4,8 milioane de romani au urmarit finalul meciului Italia – Romania!

4.845.000 de romani din toata tara, este inclus si universul rural, de regula cifrele sint all urban, au urmarit ultimul sfert de ora al partidei de vineri Italia – Romania. Pe all urban, TVR a facut un rating de 31%, cu 67% share, ceea ce inseamna ca doua televizoare din trei au fost fixate pe meciul „tricolorilor”. Pina si in pauza a fost atins un rating enorm, de 19%!

sâmbătă, 14 iunie 2008, 3:44

4.845.000 de romani din toata tara, este inclus si universul rural, de regula cifrele sint all urban, au urmarit ultimul sfert de ora al partidei de vineri Italia – Romania. Pe all urban, TVR a facut un rating de 31%, cu 67% share, ceea ce inseamna ca doua televizoare din trei au fost fixate pe meciul „tricolorilor”. Pina si in pauza a fost atins un rating enorm, de 19%!


Comentarii (36)Adaugă comentariu

clau  •  14 iunie 2008, 15:54

foarte tare…

cornel  •  14 iunie 2008, 16:01

marfa…cu olanda o sa fie si mai multi

Albu-Sibiu  •  14 iunie 2008, 16:01

Oare pe ce erau fixate acele 1 din 3 televizoare? OTV?! Inteleg ca nu esti fan fotbal dar cand in aceste zile totul in jurul tau se invarte in jurul fotbalului e inadmisibil ca macar sa nu te preocupe chestiunea…
Parca vad ce rating-uri lamentabile se vor obtine la Olimpiada.

Toni  •  14 iunie 2008, 16:05

Acele 1 din 3 televizoare care nu erau pe TVR 1, probabil erau urmarite de oameni carora nu le place fotbalul (probabil majoritatea femei, dar nu bag mana in foc 😛 )!
HAI ROMANIA !!!

met  •  14 iunie 2008, 16:07

sa zicem ca la acel tv din 3 se uitau femeile

@Albu-Sibiu
sunt cu totul de acord cu tine. Eu sunt de parere ca toti reprezentatii sexului masculin care aveau posibilitatea de a se uita la meci si n-au facut-o sunt niste femei in toata regula 😛

Balonul Digital  •  14 iunie 2008, 16:08

Si 12,6 milioane de telespectatori au urmarit meciul in Franta.Recordul insa este detinut de ZDF, in timpul meciului Croatia – Germania, 22,78 de milioane de spectatori urmarind acest meci, spre finalul meciului atingandu-se cifra record de 26,28 milioane de telespectatori.

http://www.mysport.ro/stirea/30532/12_6_milioane_de_telespectatori.html

Inginerul  •  14 iunie 2008, 16:09

s-a avut in vedere faptul ca foarte multi romani au privit meciul la acelasi televizor?toate barurile din Romania au fost pline, s-au facut rezervari cu 3 zile inaintea meciurilor, eu cred ca cel putin 10.000.000 de romani au vazut meciul

alinutzu  •  14 iunie 2008, 16:17

pai aia care nu s-au uitat la meci intra acum pe forumuri si contesta valoarea nationalei,il injura pe mutu,il critica pe piturca,ar fi vrut sa facem 10 puncte din 2 meciuri,etc…
niste frustrati,niste fatalai sau batuti in cap.70% belesc ochii la meci,vreo 25% sunt persoane in varsta din mediul rural neinteresate de meci si 5% retardati care nu inteleg fenomenul da’ au opinii…
sa ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) si sa ne lase sa ne bucuram de fotbal in general si de meciurile romaniei in special.
HAI ROMANIA!!!ii batem pe olandezi(sper)…

sorin  •  14 iunie 2008, 16:22

In sfarsit, Romania a inteles ca fotbalul ne poate aduce trairi nebanuite si ca tricolorii trebuie incurajati si la esecuri si la victorii. Felicitari atat jucatorilor cat si suporterilor (fara ei, Mutu nu ar mai avea de ce sa fie suparat la ratarea unui penalty)

tiffanyblueskin  •  14 iunie 2008, 16:23

toata lumea s-a uitat la meci!mi-au placut grimasele lui Mutu…si privirea nedumerita dinainte de marea isprava…apoi am admirat atitudinea si fata de roman sadea a lui Tamas dupa ce a sutat spre poarta o lovitura libera si a ratat…am inteles din nou frumusetea fotbalului..a meritat!

Brady  •  14 iunie 2008, 16:31

da … mi se pare normal, romanii sunt foarte atasati de fotbal si de echipa nationala, iar de cand nuam mai fost la un turneu ….. apreciez stilul in care scrii si toate articolele tale! Tine-o tot asa 😉

un farist  •  14 iunie 2008, 16:39

mi se pare cifra gresita ! multi romani au vazut meciul la terase , in locuri amenajate special pt asta sau la vreun prieten. Or fi fost doua televizoare din trei fixate pe meci dar alea doua aveau mai multi suprteri in fata lor decat vreun televizor fixat pe alt program . eu stiu ca la un moment dat m-am uitat pe bulevard si nu era tipenie de om .

fd  •  14 iunie 2008, 16:45

1/3 tv uri se uitau la telenovele

RAPIDIST RAPIDIST  •  14 iunie 2008, 16:49

BAI TONTOLANE(TOLONTANE)—MULT MAI MULTI ROMANI AU VAZUT MECIUL PTR CA MAJORITATEA AU VAZUT MECIUL LA TERASE SI BARURI.EX:IN BARUL UNDE AM VAZUT EU MECIUL ERAU VREO 30 DE PERSOANE.PESTE 60%DIN POPULATIE NU AU VAZUT MECIUL ACASA DECI FI SI TU MAI DESTEPT;);)

snap21  •  14 iunie 2008, 16:54

eu nu m-am uitat pe TVR1 ….eu am vazut meciurile pe M1 ,de fapt toate meciurile le-am urmarit pe M1 …comentariu mult mai profesionist….deci imi pare rau ca nu am facut audienta tvr-ului :)))

sportplusbraila  •  14 iunie 2008, 17:09

Cand aud de rating ma gandesc numai la bani. Cred ca e cea mai mare bucurie a celor din publicitate. Dar nu numai…

laurus  •  14 iunie 2008, 17:10

mi se pare putin incorect calculul tinand cont ca in astfel de situatii multi vad meciul la terase sau cu prietenii!!!clar daca 2-3 familii se strang intr-un loc celelalte televizoare nu merg.eu cred ca audienta e mult mai mare

craioveanu  •  14 iunie 2008, 17:12

e normal sa aibe tvr-ul un asa rating….chiar daca in afara competitiilor sportive..tvr are un rating slab…la acest capitol bate recorduri…,sa vedem si ce rating va avea antena 1 cu nationala….desi sincer as fi preferat sa ramana la tvr…din mai multe cauze…acoperire totala…comentariile bune…regie impecabila , antena nu stiu daca a avut vreun meci fara probleme…si in plus regia lor lasa de dorit…mai stim si noi cu cadrele domnilor!!!!!!!!!!!HAI ROMANIA!!!!!!

concept  •  14 iunie 2008, 17:26

pai bineinteles, o data la 10 ani prindem si noi un campionat european, si sa nu ne uitam?

joker_STEAUA  •  14 iunie 2008, 17:33

HAI ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAA NBV BAIETI AM FACUT 2 MECIURI FFF BUNE….FDELICITARI TUTUROR SI A-TI DOVEDIT CA SUNTETI UNITI….ADEVARATI LUPTATORI….PUTEAM CASTIGA CU ITALIA DAR ASTA E….CAPU SUS….NE CALIFICAM DACA DATI CA SI PANA ACUM TOTUL PE TEREN…VA IUBESC….AA SI RESPECT SI JOS PALARIA SI CE MAI VRETI VOI PT ROMANII DE LA EURO CEI 15-20 DE MII….A-TI FOST MINUNATI…DUPA MULTI ANI AM FOST MANDRU LA ACESTE MECIURI CA SUNT ROMAN SI MI S-A FACUT PIELEA GAINA LA GOLURI FAZE IMPORTANTE S.A. FORTZAAAAAAA ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!

manolache valcea  •  14 iunie 2008, 17:34

4.845.000 de televizoare nu romani pun pariu ca au fost peste 10 mil de romani care aU VAZ MECIUL

king  •  14 iunie 2008, 17:37

Tolontane, ai uitat sa mai precizezi ca si romanii din R. Moldova s-au uitat la meci. Cel putin 1 milion. Dar asta e, nu sunteti aptrioti si nu va e pasa. Rusine.

Cătălin Tolontan  •  14 iunie 2008, 17:49

king: masuratorile sint facut in romania, nimeni nu spune ca romanii din rep moldova nu s-au uitat la meci, doar ca sistemul iti e strain si esti cam indignat pt o tema benigna si in care nu ai dreptate 🙂

Game  •  14 iunie 2008, 18:07

Tolo , te-am vazut aseara la TVR , tot ce ai zis a fost scurt si eficient , f bine ….dar acuma vii cu o chestie care nu are nici pic de logica…….muuuuulti romani s-au uitat la plasme enrome , daca era un televizor , asta inseamna ca toti cei 100-200 = 1 om . + ca in fiecare casa cred ca la 1 televizor =2,3,4 sau chiar 5 oameni ……si plasmele din marile orase , sau in baruri…….mai bine ziceai , 4 milioane de televizoare ….

Robert  •  14 iunie 2008, 19:04

e o prostie sa declari ca 4,8 millioane de romani au vizionat meciul. Sa fiim serios statisticile aceste sunt la plezneala. Peste 12 millioane de romani au vizionat meciu va garantez, luand in calcul ca oameni prefer sa vada meciul intre prieteni asaca macar 10 oameni la fiecare televizor…

Logica  •  14 iunie 2008, 19:46

ji cei kre merg la universitate,baruri sau alte locuri publice sa vada meciul? mda…in fie e gandirea ta/voastra

king  •  14 iunie 2008, 19:55

@Cătălin Tolontan
Eu stiu foarte bine cum au fost facute masuratorile, insa am scris intentionat un comentariu un pic mai acid pentru a mai reaminti ca R.Moldova e pamant romnesc 😀 Cu bine.

Cosmin  •  14 iunie 2008, 20:00

trebuie sa fi vazut acest meci cel putin 50% din populatia tarii, imposibil mai putini. Sunt foarte mandru de aceasta prezenta la Euro si pentru echipa (care a jucat un ultim meci FABULOS) si pentru suporterii prezenti in Austria (pana acum). Ceea ce am impus noi in Austria pana sunt 3 cuvinte: RESPECT, CIVILIZATIE si FORTA!!! Felicitari Romania! HAI ROMANIA!!! Ne putem califica mai in sferturi si cu putina sansa putem rejuca revansa din US cu Suedia. 😉

www.romania-inedit.ro  •  14 iunie 2008, 20:19

Aproape toata suflarea romaneasca l-a putut vedea pe mutu cum rateaza si ne cam scoate din cartile calificarii !
Eu totusi cred ca daca inscria mutu , nu se termina 2 la 1 pentru noi , se termina 3 la 2 pentru ei .
Cred ca mitica dragomir poarta ghinion echipei nationale ! :mrgreen:

vh  •  14 iunie 2008, 20:21

cosmin… o singura chestie… suntem in Elvetia 🙂 in rest, perfect deacord… oricum din cate am inteles elvetienii nu prea erau impotriva noastra. HAI ROMANIA. daca nu sunteti la Euro.. sper sa veniti la Viena pt sferturi, baietii au nevoie de noi in numar cat mai mare

Daniel Toma  •  14 iunie 2008, 22:42

HAI ROMANIA!!! Votati si aceasta fotografie ca sa ne ajute Dumnezeu! Votati cu 10 stelute. Multumesc! ***(spam publicitar)

Ciprian  •  15 iunie 2008, 10:41

Da-ne si cateva repede fata de alte meciuri.

Ciprian  •  15 iunie 2008, 10:46

Romania – Franta de exemplu.

East Coast  •  16 iunie 2008, 5:09

Si noi am vazut pe ESPN peste balta…si promovat si celor ce auzit doar de gimnastica, le-am zis sa ne vada ca sintem buni si la fotbal. Hai Romania ! Curaj, si ambitie .
Fiti bataiosi-exp. turcii -ei si danezii erau ultimii in Europa, dar acum tarile mici au sansa de a merge departe- grecii nu au facut nimica, dar va iertam si pe voi daca cistigati turneul asta si mai putin in 2010 sau 2012. Nu cred ca e vre-un roman ce nu a vazut meciul -sau pe VCR daca la lucru. Cei ce nu pot, sa-l vada pe torrent sau pe espn360. Noroc ,succes si ca leii pe ei.Cu stilul de aparare buna si contra iute ajuns italienii de multe ori si nemtzii -rezultat intii apoi jogo bonito.

Adaptarea la mediu.  •  16 iunie 2008, 10:05

[…] sa te promovezi prin asociere cu una din marile rivale la sportul care atrag, de buna seama, cei mai multi romani […]