Avertismentele de la Steaua

Lăcătuş şi Becali le transmit jucătorilor prin decizii că nu tolerează paşii alături

marți, 8 iulie 2008, 3:46

Lăcătuş şi Becali le transmit jucătorilor prin decizii că nu tolerează paşii alături

Lăcătuş l-a suspendat din lot pe Lovin. Peseiro i-a strîns pe jucători, la cinci minute după ce a fost instalat, şi i-a anunţat că „sîntem un grup, aveţi încredere în mine, dar vă rog să fiţi disciplinaţi pentru că interesul echipei contează!”. Rednic e, demult, predicatorul ordinii la Dinamo. Vedetele îşi lasă colţii în prosoapele vestiarului.

Se întîmplă ceva. În acelaşi timp cu banii, rigoarea îşi face loc în fotbalul nostru. Enervante la început, regulile devin bune pentru toţi. CFR a ieşit campioană şi pentru că Andone şi-a propus să apere sistemul chiar cu preţul îndepărtării cîtorva vedete.

Lăcătuş ştie că, pe măsură ce lotul creşte şi numărul combinaţiilor de echipă induce nervozitate pe bancă, Steaua se mînuieşte doar cu mînă forte. Antrenorul deţine variante aproape pentru orice post. Goian, Lovin, Dayro, Arthuro… nimeni nu e titular cert. OK, poate că am exagerat cu Goian, mai ales că, la un moment dat, el trebuie vîndut.

Dacă se califică în Ligă, Steaua se va simţi ca şi cum ar fi campioană. Dacă nu, lucrurile se pot complica inclusiv pentru Lăcătuş. Pentru că, deşi programul pare favorabil, cu meciuri grele înghesuindu-se abia spre finalul turului, un start ezitant poate costa totul! Niciodată în istoria contemporană a fotbalului nostru o ediţie de campionat nu a aliniat la startul ei mediatic patru echipe care par atît de apropiate ca şanse. Fiecare etapă va fi o istorie, iar armatele disciplinate vor fi cele care vor răzbi. 


Comentarii (93)Adaugă comentariu

ciocumic  •  9 iulie 2008, 19:57

Ca sa fiu la inteligenta celor de aici, eu fac un pronostic: Numai una dintre echipe va iesi campioana sezonul asta.

dayro  •  9 iulie 2008, 21:04

bai CHALEX tu chiar ai avut dreptate. esti cumva apropiat al lor

Andrei  •  10 iulie 2008, 9:56

Ilie a parasit repede clanul de gugustiuci de la Palat. S-a prins repede cum sta treaba cu hotiile machidonesti… Baiat istet!

1001 Brasov  •  10 iulie 2008, 12:56

putina disciplina nu scrica, peste tot „angajatul” trebuie impins putin de la spate

Ovidiu Miron  •  10 iulie 2008, 13:03

Are si Gigi Becali dreptate. Prea isi luasera lumea in cap.

florin  •  10 iulie 2008, 13:15

fratilor, nu-mi vine sa cred! azi e zi de sarbatoare:nu vad nici o stire cu sau despre marele, supersonicul, literatul, inegalabilul dom mitica dragomir! e posibil asa ceva?

florin  •  10 iulie 2008, 13:25

nu cred ca plecarea lui ilie este o pierdere pentru steaua. mi se pare un tip – chiar daca stelist – care nu s-a ridicat nici o clipa prin comportament la nivelul functiei de manager sportiv. cuminte, tacut, lipsit de dorinta dialogului, de multe ori foarte secretos chiar daca aceasta pozitie nu se impunea. un micut piturca. in plus nu a realizat transferuri cu care sa ne opreasca rasuflarea noua stelistilor.
despre lovin continuu sa cred ca nu este de steaua. un jucator caruia ii trebuie cel putin zece metri dupa preluarea balonului ca sa-si regleze fuleul nu e de steaua. si mai e si obraznic cu cine? cu lacatus care e ca prigatu’, 100% steaua.

florin  •  10 iulie 2008, 13:28

credeti ca anul asta de revelion becali jiji mai inchiriaza in poiana hotelul lui ilie?

ex-pitesteanul  •  10 iulie 2008, 13:38

bai baieti!
bai cataline!
ce ziar de sport e ma asta??? il dati p-ala(finantatorul) de la steaua de 15 ori pe zi!!!

mi-e lehamite sa mai deschid pagina de net!!!

un interviu cu mirel radoi sau cu zapata dati o data la 6 luni!!! ni s-a luat de ala!!! mai terminati-va cu el!

va da bani sa apara mereu??? pana la urma la concluzia asta ajung!!!

credeti ca daca dati o declaratie de-a lui danciulescu sau andone sau lacatus e mai putin interesanta decat a lu’ ala???

mos Califar  •  10 iulie 2008, 13:52

Cat timp sunt verii Giovanni , Victor si Gigi in relatii bune Steaua e o echipa TERMINATA. La Dinamo si rapid s-au gasit oameni sa-l trimita pe Giovani la plimbare din conducere, la Steaua nu se poate ca e „familie”. Ei familia asta putintel mafiota o sa duca Steaua de rapa, in campionatul asta locul 7-8 va fi un succes. Urmatorul care va pleca va fi Marius Lacatus dupa ce rateaza Liga ( nu are cu ce jucatori sa o atace ) Sa nu uit : subsemnatul e stelist de mic copil, nu va repeziti sa ma injurati.

durden  •  10 iulie 2008, 13:54

cat dramatism pt un campionat de cacao cu niste jucatori la fel….(poate cu mici exceptii)…nu se schimba nimic in tara asta…comentarii gen ale dlui tolontan apar la inceputul fiecarui campionat….RUSINE!!!

ex-pitesteanul  •  10 iulie 2008, 14:17

@durden

exact! si cat timp vom mediatiza *** verii becali in locul oamneilor care se pricep la sport vom ramane mereu de cacao…
ni s-a luat de ei…
radem de zece ani la glumele proaste pe care le spun… ok, ne-am distrat destul… deja sunt foarte plictisitori

Let  •  10 iulie 2008, 14:36

Foarte adevarat!
Disciplina (pe care din pacate dupa epoca Ceausesc am dat-o la cos) a fost, este si va fi cheia multor succese. Si asta nu numai in sport.
Plecand de la disciplina intr-o casa, intr-o familie si extrapoland la intreaga tara, doar discliplina ne mai poate salva de marasmul in care suntem. Acel „las-o ma, ca merge-asa!” trebuie inlocuit cu disciplina si spirit de raspundere. Probabil pana cand nu se vor lua masuri (amenzi, penalizari, pedepse cu munca in folosul societatii si abia apoi inchisoare) pentru cele mai mici si, aparent, cele mai neinsemnate greseli, nu avem scapare.
Sa speram ca disciplina ne va salva fotbalul, sportul si nu numai…

dan-br.  •  10 iulie 2008, 14:42

urmeaza lacatus si multi alti…

Mircea  •  10 iulie 2008, 15:32

Goian e anuntat ca transferat pe o suma record pt Steaua . A fost tare berbecul !

gogu  •  10 iulie 2008, 15:59

Concentrati-va atentia pe CFR!
Stelist am fost dar acuma sunt varza si vor avea cel mai prost sezon de la venirea lui Becali!Rapid la fel sunt dezbinati,valorile vor sa plece iar noii-venitii( antrenor,jucator) nu se cunosc ,nu se inteleg ,nu au legatiri!
Dinamo este peste Steau si Rapid dar si aici „pleaca Rednic ,vine Rednic” nu exista stabilitate ,uniunea grupului ,actionarii sunt aici o adevarata problema ! Numai CFR are fata de echipa de fotbal! Dar sincer acuma e si o rusine ca ditamai capitala tot felu de profitori di prostani au pus mina pe echipele de fotbal doar pt construirea propriei imagini ! Si atit!

dan1672  •  10 iulie 2008, 16:03

ma uit pe site si_mi dau seama ca sunteti un ziar de publicitate pentru clanul becali. Sunteti jenanti, nu mai aveti pic de respect pt. MESERIA PE CARE O FACETI. RUSINE TOLONTANEEEEE!!!!!!!

marcelinho  •  10 iulie 2008, 16:52

cfr a iesit campioana pentru ca asa a trebuit – s-a repetat povestea din 91 cu eventul Craiovei, trasa de urechi atunci cu Craciunescu gresind in finala cupei cu Bacau…

Haine  •  10 iulie 2008, 19:52

Oricum Lovin nu e o pierdere prea mare pt. Steaua.

Vasi  •  10 iulie 2008, 21:26

Mai DOAMNE….daca a ajuns Lovin sa-l critice pe Lacatus…chiar c-am ajuns de rasul curcilor.Cum naiba un jucator mediocru si limitat ca acest balerin Lovin sa ridice vocea la simbolul STELEI?A ridicat vocea la LACA inseamna c-a ridicat-o si la NOI.Dute Lovine dute draga la ….***

Larius Macatus  •  10 iulie 2008, 23:25

:))

Auzi la Tolo: „Fiecare etapă va fi o istorie, iar armatele disciplinate vor fi cele care vor răzbi.”

Ha, ha! Ori inca mai crezi in Mos Craciun, ori iar vrei sa spui ca jijibecacali este Fecioara Maria a fotbalului romanesc! Chiar iti inchipui ca daca ‘armata’ lui nu va fi disciplinata si, deci, va fi in pericol sa piarda lupta, jijibecacali va sta sa priveasca sfirsitul nefavorabil al bataliei? (bineinteles ca nu te-ai abtinut sa numesti ‘armate’ toate echipele, desi doar clubul cu care in mod abject tii cind scrii este, cica, ‘armata de razboinici’) Chiar crezi ca nu va mai cumpara si nu va mai minji jucatori, echipe, arbitri, oficiali?

Numai pentru un stelist ca tine mai exista speranta ca, dupa cazurile ‘bricheta’ si ‘valiza’, prima liga a fost, este si va fi corecta. Jijibecacali va fi intotdeauna gata sa ne arate noua, celorlalti, abjectia in cea mai pura forma.

Bazindu-se, ca de obicei, pe sprijinul tolontomatelor care scriu prin unele gazete sportive.

CETATEANU  •  10 iulie 2008, 23:27

As vrea sa te rog sa ma ajuti cu un sfat. Am facut o reclamatie la CNA, am postat-o si aici:
http://blog.mysport.ro/cetateanu/2008/07/10/sila-de-editii-speciale-aiurea/

Chiar as vrea sa nu se mai repete asa ceva. Cum as mai putea sa procedez, pentru taria mesajului? Multumesc.

CETATEANU  •  10 iulie 2008, 23:28

Adica… nu as vrea, chiar VREAU si TE ROG. Multumesc. Ionut

BABILONUL IMOBILIAR  •  10 iulie 2008, 23:59

Eu cred ca e bine ca e emulatie, ca sunt iata jucatori ce pleaca pe milioane de euro in strainatate, dar si ca vin jucatori straini cu o cota crescanda, an de an.

Nu sunt inca supervalori, dar…daca ne uitam ca la Arsenal, de exemplu, se aduc jucatori fara valoare initiala dovedita si se „scot” din ei supercampioni si fotbalisti de top, poate si de la noi, in timp, se intampla asta…
N-avem, e adevarat, antrenori de talia celor de la marile cluburi engleze, daca vorbim de tara care domina Europa la nivel de club, nu exista nici departamente profesioniste de cautare a potentialelor valori (intern/extern), nu sunt investitii de anvergura in infrastructura necesara perdormantei fotbalistice, in centrele de juniori si copii.

Totusi, eu cred ca e nevoie sa fim optimisti, vom avea, cum-necum, mai mult ca sigur doua echipe in CL, e „trupa” asta de alte 4 in Cupa UEFA, nu mai sunt doar echipele bucurestene la putere, CFR Cluj Napoca e echipa campioana, sunt iata centre puternice la Vaslui, Timisoara, Urziceni, a venit si Brasovul, poate ca si Craiova sau Galatiul vor fi „nuci” tari in viitorul sezon, asa ca…

tv online  •  11 iulie 2008, 1:17

Disciplina, un lucru care ne lipsea; dar care ne impinge spre mari performante. Nu mai e usor sa fii fotbalist, dar e plin de satisfactii.
Din fotbal probabil se va rasfrange si asupra populatiei… si sa vedeti ce repede ii prindem pe germani din urma 🙂

SOARE  •  11 iulie 2008, 10:16

Pacat pt ca a plecat Adi Ilie. Era singurul competent si cu bun-simt din conducerea Stelei . Pai, pleaca Hagi ca nu-i bun, pleaca Adi Ilie ca nu-i bun ( mai buni sunt verii ), probabil ca urmeaza Lacatus .
Cine mai ramane la Steaua ? Oierul, finii si nepotii oierului, verii bisnitari si teia sponte…Asta-i Steaua ? Cam trist

stefan  •  11 iulie 2008, 19:18

La Steaua trebuie pe langa disciplina si fotbalisti nu doar jucatori de fotbal.Dayro,Szekely.Goian,Radoi,Ghionea,Zapata,O.Petre,poate Golansky si Emeghara,in afara de acestia nu vad alti fotbalisti cu valoare de Steaua,sper sa mai fie si Kapetenos ,Arthuro si Tiago,sper.NE mai trebuie un atacant de cel putin de 2-4 mil. de euro si un mij. ofensiv la acelasi pret pentru a spera la puncte in grupele CL sau de ce nu o calificare dar daca fotbalisti de mai sus nu sunt in forma si nu demonstreaza unul din cei doi atacanti ,scz. 3 -cu Stancu, ca au valoare nu putem spera la multe .TRebuie adusi inca 2 fotbalisti de valoare pentru a avea o siguranta la echipa da asta ar insemna sa dam 5-7 mil. pe ei .lucru care nu se va intampla din pacate.

IQ  •  11 iulie 2008, 23:40

Tolo,iarasi esti ingrijorat,ca un copil, pt. balamucul de la steaua;nu te mai agita ca-ti vind citeva ponturi:steaua nu va intra in grupele CL,Lacatus va fi dat afara pina incepe scoala,iar steaua (ca si dinamo)nu va prinde podiumul,pe primele trei locuri vor fi clujul(daca scapa repede de andone),timisoara si rapidul…poate imi spui tu ce vedete a indepartat de la CFR penibilul de andone.In acest sens iti sugerez un articol cu tema:CFR CLUJ prima echipa din provincie care a luat titlul fara antrenor pe banca ,conducerea clubului prin transferurile facute si management inteligent suplinind un antrenor de doi lei(vechi)!

raul  •  11 iulie 2008, 23:54

tolontane, antrenorii romani nu intoduc disciplina ci tirania.degeaba stiga lacatus si rednic pe jucatori mereu cand gresec, dar nu stiu sa le explice cum sa gestioneze momentele grele. problema la noi sunt antrenorii care sunt niste badarani si niste tarani,ca presedintii de club,iar voi presa, ar trebui sa vedeti asta si sa luati atitudine

rizo  •  12 iulie 2008, 5:19

***
fortza Dinamo!

nimeni  •  12 iulie 2008, 11:29

domnule tolontan ma adresez cu tot respectul pe care il port persoanei dumneavoastra si redactiei pe care o pastoriti impreuna cu domnul ioanitoaia:va rog cred ca in numele a zeci,sute poate mii de cititori ai acestui ziar sa nu mai promovati articole mai nou si cu imagini video care promoveaza nici nu stiu daca pot sa o numesc ditractie ceea ce au facut conducatorul celui mai galonat club din ROMANIA si ceilalti din jurul lui la nunta lui cristi chivu.ceva mai de prost gust nu cred ca ar putea(adica cred dar incerc sa refuz sa cred)fi difuzat publicului larg.secventa cu pricina mi-a adus aminte de o scena din filmul „pisica alba pisica neagra”regizat de marele Kusturica si parca Dadan nu e departe de personajul principal al filmuletului prezentat.stiu ca publicul larg tanjeste dupa astfel de secvente poate din curiozitate sau nu stiu cum sa o numesc insa cei ca dumeavoastra au datoria sa incerce sa schimbe ceva pentru a priva numarul mare de cititori ai ziarului de aceste secvente ce cred ca si in mintea lui caragiale ar fi fost de nedeslusit.cineva are datoria sa incerce sa schimbe ceva chiar daca poate nici eu si nici dumneavoastra nu credem ca va reussi.poate doar moral cei care aveti un cuvant de spus in masss media sunteti obligati sa o faceti.

ps :domnule CRISTI CHIVU sunt constient ca nu a-ti savurat momentele oferite de invitatii dumneavostra(oare Platini sau Alex Ferguson s-ar fi comportat la fel?)insa din pacate nimeni nu are nici o reactie ci din contra.

pacat

mos Califar  •  12 iulie 2008, 15:28

Felicitari pentru metoda folosita. RCS a bagat azi in grila noul GSPTV. Drept pentru care a scos Telesport. Concurenta damboviteana. Si-l mai porecliti Corleone pe Mitica, nu ?
Sunt curios ce parere va avea Consiliul concurentei si CNA. Misto sa elimini un post concurent cand operatorul de cablu e al tau, nu ? 😉

INDEPENDENTU  •  12 iulie 2008, 16:17

bai cata e incredibil, hanaescu e in finala dupa un meci formidabil si voi taceti malc. sunteti in continuare o fituica ****

ciprian  •  12 iulie 2008, 18:12

O sa fiu sincer! Tolo, nu mi-ai placut niciodata si asta pentru ca ai ales sa devii cunoscut jucand un rol in care nu ai fi putut atrage atentia decat prin antipatie! E decizia ta si o respect, dar uneori nu-ti joci bine rolul! Esti inteligent, dar pacat ca lucrul asta l-ai obtinut prin foarte multa munca! Gandeste-te ca va veni ziua cand nu o sa mai ai la dispozitie atata concentrare si vei fugi sa-ti cauti linistea acasa ***

honey bunny  •  12 iulie 2008, 19:29

**

szupa  •  12 iulie 2008, 23:22

bravo tolo!!!!!

**  •  13 iulie 2008, 16:58

sincer urasc steaua

Pt. 81 @ nimeni  •  13 iulie 2008, 17:42

Bai nene, n-am inteles ce-ai vrut sa transmiti! In cele spuse de tine te referi cumva la niste „secvente” private, de la o nunta la care nasul mare (Victor Becali), este var primar cu Gigi, respectiv, frate cu Giovani, dansatori si veseli nevoie mare, la un moment dat?!? Dumneata daca te duci la o nunta la care cununa fratele tau si bei mai mult, nu te dai un pic, in vreun fel, in stamba? Macar verbal? E omeneste, tata, sa dansezi si sa te simti bine in pielea ta, chiar daca bunul gust ne cere sa fim cu masura, chiar si atunci. NU AI NICI UN DREPT SA-TI JUDECI „VARUL DE LA TARA” DACA SE APUCA SA CHIUIE SI SA DANSEZE, MATOL FIIND, CATRE ZIUA. NU CREZI CA AM DREPTATE, CHIAR DACA NU TI-AU PLACUT PASII LUI GIGI SAU FELUL IN CARE SIMTE EL ROCK?!? Ce legatura are coada vacii (nunta lui Chivu) cu stampila primariei (ca danseaza Jiji la acea nunta)???

***  •  13 iulie 2008, 18:23

Interesant articolul

***  •  14 iulie 2008, 1:00

Acum cu Fratii Becalii la conducere..Lacatus nu mai are nici o sansa in Ghenceas
🙁

romaniainedit  •  14 iulie 2008, 12:01

Eu cred ca becali vrea sa-si bata joc de Marius Lacatus asa cum a facut cu Gica Hagi !

Cetitoru’  •  14 iulie 2008, 12:33

Asa cum americanii au placerea sadica de a ucide figuri emblematice ale lumii in zile de sarbatoere(vezi Ceausescu de Craciun , Saddam) tot asa are si ciobanul Berbecali placerea de a calca pe simbolurile romanesti: Amza, Hagi…urmeaza Lacatus…Bine ca Nadia e prin America!

Ion  •  16 iulie 2008, 2:56

Echipa de suflet UTA.
Echipe pt care inima mi-a plinsu-risu:(fara o ordine particulara)Rapid/Poli Timisoara/Steaua/U Cluj/Foresta Falticeni/Minerul Certej/FC Baia Mare(de dor dupa Mateianu).
Am jucat „fotbal” pe malul Muresului cu Pecsi.Am jucat(?) cu Leterer/Domide/Birau.L-am avut antrenor pe Coco Dumitrescu.Pircalab era „copilul nostru de mingi” pe cind echipele bucurestene plingeau la usa casei.
Peste ani,la o nunta,baiatul cu ochi de pruna ne-a aratat cum se jongleaza cu o sticla medesfacuta,pina o pui pe masa,nuntasilor.
D-ul Dan mi-a aratat cum se ajunge fundasul de baza al Rapidului.
Rica m-a scos dintr-o situatie delicata pe PODUL GRANT (acela al lui NEA GICA) cu o fata din Giulesti.20 de ani mai tirziu l-am invitat la nunta. Era o alta fata.Era de la Podul Basarab.
Pe plaja de la Mamaia,Nea TITI(pe atunci antrenor la Craiova) m-a invatat ce inseamna sa faultezi.Mai port si astazi(aproape 35 de ani mai tirziu semnul pe piciorul drept.
Cu Nea Angelo am vorbit despre Guadalajara,acasa la sotul verisoarei mele.El,Nea Angelo era prieten si fost coleg de liceu cu sotul verisoarei mele.
Dupa 1989,acasa la horia Alexandrescu,redactorul sportiv al fostei „Scinteia Tineretului” am vorbit cu Mircea Alexandrescu.Pe atunci,Uta era in „B”.
Eu,Ion,eram in CFSN.L-am intrebat pe nea Mircea cum pot sa-mi ajut echipa de suflet.Spre cinstea lui,raspunsul a fost cel normal.”IOANe!,mi-a spus EL;in primul rind UTA trebuie sa-si rezolve problemele interne.Lamureste-i pe cei de la Arad ca nu pot face nimic atita timp cit exista o concurenta locala,fara perspective. Existenta in DIV. B a trei echipe:UTA,VAGONUL,CFR,nu ajuta fotbalului aradean.Mi-am asumat observatia si am transmis-o celor cu putere de hotarire din orasul meu natal.
Risul in nas a fost ceea ce de fapt meritam.
In primavara lui 199o,urmaream pe Dinamo Bucuresti pe drumuri europene.
Apoi am plecat din tara.
Astazi,din Las Vegas imi fac drumuri spre Los Angeles sa urmaresc echipa
mea;Galaxy.
Pe internet,inima imi plinge intre A-B-A pt. UTA.