Mutu şi echipa

Se va sacrifica vedeta României şi contra Italiei?

miercuri, 11 iunie 2008, 7:30

Se va sacrifica vedeta României şi contra Italiei?

Unul dintre numeroşii prelaţi din America Latină care au făcut din Biserică o cale împotriva violenţei în cele mai sărace cartiere a fost invitat să vorbească la ONU. În sală, aproape nimeni. Omul se uită amar şi urcă totuşi la prezidiu. „Am aşteptat această zi toată viaţa mea. Acum mă simt ca o mireasă singură, în catedrală”.

Ce vede Mutu în jurul lui? El a venit la Euro ca să atace, ca să încînte, ca să dovedească încă o dată Fiorentinei că are de ce să-i mărească salariul sau, dacă nu, să arate altor cluburi că se poate conta pe el la cel mai înalt nivel.

În mintea lui se petrece ceva uşor de înţeles şi omenesc de acceptat. 50% din energie şi-a consumat-o ca să-l ajute pe Raţ. Jocul senzaţional al fundaşului se explică şi prin travaliul nevăzut al lui Mutu.

Piţurcă are şi el dreptatea lui. E responsabil pentru echipă. Plus că, dacă România pierde, nici Mutu nu se mai vede decît ca un grădinar de flori care se ofilesc imediat.

Singur în catedrala terenului advers, Mutu se gîndeşte. Singur în apartamentul său, Piţurcă se gîndeşte. Soluţia e undeva la mijloc. Echipa trebuie să joace la fel de strîns, dar Mutu poate fi lăsat ceva mai liber. Liber, dar singur 🙂


Comentarii (111)Adaugă comentariu

@ MM  •  12 iunie 2008, 16:00

La intrebarea ta cu Scotia iti raspund cu o intrebare: admitand ca sansele noastre sunt mici, care sunt sansele Scotiei sa se califice in sferturi la Euro? AAA Scotia nu s-a calificat…pai atunci e ca in bancul ala cu politaiul intrebat de un copil „nene ai vazut cate limbi straine stia ala?!” si el raspunde „Da! Si la ce i-a folosit?!”

Si mai pot sa iti raspund (culmea) tot cu o intrebare: „Cui ii pasa de ce a facut Scotia cu Franta?”

Bogdan

MM  •  12 iunie 2008, 16:08

Ne pasa.Pt ca noi am ne-am scuzat pt felul in care am jucat, ca daca ieseam la joc luam 2-3 boabe.In idea asta am dat exemplul Scotiei ,care a iesit la joc ,nu a facut anti joc gen Cartu si au batut-o pe Franta de doua or.Asta era idea.Intelegi tu?

Din Spate  •  12 iunie 2008, 16:10

Pentru hamericanu’ Din State,
Da hamericanii mucosi stiu ca Rapid este „surioara” lui Lokomotiv Moskova?
Apropo, nu e prea devreme pentru tine sa postezi un comentariu sau ai papat rosii cu salmonela si te-ai sters cu palaria…?

fan mutu  •  12 iunie 2008, 16:18

bogdane sunt de acord cu tine ca piti a vrut sa arate cine e „seful”… dar nu sunt de acord cu inlocuirea lui mutu (piturca a zis dupa meci ca puteam sa si marcam (ceva de genu)) daca isi dorea acest lucru nu trebuia scimbat mutu …mutu facea o treaba mai buna decat marius niculae si decat orcine alcineva…sau poate nu (dar eu unul mai aveam o speranta de a vedea un gol de la nationala)… daca aveam un nani , del piero etc. nu aveam nici o obiectie impotriva lui piti…eu doar sper sa nu mai fie inlocuit mutu la 0-0

unul  •  12 iunie 2008, 16:31

hai tolo ca esti tare …..adica pe langa .De ce nu scrii tu despre altceva .tolo un ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) .te uiti la emisiunile lui Badea? A spus el tot ce era de spus

MARAGOGYPE  •  12 iunie 2008, 16:51

Italienii sunt in genunchi , noi trebuie doar SA LE APLICAM LOVITURA DE GRATIE , SE POATE ,ACUM E MOMENTUL !

frank  •  12 iunie 2008, 17:03

Hallo,
Eu ma uit la Euro.
L-am asteptat 4 ani.
Nu vreau sa vad meciuri ca Franta – Romania .
Nu vreau.
Daca nu puteti juca altfel, nu mai veniti.
Ce vreti voi, romanii, de fapt ?
Sa cistigati euro cu 1 gol dat si 0 primite?
Viata e prea scurta sa pierdem 90 minute cu astfel de meciuri.

hagi  •  12 iunie 2008, 17:26

prea inteligent articolul pt 90% dintre romani..uite..totzi manelarii s-au apucat de criticat ba de injurat unii…asta e
NU mai scrie asa ceva ca saracii nu pot citii despre jiji, copos, si altzi retrzi si deh..ca sa para iteresantzi injura.
ps : traisca gutza …si adi…si salam
ps : pana ieri

rapidb  •  12 iunie 2008, 17:59

Dan Coe, nepasarea si ignoranta(mai nou cenzura) celor din GSP

Cu ocazia aniversarii a 41 de ani de la castigarea primului titlu (recunoscut oficial) rapidist,
date despre legenda rapidista, Dan Coe, sunt prezentate pe rapidisti.ro intr-o maniera profesionista:

rapidisti*ro /stiri /7763 /41-de-ani–povestea-lui-dan-coe-ministrul-apararii* htm
rapidisti*ro /stiri /7766 /41-de-ani–fanus-neagu-despre-dan-coe* htm
rapidisti*ro /stiri /7767 /41-de-ani–d-ale-lui-rica* htm
rapidisti*ro /stiri /7765 /video–in-memoria-lui-dan-coe* htm
(inlocuiti * cu . si verificati URL-ul de eventuale spatii adaugate)
Desi a fost un jucator important in echipa Romaniei (anii ’60): „a jucat 41 de meciuri (toate sub culorile Rapidului) , fiind prezent şi la turneul final al Jocurilor Olimpice din 1964 de la Tokyo. A fost capitanul echipei naţionale de trei ori, dar a trăit marea dramă de a nu fi folosit, asemenea lui Dobrin, niciun minut la Mondialul mexican din 1970.”…
pot remarca cu tristeze, ignorarea la care este supus de catre GSP prin lipsa unui link spre aceste materiale pe pagina principala a site-ului!

Pe cine a deranjat Dan Coe?!
(citat extras din scrisoarea adresata unui suporter rapidist)
„In legatura cu ingrijorarea dumneavoastra vis-a-vis de plecarea mea de la Rapid, tin sa va linistesc, nu a fost decat un zvon nascocit de partile adverse. Va rog sa fiti incredintat ca nu voi lasa nicio speranta CLUBURILOR BOLSEVICE. Voi darui tot ceea ce am eu clubului Rapid. Visul meu de o viata a fost acela de a sta in cabina unde s-au echipat Marele Baratki, Auer, Ionica Bogdan , echipierii Marelui Rapid dar nici ceilalti ce au urmat, Filote , Marian s.a.m.d nu merita a fi neglijati! O viata intreaga mi-am dorit sa imbrac tricoul vargat, alb-visiniu si iata ca visul a devenit realitate.”

P.S: Acest articol a fost sters in mod repetat, ceea ce demonstreaza cenzura GSP! Daca imi permiteti un sfat, aveti mare grija la site-ul mysport, pt a utiliza interfata de administrare ai nevoie de un browser capabil sa execute javascript, de aici se deschid nenumarate riscuri de securitate!!!
D-le administrator al mysport, esti un stelist penibil si nimic mai mult… toata viata voastra ati trait din manipulari si dezinformari… mai nou contul mi-a fost dezactivat!!!
Asta inseamna 45 de ani de regim comunist si inca 18 de neocomunism!

Daniela  •  12 iunie 2008, 22:54

M a bucurat scorul obtinut d romania cu franta a fost un meci foare frumos francezi sperau k s nu ia bataie d l romani si romani s au bukurat k nu aw lwat bataie a fost un skor echilibrat

Adrian Valeanu  •  16 iunie 2008, 13:47

Ce intelegeti voi ziaristii prin a te sacrifica? Ce asteptati voi de la Mutu? Daca sperati ca o sa crape in patru pe teren ca sa marce golul victoriei, parerea mea e ca n-o va face.