Piţurcă şi marele lui of

Înainte de European, selecţionerul îşi motivează echipa atacînd lipsa de unitate din trupa lui Hagi

miercuri, 4 iunie 2008, 6:44

Înainte de European, selecţionerul îşi motivează echipa atacînd lipsa de unitate din trupa lui Hagi

În interviul pentru siteul UEFA, Piţurcă a spus un lucru corect şi altul incorect. Criteriul este fotbalistic, nu discutăm emoţional.

E corect că echipa de acum e mai unită decît cea din 2000, acolo unde se îmbinau două generaţii, cea a lui Hagi, Popescu şi Petrescu şi cea a lui Chivu şi Mutu. Dar acea echipă, aşa dezbinată cum era, venea după a patra calificare consecutivă la un turneu final. Şi aici intervine incorectitudinea lui Piţurcă, de vreme ce antrenorul susţine „că nu se pot face comparaţii între cele două echipe”. Ba se pot! O fac statistica, memoria publicului, referinţele internaţionale şi istoria fotbalului.

Aşa e, Piţurcă a readus unitatea la echipa naţională. A fost singura lui şansă de vreme ce individualităţile sînt rare, după cum mărturisesc şi actualii jucători. „Grupul, nu omul”, declară ei cu orice ocazie. Şi a jucat bine această şansă.

E un mod frumos de a-şi stimula lotul şi unul ciudat de a se raporta tot timpul, cu o infinită ranchiună, la Hagi şi la colegii lui. E ca şi cum Hagi l-ar înţepa tot timpul pe Piţurcă, pentru că actualul selecţioner, şi nu el, a fost în teren la Sevilla. Nu e cazul.

Piţurcă nu e omul diversităţii. Pînă acum i-a reuşit. Dar un Campionat European seamănă cu „next level” de la jocurile pe calculator. Se schimbă regulile şi dăruirea trebuie împletită cu talentul, iar controlul absolut al antrenorului cu ştiinţa de a cultiva controversele. Vom vedea dacă ştie s-o facă.


Comentarii (86)Adaugă comentariu

sabin  •  5 iunie 2008, 12:20

Cu OGARARU fundas si CONTRA mislocas, pe dreapta suntem imbatabili (vezi meciul cu Olanda).Nu stiu ce gandeste Piturca dar alta solutie mai buna nu vad.

bagatare  •  5 iunie 2008, 12:34

eu gandesc ca nu trebuie sa ne punem problema asa, serios.

TOLEDO  •  5 iunie 2008, 12:45

jooooooooooos BECALI. HAI STEAUA.

geo  •  5 iunie 2008, 12:51

Salut, Tolo! Nu gasesc nicaieri suplimentul vostru pentru Campionatul European! Probleme cu distributia?

CHALEX  •  5 iunie 2008, 13:41

Cind faci selectia dupa „sfaturile” celor direct interesati sa-si si sa-ti „umple punga”, este firec sa apara nemultumiri justificate in rindul celor care doresc o prestatie buna la actualul Turneu Final. Am mai spus, „sansa Piturca” se lega de prezenta Romaniei in acesta grupa „de foc”, grupa care ii ofera o excelenta ante-scuza(previzibila) si o ciit de cit post-impaunare(improbabila). Cum sa aiba loc Ogararu, Bratu sau Trica intrun lot in care cei care „cinta” sunt „verzisorii”?

vlad  •  5 iunie 2008, 15:08

Un prieten bun din Grecia, (tata grec, mama romanca), crede ca din lotul actual, acestia ar fi jucatorii cu care ar trebui sa jucam in fata Frantei si nu numai. Iata-i:
Lobont

Chivu

Contra – Tamas – Goian – Rat/Radu

Codrea – Radoi

Dica
Marica – Mutu

Ce parere aveti? Cred ca are dreptate. Chivu e fundas de meserie,a colo poate excela , nu ca mijlocas. Mijlocas e de nevoie…

mujotutun  •  5 iunie 2008, 15:25

Piturca trebuie sa plece!

Daniel  •  5 iunie 2008, 15:25

Piţurcă trebuie să aibă la el un „sac” pentru a putea strânge „golurile”.

flopetzk  •  5 iunie 2008, 16:14

Alt exemplu Goian care pentru declaratiile lui a fost suspendat de ce nu se sesiseaza nimeni knd totul este in fata noastra!!!!!!Defapt stati k la Steaua este patron Becali si la Cluj Paszkany!!!!!

daniel niculae  •  5 iunie 2008, 16:35

tolo, steaua e la ananghie, si tu scrii despre euro? astept miine un articol in care sa infierezi decizia,

Paul  •  5 iunie 2008, 17:14

Daca Mutu ar avea in spate un mijlocas care sa munceasca pentru el asa cum l-a avut Hagi pe Dorinel Munteanu am putea sa speram la ceva mai sus. Dar in momentul asta poate sa vina si Marcelo Lippi ca selectioner ca tot nu iesim din grupe! Oricum pentru ce jucatori avem Piturca e prea bun! Sa ne amintim ca tot el ne-a calificat ultima data, si sa nu uitam asa usor ce rezultate am scos cu o echipa ca Olanda, numai pe mana lui Piturca!

gherghiceanu ionel  •  5 iunie 2008, 18:24

Pai este si corect sa-i poarte ranchiuna lui Hagi si Popescu.
Datorita celor doi cat si presei sportive, Romania nu a mai avut continuitate in rezultate.
Cine l-a dat afara pe Piturca de la nationala?

www.romania-inedit.ro  •  5 iunie 2008, 19:01

Daca nu era incidentul cu hagi si gica popescu , Romania era abonata la camionatul european sau mondial !
Cred ca o sa scoatem un egal cu Franta ! 🙂

Steaua fara oier  •  5 iunie 2008, 19:18

Foarte bine zici gherghiceanu ionel asta este realitatea chiar daca putini din lumea fotbalului o recunosc.
Piturca a fost dat afara cand avea rezultate si dupa el potopu’

fucherul  •  5 iunie 2008, 20:18

Pai va dati seama, cum sa asculte marele Hagi si Popescu de Piturca, cum adica!!! sa le spuna piti ce sa faca????? pai ei sunt vedete.

zed  •  5 iunie 2008, 20:28

tolo de ce nu spui lucrurilor pe nume? tot te invarti in jurul „problemei”

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:48

Trebuie sa joace ka o echipa .Sa fie un tot unitar .Sa le aratam valoarea ROMANIE . HAI ROMANIA .SA LASAM DIFERENTA DINTRE;

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:48

Trebuie sa joace ka o echipa .Sa fie un tot unitar .Sa le aratam valoarea ROMANIE . HAI ROMANIA .SA LASAM DIFERENTA DINTRE;

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:48

Trebuie sa joace ka o echipa .Sa fie un tot unitar .Sa le aratam valoarea ROMANIE . HAI ROMANIA .SA LASAM DIFERENTA DINTRE;

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:48

Trebuie sa joace ka o echipa .Sa fie un tot unitar .Sa le aratam valoarea ROMANIE . HAI ROMANIA .SA LASAM DIFERENTA DINTRE;

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:50

Generatii

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:50

Generatii

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:50

Generatii

Uli37  •  5 iunie 2008, 22:50

Generatii

Co  •  5 iunie 2008, 23:08

Eu sunt d parere k akt ekipa e mult mai putin valornasa dekat cea din 2000,sau anterior.HAGI a fost si va fi mereu no1.k jukator dar la antrenorat Dl Piti ii da fum,servus

Co  •  5 iunie 2008, 23:08

Eu sunt d parere k akt ekipa e mult mai putin valornasa dekat cea din 2000,sau anterior.HAGI a fost si va fi mereu no1.k jukator dar la antrenorat Dl Piti ii da fum,servus

Co  •  5 iunie 2008, 23:08

Eu sunt d parere k akt ekipa e mult mai putin valornasa dekat cea din 2000,sau anterior.HAGI a fost si va fi mereu no1.k jukator dar la antrenorat Dl Piti ii da fum,servus

Co  •  5 iunie 2008, 23:08

Eu sunt d parere k akt ekipa e mult mai putin valornasa dekat cea din 2000,sau anterior.HAGI a fost si va fi mereu no1.k jukator dar la antrenorat Dl Piti ii da fum,servus

costel  •  5 iunie 2008, 23:37

piturca ,pur si simplu nu ai talentul lui hagi deci nu esti tu de vina.natura.pe unii i a inzestrat cu talent pe altii cu impertinenta si ura fata de cei talentati.tu faci parte din categoria a doua

nechita  •  6 iunie 2008, 0:13

Un pic in afara subiectului…desi in stransa legatura…
Cum se face ca Mutu e in relatii,dupa cum se vede din mass-media,foarte reci cu firma de impresariat Becali&co sau cu se cheama,si Chivu e „protejatul” lor…Nu sunt neaparat un fan Mutu(cu toate ca nu poate nimeni nega calitatile lui fotbalistice superioare mediei).Mai degraba am un anumit respect pentru Chivu,e mult mai serios in ceea ce face…dar toata tevatura asta cu nush ce datorii ale lui Mutu si nush ce transferuri ale lui Chivu nu are cum sa nu isi puna amprenta asupra atmosferei de la Nationala…sunt totusi jucatori exponentiali…eu cred ca divergentele de opinii intre cei doi pot scinda Natonala…poate e doar o parere…

Popescu Ion  •  6 iunie 2008, 0:20

Piturca (si multi altii…) sunt complexati de HAGI! Despre Hagi stie tot mapamondul, despre Piturca stiu cei din Tg.Jiu.

unuldoitrei  •  6 iunie 2008, 0:25

***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat). De ce scrii nu am cum sa ma iau ca nu pot citi si asta pt ca imi apare figura matalutza inteligenta. Rugamintea ar fi daca poti sa nu mai apari pe la tv si in special la sport.ro si sa comentezi alaturi de alti pretiosi(pseudoprezentatorii aia de la sport.ro). no ciao

www.romania-inedit.ro  •  6 iunie 2008, 1:02

Mutu , dupa cum a dovedit si la conferinta de presa , nu prea intelege ce este fotbalul !
Pentru ca sponsorii sa sara cu banul , trebuie sa fie , pe langa un fenomen social , ceva imprevizibil !
Ca sa fie fenomen social , trebuie sa fie publicitate , si ca sa fie publicitate este nevoie de relatii foarte bune cu mass-media , pentru ca mass-media te ridica si tot ea te arunca in sant !

Dragos  •  6 iunie 2008, 1:13

Hagi e unul ! Ca piturca avem mii !

felix  •  6 iunie 2008, 1:50

Tot respectul pentru talentul lui Hagi, ca jucator. Dar nu ajunge ca sa fii antrenor. Aici vorbesc rezultatele. Pitzi a lasat o echipa calificata (de fapt, a fost dat afara cu nemernicie), a urmat seceta de calificari, iar cand a revenit ne-a calificat din nou. Ce e atat de greu de inteles? Sunt antrenori de care lumea n-a auzit niciodata pe gazon, dar au fost excelenti pe banca. Si sa nu exageram: cine n-a auzit de Piturca golgeterul e un prost.

flaxx  •  7 iunie 2008, 21:36

piturca e un bun antrenor, nu si selectioner