De ce nu-l avem noi pe Hiddink?

După decembrie ’89, timp de un deceniu ne-am întrebat de ce nu avem şi noi un Havel? Astăzi, urmărind jocul exuberant al Rusiei, ne scarpinăm cu arătătorul în cap: „De ce n-avem un Hiddink?”. Dacă la preşedintele Cehiei lucrurile sînt ceva mai complicate, nu l-am avut pt k nu l-am meritat, în cazul antrenorului olandez de la Kremlin e mai simplu: nu l-am angajat!

luni, 23 iunie 2008, 4:52

După decembrie ’89, timp de un deceniu ne-am întrebat de ce nu avem şi noi un Havel? Astăzi, urmărind jocul exuberant al Rusiei, ne scarpinăm cu arătătorul în cap: „De ce n-avem un Hiddink?”. Dacă la preşedintele Cehiei lucrurile sînt ceva mai complicate, nu l-am avut pt k nu l-am meritat, în cazul antrenorului olandez de la Kremlin e mai simplu: nu l-am angajat!


Comentarii (24)Adaugă comentariu

Bogdan  •  23 iunie 2008, 16:53

… pentru ca nu aveam de unde sa platim 2.5 mil / an de contract (plus ce o fi pe langa). In plus, cu materia prima de aici, credeti ca rupea gura targului Hiddink ?

România nu a pierdut cu Olanda  •  23 iunie 2008, 17:07

Bogdan, Federatia are bani, mai ales pentru performanta. Ni fii naiv. Pe de alta parte, materia prima e aleasa de Piturca si prelucrata de Piturca. Stii ce usor e sa transformi trufele?

dragos  •  23 iunie 2008, 17:10

e simplu: hiddink ne-ar pune la treaba si ar crea un sistem bazat pe performanta si nu pe perpetuarea mediocratiei (nu mai vorbesc de gainarii sau furturi). nu e cazul cu fotbalul romanesc, se vede din avion.

ionut  •  23 iunie 2008, 17:19

Nu vine Hiddink la Romania. Pana acum a ales tari bogate si/sau cu potential. Ce sa faca aici? Chiar daca ar veni el, fac pariu ca la primul meci pierdut i-ar cere romanii demisia. N-ai cu cine aici, ce sa-i faci? Iar cine compara fotbalul de club din Rusia cu cel din Romania nu stie ce vorbeste.

Merme  •  23 iunie 2008, 17:22

Pt ca este un cerc vicios la FRF, care nu lasa sa patrunda intrusi.
Credeti ca Fl. Petre, Nicolita, D. Nicolae si M. Nicolae ar mai fi vreodata selectionati sub un mandat Hiddink? Aici e de fapt mare noastra problema: impresarii.

mosh Califar  •  23 iunie 2008, 17:23

Intrebarea e de o ” naivitate ” ( ca sa nu-i zic pe nume ) derutanta. Dar jucatorii pe care ii are Hiddink ii avem mai omule ? dar performantele echipelor de club din Rusia in ultimii ani ( 2 cupe UEFA) le avem ?

Alain de Lohn  •  23 iunie 2008, 17:33

Eu zic ca aveam sa platim 2.5 milioane/an (oare chiar atata ia Hiddink anyway?) avand in vedere cat se primeste pentru fiecare victorie si accedere in faze superioare.
Cat despre materia prima, sa nu uitam ca Rusia nu a rupt niciodata gura targului de ani buni de zile iar acum asta face minuni. Credeti ca Hiddink il lua pe Banel in lot? Oricum si cu lotul acesta se putea face mai mult, sunt convins

bibicu  •  23 iunie 2008, 17:46

Din „grupa mortii” n-a supravietuit nimeni 🙂

Ovidiu Miron  •  23 iunie 2008, 17:59

Pentru ca acest sistem care conduce fotbalul romanesc nu are interesul de a face performanta. S-a multumit cu „performanta” care le e la indemana.

andrei mvc  •  23 iunie 2008, 18:16

Noi nu am fost in stare nici sa trimitem Biondo la Eurovision… dar sa avem un Hidding ca antrenor. Cred ca ar fi lezat sentimentul national din toata gruparea fotbalistica din tara (care intre noi fie vorba, nu e foarte inteligenta, si are un ego cat un tractor).

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  23 iunie 2008, 19:47

Cei din fotbalul nostru sunt in Cooperativa.

CITITORUL DE CONTOR  •  23 iunie 2008, 21:42

Ceva imi spune ca bati campii. Asa pot sa te intreb si eu: de ce n-avem si noi ziaristi adevarati, oameni echilibrati, cu o cultura solida, cu discernamant si intelegere a realitatii, si avem niste mediocri, care insulta, se vaita, fac din tantar armasar, sunt inregimentati de la primul la ultimul, si isi umfla buzunarele cu bani multi si nemeritati?

Bogdan  •  23 iunie 2008, 22:48

@România nu a pierdut cu Olanda
Federatia a avut buget total anul asta pentru nu-mai-stiu-cate nationale (U17, U19, U21, tineret, seniori, fete, fotbal in sala etc.) 4 mil parca. Bugetul parca s-a dublat din primele pentru participarea la Euro. Hai sa zicem ca ii dadeam lui toti banii aia, nu mai dadeam prime la jucatori etc. Esti sigur ca Hiddink ne asigura calificarea ?

bengy  •  23 iunie 2008, 23:29

Daca si acasa v-ati iubi nevasta tot asa statistic cum iubiti echipa Romaniei din momentul asta ati dormi numai pe pres, la usa. Nu sunteti in stare sa trageti o linie? Sau e mai importanta vizita pe site decat un punct de vedere sustinut cu verticalitate? Nu aveti tupeul sa spuneti ca sunt de vina Sandu, Dragomir si cu Piti. Nu aveti tupeul sa ii trageti de ureki atunci cand trebuie. Mergeti la Nastase sa va faca un implant, poate asa o sa aveti si voi coaie sa spuneti lucrurilor pe nume.

ps: felul in care m-am exprimat rezulta din incapacitatea voastra de a spune ce trebuie spus.

Sabi  •  23 iunie 2008, 23:37

De parca Hiddink sau alt strain cu nume mare ca antrenor, ar putea sa faca ceva la echipa asta de frustrati.

Inamicul public nr. 1 : Piţi « Blogul Călifarului  •  24 iunie 2008, 10:23

[…] astea  are-n-are treaba, tot romanul de bine il injura pe Piţurcă. Cu numaratorul de cornere in frunte si cu gregoar transpirand  abundent pe urmele lui , analisti , politicieni, bloggeri, […]

knx  •  24 iunie 2008, 11:34

daca retin corect, obiectivul lui piti era calificarea la CM2010 prin sacrificarea CE2008 si construirea unei echipe, obiectiv care ramane in picioare inca circa un an si jumatate cand se va vedea matematic faptul ca a fost ratata calificarea la CM2010. deci nu vom sti niciodata daca piti a reusit sa faca o echipa competitiva! totusi el a depasit obiectivul pe moment dar nu a reconstruit inca echipa si probabil ca a gresit netratand meciul cu olanda cu mai mult curaj!

aciduzzu  •  24 iunie 2008, 16:08

Hiddink la o echipa cu jucatori cu personalitate e un antrenor extrem de slab, dovada ca a fost dat afara in suturi cam de la toate echipele de club vestice cunoscute si de toate nationalele cu nume pe care le-a antrenat in toata cariera lui. Asta pentru ca nu stie cum sa se impuna. E ca Halagian, daca il pui la Industria Sarmei Campia Turzii sparge avioane, castiga tot, dar daca il aduci la Steaua s-a terminat cu el.

vlad  •  24 iunie 2008, 20:14

de cand scrii articolele cu „k” amice? „nu l-am avut pt k nu l-am meritat” . *** batrane!

Jugaru Lucian  •  24 iunie 2008, 20:51

Lupescu nu e deloc convins ca antrenorii straini sunt mai buni…a spus foarte clar..care Hiddink, ce Mourinho; niste ageamii…bini ca sa lasat nea Puiu,dar nu-i nimic,il mai avem pe oli..si nu numai…io zic sa-l aduca pe experimentatul Florin Marin…experimentat in retrogradari an de an.

klau_ss  •  24 iunie 2008, 22:22

olanda nu invins romania .romania a fost invinsa de medicritatea noastra ca natiune ,mediocritate cara caracterizeaza totul in spatiul miotic de opinca la vladica !fotbalul nationala sunt numai cateva aspecte ale vietii noastre cotidiene!de aceea o cat de mica schimbare de mentalitate ar fi buna iar inceputa intr-un sector cu un impact relativ mare in viata cetatenilor ar fi binevenit,ar fisa spunem un alt inceput!de aceea un antrenor strain ar fi binevanit.daca nasii fotbalului romanesc nu au bani pt hiddings poate pt al olandez precum co adriensse ar gasi

www.romania-inedit.ro  •  25 iunie 2008, 1:11

Eu cred ca Piturca nu trebuie dat afara !

dragos  •  26 iunie 2008, 23:42

noi nu avem nevoie de Hiddink! Noi il avem pe Boloni! asta nu e nici roman, nici strain, e un om fara de tara, ca fotbalist nu stia sa dribleze, ca antrenor nu exista. Lupescu si Prunea – doi frustrati, unsi in functie de Nasu…Iar Nasu se imbraca de la Prada…