Coalitie Gazeta – Ziarul Financiar peste capul trusturilor :-)

Doua reportaje bune, scurte si clare aparute azi in Gazeta Sporturilor, autor Alin Buzarin, si in Ziarul Financiar, autor Sorin Paslaru, vorbesc despre o realitate care se simte si de la televizor. Marea de suporteri galbeni, mai multi decit ai Frantei!, vorbeste despre schimbarea subtila care a avut loc in ultimii ani in viata si in veniturile romanilor.

miercuri, 11 iunie 2008, 2:04

Doua reportaje bune, scurte si clare aparute azi in Gazeta Sporturilor, autor Alin Buzarin, si in Ziarul Financiar, autor Sorin Paslaru, vorbesc despre o realitate care se simte si de la televizor. Marea de suporteri galbeni, mai multi decit ai Frantei!, vorbeste despre schimbarea subtila care a avut loc in ultimii ani in viata si in veniturile romanilor.


Comentarii (17)Adaugă comentariu

Valentin  •  11 iunie 2008, 14:20

Suporterii romani sunt prezenti in numar mare la Euro. Este o schimbare, ok.

Suporterii romani prezenti la Euro sunt mai numerosi decat cei francezi. Anomalie? Ce crezi Cataline?

Petrisor Socol  •  11 iunie 2008, 14:22

Va mai aduceti aminte cand in competitiile din trecut, daca vedei 20-30 de romani spuneam ca suntem multi pe stadion 😉

Cătălin Tolontan  •  11 iunie 2008, 14:24

valentin: cred ca e o distractie pe care o descoperim acum, sa ne insotim echipa la turneele finale, intr-un mediu civilizat

Valentin  •  11 iunie 2008, 14:35

Ash, da, intradevar, entuziasmul unei distractii noi, la care nici nu visam cu ani in urma.

Realitate: singurul motiv pentru care astazi lecturez Gazeta din Sibiu si nu dintr-un apartament inchiriat cu prietenii, undeva la granita Germaniei cu Elvetia, il reprezinta maniera lipsita de transparenta prin care FRF a comercializat biletele… Mi se facuse lehamite la un moment dat, dupa luni de zile in care n-am stiut cine si cum va vinde biletele, asa ca am renuntat.

Cătălin Tolontan  •  11 iunie 2008, 14:52

valentin: corect!

Carmen  •  11 iunie 2008, 14:56

Nu inteleg ce legatura are nivelul de viata si venituri cu faprul ca au fost mai multi romani decat francezi. Pur si simplu pe francezi nu-i intereseaza asa mult sa se plimbe prin tari pe care le viziteaza de cate ori vor

Cristi Roman  •  11 iunie 2008, 15:14

Sint curios daca se va mentine trendul peste 2 ani, in Africa de Sud. Atunci sa vedem nivelul de trai al romanilor:)).

Am remarcat si eu, ca toata lumea, cele mai frumoase tribune romanesti pe care le-a avut vreodata Romania in deplasare.

Si e adevarat ca-n 8 ani s-au schimbat multe, cine-si mai aduce aminte de Romania din 2000, de cum arata Bucurestiul in 2000, etc?

Sa vedeti ce-o sa ne mai minunam noi prin 2015 de Romania 2008.

Radio33  •  11 iunie 2008, 15:14

Conform unui sondaj european recent, francezii sunt printre ultimii la petrecerea vacanţelor în străinătate. Cu alte cuvinte, iar asta s-a văzut şi la alte turnee finale, nu prea le place să plece de acasă, contrar englezilor sau germanilor sau chiar italienilor. Pe de altă parte, în Franţa există în acest moment o obsesie, mai mult sau mai puţin întemeiată, faţă de scăderea puterii de cumpărare, alt motiv pentru care mulţi francezi au preferat să stea la televizor. În concluzie, cred că o comparaţie între români şi francezi nu e cea mai potrivită pentru a demonstra că schimbarea din viaţa românilor are motivaţie financiară. Asta nu înseamnă că fenomenul nu există şi se explică nu doar prin creşterea veniturilor românilor ci şi prin libertatea mai mare de mişcare pe care o avem după aderarea la UE.

hmmm  •  11 iunie 2008, 17:03

mda…ce bine traim si eu nici macar nu am aflat inca!

Merme  •  11 iunie 2008, 18:48

Sa nu uitam ca Steaua a adunat pe Bernabeu la meciul cu Real Madrid 20.000 de romani. Stiu, exista anumite circumstante. Poate ca si acum exista. Dar un lucru e cert: romanii calatoresc mult mai mult decat in urma cu 4-5 ani, si o vor face din ce in ce mai mult.

forevergreen  •  11 iunie 2008, 23:05

E un sentiment foarte reconfortant, suporterii romani au demonstrat prin numarul lor mare ca Romania nu e chiar atat de marginalizata intr-o Europa care uneori o umileste si incearca sa o striveasca. Iar culoarea galbena de la tricouri e perfecta, mai bine de-atat nici ca se putea.

www.romania-inedit.ro  •  12 iunie 2008, 3:29

Eu cred ca pana nu pleaca mircea sandu de la federatie si mitica de la liga , nu o sa-i fie bine fotbalului romanesc !

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  12 iunie 2008, 10:30

Peste 15.000 de suporteri romani au fost pe stadionul din Zurich in aceasta seara. Mai multi decat cei francezi care sunt vecini cu Elvetia. Acest lucru pe langa cresterea impresionanta a vanzarilor de masini noi din ultimii ani, boomul imobiliar, nebunia mallurilor, invazia litoralului romanesc, bulgaresc si a celor de peste mari si tari de catre conationalii nostri – toate acestea ne arata coagularea clasei de mijloc din Romania in timpul guvernarii liberale (ne place sau nu sa recunoastem asta).

bagamare  •  12 iunie 2008, 13:10

foarte bine. ma bucur ca se intampla asa.

Alladin  •  12 iunie 2008, 14:26

noua ne cam place sa ne plimbam de nebuni chiar dak nu avem bani, pe knd francezii sunt plictisiti 😉

explorish  •  12 iunie 2008, 23:47

bai, terminati. intai 8000, apoi 10000, acum 15000. pe un stadion de 30000 de locuri ar fi trebuit sa ocupe fix si compact jumate. N-A FOST ASA. au fost peluza galbena, adica un sfert, plus cateva insulite rasfirate, hai de inca o optime. deci vreo 8000.
francezii au avut o peluza, cel putin jumate din tribuna 2 si jumate din tribuna 1. restul elvetieni si altii nimeriti pe acolo.
galbenii au fost, insa, mai GALAGIOSI decat francezii. asta da. si a fost înălţător.

altfel, mersi de linkuri 🙂

Lucian Anti-Parabolice  •  13 iunie 2008, 11:57

Soporteri romani au fost multi, insa nici pe departe jumatate din stadion! Au fost multi si galagiosi! Pacat ca nu au vazut si o ocazie. Cat despre nivelul de trai … iti trebuie o avere sa vezi un meci! ASA e!