Interviu despre fotbal cu Solomon Marcus

Academia Catavencu publica un interviu despre Campionatul European cu academicianul Solomon Marcus. In dialogul realizat de Eugen Istodor, Mutu, Chivu si Piturca sint priviti de la inaltimea unei seninatati cordiale. Merita sa cititi opinia unui mare om de stiinta care se declara „iubitor al fotbalului in toata gratuitatea lui”.

miercuri, 25 iunie 2008, 12:50

Academia Catavencu publica un interviu despre Campionatul European cu academicianul Solomon Marcus. In dialogul realizat de Eugen Istodor, Mutu, Chivu si Piturca sint priviti de la inaltimea unei seninatati cordiale. Merita sa cititi opinia unui mare om de stiinta care se declara „iubitor al fotbalului in toata gratuitatea lui”.


Comentarii (34)Adaugă comentariu

Robert R. R.  •  25 iunie 2008, 12:56

frumos 🙂

Tudor(gt)  •  25 iunie 2008, 13:05

Un mare domn !

Bradut Florescu  •  25 iunie 2008, 13:09

Afinitati…Multumita tie, am citit discursul distinsului domn Marcus in fata Academiei Romane. Il am inca salvat pe desktop. Ar trebui sa-l citeasca si Pitzi, si Mutu, si femeile, si toti cei care cred in clipa mai mult decat in timp.

gabi  •  25 iunie 2008, 13:11

Este cu totul altceva. Dar astfel de articole, interviuri sunt doar accidente in presa noastra. Foarte curand o sa ma intorc la declaratiile lui Becali, ale lui Mitică, ale lui Corleone.

RipensiaVenus  •  25 iunie 2008, 13:20

„visam atunci la Ripensia si Dobay, primii mei idoli in fotbal.”

Bradut Florescu  •  25 iunie 2008, 13:25

Revin cu o precizare, ca sa nu se-agite prea tare spiritele care citesc „interviul”. E vorba de un dialog imaginar, istodorian. Ca doar nu si-a imaginat careva ca Solomon Marcus i-a retinut numele si prenumele lui David Villa si l-a trecut la „capitanul Germaniei” pe Ballack. Altfel, felicitari lui Istodor, care arata ca poate emula si oameni destepti.

joeburchinezu  •  25 iunie 2008, 13:47

Am citit articolul . Interesant si placut ca orice lucru spus de oameni de mare valoare si intindere . Intreb si eu ca Moromete : Pe cand un interviu cu Mutu despre matematica , fractali,functii si Solomon Marcus . Asta e intrebarea ?

dinamovism cronic  •  25 iunie 2008, 14:15

pt. Bradut Florescu: imi pare rau sa te dezamagesc, dar interviul este real…

Maris  •  25 iunie 2008, 14:18

Rusine redactiei Ziarului GS ! Vad ca nu cunoaste nimeni drapelul tarii. RUSINE !!!!!!!!!

Pang  •  25 iunie 2008, 14:30

ca sa-l plagiez pe Bradut Florescu – intamplator (sau nu) lucram in aceeasi industrie – si eu am acasa – intr-un folder anume, nu pe desktop – discursul lui SOlomon Marcus la Academie – fascinant; mi-aduce aminte de prima studentie la Jurnalistica si cursul unui discipol al lui, prof univ Mihai Dinu – Teoria Comunicarii – nevermind :);
am citit si io dimineata – mai rar in ultima vreme – in Catavencu interviul – seninatate si serenitate, da – si ma gandeam – uite, ma, ca si acestui om ii place fotbalul…
sigur, genul de ganduri nu de foarte mare adancime dar sincere si proprii 🙂

Ciprian  •  25 iunie 2008, 14:38

Interesant si atat.

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  25 iunie 2008, 14:50

Nobletea spiritului vs golanimea banului

bogdan  •  25 iunie 2008, 15:17

Eu tot nu inteleg de ce continuati sa scrieti cu „sînt” in loc de „sunt” si cu „î” în loc de „â”.

axl  •  25 iunie 2008, 15:38

@bogdan, 13: Pentru ca „sunt” e un cuvant inventat, nu a existat in realitate, a fost o fortare a cuvantului „sint”, ca sa se apropie mai mult de originea latina.

nightvision  •  25 iunie 2008, 16:18

NU STIU DACA ATI OBSERVAT DAR AU RAMAS TARILE MARI IN COMPERITIE SI AICI MA REFER LA NUMARUL DE LOCUITORI, SI ANUME:
1. RUSIA – APROX. 142,000,000 MILIOANE LOCUITORI
2. GERMANIA – APROX. 82,244,000 MILIOANE LOCUITORI
3. TURCIA – APROX. 70,586,256 MILIOANE LOCUITORI
4. SPANIA – APROX. 46,063,000 MILIOANE LOCUITORI

SPANIA A SARIT : ITALIA, ANGLIA, FRANTA SI UCRAINA,TARI CARE AU NUMARUL MAI MARE DE LOCUITORI DECAT SPANIA. INSA, FIECARE TARA DIN CELE AMINTITE DIN CATE STIM UN FOTBAL PUTERNIC. DAR PRIMELE 3 (RUSIA, GERMANIA SI TURCIA) CONDUC IN EUROPA LA NUMARUL DE LOCUITORI. SA FIE OARE O COINCIDENTA???
PROBABIL. GENETICA E DE VINA !!!!!
ASADAR PENTRU CA SA AJUNGEM IN SFERTURI ROMANI !!! EVITATI ANTICONCEPTIONALELE SAU PREZERVATIVELE !!!!!!!!!

ipo  •  25 iunie 2008, 16:59

Solomon Marcus este un personaj remarcabil, ma bucur ca aud de el! L-am urmarit intr-o emisiune la TVR cultural cu Patapievici si a fost deosebit de interesant. Nu m-as fi asteptat sa fie pasionat de fotbal. Afland asta ma gandesc ca sportul asta mai are o sansa! 🙂

vlad  •  25 iunie 2008, 17:12

Pentru axl!

Cu mult inainte de SINT, limba romana a folosit SUNT. Imediat dupa comunizarea Romaniei, a existat o perioada in care s-a incercat o apropiere a limbii romane de slava. Daca nu ma insel, atunci SUNT a devenit SINT. Bunicul meu, ofiter de profesie, (in vechea garda), educat in regimul dinaintea comunismului, a scris toata viata SUNT, ROMANIA si nu ROMINIA, ROMAN si nu ROMIN etc…

doru  •  25 iunie 2008, 17:19

multa sanatate d-lui profesor solomon marcus! fostii Dvs. studenti nu v-au uitat.

Matematica, fotbal si filosofie « IPOblog [ipostaze]  •  25 iunie 2008, 17:21

[…] Uncategorized — Tags: fotbal, inapoi la argument, solomon marcus — ipo @ 5:21 pm Tolo mi-a adus aminte de un om remarcabil pe care l-am descoperit, spre rusinea mea prea recent. E vorba de Solomon […]

Nelu DRAGNEA  •  25 iunie 2008, 17:22

RAPID ESTE O STARE DE SPIRIT.
„Credo quia absurdum” Numai asa poate sa fie iubit Rapidul. Astăzi, 25 iunie, se împlinesc 85 de ani de cînd a luat naştere cea mai iubită echipă din România. LA MULTI ANI!!!Multumiri si multa stima celor care sunt alaturi de noi, celorlalti…ce ne doresc ei noua.

bono_vox  •  25 iunie 2008, 18:24

mai lasa **** atata uitat la televizor si mergeti si faceti sport ca sunteti mult mai castigati. in loc sa sustina si gsp o viata mai sanatoasa si mai sportiva, catalin deplange ca se va tolani in fata tv-ului cu berea si telecomanda in mana mai putin decat anul trecut. lasati tigara si slanina si luati o minge in parc cu copiii si incurajati practicarea sportului de orice fel

vlad  •  25 iunie 2008, 18:29

lui joeburchinezu!

S-ar putea sa te suprinda si acel interviu cu mutu despre matematica, chiar sa poata avea loc. Poate nu stii, dar Mutu a avut o evolutie scolara foarte buna, sora lui este profesor de matematica, taica-sau informaticiant, maica-sa profesoara, din cate am retinut,deci…

el…a iubit fotbalul peste masura dar nu este chiar un ignorant in ale matematicii, precum incerci sa sugerezi. Apoi, faptul ca respectatul academician a exprimat niste pareri, nu inseamna ca ele sunt si adevaruri absolute. Eu cred ca fotbalul este mai mult decat poate fi cuprins in formularile abstracte ale matematicii. Sigur teoria jocului ia in considerare neprevazutul insa nu-l poate patrunde in esenta lui multipla – in spectaculozitatea, diversitatea, frumusetea/uratenia lui; nici nu-si propune asta , caci are la indemana „infinitul”.

Neprevazutul este tratat in sens generic/abstract, fara culoare si fara floricelele de care este capabil si pe care le scoate in evidneta cand ne loveste. De-asta opinia marelui nostru academician, nu o poate depasi pe a unui simplu cunoscator de fotbal altfel decat sub aspectul formei, a unei modalitati de expunere elevate…
A propos,

stiti care este deosebirea dintre aptitudine si stiinta/cunoastere? Va dau un exemplu. Se zice ca aflat intr-un tren spre ardeal unde trebuia sa participe la un congres al romanismului, Nicolae Iorga ajunge la un moment dat sa se plictiseasca. Citise deja tot ce-si luase cu el iar mintea-i neastamparata cauta noi provocari. In fata lui, pe banca se afla un taran, un muscelean imbracat in costum national care mergea si el exact la acelas congres.
– „Bade, nu vrei sa jucam ceva, ca mai avevm drum lung de parcurs si ma cam plictisesc!”
– ” D’apai ce putem noi doi juca conasule caci eu mi-s doar un prostanac de taran”.
– ” Haide sa ne punem reciporc diverse intrebari si cine nu stie raspunsul, ii da celuilalt o suta de lei, zice Iorga.”
– ” Pai nu e drept conasule ca mintea mea este mult mai slaba ca a matale…eu cred ca drept ar fi ca eu sa-ti dau matale numai o suta, daca nu ghicesc, iar matale mie, 1000″!

Iorga reflecta putin, „ce poate sa ma intrebe taranelul asta ca eu sa nu fiu in masura sa rapsund?” Si accepta.
Taranul cere inca ceva si anume ca el sa fie primul care pune intrebarea, ca din nou, doar el n-are pregatirea conasului. Iorga se invoieste si de aceasta data si jocul incepe.
” -Ce zboara spre cer 13 si coboara 12?” intreaba taranul.
Iorga se gandeste, se strofoaca tot, isi plimba mintea prin toate coclaurile stiintei sale si…cedeaza:

” Nu stiu, i-a miia!”, raspunde!

Acum intreaba el. Curios tare, vrea sa afle raspunsul intrebarii taranului chiar daca pierde inca o mie…si ii adreseaza acestuia, aceeasi intrebare:
” Ce zboara 13 si coboara doar 12?
Taranul rapsunde: ” Nu stiu, ia suta!”

V-am dat exemplul asta ca sa intelegeti ca oricat de mare savant esti, nu poti emite doar adevaruri. Poti sa te inseli iar in cazul de fata imi permit sa-l contrazic pe domnul Solomon sau d-l Isidor si sa afirm ca Piturca este mai mult decat cenusiu…el este de-a dreptul straveziu…

Piturca trebuie sa lase nationala in pace! Nu mai e loc de compromisuri. Petrescu sau un strain, argentinian, german sau olandez ar fi nationalitatile spre care m-as orienta.

pt Vlad  •  25 iunie 2008, 20:09

Draga Vlad, imi place nespus de mult ce ai scris…mult despre nimic, e o arta si asta pe care se pare ca o stapanesti la perfectie. Totusi, imi dai senzatia ca esti, daca nu inteligent, atunci cel putin citit…e momentul sa realizezi ca nu valoarea ne lipseste noua (echipei de fotbal si in general romanilor) ci mentalitatea. Suferim de o boala grea numita pesimism, o boala fara cura dar care poate fi controlata. Dar, ca sa poti controla o asemenea boala trebuie sa ai un intelect deosebit de puternic, lucru pe care cred ca iti dai seama ca un jucator de fotbal care traieste numai si numai din superficialitate, nu il are.

Asa ca, mai bine mai citeste o carte, mai invata ceva, vezi poate afli ce jocuri a jucat si Balcescu….

„Echipa Nationala” ar trebui sa fie un subiect simplu si neinteresant pt majoritatea! Sa-i tratam la fel de superficial cum ne trateaza si ei pe noi! (vezi articolul cu Contra despre negocierea primelor). Un jucator adevarat si un roman adevarat ar trebui sa joace doar pt onoare si pt tara lui. Acu ceva timp unii isi dadeau viata din dragoste pt tara si nu cereau nimic inapoi…astazi, in acest razboi modern care este fotbalul, jucatori precum Contra, cu un IQ mai mic decat nr degetelor de la o mana, isi permit sa ne jigneasca pretinzand bani mai multi pt ce la urma urmei a fost o injosire.

Echipa Nationala, prin mentalitatea afisata mai ales in ultimul meci cu Olanda, a injosit ROMANIA!

romania inedit  •  25 iunie 2008, 20:46

Lui mutu i s-a suit succesul la cap !
Un prost ca el , era normal sa rateze lovitura de la 11 metri !
Cred ca si daca executa Lobont , era gol pentru Romania si eram eliminati de Spania , sau chiar eram in carti , cum s-ar spune !

vlad  •  25 iunie 2008, 22:33

24. pt.pt Vlad on 25 Iunie, 2008 8:09 pm

Mi-ai adresat un mesaj care ma cam confuzeaza…

1. Nu e cazul sa inteleg ca pobllema noastra este legata de mentalitatea precara, caci n-am avut niciodata dubii in acest sens. Am spus-o mereu in foarte multe ocazii iar astazi, n-as fi recomandat antenor german, olandez sau argentinian daca n-as fi avut in vedere exact nevoia schimbarii mentalitatii.

2. Nu cred ca mi-ai inteles mesajul. Ti s-a parut ca am scris mult (si aici poate ai dreptate, ar fi trebuit sa fiu mai scurt), despre nimic. Ei bine, eu am vrut sa ating 3 aspecte. Unul legat de interviul recomandat de d-l Tolontan, al doilea legat de comentariile despre Mutu si in ultimul, m-am referit la tendinta unor forumisti de a absorbi pe nerasuflate concluzia d-lui academician ,(ca Piturca e antrenor bun)… si asta, am dedus eu, numai pentru ca domnia sa este o autoritate in stiintele exacte.

Prin exemplul cu Iorga si taranul , am urmarit sa intaresc afirmatia ca nu este regula ca somitatile stiintifice sa se priceapa la tot si toate si ca este foarte posibil ca un neica-nimeni inteligent si cu simtul orientarii/conservarii bine dezvoltat, sa judece mai bine o situatie comuna. Atata tot.

3. Mutu este un rasfatat. A fost rasfatat acasa, probabil, a fost rasfatat de presa,, de femei, de succes etc. N-am spus ca e destept, caci pentru asta nu ajunge doar inteligenta bruta, am sugerat ca datorita mediului de intelectuali in care a trait si mai traieste inca, nu este exclus sa nu poata discuta si matematica la acelas nivel la care cred eu, poate discuta d-l Solomon despre fotbal. Nu mi-e teama sa afirma asta dat fiind faptul ca daca urmarim pana al capat predictia domnului academician, in finala n-a a vazut alte echipe decat pe cele pe care le-au vazut toti muritorii de rand. Dupa cum vedeti, s-a inselat si dansul cum s-au inselat atatia. Portugalia si Olanda nu mai sunt printre preconizatele finaliste…

Acum ai inteles ce-am urmarit in mesajul ce ti-a parut lipsit de continut?

Recunosc la randu-mi ca nu ti-am inteles recomandarea cu cititul cartilor…de astfel de recomandari chiar n-am avut niciodata nevoie…

In urma cu cateva zile am scris despre motivele pentru care Piturca nu este bun de antrenor in general, iar pt nationala in special; am scris ca natioanla n-a jucat nimic etc. iar in privinta asta nu cred sa avem vreo divergenta…

numai bine!

peste  •  26 iunie 2008, 0:57

Hai,bagati-va si voi in seama putin si aratati-va talentele lingvistice.Gata,sunteti
multumiti???

ROBBY  •  26 iunie 2008, 1:17

Vezi cam ce rezultate se inregistreaza si prin fotbalul de la tara. Pe http://www.primariahartiesti.ro . La sectiune Sport

Adi  •  26 iunie 2008, 10:05

O intrebare pt. Dl.Tolontan: „Daca Steaua a fost depunctata, aceasta decizie mentinandu-se si dupa apel, de ce pe site-ul gsp apare in clasament tot la 1 pct in spatele CFR Cluj?”

nu conteaza  •  26 iunie 2008, 12:15

HAIDETI LA AEROPORTUL DIN INSTANBUL CA SA-I ASTEPTAM PE TURCI

ovypsg  •  26 iunie 2008, 14:54

Domnule Tolontan ..unde o sa ajungeti cu reclamele astea? …deja nu mai poti sa citesti un articol ca hop intra reclama.Acum mai sunt si cu sunet ca sa fie tacamul complet.

Penibil….!!!

sut bara gol  •  26 iunie 2008, 15:38

SINT si nu SUNT e mai latin … cercetati radacinile

nebunu’  •  26 iunie 2008, 18:41

catalieneeee, pana de idei? , concediu, lehamite, te-au dat astia afara de nu mai scrii?

dragos  •  26 iunie 2008, 23:35

venerabilul domn Solomon Marcus ar trebui sa-si dea cu parerea despre selectionata Israelului. Tot respectul insa pentru valoarea sa de matematician. Cat despre Eugen Istudor…***

jurnalul palariei tricolore  •  27 iunie 2008, 13:39

mi-a placut mult interviul, mersi de link!

as pune citatul asta in rama, daca l-as putea prescurta, dar nu ma pricep, asa ca il redau tot:

„A fi fost campion trece in uitare. Ce s-a ales din echipa Greciei, campioana a Europei? Mirajul a fost de o clipa, in momentul obtinerii titlului. Valoarea trebuie reconfirmata mereu. Italia si Franta, campioane de ieri si de alaltaieri, n-au putut opune gloria lor de altadata elanului olandez de azi. Hagi si Dobrin au fost capabili sa iubeasca fotbalul pentru gratuitatea lui, pentru pura placere a jocului. Ei ne avertizeaza ca, dincolo de latura financiara a fotbalului, jucatorul si publicul trebuie sa savureze placerea jocului, inainte de a se intreba care sint sansele calificarii intr-o etapa ulterioara. Visam sa ne calificam la turneul european, apoi visam sa ne calificam in sferturi, apoi in semifinale, apoi in finala, apoi… constatam ca titlul obtinut nu a stralucit decit o clipa si toata osteneala trebuie luata de la capat. In ultima instanta, competitia isi atinge scopul numai in masura in care stimuleaza calitatea jocului; dar rareori s-a intimplat ca partidele cele mai frumoase sa fie cele din semifinale si din finala. Toti acesti jucatori care au iubit fotbalul in toata gratuitatea lui ramin in admiratia mea”