Telegramă de pe frontul de Est

Becali şi Sandu îşi numără soldaţii înaintea unui sezon încins

vineri, 4 iulie 2008, 11:33

Becali şi Sandu îşi numără soldaţii înaintea unui sezon încins

8 voturi în Comitetul Executiv sau 125 de semnături ale celor care compun Adunarea Generală. STOP. De atîtea are nevoie Gigi Becali ca să obţină adunarea triburilor fotbalului care, după alt vot, să-l demită pe Mircea Sandu. Complicat. STOP.

Prin Ioan Becali a fost contactat deja Gică Popescu, cel care la alegerile de acum 4 ani a adunat 102 voturi, cele mai multe din istoria opoziţiei la preşedintele FRF. Insuficiente. STOP.

Popescu n-a acceptat deocamdată să intre în luptă. E bogat şi prudent. STOP. Nu-l scoate din ale lui nici criza subprimă care zdruncină imobiliarele şi Bursa. STOP PREŢULUI PETROLULUI e ceea ce-l interesează momentan pe Popescu.

De cealaltă parte a sîrmei ghimpate, Sandu îşi evaluează armatele. STOP. Şi are o surpriză. Daniel Florea, şeful CAF, cel care a dat dreptate Stelei, anulînd deciziile de pînă atunci şi aducîndu-l pe Sandu în plină furie, este finul lui Ionuţ Lupescu. „Răspunzi pentru el?”, l-a întrebat Naşu’ pe Lupescu atunci cînd l-a numit pe Florea. Acum, îl bănuieşte pe Florea că i s-a predat lui Becali. STOP.

Conflictul e abia la început. Şi miza nu e scaunul lui Sandu, ci formidabilul sprijin pe care FRF îl poate oferi uneia sau alteia dintre echipe în campionatul care stă să înceapă. Prin arbitraje, prin comisii, prin observatori. STOP. Bătălia pentru titlu a început. STOP.


Comentarii (74)Adaugă comentariu

ALEX  •  5 iulie 2008, 13:30

INTOTDEAUNA MI-A PLACUT TOLONTAN, IAR PTR CEI CARE IL JIGNESC MAI MULT SAU MAI PUTIN AICI….. SA NU MAI ACCESEZE BLOG-UL LUI. E MAI CIVILIZAT ASA

sorin  •  5 iulie 2008, 13:40

Sunt batalii ciclice. Exista invidie, exista putere, iar banul isi spune cuvantul. Aliati si aliante. Sunt obisnuit cu certurile lu` Becalii cu restul lumii.

Laur  •  5 iulie 2008, 14:09

Catalin Tolontan, de ce si voi si Prosport sunteti **** lui Becali? De ce sunteti atat de penibili si scrieti numai despre domnul fost cioban? Toate ziarele romanesti au frigiderele pline de cas si branza de oaie? ce bine ar fi sa apara un ziar independent de sport, in care sa citesc reportaje interesante, stiri de SPORT si nu interviuri in direct de la stana lui becali. nu ii mai mentionez aici pe ceilalti zidari, butelieri, interlopi, fosti si actuali puscariasi care se pare ca investesc si ei la Gazeta si Prosport.

De ce nu va schimbati numele in Gazeta Laturilor si Pro NonSport?

piti  •  5 iulie 2008, 14:28

Nea Tolontane!!
Pai matale-l pui pe picior de egalitate pe Becali cu Sandu. Pai matale nu-ti ajunge circul facut de maimuta de Becali, vrei mai mult sau esti matale stelist si vrei vreo 10 ani consecutiv sa castige maimuta ce vrea ea, campionat, cupa, alegeri.

sfinxu’  •  5 iulie 2008, 15:04

mare branza. Stop.

dyabolyq  •  5 iulie 2008, 16:20

ave!te”citesc”zilnic fiindca imi”gadili”inteligenta inaintea curiozitatii.pentru ca esti printre singurii pe care ii consider curati,intr-o lume a presei, care e tot mai mult in slujba altora decat a cititorilor.pentru ca esti echidistant,indiferent de numele echipei,arbitrului sau oricarui personaj din lumea fotbalului.ramai asa si nu vei pierde din respectul nostru!!!in legatura cu articolul de azi,esti singurul care a inteles adevaratul scop al acestui razboi:aliati pentru urmatorul sezon competitional,pentru laurii de campionii,care fie vorba intre noi,de cele mai multe ori sunt”mincinosi”.asta este diferenta dintre tine si restul jurnalistilor,”citesti”printre cuvinte.nu-i lasa sa-si bata joc de noi,TU esti purtatorul nostru de adevar.TU le demonstrezi ca nu toti suntem prosti.AVE CATALIN TOLONTAN!!!

Dysco  •  5 iulie 2008, 18:32

PENIBIL!!!!!!!!!

Gigel Coman  •  5 iulie 2008, 19:30

Eu am intermediat o intilnire intre Florea si Gigi.

Deny  •  5 iulie 2008, 20:44

Ce ziceti de clasamentul gsp?

Clasament Liga I
1Steaua
2Dinamo
3Rapid
4CFR Cluj
5FC Timişoara
6Craiova
7Poli Iasi
8Braşov
9Farul Constanta
10Otelul Galati
11FC Arges
12FC Vaslui
13Gloria Buzau
14Pandurii Tg. Jiu
15Unirea Urziceni
16Otopeni
17Gaz Metan
18Gloria Bistrita

red baron  •  5 iulie 2008, 20:55

tolo tin sa te anunt ca din toate site-urile de sport din Romania, de departe cel mai prost si mai greu se deschide gasp-ul,de cand ati trecut la noua fata,este inadmisibil ca de atata timp sa nu puteti face un site care sa se deschida normal: prosport,onlinesport,fanatik,sport.ro,telesport,toate se deschid mai usor ca gsp,rusine

felix  •  5 iulie 2008, 21:02

Sa scrie si bloggerii 3 cuvinte tiparite. Mai vorbim dupa… Vin de sa saiba si ciocan si se joaca de-a parerea…

DAN  •  5 iulie 2008, 21:31

Degeaba noi suporterii din tara contestam mafia din fotbal atata timp cat masmedia din Bucuresti are partipiuri pt oameni inplicati in fotbal care sunt acuzati de coruptie iar atunci profesionalismul dvs este compromis si fotbalul n-are cum sa se redreseze daca e protejat de masmedie.E penibil si ridicol sa fi de partea lui Becali cand e invitat la o analiza din fotbal si sti cat e de vinovat cu coruptia fotbalului in tara.E lipsa de professionalism,personalitate,cinste si corectitudine asa cum a facuto Ioana Cosma.Cine e Becali? Un presedinte de club ca oricare din tara.Dar pt ca e la Steaua asta nu inseamna ca poate sa-si permita orice tertipuri si este privilegiatul fotbalului in masmedie asa cum a facut-o Ioana Cosma fara a intra in contracdictii cu el declarand ca e deacord cu el pt premirea echipelor si in tot ceea ce sustinea despre Sandu fara ai da dreptu la replica si lui Mircea Sandu cand era calomiat de Becali.Datorita publicitati excesive pe care i-ati facut-o acestui razboinic al lumi el si-a pirdut limitele realitati considerandu-se cel mai iubit dintre pamanteni si razboinicul lumini fiindca are in spate Steaua si implicit masmedia.Pt asi arata suprematia de dictator tot el acuza pe Mircea Sandu pt a face impresie si senzatie ca il schimba dupa ce a fost protejat de Mircea Sandu si Dragomir.Nu abuzati de increderea pe care o avem in voi fiindca ia se pierde daca n-a veti credibilitate si protejati un mafiot ca Becali.Siretenia si perfidia lui Becali sunt caracteristice pt ca nu are destula minte de a fi cinstit.Caracterul omului e destinul sau iar el se crede mai mult decat este iar in subconstientul lui e mai mult decat i se pare ca este.Cine e cu el se aseamana cu el sau cine nu pedepseste nedreptatea e deacord cu ea sa fie facuta iar atunci deveniti impartiali necredibili si compromisi.Nu intodeauna adevarul este sublim dar el tr aratat pt cinste,corectitudine,onoare si demnitate.Sper ca profesionalismul sa fie in detrimentul pasiuni pt orice echipa si persoana pe care o aveti si sa dispara principiul de privilegiat a lui Becali.Prin atitudinea si comportamentul e ridicol si penibil.E un bufon al fotbalului romanesc care minte creaza strategi de dictator de coruptie si jimeni nu-l mai agreaza in fotbal.Fiecare pasare pe limba ei piere si numai adevarul si dreptatea triunfa.FORZA STINTA CRAIOVA!

mihai  •  5 iulie 2008, 21:33

Un articol foarte bun. Cand citesc insa comentariile, incep sa inteleg de ce mai toti jurnalistii se **** intelectual – pur si simplu se aliniaza la nivelul majoritatii cititorilor. Plus ca e mai simplu sa-ti umpli buzunarele decat sa te lupti pentru un principiu …

oprisan adrian  •  6 iulie 2008, 0:32

cataline,cu tot respectul pentru tine,citeste ce-ti scriu…nu este bine petru fotbalul nostru unde am ajuns,multi dintre noi ne-am saturat de prea multele personaje din fotbalul nostru mioritic.mai multe echipe cu pretentii,mai multe personaje de citat prin presa.e prea mult pentru noi .imi cer scuze dar ,parerea mea,sunt f.f.multi redactori sportivi care au terminat facultatea cu prolil ,,mecanic,,si amplifica sau interpreteaza totul cum le este lor mai bine .eu ca cititor de presa sportiva si nu numai vreau numai adevarul fara interpretarile unor necunoscuti care vor senzationalul din mintile lor uneori diabolice.iti spun foarte sincer,romania ,la fel ca si in fotbal,sta foarte prost la presa scrisa nu numai sportiva,si eu cumpar gsp-lor numai ca-mi place ideea de a rasfoi ceva de sport zilnic la o cafea.

Argaseala (an)Agramatu’  •  6 iulie 2008, 1:47

Domnule Tolontan,
ca sa va citim linistiti, nu de alta, nu puteti pune un filtru la comentarii astfel incat sa nu mai poata posta aici toti agramatii?!

andrei  •  6 iulie 2008, 7:15

prostii… lupta nu se da pentru titlu, ci se da intre cei care vor „debecalizarea” fotbalului romanesc si cei care vor sa ramanem in *** in continuare (si ziaristii de la GSP sunt si ei in a doua categorie).

stii si tu foarte bine Tolo ca asa cum deciziile de la primele doua comisii au fost luate la sugestia lui Sandu (si au fost corect luate!), decizia de la CAF a fost luata ca urmare a influentei lui Becali.

daca lupta asta va fi castigata de familia Becali (Gigi + verii) atunci eu renunt la a mai urmari fotbalul romanesc

FuckYouTovarasi.blogspot.com  •  6 iulie 2008, 11:31

La cat de primitiva este aceasta lume „sportiva” este geniala folosirea sintagmei „triburile fotbalului”.
Canibalismul este in floare !

Larius Macatus  •  6 iulie 2008, 12:59

Mi-a placut mai mult mesajul cu numarul 75 decit articolul. Ziaristul in cauza nu reuseste sa scrie nimic despre Steaua fara sa-i tina partea lui jiji. Desi poate pentru unii nu este evident acest fapt, articolul de mai sus este scris cu cerneala ros-albastra, singura pe care o suporta condeiul ‘marelui si impartialului’ ziarist. Transpare clar ideea ca Mircea Sandu ar controla comisiile – domnule Tolontan, daca stii asta, adu dovezi. De unde ****stii tu ce l-a intrebat Sandu pe Lupescu acum nu stiu cit timp?

Scrii aiurea, esti partinitor si deja reusesti sa enervezi la maxim pe oricine ****
STOP!

fan fotbal  •  6 iulie 2008, 17:10

slabutz articolul…

Alinush  •  6 iulie 2008, 18:06

Articol facut de plictiseala ? Orice razboi cu becali e pierdut inainte de a incepe. STOP !

BABILONUL IMOBILIAR  •  6 iulie 2008, 18:22

Razboi de „vara”, de catifea…
Rezultatul se vede, de ani de zile in fotbalul romanesc. Hai sa fim seriosi, nu e nici Gigi…icoana, il stim cu toti ce face si zice (mai mult zice), dar nici cu Nasu’ nu mi-e rusine!
Nu-l vad bine la noi alegeri…Poate ar fi si timpul sa lase Federatia; s-a „scos”, oricum.

Larius Macatus  •  6 iulie 2008, 19:28

…iar cel care editeaza mesajele noastre este absolut incredibil: mi-a sters cuvinte absolut civilizate…

Cred ca aici este din ce in ce mai neinteresant…

romania inedit  •  7 iulie 2008, 2:50

Eu cred ca sunt unii care vor sa-l impuna pe lupescu la federatie !

David  •  8 iulie 2008, 1:19

Daca astia or sa faca ca anul trecut, eu jur ca nu ma mai uit…