Cluburile achită interesul lui Dragomir

Etapa a ajuns să fie programată ca înainte de 1989, cînd nu se televiza nici un meci!Dragomir a fixat jocurile primelor două etape aproape toate la aceeaşi oră. Poate că a aflat că ne întoarcem la programul tv de două ore!

marți, 24 iunie 2008, 11:54

Etapa a ajuns să fie programată ca înainte de 1989, cînd nu se televiza nici un meci!Dragomir a fixat jocurile primelor două etape aproape toate la aceeaşi oră. Poate că a aflat că ne întoarcem la programul tv de două ore!

RCS şi A1 au ripostat prin varianta de a lansa un post simulcast, televiziune simultană. Dacă proiectul se realizează, telespectatorul va deţine un pachet de canale, astfel încît va putea alege între Craiova – Iaşi şi FC Braşov – Urziceni.

Vom asista la un război. Nu e suficient că meciurile sînt simultane, ele se şi suprapun cu cele care urmează. Dragomir, îi recunoaşteţi stilul!

Costurile acestui conflict, pe care şeful Ligii îl duce cu cîştigătorii licitaţiei, vor fi achitate de către cluburi şi microbişti.

1. Vor juca la ora 6 după-amiaza, pe caniculă, deşi au investit în nocturnă.

2. Echipele, jucătorii şi sponsorii vor fi submediatizaţi. Unele meciuri vor fi netelevizate pentru că, pur şi simplu, nu există în România capacitate tehnică să fie transmise 6 partide într-o singură seară!

3. Spectatorii vor trebui să opteze între a se duce pe stadion sau a rămîne la televizor. Ce credeţi că vor alege?

4. Competiţia, în ansamblul său, va primi mai puţină atenţie publică.

Toate sînt detalii faţă de interesele private ale şefului Ligii. El se comportă ca şi cum n-a cîştigat cine trebuie.

Articolul e scris în ziarul care dă numele postului ce va transmite meciurile. Primiţi, vă rog, opinia cu doza de rezervă care decurge din această situaţie. Dar şi dacă drepturile erau cîştigate de ESCHIMOS TV, tot şase meciuri într-o singură seară ies la socoteală. Şi tot batjocură pe 100 de milioane de euro se numeşte!

untitled-1.jpg


Comentarii (212)Adaugă comentariu

mihai  •  26 iunie 2008, 23:59

de ce plangeti ca meciurile sunt suprapuse?
uitativa in Spania Anglia Italia Germania
ce? nu sunt meciuri suprapuse acolo????
prea ne-am obisnuit ca la noi sa fie lungit etapa de vineri pana luni, niciodata sa nu stii cand se joaca

e bine sa se fixeze 3-4 ore fixe si gata, oricum nu se uita lumea la toate meciurile, macar la un meci/etapa

Murdock  •  27 iunie 2008, 0:00

e o porcarie mare, nici nu mai inteleg cine e de vina aici ori dragomor ori antena si rcs, in primul rand ca eu sunt unul dintre abonatii la upc si nu am gsptv, dupa ce ca acum 2-3 ani ma plangeam ca nu am telesport sa vad meciurile ligii 1, acum a parut varinta asta aiurea cu gsptv si antena 1, era mai frumos in ultimele sezoane cum se transmiteau partidele din liga 1, se transmiteau pe rand si cate 2 sau 3 de o televiziune: kanal d, antena 1,national tv, tvr sau telesport(dupa ce nu a mai fost pay tv)acum e aiurea, e ca in italia aproape, poate s-a gandit dragomir daca nu avem un joc frumos ca al italienilor sa ne disputam etapele ca la italieni E O PROSTIE!!!!!!!!!!!!!!

jimmybitza  •  27 iunie 2008, 13:37

o magarie mai mare nici ca se putea…sa ma obligi sa ma mut de colo colo cu serv de cablu ca sa urmaresc ce …? aranjamente si blaturi de tipul ,,Dragomir and Becali co. ,,
afara de derbiuri astia nu merita nici o secunda din viata noastra…
numai interese de grup si cica totul e in folosul fotbalului…pffff
ba fratilor , nu suntem toti timpiti in tara asta .
si ce-i mai rau ca presa nu spune nimic si nu vedem nici o atitudine asa cum ar fi normal…liga de fotbal va da , asa cum este si normal valoarea fotbalului de la noi – si anume – fotbal de sant
cum am mai spus , generatia de aur cum ii place lui Tolontan sa le cinte in struna , a luat locul… XYZ cel mai bun din istoria fotbalului din Romania.. dar care nu se apropie ca valoare si rezultate : de nici o nationala de nivelul nostru -Grecia , Turcia , Bulgaria , Croatia , Rusia , Cehia Ungaria ,Polonia , absolut toate au avut rezultate mult peste noi la europene si mondiale , iar de marile echipe din vest ( cu care ne place sa ne comparam ) nici nu are rost sa vorbim…
Sintem in lumea aIII-a a , a fotbalului , dar ne place sa ne umflam si sa ne dam mari… Nu muncim serios , nu avem respect fata de copii si juniori decit daca ,,produc,,ceva si nu exista seriozitate de sus in jos pina la ultimul magazioner..
Succes pe noile culmi ale infumurarii si ingretosarii produse de vedete gen Chivu , care afara de fite si mondenitati , nu poate sa vorbeasca serios si la obiect 1 minut, in fata Tv –
Pe toate astea le stiti dar nu le tratati la obiect d-le Tolontat dvs precum si colegii dvs de la gsp sau alte ziare de sport si nu numai…De aceea nu avem . . .nimic!

sorin  •  30 iunie 2008, 17:05

@Tolo , cand vom afla sigur daca gspTv se va prinde si in UPC ? Nu de alta , da’ sa mai am timp macar sa-mi bag digi pt ca am inteles ca dureaza ceva pana vin sa-ti instaleze echipamentul si nu vreau sa pierd meciurile Craiovei din primele etape , mai ales ca joaca si fara spectatori .
Rog raspuns de la cineva care are mai multe informatii !
Multumesc .

sc  •  30 iunie 2008, 17:21

Nu ma intereseaza pe mine ca sunt toate meciurile la aceeasi ora sau se suprapun , ca si asa doar la Craiova ma uit . Eu vreau sa stiu in ce retele se va prinde gsptv , ca la mine in zona nu este RCS .

eu  •  1 iulie 2008, 17:42

cand se va afla daca si alte retela de televiziune vor pride gsp tv 1 si 2?

olteanmaxim  •  4 iulie 2008, 23:07

bai olo asa de tare mam saturat de dragomir

Bogdan  •  13 iulie 2008, 0:36

Dupa parerea mea transmiterea meciurilor din acest sezon va fi un esec total,nu cred ca lucrurile vor ramane asa,cred ca totusi se va ajunge la un acord cu toate retelele in implementarea acestor doua posturi gsptv

florin  •  14 iulie 2008, 22:23

e mai bine asa’ rcs a dat cu banu`trebuie sai recupereze shi pentru 20 de lei poate sa vada meciurile orcine din tara.

ionut  •  25 iulie 2008, 20:27

TERMINATI BAI CU RDS UL VOSTRU aveti macar idee cati romani au rds ? aveti idee ce acoperire are rds ul ? va zic eu.. sunt peste jumatate din judete in care DOAR IN RESEDINTA de judet… desi ma indoiesc ca stiti ce este aia resedinta, exista posibilitatea de a te abona la RDS.. asa ca terminati

“Noi unde vedem meciurile?”  •  26 iulie 2008, 23:46

[…] mi se pare de neacceptat. Catalin Tolontan emitea acum ceva vreme o idee pe blogul sau. Nu am vrut sa-mi spun parerea la momentul respectiv […]

craioveanu  •  29 iulie 2008, 9:47

De ce ne obligati sa vedem meciurile pe internet?
Lumea asa face acum! Asta pentru ca nu are de ales, sau credeti ca toata Romania o sa-si schimbe acum antenele parabolice, receptoarele sau furnizorul de tv prin cablu?
Cei mai multi au abonamente care ii obliga sa plateasca 2 ani: tv, internet, telefon!
As vrea sa stiu ce parere ai despre asta!