Jun
23
Jurnalul si Evenimentul vind 40.000 la chioscuri
23 June, 2008 | 15 comentarii
Categoria quality a presei din Romania se afla la cel mai jos nivel cumulat al ultimilor ani ca vinzari. Pe primul trimestru al lui 2008, conform cifrelor BRAT, lider ramine Jurnalul National cu un cumulat de 66.000 de exemplare in medie pe zi. 27.000 sint abonamente, aproximativ 40.000 fiind vinzari la taraba.
Locul 2, Evenimentul Zilei, are o medie de vinzari de 53.000 de exemplare, cu 41.000 la chioscuri si 12.000 de abonamente. Fata de 2005, Evenimentul a pierdut aproximativ 50% din tirajul vindut la difuzori.
Adevarul vinde 18.000 de exemplare, dintre care 7.000 la chioscuri. In plus, Adevarul vinde aproximativ 5.000 de exemplare “in bloc”, catre Rompetrol.
Cotidianul, Gandul si Romania Libera nu au inca cifrele postate pe siteul BRAT.
Citeste si...
- Business Standard ataca Ziarul Financiar pe piata abonamentelor ...
- Adevarul se apropie de Evenimentul! Romania are 4 ziare de 100K sau peste! ...
- Adevarul – 400.000 de albume! ...
- 130.000 de exemplare de Enciclopedia Britannica. Cum se vind celelalte colectii? ...
- Evenimentul Zilei, depasit de ziarul local din Alba Iulia si de ziarul Patriarhiei ...



















June 23rd, 2008 at 2:00 pm
Asta e consecinta “formatorilor de opinie” din presa: interese politice si economice.
)
Situatia e tragica si la tv: RTV si A3, nu reusesc sa depaseasca decat arareori, 2 pct.
In Romania, GSP, un ziar de sport, este lider la vanzari. Situatia se repeta peste tot in Europa?
P.S. Cel mai vizitat site din media apartine tot GSP, adica este un site sportiv.
June 23rd, 2008 at 2:13 pm
merme: gsp nu e lider de vinzari, libertatea a fost liderul lui 2007, iar in primul trimestru 2008 clasamentul este libertatea, click, gsp. dar gsp are cel mai vizitat site media, asta e adevarat. in general, ziarele de sport merg f bine in europa, fiind in top 3 in spania, franta, italia, portugalia…
June 23rd, 2008 at 2:32 pm
Da, asa e. Uitasem de tabloide…..
June 23rd, 2008 at 2:45 pm
AI UITAT SA NE SPUI SI DE ZIARUL GANDUL.
June 23rd, 2008 at 3:08 pm
11Mihajlovic: corect, scuze, dar gandul nu are inca cifrele pe site
June 23rd, 2008 at 3:09 pm
sportul parca ii mai frumos decat politica si evenimente; romania fiind o tara “batrana” bineinteles ca batrani cumpara politica
June 23rd, 2008 at 3:19 pm
@spety
O fi sportul mai frumos, dar noi n-avem ziare de sport.
June 23rd, 2008 at 3:32 pm
Nu înţeleg care e concluzia articolului. Se întrevede totuşi parcă printre rânduri:
“Hau, hau, săraca presă scrisă, vai, dar ce-a ajuns! Nimeni nu mai citeşte presa de calitate! Vai, viitorul ţării e pe butuci.”
Bullshit.
Dacă chişcarii nu mai vând hârtie ştampilată de BRAT în fiecare zi, nu înseamnă că presa scrisă moare. Presa scrisă trăieşte, doar că nu mai e scrisă pe hârtie, ci digital. Obişnuiţi-vă cu ideea: viitorul presei (în special pe segmentul ştiri-cotidian) este online.
Bucuraţi-vă că-s scutiţi copacii de aberaţiile pe care cel puţin 50% din jurnaliştii români le scriu zi de zi. Online închizi fereastra şi gata.
June 23rd, 2008 at 3:38 pm
creste presa romaneasca, din cate vad.
June 23rd, 2008 at 7:00 pm
Caderea tirajelor este direct proportionala cu caderea calitatii ziarelor (toate destul de proaste). Nu internetul e de vina, ci exodul populatiei active, cumparatoare de ziare, catre tari mai prietenoaste decat Patria Manelelor si a lui Secu. In vest e si internet si se vand si ziarele, numai ca ziarele sunt chiar ziare, nu hartoage tiparite cu tampenii.
June 23rd, 2008 at 7:49 pm
Si tu ai un … tiraj excelent la blog !
June 23rd, 2008 at 11:22 pm
Si JN si EvZ platesc pentru partizanatul politic si pentru etichete. JN e al PC pe fata si mai nou al PSD in timp ce EvZ e in zona PD-L. Sa dea fara pe Cristoiu, Tudor, Nastase, Marian si Luptea, tropmpete de partid, si o sa creasca tirajul. Maca CTP, cu pacatele sale, nu e o trompeta de partid. Ceea ce nu se poate spune de Marian sau TRU. Is curios la Cotidianul, apropo, cred ca ar trebui sa creasca
datorita feydakinilor portocalii gen TRU,
Cristian Patrasconiu sau chiar Buscu. D-aia ca ei sunt multi in Ro.
June 25th, 2008 at 1:12 am
Mai multa obiectivitate poate ar aduce si vanzari mai mari !
June 25th, 2008 at 11:20 am
Saraca presa scrisa, nu mai vinde asa bine.. lasati lasati ca site-urile voastre, editii digitale ale ziarului, sunt pline de reclame, asa ca nu va mai plangeti. Site-urile de ziare sunt pe primele locuri la numar de vizitatori, acolo va sunt vechii cumparatori.
Oricum ma bucur ca romanul numai va inghite **** si apartanenta politica la PC, PD-l etc.
Si ziceti ca tatele, barfele, si aberatiile nu si-au publicat inca datele ? Ce pacat …
)
June 25th, 2008 at 2:52 pm
[...] ce presa merge “asa de bine” in Romania? un motiv, alt [...]