jucatorii Stelei si si nationalei sa aiba caracterul si disponibilitatea la efort ale lui Nicolita.Sunt rauvoitori si mai ales nu sunt suporteri adevarati cei ce-l contesta pe Banel,demonstrind prin asta ca nu se pricep la fotbal,probabil se duc doar sa huiduie si sa manince seminte.Banel are si talent si este si muncitor .Se va vedea la Euro si atunci cind va pleca la o echipa buna din afara,va fi regretat.Succes Banel!Iti tin pumnii!

andrei  •  5 iunie 2008, 7:23

foarte bine ca altii sunt isteti si isi fac echipa nationala capabila sa castige un trofeu international cu majoritatea jucatorilor nascuti in afara tarii respective, iar noi ne autocenzuram cu reguli stupide de genul: niciodata nu cva juca in nationala Romaniei un jucator care nu s-a nascut aici…

www.romania-inedit.ro  •  5 iunie 2008, 17:13

In fotbal functioneaza democratia valorii !