Timpul curajului

„Tricolorii” au ocazia să şteargă într-o singură seară 8 ani de ratări

luni, 16 iunie 2008, 7:29

„Tricolorii” au ocazia să şteargă într-o singură seară 8 ani de ratări

„Batem, învingem sau cîştigăm?”. Asta a întrebat Marius Tucă ieri. Un Tucă pisălog, alertat de ştirile dinspre cantonament şi insomniac, cu 72 de ore în avans,  la fiecare meci al României, „în fond, ştii de ce? Pentru că avem din nou o echipă de caracter!”.

Publicul din ţară s-a încălzit greu la acest început de European. Audienţa tv a meciului cu Franţa a fost sub cea a partidei cu Italia. Grupa Morţii a filtrat speranţele şi interesul. Azi însă, generaţia lui Mutu şi a lui Chivu poate sparge cu adevărat bariera fonică. Dacă ne calificăm, se vor umple Piaţa Universităţii şi celelalte zone centrale ale oraşelor României.

E ziua decisivă. Echipele mari se construiesc pe victorii. Ele te poartă înainte, te ridică în faţa adversarilor şi te reconciliază cu propriul public. În ultmii ani, „naţionala” a progresat evident. Are atitudine, nu doar valoare de vestiar. Dar, pentru ca toate să se concretizeze acum, e nevoie de acea calitate fără de care, spune Nicolae Steinhardt, toate se prăbuşesc. E timpul curajului sau, mai puţin pretenţios, dar mai bine spus, vorba lui Emeric Ienei, unicul antrenor român care şi-a dus echipa pînă la final, „să-i călcăm niţel pe ochi”.


Comentarii (48)Adaugă comentariu

Radu1967  •  16 iunie 2008, 19:40

Frumos scris.
Sa speram ca si echipa va juca bine si se va califica.
Hai Romania !

sub acoperire  •  16 iunie 2008, 19:42

hai baieti… victorie!!!!!!

cristian marcef  •  16 iunie 2008, 19:42

adevarat

buletu’ maghiar  •  16 iunie 2008, 19:43

comunisti nu mai ie, doar victorie a romaniei ie!!!

radu 675  •  16 iunie 2008, 19:44

ne calificam… forza romania!!!

myke  •  16 iunie 2008, 19:47

Bai nea Tolontane, bagi in RSS un post pe care il stergi apoi? Pai e frumos asa? Ce mama naibii. Si mai ales ca urma partea interesanta. Imi aduc aminte coperta voastra, dar nu mai stiu pronosticurile. In feed a intrat doar

„Pronostic gsp corect pînă la capăt?

from Cătălin Tolontan by Cătălin Tolontan

Acum 6 luni, ziarul a publicat trei pagini întîi imaginare. Cele două de pînă acum s-au potrivit exact! Pe 3 decembrie 2007, imediat după tragerea la sorţi, Gazeta publica sub poza selecţionerilor trei pagini întîi imaginare. Prima anticipa România – Franţa 0-0, cu Lobonţ erou. A doua, după Italia – România 1-1, cu Mutu pe post […]”

Deci care era scoru vostru pentru meciul de maine?

adi  •  16 iunie 2008, 19:51

DOAMNE, CAT DE APROAPE SUNTEM!!! ALTII DEPIND DE NOI, NOI DEPINDEM DOAR DE NOI!!!HAI BAIETI. PE VIATA SI PE MOARTE!!

radu  •  16 iunie 2008, 19:54

Doamne Ajuta !

roman  •  16 iunie 2008, 20:03

FORZZZZZA Romania! Allez le HAIDUCII ! LOL!

ELIMINATI CAMPIOANA SI VICECAMPIOANA MONDIALA INTR-UN SINGUR MECI ! asta ar fi extraordinar!

ps. romani, tranmiteti condoleante italienilor AICI***(spam publicitar)

Ciprian  •  16 iunie 2008, 20:04

Daca e o generatie buna aceasta a lui Chivu su Mutu se va vedea maine.

ZZ  •  16 iunie 2008, 20:06

„”E ziua decisivă. Echipele mari se construiesc pe victorii””
oK,ASA E ,DA NOI PE CINE AM BATUT??:))

Sandi  •  16 iunie 2008, 20:13

Catalin, de ce a disparut mesajul legat de cele 3 pronosticuri ale Gazetei in Decembrie? Cel putin off the record…

Sandi Leonties

Dan  •  16 iunie 2008, 20:13

@Myke:
Uite cele trei coperte aici: http://blogsport.ro/live/gazeta-sporturilor-va-propune-un-exercitiu-de-imaginatie/

GSP a prezis 1-0 pentru Romania.

gabriel  •  16 iunie 2008, 20:15

Corect. Articol realist.
Celelalt de mai devreme parca-l scrisese-i in scarba, si te-am taxat pentru ca meritai.

Da, echipa are mai mult caracter, si-mi pare teribil de rau ca l-am pierdut pe Radoi, intr-o confruntare de moral atat de importanta ca cea de maine.

Sa dea Domnul sa ne-adunam in Piata Universitatii, asa cum tu zici, si sa sarbatorim…

paladinu  •  16 iunie 2008, 20:34

un sut expediat de de milioane de romani va intra maine in poarta Olandei si Romanica va intra pe poarta din fata in Europa fotbalistica

Pirlo  •  16 iunie 2008, 20:51

Draga Tolo, cum e cu Blaga capitan de echipa? Si cum este cu trusturile de presa care l-au sprijinit pe Doctor? Tu nu lucrezi cumva la trustul lui Felix, mogulul care, spune Presedintele, l-a sustinut pe Oprescu? Las-o-n singe, cum spune prietenul Badea. Ocupa-te de fotbal si lasa politica, intrucit nici tu nu esti modelul ziaristului onest. Asta nu inseamna ca ziaristi de sport nu trebuie sa fie persoane oneste.

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  16 iunie 2008, 21:08

SCUZE PENTRU OFF TOPIC

Ma numesc Elena-Andreea Babiuc, din Rm. Sarat, judetul Buzau. Indraznesc sa va solicit intr-o problema strict personala. Am absolvit Colegiul B.P. Hasdeu din Buzau, promotia 2008 si am fost admisa la 7 facultati internationale. Dintre acestea am ales Worcester Polytechnic Institute, USA, respectiv din Londra – Imperial College si UCL – specializarea Mathematics and Computer Science. As dori sa mentionez ca facultatile din Londra sunt pe locul 5, respectiv 9 in topul facultatilor din lume si consider ca pentru mine este o sansa extraordinara sa studiez alaturi de tineri valorosi din intreaga lume. Decizia finala o voi lua dupa examenul de Bacalaureat si dupa posibilitatile financiare.
La WPI am obtinut o bursa de $33,000, diferenta de pana la $50,000 (cat reprezinta totalul cheltuielilor pe un an la o facultate in State) o pot obtine printr-un imprumut oferit de statul american studentilor.Fiind student international, pentru acordarea imprumutului e nevoie de un “co-signer”,cetatean american sau rezident de minim 2 ani in State. Pentru Imperial Colege sau UCL (Londra) suma necesara neacoperita este de £ 10 000 pe an. Pentru facultatile din Londra conteaza si rezultatele de la Bacalaureat.
Sigur ca banii necesari pot fi obtinuti si prin sponsorizari si sper sa gasesc ajutor si in acest sens. De aceea, apelez la dumneavoastra, in speranta ca imi puteti recomanda un co-signer sau, in cel mai fericit caz, potentiali sponsori cu care sa pot comunica in legatura cu aceste lucruri de care depinde viitorul meu. As fi foarte fericita si onorata sa primesc un raspuns de la dumneavoastra la adresa mea de email. Va multumesc.

Che Guevara  •  16 iunie 2008, 21:19

Intrebarea mea este urmatoarea: de ce trebuie neaparat sa iesim pe strada daca se califica echipa nationala? Este vreo mare victorie a poporului roman? Ne va mari guvernul pensiile? Copii nostri vor avea alocatii mai mari? Vom avea salarii mai bune? Nu cumva va fi decat un motiv de bucurie pentru cativa milionari din Romania care vor mai baga cateva miliaone de Euro in buzunare? Eu am sa ma bucur in liniste in casa mea cu o sticla de Cico pe masa.

ovidiu  •  16 iunie 2008, 21:20

nu conteaza cine este mai bun, cine are cota mai mare…este vorba de cine vrea mai mult! castigam daca o sa vrem…cu toata puterea pana in minutul 90+ (vezi turcia.)am avut forta sa jucam bine si sa fim in stare sa ne calificam fara jocul de rezltate din celalat meci, cu o echipa fara nume mari). grozava perfomanata pt tricolori. sunt foarte mandru de echipa nationala si mai ales de prestatia lui victor piturca. niciodata nu l-am placut, dar trebuie sa recunosc ca este inteligent. primele doua meciuri au fost ca un joc de sah, sau de poker. fara nici un apropos…foarte inteligent. le-a pus streangul la gat francezilor si italienilor. sa-i spanzuram si sa-i tragem in teapa intr-un pol inalt,dle piturca,ca vlad tepe si sa-i trimitem acasa pe increzutii astia. multumiri nationalei ca mi-a adus un castig de cateva sute la pariuri (la fel din partea pritenilor mei americani carora le-am vandut potul: pariaza pe egaluri in primele doua meciuri ale romaniei.
Si sa nu uitam ca olanda nu vrea italia sau franta in semifinale…ca astia se trezesc ca un monstru si castiga euro! romania olanda 2-1…si batem spania la pk.
suntem in semifinale!

ciocumic  •  16 iunie 2008, 21:31

pt Che Guevara

Da chiar de ce sa ne bucuram! dar de ce sa traim! Mai bine sa fim tristi, foarte tristi. Si sa ne vaitam.
Dar tu ce cauti pe un site de sport? De ce nu esti pe site-uri electorale? Acolo se vaicara lumea ca nu are ce manca, alea alealalte.
Lasa-ne pe noi ca nu suntem normali, noi nu stim sa fim tristi, stresati, frustrati. Si mai ales nu ne grabim sa ne luam toale din Obor. Hai ca ma duc sa desfac o bere si sa ma uit la meci. Ahhh, ce-o sa ma bucur.

hei  •  16 iunie 2008, 22:00

lasa l pe che guevara. e emo :)))

www.romania-inedit.ro  •  16 iunie 2008, 22:10

Eu cred ca ne calificam in sferturi !

myke  •  16 iunie 2008, 22:19

@Dan ms.

mannecken  •  16 iunie 2008, 22:25

imi place ca citezi numai clasici, dar nu mai stiu pe ce post juca Nicolae Stradivarius(este mai usor de scris si de citit) ala de te dai asa mandru ca ti-a fost coleg de banca…. te tin jidanii la gazeta nu mai este un secret pentru nimeni…Nu te-ai lasat pana nu ai scris de Piata Universitatii.Nu cred ca mai au timp sa vina minerii din Italia pana la Bucuresti, dar oricum bucuria lor va fi mult mai intensa acolo unde sant departe de revolutionarii de opereta din Bucuresti…Pe adevaratii revolutionari bucuresteni sau din alte regiuni ale Romaniei sa-i odichneasca Dumnezeu si sa le dea pacea vesnica.

De fapt eu doream sa intreb daca voi ziaristii aveti concediu??? daca nu, mai bagati si voi cate un medical ca pe vremea lui Ceau,sa mai citim si noi cate o coala alba de ziar…

fucherul  •  16 iunie 2008, 22:35

Dan – m-a trecut un fior rece pe spate cand am vazut chestia de pe : http://blogsport.ro/live/gazeta-sporturilor-va-pro pune-un-exercitiu-de-imaginatie/

sportplusbraila  •  16 iunie 2008, 22:37

Calitatea existata in trupa lui Piturca. S-a vazut cu Italia. Sansa va juca un rol decisiv. Si de aceasta data. In ambele partide. HAI ROMANIA!

wasabi  •  16 iunie 2008, 22:38

eu zic ca daca se califica romania ..sa iesim in strada ..sa ne bucuram cu toti ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) si manelistii, sa ne bucuram ca domle ..dupa ce ca este asa de greu la serviciu unde dai peste toti ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat) care castiga milioane de euro ..si nu sunt in stare sa execute un PENALTY..sau se dau cap in cap…la meciuri ..pai decat sa se califice si sa se dea cap in cap mai departe ..mai bine hai acasa

si daca bate romania o sa se ieftineasca benzina….si chiriile …si gazul ..o sa fie delir ..vaai suporterul roman pt el joaca…bine frate si pt alea 3 mil de EURO cine joaca?!…fraierii cu strigatul …restul cu banii

mannecken  •  16 iunie 2008, 22:41

@wasabi

mai ia o pastila sau suna la pompieri pt ca esti in pericol:::))))

wasabi  •  16 iunie 2008, 22:42

iara se umple tolontan cu bani …din reclame …vin gusterii sa comenteze pe blog …vin smecherii ..cu banu ..poc ..platim reclama..si fraierii se cearta pe blog ..spre bucuria tonomatului tolontan 🙂

new  •  16 iunie 2008, 22:47

luam de la 3 in sus, reveniti din visare:D

deco  •  16 iunie 2008, 23:07

pt ZZ ii batem pe Olandezi maine…din nou

B.S  •  16 iunie 2008, 23:27

NORMAL CA O SA-I BATEM PE BATAVI.MULTI HABAR NU AU CA EI SUNT BLOCATI PSIHIC CU NOI,PT CA NU NE-AU MAI BATUT DE 2 MECIURI MAI MULT AU SI PIERDUT ULTIMU MECI CU NOI.POT SA JOACE CU ACEEIASI CU CARE AU JUCAT CU ITALIA SI FRANTA CA NU NE BAT O LUNA.
CARE MAI SCRIU CA ROMANIA O SA PIARDA SA SE ASCUNDA CA NU8 STIE FOTBALDATI-VA DEMISIA SI LA FEL SI TU TALANTANE CA NU TE-AM UITAT.HUAAAAAAAAAAAAAAAA 🙂
HAI ROMANIA…

sportsaga.ro  •  17 iunie 2008, 0:37

Hai Romania!

kinder bueno  •  17 iunie 2008, 1:08

Testam daca cuvantul comunist e interzis

kinder bueno  •  17 iunie 2008, 1:09

scuze ca nu are nici o legatura cu articolul de fata, dar are legatura cu un post de pe blogul d-lui Voichin.

Ioana – USA  •  17 iunie 2008, 4:42

Pentru Elena-Andreea Babiuc,

Felicitari! Inca o dovada ca romanii sunt inteligenti. Elena, a gasi un co-signer in State va fi cam dificil. Mai ales pentru cei care nu te cunosc. Implicatiile sunt destul de mari. In cazul in care imprumutul nu e platit lunar la timp, ‘credit history” – ul co-signerului e afectat pentru o perioada foarte lunga de timp si implicit posibilitatea de a mai primi imprumuturi pe viitor. Daca nu cunosti pe nimeni in State, sponsorii sunt probabil cea mai buna sansa.

Si sa revenim la subiect:

HAI ROMANIA!!!!!!!

Daca ar fi o Piata Universitatii aici as iesi si eu in strada daca ne-am califica. Si mi-e o teama de numai de meciul de maine.

stefan  •  17 iunie 2008, 7:20

Portocala Mecanica vs. Lamaia Satanica – Ce bine ar fi daca si astazi „Vic le satanique”, va reusi sa aseze echipa in asa fel incat sa faca un iad din incercarile batavilor de a se tine de cuvant in fata italienilor, care nu mai stiu pe unde sa scoata camasa in cazul unui esec la Euro si arunca amenintari la adresa lui Van Basten. Hai sa credem in forta echipei noastre si sa fim alaturi de ei cu spiritul. Hai sa cantam si diseara imnul care se vrea a fi schimbat din motive numai de unii stiute si sa ne bucuram ca, dintr-o grupa in care sansele de calificare erau aproape nule, iata ca, inainte de ultimul meci, campioana si vice-campoiana mondiala, tremura de nervi ca nu au reusit sa ne „dovedeasca”, si ca trebuie sa stea la mana altora. Hai Romania! Hai Lamaia! Credem in voi! Desteapta-te romane!!!

sorin  •  17 iunie 2008, 7:47

Romania nu are echipa pentru acest EURO 2008. Daca Olanda va juca cu rezervele si vor sta, poate noi vom marca 1 gol. Ca in bancul ala
„Romania – Olanda 1-1, ca a fost eliminata echipa Olandei in minutul 6, asta dupa ce a dat gol Olanda in minutul 5”

buba  •  17 iunie 2008, 7:52

hai Romania suntem alaturi de voi , calcati-i pe ochi !

anakin skywalker  •  17 iunie 2008, 8:02

„Asta a întrebat Marius Tucă ieri. Un Tucă pisălog, alertat de ştirile dinspre cantonament şi insomniac, cu 72 de ore în avans, la fiecare meci al României“în fond, ştii de ce? Pentru că avem din nou o echipă de caracter!”.”
daka zice ***(cuvinte banate din cauza limbajului necivilizat)din caracal, asha o fi…
domnule tolontan ne-ati uns la suflet cu trairile lu’ tuca
VA MULTUMIM!!!

Levi/State  •  17 iunie 2008, 8:24

Sa fie clar : singurii care ii pot bate pe olandezi suntem noi. Daca nu-i batem acum, atunci vor deveni campioni; daca ii batem acum, atunci in mod sigur ne vom intalni cu ei in semifinala unde o sa castigam din nou. Ce vis frumos !

Cred ca nu trebuia ca Mutu sa bata 11 metri, mai ales ca a dat deja un gol. Mi-era frica sa nu incerce iar vreo „scarita”.
Probabil i-a interzis Piti. Era si obosit, i se citea in privire si miscari. Dar asta a fost sa fie. Era si Dica pe teren …

Meciul cu Italia a dovedit ca putem avea pretentii la a intra in sferturi ca sa nu zic in finala (desi n-as gresi).
Spre deosebire de mass-media europeana, aici se vorbeste foarte frumos de evolutia echipei noastre.
Au reluat deseori (pe canalul t.v. ESPN-Classic) pasele de exceptie si combinatiile neasteptate, cum s-au exprimat ei, si regretau ca nu am castigat, deoarece meritam.

Si acum, relativ la meciul cu Olanda, nu avem decat o singura varianta : victoria ! Eu as dori scorul 2-1 pentru a fi o „reparatie” al scorului 1-1 cu Italia care ar fi trebuit sa fie 2-1 daca nu rata Mutu. Daca se va intampla asa, Mutu va iesi din istorie. Aproape ca imi doresc pentru Romania cat mai multe victorii chiar renuntand la istoria ei de „cat p-aci era sa …”

Iar de Radoi, ce sa mai spun ?! Nu a evoluat deloc: tot fara minte, la sacrificiu, indeosebi pentru el. Daca va continua asa va parasi fotbalul curand. Poate il vede cineva si-l potoleste. El in general nu faulteaza dar risca sa fie faultat. Asta-i problema lui Radoi.

HAI ROMANIA !

Ali_Agca  •  17 iunie 2008, 8:34

@Elena-Andreea Babiuc, din Rm. Sarat

Intra pe veveve paginaloteristilor punct ro, e pagina romanilor care au ajuns in State cu Loteria Vizelor si intreaba-i si pe ei, poate gasesti ajutorul de care ai nevoie.

arnad  •  17 iunie 2008, 8:37

HAI ROMANIA AM FOST TARE SUPARATI PE VOI PE GENERATIA VOASTRA , ASA CA ASTAZI ESTE MOMENTU SA NE ARATATI CA AVETI VALOARE SI CA SUNTETI PUTERNICI . INDIFERENT DE REZULATATU DIN SEARA ASTA, JOS PALARIA LA CUM VA-TI DARUIT IN ACEST TURNEU. BAIETI SANTEM MANDRI DE VOI ORICE S-AR INTAMPLA IN SEARA ASTA PT CA ATI DEMONSTRAT CA AVETI CARACTER SI SPIRIT DE LUPTATORI . HAI ROMANIA

mariko san  •  17 iunie 2008, 8:44

Nimic din ce-a fost nu mai conteaza.Doar ce se intimpla azi,cita energie se poate risipi azi,cit de mult isi doresc tricolorii sa mai faca un pas spre inalta societate!
HAI ROMANIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

Che Guevara  •  17 iunie 2008, 9:13

N-ati inteles nimic. Intrebam: de ce trebuie sa iesim pe strazi si sa topiam ca nebunii pe acolo? Nu putem sa ne bucuram in liniste in casele noastre? Sincer, eu nu pot sa ma bucur ca ii intra lui Mircea Sandu cateva milioane bune in buzunar. Sau lui Mitica Dragomir. Si nici nu pot sa fiu fericit ca Mutu face cateva sute de mii care poate il ajuta sa mai stearga ceva din datoria fata de Chelsea. Toti fotbalistii sunt niste milionari care din cand in cand ies la iarba verde sa incinga o miuta. Si noi ne uitam ca si hipnotizati la ceea ce fac ei.

andrei  •  17 iunie 2008, 9:18

mai vorbim maine, cand o sa fiti toti plansi…
chiar credeti ca ne putem califica? sa fim seriosi… cat sa ne mai tina norocul? cu italia am avut 11m gratuit, gol italian anulat eronat, cu franta nu am tras un sut pe poarta. reveniti-va!

Mihai  •  17 iunie 2008, 9:34

A sosit ziua cea marea, nu-ntreba că nu ştiu care.

www.romania-inedit.ro  •  20 iunie 2008, 0:14

Echipei de fotbal a Romaniei i-a lipsit tocmai curajul!