Doua articole de sens opus

… dar care nu se anuleaza, ci se dueleaza de la distanta. Radu Calin Cristea, in Adevarul, il diseca pe Sorin Oprescu, in timp ce Adrian Nastase , in Jurnalul National,  sustine ca atacurile la Oprescu sint „o enorma prostie propagandistica”. Articolul fostului premier este calm si cu destule argumente interesante. Printre ele, observatia corecta ca „votul negativ e specialitatea lui Basescu” si ca prea des alegerile se cistiga „pe frica si nu pe proiect”. Ceea ce nu spune insa Adrian Nastase este urmatorul lucru: felul in care se vorbeste si se comporta Sorin Oprescu, precum si temele abordate de el, sint proprii unui aventurier, nu unui primar. Plus ca retorica sa de corsar nu cunoaste nume proprii. Se razboieste cu entitati vagi si evita sa indice pe cine va schimba si cu cine. De pilda, la masa rotunda organizata de Gandul inaintea primului tur, un lucru a sarit in ochi: Oprescu a fost singurul candidat care nu a promis ca-l va schimba pe arhitectul-sef al Capitalei.

miercuri, 11 iunie 2008, 12:17

… dar care nu se anuleaza, ci se dueleaza de la distanta. Radu Calin Cristea, in Adevarul, il diseca pe Sorin Oprescu, in timp ce Adrian Nastase , in Jurnalul National,  sustine ca atacurile la Oprescu sint „o enorma prostie propagandistica”. Articolul fostului premier este calm si cu destule argumente interesante. Printre ele, observatia corecta ca „votul negativ e specialitatea lui Basescu” si ca prea des alegerile se cistiga „pe frica si nu pe proiect”. Ceea ce nu spune insa Adrian Nastase este urmatorul lucru: felul in care se vorbeste si se comporta Sorin Oprescu, precum si temele abordate de el, sint proprii unui aventurier, nu unui primar. Plus ca retorica sa de corsar nu cunoaste nume proprii. Se razboieste cu entitati vagi si evita sa indice pe cine va schimba si cu cine. De pilda, la masa rotunda organizata de Gandul inaintea primului tur, un lucru a sarit in ochi: Oprescu a fost singurul candidat care nu a promis ca-l va schimba pe arhitectul-sef al Capitalei.


Comentarii (23)Adaugă comentariu

Bogdan P  •  11 iunie 2008, 12:59

Daca castiga Oprescu, jmecheria va atinge apogeul in Bucuresti. Chiar nu vede nimeni ca omul asta, nu are un staf, el nu le poate stii pe toate, va duce Bucurestiul de rapa, daca se poate mai rau decat este acum.

Robert  •  11 iunie 2008, 13:01

Felicitari, chiar ma intrebam cand va fi atacat Oprescu de un alt adultor de-al lui Basescu. Disperare mare, nu-i asa?

Cătălin Tolontan  •  11 iunie 2008, 13:03

robert: „adultor” = adulator, probabil 🙂

Robert  •  11 iunie 2008, 13:05

Da Cataline, adulator. Mersi de corectare

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  11 iunie 2008, 13:07

Daca se alegea pe proiect, ar fi castigat Orban din primul tur.

Drag  •  11 iunie 2008, 13:29

Eu nu m-am dus sa votez in turul 1, si nu din nesimtire cum isi permite sa ma acuze Turcescu, ci fiindca toti candidatii au fost sub orice critica. Probabil nu m-as fi dus nici in turul 2 daca nu vedeam aceasta campanie nerusinata anti-Oprescu din presa basesciana. Cred ca nici impotriva lui Hitler nu s-au scris atatea articole intr-o saptamana. Ori o asemnea campanie nu poate avea decat o singura cauza: disperarea PDL-sitilor de a nu pierde principala sursa de bani. Probabil si Oprescu va fi un primar slab dar nu poate face mai mult rau decat inca 4 ani de mafie PDL-ista la primarie.

PS: la fel de imprtanta este si disputa Chilima- Murgeanu. Daca va castiga Murgeanu nu cred sa mai exista vreun petic de iarba in sectorul 1 peste 4 ani

vlary  •  11 iunie 2008, 13:37

Tolontane..te invit ..pe la Oradea ..aici prin Bihor..sa vezi..ce „marete” lucruri a facut vamesul pt orasul sau..la fel de „multe” cum va face pt Bucurestiul tau..asa ca sustineti in continuare buldogul portocaliu..EL VA E SALVAREA !!!!..spre NIMIC

eisenmarkt  •  11 iunie 2008, 13:37

ca sa fim pe deplin corecti – oprescu nu a promis pt ca nu a fost prezent la intalnirea organizata de gandul si ,practic, nu a fost intrebat 🙂
asta nu inseamna insa ca fondul articolului nu e justificat: oprescu nu are niciun fel de planuri si viziune, marsand doar pe elementul emotional

Mircea  •  11 iunie 2008, 13:51

Tolo am pariat pe meciu Romnania – Franta 100 de euro pe 1x!! Sa nu mai zica Chivu ca nu avem incedere in ei ;)!!!!

fotbal  •  11 iunie 2008, 13:53

uupppsss!blogul tau vorbeste cu mine, mai precis canta ceva despre un caracter aparte. prin urmare, am uitat ca intrasem la comentariu, si acum ma joc prin crama alba

mosh Califar  •  11 iunie 2008, 14:19

Radu Calin Cristea fiind…. ? Background, ceva ? Daca e vorba de ala de pe timpuri, merci, m-ai edificat. Cat despre dragostea pentru cel mai bun prieten al omului care razbate printre randuri, asta e ceva nobil.

Carmen  •  11 iunie 2008, 14:59

„Nu prea pot să înţeleg ce îl mai mână în luptă pe dl Oprescu. E un om suferind, cu o afecţiune cardiacă ascunsă cu grijă, deşi toată lumea medicală a aflat de stentul ce i s-a implantat în 2006 în Franţa” citat din Cristea (cine o fi asta nu stiu)

Mi-e mie rusinea de rusinea unor asemnea „editorialisti”.

Luca  •  11 iunie 2008, 15:20

Nu pot sa cred ca ne-ai dat link catre una dintre cele mai mari mizerii pe care mi-a fost dat sa citesc, una este sa critici un om, alta este sa scrii o asemnea abjectie. Marturisesc ca mi s-a facut greata citind acel editorial din Adevarul. Si scris de cine? De catre un jurnalist de la Scanteia lui Ceausescu.

De data asta chiar m-ai dezamagit rau Cataline. Repet poti critica pe Oprescu civilizat cat vrei, nu ma supar, dar sa promovezi un asemnea atac abject mi se pare de cea mai joasa speta

Victor Ciutacu  •  11 iunie 2008, 16:09

Tolo, hai s-o luam metodic:
1. Radu Calin Cristea are legaturi cu anticomunismul fix cate are si tatal lui Oprescu.
2. Aia cu problema medicala e o minciuna si o mizerie. Nu a fost absolut nimic ascuns, JN a publicat stirea si declaratia lui Oprescu chiar a doua zi dupa operatie. Asta ar fi minciuna. Mizeria e invocarea ei intr-o slinosenie de editorial.
3. Arhitectul ala de grija caruia nu poti dormi tu este omul lui Basescu si Videanu, asa ca, te rog eu, iarta-ma cu intransigenta marilor candidati portocalii la adresa lui.
4. Apa aia termala exista. Ti-o spune unul care a fost administrator special al societatii comerciale care administreaza respectivele izvoare. Exista si un strand. Pe care-l va pradui, probabil, noul proprietar.
5. In calitate de fiu al tatalui tau, ar trebui, dupa parerea mea, sa fii mai rezervat fata de categorisirile pe care Radu Calin Cristea le face la adresa tatalui lui Oprescu.
Victor
3. Imi place sa sper ca vehementa ta anti-Oprescu, pe care o respect, desi n-o inteleg, nu are nici o legatura cu „inovatiile” publicitare portocalii abundente sin Gazeta.

Luca  •  11 iunie 2008, 16:19

D-le Ciutacu, n-ar trebui sa dati explicatii la aberatiile din acel editorial rusinos. E ca si cum i-ati da importanta. Daca pana si comentariile de la acel articol arata ca lumea s-a oripilat citindu-l nu mai are nici un rost sa-l comentam. Eu unul m-am enervat destul

timber  •  11 iunie 2008, 16:35

ce tare e ciutacu…imi plac oamenii cu idei putine dar fixe!:))

Lajos  •  11 iunie 2008, 18:56

***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) e acest ciutacu.
Catalin, ar trebui sa il pui la respect. Si pe el, si pe badea. Doi analfabeti care se folosesc de TV pentru a-si regla anumite probleme.
Spre deosebire de ei, care nu au realizat nimic pana acum in viata asta ( sa o freci la minister nu se pune), tu ai in spate doua branduri (Prosport si GSP).
Asa cum ciutacu ii trage limbi lui Oprescu, nu vad de ce altii sunt de condamnat cand o fac pentru altii. Dar cum am spus mai sus, tine de intelect. Ceea ce la ciutacu e ceva rarisim. Bine, stiu: el isi spune genial. Google il gaseste ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

iuliudingrant  •  11 iunie 2008, 19:21

V.Ciutacu@: cu ce am gresit de trebuie sa suportam si pe acest blog invazia tonomatului fara principii? Chiar nu mai exista nici o nuanta de bun-simt? Nu va este jena deloc de prestatia dv. absolut jenanta si mercantil-interesata de la o tribuna a falsului si indecentei jurnalistice?

dragosr  •  11 iunie 2008, 21:17

Tolo, de ce te bagi in mizerii politice? serios acu…

Manolo  •  11 iunie 2008, 21:18

D-le Ciutacu, din cunostintele mele, spatiul publicitar de pe acest blog (chiar, ce naiba cauti tu aici???) este gestionat de o regie.
Sa te legi de tatal lui Tolontan arata cat esti***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)
Esti doar***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)
La ora asta bati iar campii despre Basescu. Ce sa faci, ai si tu serviciu :))))

Catalin Tolontan s-a facut si analist politic at Petrisor Socol  •  11 iunie 2008, 21:26

[…] pe blogul lui, Catalin Tolontan vorbeste de editorialul lui Adrian Nastase din Jurnalul National. Deci ce […]