Olanda dă X %, România trebuie să dea 110%

Indiferent cum joacă batavii, noi n-avem decît şansa de a fi fiare

duminică, 15 iunie 2008, 6:51

Indiferent cum joacă batavii, noi n-avem decît şansa de a fi fiare

Cel mai inhibat fotbalist este cel care trebuie să cîştige un blat şi ştie că e blat. Istoria deloc selectivă a fotbalului nostru cunoaşte cazuri în care pur şi simplu echipa desemnată de FRF, de adversari şi de arbitri să învingă n-a fost în stare să o facă tocmai pentru că jucătorii au fost prea siguri de ei.

Tocmai de aceea, ca regulă, fotbaliştii echipei aprioric cîştigătoare nu sînt niciodată anunţaţi. Dimpotrivă. Antrenorul intră în vestiar. E îngîndurat. Preşedintele e negru. Îi avertizează pe băieţi că e de rău. Că trebuie să fie atenţi pentru că au în faţă o trupă dură. Şi, cine ştie, chiar un arbitraj defavorabil. Deseori, motivarea continuă şi la pauză, cu muştruluiala adresată celor care au greşit.

La Campionatul European nu există blaturi. Eventual, meciuri cîştigate dinainte. Dar dacă pleci cu această idee, şansele de a o da în bară sînt mari.

Pe scurt. Olanda nu poate da nimic României. În cel mai bun caz, nu-şi va da totul sieşi. Dar „tricolorii” trebuie să-şi ia ei ce e de luat. Urmează cel mai greu meci de la acest turneu. Pentru că pînă şi cei mai optimişti sau mai naivi dintre noi, cei care credem că olandezii nu vor juca 100%, sîntem convinşi de ceva: că România are nevoie de 110%. Altfel, nu ne calificăm!
 


Comentarii (85)Adaugă comentariu

mujotutun  •  16 iunie 2008, 14:38

sa il numesc pe YHWH: Allah. Este acelasi D-zeu. Asta-i tot.

mujotutun  •  16 iunie 2008, 14:42

Nu stiu de ce mi-a fost retezat mesajul. Spuneam ca Dzeu este Unul, si in araba numele sau este Allah, asa cum este God in engleza ori Dieu in franceza. Nici un om cu glagorie nu va spune ca englezii se inchina la God. Soyez resonable, donc!

Cătălin Tolontan  •  16 iunie 2008, 14:54

razvan: nu comentez atacurile, dar iti raspund tie cu placere. Ziarele gazduiesc publicitate, sub forma de machete clasice sau de machete inovative. Regula dupa care lucram la gsp este aceea ca publicitatea se marcheaza clar, prin cuvintul PUBLICITATE (nu advertorial sau alte formule) pentru ca cititorii sa stie ca macheta/articolul au fost tiparite in urma unei intelegeri comerciale. Am publicat machete de la toate partidele care au dat comenzi, toate prin agentiile lor de publicitate, nu prin contact direct: PSD, PNL, PD-L, PIN, precum si campanii ale unor candidati, precum Chiliman, Blaga, Gusa… Intre aceste machete si continutul articolelor nu exista nici o legatura. E un lucru pe care-l cunosc foarte bine clientii, agentiile si industria comunicarii: gsp nu vinde indulegente sau atitudine, ci doar spatiu publicitar. Ceea ce face orice ziar care se respecta, cum sint destule si in Romania. Asa se explica si numeroasele premii cistigate in industria publicitatii de catre gsp si de catre oamenii care lucreaza aici. Sper sa nu fi fost sententios 🙂 am vrut doar sa ti explic cum merg lucrurile. Multumesc!

bagamare  •  16 iunie 2008, 15:01

sa speram ca vom invinge si ca vom juca in alt stil decat cu franta si italia.

Suporter  •  16 iunie 2008, 15:07

Da,dl.Tolontan aveti dreptate cu publicitatea pe site-uri dar va rugam frumos,macar fotbalul sa-l pastram curat si sa nu implicam politica si politicienii,ramaneti la fotbal si nu va mai implicati intr-o publicitate ce va dauneaza!Ati castigat niste bani dupa acel spot publicitar,dar este posibil sa pierdeti niste oameni ce va respecta si va ia in seama parerile!

Robert  •  16 iunie 2008, 15:07

In 2000 Portugalia a jucat corect fiindca avea tot interesul sa elimine Germania, nu vad ce interes are Olanda sa elimine Romania in favoarea Italiei si Frantei. Cat despre corectitudinea olandezilor s-a vazut in meciul cu Belarus din preliminarii. Eu nu spun ca olandezii se vor da la o parte pur si simplu, vor juca cum au jucat ieri portughezii. Iar noi trebuie sa fim cu adverat prosti sa ratam aceasta sansa

Robert  •  16 iunie 2008, 15:10

E off-topic dar trebuie sa-mi exprim si eu indignarea pentru implicarea de catre dumneavoastra a imaginii nationalei intr-o campanie electorala. Una este sa faci publicitate cum se face in orice ziar civilizat, alta este sa inserezi mesaje publicitare in textul dedicat echipei nationale. Totul are o limita

Ariana  •  16 iunie 2008, 15:29

e corect ce spuneti domnule Tolontan dar asa cum stiti dvs aceste lucruri la fel de bine le stie si Ciutacu.Si atunci de ce v-a atacat aseara?fum fara foc?nu cred domnule Tolontan.cum va explicati?omul v-a batjocorit clar,explicit si la ora de maxima audienta.daca nu il contraziceti public inseamna ca are dreptate.

razvan  •  16 iunie 2008, 15:39

iti multumesc si eu catalin pentru raspuns! inteleg ratiune comerciala a acestor mesaje publicitare.ceea ce ma supara este atunci cand vad pliticieni care roiesc in jurul acestor Simboluri Nationale (Steaua, Echipa Nationala) insetati de capital electoral si ipocriti pana in maduva oaselor! Ma doare ceea ce vad la Steaua (pentru ca sunt stelist) si de aceea tin atat de mult sa le transmit acestor politicieni (fie ei de la PSD PDL PNL si mai ales PNG) urmatorul mesaj:ne-ati mintit cu cea mai mare nerusinare, ne-ati furat speranta, luati-va labele murdare de pe Sportul Romanesc si de pe simbolurile lui! Sportul e singura bucurie ce ne-a mai ramas, NU aveti nici un drept sa ni-l confiscati! deja ma gandesc cu groaza, in eventualitatea unui triumf al Echipei Nationale, ce voi face? ma voi bucura sau voi incerca sa-mi stapanesc greata, la hahaitul sinistru al lui Basescu, la discursul de papagal al lui Geoana, sau le incercarile lui tariceanu de a ne explica el cum fara masurile luate de guvernul lui n-ar fi fost posibil acest succes..Sa speram ca baietii vor castiga titlul european. pentru asta merita sa induram orice greata!

Cătălin Tolontan  •  16 iunie 2008, 15:44

suporter: nu e vorba de spot, ci de aparitii in ziar. sinteti foarte indignat inainte de a cunoaste tema 🙂 machetele publicitare apar in diverse locuri in ziar si cum echipa nationala detine ponderea cea mai mare, majoritatea apar in pagini unde se scrie despre echipa nationala

Cătălin Tolontan  •  16 iunie 2008, 15:46

ariana: v-am explicat faptele, ele descriu fumul, focul 🙂 restul nu comentez

suporter  •  16 iunie 2008, 15:47

Citesc si ma minunez. Cineva spune sa nu ne temem de SPANIA dar spune cu toata gura ca OLANDA sa joace cu rezervele… Ha , Ha ,ha, astia suntem noi. Daca avem sange in noi sa-i rugam pe olandezi sa bage vedetele , sa vedem atunci daca meritam sau nu. Adica ne amagim sa nu joace olandezii si daca ne calificam cat ne da SPANIA CU ECHIPA COMPLETA????

joeburchinezu  •  16 iunie 2008, 15:52

Cred ca sunt unii care nu au inteles inca urmatoarele : Noi nu am demonstrat ca suntem mai buni decat Italia sau Franta . Pentru ca am facut egal cu ambele . Am putea demonstra asta luand o bataie mai onorabila de la portocale decat impricinatii sau facand un egal . Din pacate asta nu e de ajuns . Pentru calificare trebuie sa aratam Olandei ca suntem mai buni si sa o invingem . Altfel nu ne calificam . Iar Mutu care prin ratarea penaltyului, aproape ca ne-a ratat calificarea, trebuie sa faca ce-o sti si sa ne asigure victoria . Dle Tolontan , nu exista blat . Exista un interes mai scazut din partea olandezilor care ne poate favoriza . Exista interesul fiecarei echipe de ai fi mai bine si de asi indeplini obiectivul . Poate ca Van Basten aude ce a zis antrenorul Portugaliei caruia ii parea rau ca nu a jucat cu 11 jucatori noi pentru a evita cartonasele galbene . Pentru o echipa ca Portugalia sau Olanda care planuieste un drum lung, conteaza .Francezii sunt mai decenti dar italienii sunt in nota lor de prefacatorie,milogeala si santaj. As dori ca marti la incheierea meciurilor sa fie urmatoarele rezultate : Franta – Italia 2la 0, Romania – Olanda 2 la 1.

Ariana  •  16 iunie 2008, 15:53

cum credeti dar oameni va vor judeca dupa alte criterii decit cele pe care le enuntati dvs.unul dintre ele ar fi sa-ti ape4ri demnitatea cind esti jignit gratuit.parerea mea.o zi buna.

Cătălin Tolontan  •  16 iunie 2008, 16:06

ariana: pe toti ne masoara faptele. multumesc!

neghinita  •  16 iunie 2008, 16:17

E REGRETABI CA ATUNCI CIND SE FOLOSESC ARMELE VOASTRE SAU SUNTETI CRITICATI TEMEINIC SI PROBATORIU, INTERVENITI PE TEXT SI PUNETI STELUTELE SUB PARAVANNUL, CUVINTE NECIVILZATE.MERCI.SA VA BUCURATI DE VIATA SI RODUL MUNCII SI INTELIGENTEI VOASTRE.

Mihai  •  16 iunie 2008, 16:40

Foarte bun si la obiect ca de obicei in ceea ce scrieti,esenta acestui articol se rezuma la doua propozitii:”Olanda nu poate da nimic Romaniei” si „Urmeaza cel mai greu meci de la acest turneu”.Hai Romania!

gabriel  •  16 iunie 2008, 16:57

***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)

Decat sa faci ‘apologia’ blatului, precum majoritatea ziaristilor care se duc sa ceara rezultate din mila, sau zic ca pe Romania o ajuta arbitri, mai bine te-ai focusa, daca ai putea schimba ceva, si prin influenta pe care o ai, asupra mentalitatii, asupra calitatii articolelor si mesajului transmis intr-un fel care sa mobilizeze, NU sa introduca mizerie.

Te-am vazut la emisiunea de vineri a lui Naum, care ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)i de ultima speta, care zicea „domne Romania, tot joaca cat de cat ceva, daca cu ajutorul arbitrilor, poate obtine egal cu Italia”, si ma intristez vazand ca pe micul ecran, Romania e reprezentata in mass-media de astfel de oameni.

Nu stiu daca e in obiectivul tau, sa-i intretii pe negativi, si pe frustrati in loc sa pui umarul si sa transmiti un elan pozitiv in scrierile tale.

Stiu sigur ca de la a critica obiectiv, pana la scrie mizerii, pline de nerecunstinta, e drum lung inapoi domnule, si asta tine numai de caracter, pe care din fericire il poti schimba, daca doresti asta.

Sa-ti spun ceva: La WC’94 au fost faze evidente in care RO, a beneficiat de ajutorul arbitrilor din cand in cand, si chiar in momente cheie. Dar a fost parte din joc, si nu s-a minimizat niciodata munca baietilor. Nu l-am auzit pe Topescu sa urle in gura mare, „vai ce ne ajuta arbitri..”, precum nici sa fim in postura de victime nu va ajuta la nimic.

Daca e s-o luam la fapte, voi, ziaristii, presa in general, ce fel de bucurii aduceti acestei tari ?

Sub ce forma ?

Care e contributia voastra, la mobilizare, la lupta pentru Romania, si aici ma refer, la implicarea pozitiva, in a ajuta echipa sa obtina o performanta la acest turneu, prin influenta voastra ?

Cred ca merita sa te gandesti la astea, inainte de a scrie orice articol chiar si aici pe blog.

alin  •  16 iunie 2008, 16:57

In 2000 eram in situatia italiei. Jucam cu Anglia meciul decisiv si daca invingeam mergeam mai in sferturi de pe locul 2, cu conditia ca Portugalia sa nu piarda cu Germania. Atunci Portugalia era lider cu 6 pct, deja calificata de pe primul loc. Aveam aceleasi probleme ca si italienii azi. Oare Portugalia cu rezervele va reusi sa incurce Germania? Si a incurcat-o rau. A batut-o cu 3-0 hat-trick Conceicao parca. Asa ca, Romania fi foarte atenta. Rezervele uneori pot juca mai bine. Sincer as perefera titularii Olandei din toate motivele. Ei nu mai au ce demonstra. Au aratat deja ce pot, iar pe de alta parte nu vor sa se accidenteze pentru meciurile din fazele superioare.
Sunt convins ca italia o sa invinga Franta, dar nu sunt convins ca noi vom batea Olanda. Sper totusi din toata inima s-o facem.
Hai ROMANIA !!! Gooooooooool Maricaaaaaaaaa

Lucian  •  16 iunie 2008, 17:09

OLANDA DA x%, iar voi romani
TREBUIE DA DATI 200 %…

CaTalyN  •  16 iunie 2008, 17:10

Daca nu dam 300% nu ne calificam! Si voi presa faceti mai mult rau decat bine! Cu valiza, cu blaturile astea, etc… atata tam-tam cat se mai face, si asta nu e bine pentru sportul romanesc in general!

vlad  •  16 iunie 2008, 17:13

O sa vedeti cum ne initializeaza pe noi Olanda in arta treziri la realitate cu un 3-0 subtire de vara, pt. ca aldata s-o bage Mutu in poarta cand are ocazia nu sa traga ca-n miuta de pe islaz. Calificarea s-a jucat vineri fratioru meu si s-apierdut, restu e poezie. Doar nu va imaginati ca vom bate Olanda dupa ce n-am fost in stare sa-i batem pe francezi sau pe italieni. pai nu-i mai prindem asa desculti niciodata. Sa vedem cine va opri Olanda de la castigarea trofeului?????
NIMENI.

Cristina  •  16 iunie 2008, 17:16

Depinde doar de forma echipei in intregime si de motivatia tuturor jucatorilor. Teoretic, putem invinge. Ce avem de pierdut?

CaTalyN  •  16 iunie 2008, 17:16

@ vlad: Nu fi asa de sigur ca nu putem sa scoatem cel putin un egal! Nici eu „daca ma crezi” in meciul cu Italia nu credeam ca vom scoate acel punct! Si daca Olandezii prind o zi mai proasta! Noi ne jucam sansa pana la capat!

P.S.: Pana acum am fost multumiti ca am ne-am calificat! Acum avem pretentii sa ne calificam mai departe din aceasta grupa, „a mortii”.

hahaleraX  •  16 iunie 2008, 17:19

voi uitati ca si franta si italia au avut 7-8 ocazii in meciul cu olanda.problema lor ca nu le-au concretizat.daca noi o sa reusim sa ne concentram la finalizare ne calificam!

CaTalyN  •  16 iunie 2008, 17:23

@ hahaleraX : Asa e, dar la olandezi le-au intrat aproape totul, plus golurile cu noroc! Dar asta e fotbalul! Poate prind o zi mai proasta cu noi 🙂

P.S.: Si acolo la Van Nisteroy, nu a fost Penalty! Nici nu l-a atins Buffon.

fotbal  •  16 iunie 2008, 17:52

marii retaileri de electronice si electrocasnice ar cam trebui sa intre in joc de glezne cu promotiile pe Euro 2008. cel mai aproape cred ca sunt cei de la ***(spam publicitar) cu oferte pentru iesirea din grupe a nationalei.
Hai Romania! 🙂

ps. sunt multi 🙂

doru  •  16 iunie 2008, 17:58

Oare nimeni nu tzine minte meciul Italia – Mexic
din 2002 (parca), incheiat 1-1? Cand italienii au plimbat mingea vreo 10 min la final? Shi ei ne tzin noua morala!!!!!!

CaTalyN  •  16 iunie 2008, 18:09

@ doru: Domnule doru, asa fac toti! Ce vrei sa zica si ei daca nu se califica!

ozzy  •  16 iunie 2008, 19:11

Domnule, rezultatele de pina acum vorbesc, ele spun totul despre Olanda – Romania:
Ca sa ne fi calificat, trebuia sa batem si Franta si Italia! Ambele umilite de Olanda si neputincioase si in fata noastra, dar iertate de Romania…
O Romanie ce anunta ca va bate Olanda, dar spera in subconstient sa nu piarda si celalalt meci sa se termine egal, adica o Romanie ce s-a multumit cu putin – ca si 99,99 % dintre romanii de pretutindeni – si asteapta ca altii sa munceasca pentru ei, sa le urce sacii in caruta…!
Mi-este sila de comentariile voastre, de prestatia aiuristica a Romaniei la acest Euro, ca si de pretentiile ei si ale voastre, la fel de aiuristice: victorie cu superba si harnica Olanda!

printzul01  •  16 iunie 2008, 21:18

mda..

Alin  •  17 iunie 2008, 12:22

La un turneu final de asemenea anvergura, la un asemenea nivel, ca sa mergi mai departe iti trebuie valoare, cuantificata prin goluri! Deci vom merge mai departe nu daca ne va lasa Olanda, sau daca vor juca intr-un picior…vom trece de grupe daca vom avea valoare, demonstrata in cele 90 de minute de joc! Indiferent cum si-n ce fel, trebuie sa dam mai multe goluri ca ei!

gianluigibufu  •  17 iunie 2008, 19:26

Doresc sa stiu cum se poate scapa de nenorocita asta de reclama de pe blog ?!? Inteleg, e vorba de bani, insa este foarte
stresanta…(clal,clac…whatever).

gianluigibufu  •  17 iunie 2008, 20:08

Stau si ma gandesc, de ce oare dintre toate natiile lumii noi trebuie sa fim cei care trebuie sa tremure de fiecare data la un campionat(mondial,european sau de care o mai fi el). Si, tot de fiecare data, stam si facem calcule. Sa vedem…Daca ala si cu celalalt fac egalu’ ne-am scos! Da’ dar mai trebuie sa nu luam bataie la o diferenta mai mare de 2 puncte. Deci…trebuie pe deasupra sa..nu luam bataie prea tare?! Adica, cum? Aha. Si la cealalta echipa cine joaca? Pai cum cine? Aia doi de rup tot ce prind.Si mai au si apararea aia beton.Da…si mijlocasi buni si atacanti si stai ca nu e tot: se mai si gasesc pe teren de zici ca au toti gipiesuri in crampoane.
Eeeeste! In sfarsit o veste buna ! Nu mai joaca unu’ din aia care marcheaza meci de meci la ei! Da, ne-am scos…Acum putem spera ca vom putea sa incercam sa vedem sa ne concentram sa ne…poate aia pica si ceilalti fac egal si noi nu luam bataie si…
Cam asta-i mentalitatea la noi. In timp ce o echipa precum Olanda se gandeste la ce scor sa-i bata pe ceilalti…Dar haideti sa ne intrebam cu totii, de ce oare ar trebui sa ne calificam? De ce sa mergem mai departe? Sigur, intrebarea poate parea prosteasca, nu? Si totusi nu e.Cred ca este clara pentru oricine diferenta de valoare dintre echipa noastra si celelalte.Deci, daca ar fi sa ne luam strict dupa acest criteriu, nici n-ar mai trebui sa intram pe teren. Daca ei sunt mai buni(mai tehnici, mai rapizi, mai”harnici” noi cu ce sa-i combatem? Pai sa spunem prin mentalitate.Si nu una mioritica ci una de invingator. Imi vin in minte foarte multe meciuri pe care le-am vazut de placere fiindu-mi indiferent cine castiga. Ce mi-a placut cel mai mult la acele jocuri a fost spiritul de invingator cu care jucau acei oameni dupa ce incasasera 2 sau chiar 3 goluri. Nimic nu e mai frumos in fotbal ca revenirea unei echipe. Deci,tu,echipa, dupa ce ai primit 3 (TREI) boabe se presupune ca ar trebui sa fii la pamant cu moralul. Si uite ca nu e asa…pentru unele echipe.Unele echipe lupta, revin, si castiga. Acesta e modelul de echipa care imi place. Echipa care are mentalitate de invingator, care, desi este condusa cu 3 goluri lupta pana in ultima secunda a meciului, chiar daca stie ca, poate nu mai are timp sa egaleze sau sa bata. Nu una lesinata, care dupa ce a primit un gol s-a facut praf si pulbere in fata adversarului. Decat o calificare rusinoasa, as prefera sa „murim pe stadion” dar sa iesim din competitie cu fruntea sus.Daca intradevar nu meritam sa trecem mai departe, de ce sa ne mai chinuim? Sa ne para rau? Doar pentru a ne prelungi agonia si a ne crea sperante desarte? Voi tine intotdeauna cu Romania fiindca sunt roman si asa simt ca trebuie sa fac insa nu mi-e totuna cum batem…

ducu  •  27 februarie 2012, 22:42

prostia se plateste cu 110 % ,plus basescu udrea si pdl